İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gezilecek Doğal Yerler

1 – MAŞUKİYE, İSTANBULDERE

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gezilecek Doğal Yerler listemizin ilki Sapanca ile İzmit arasında, Kartepe’nin eteklerindeki Maşukiye tam bir kahvaltı mekanları ve alabalık tesisleri cenneti. Dere kıyısında keyifli bir yürüyüş sonrası yaz aylarında dahi ağaçların gölgesinin serinliğinde,şırıl şırıl akan bir şelale ile iç içe ister köy kahvaltısı yapmak, ister tereyağlı alabalık, kiremitte köfte ve kaşarlı mantar löpletmek oldukça keyifli.

Maşukiye, Sapanca Kahvaltı Mekanları ve fiyatları için tıklayın.

Maşukiye’de enfes bir manzara eşliğinde gökyüzünde bisiklet sürme deneyimine ne dersiniz?

Kartepe, Maşukiye ve Yuvacık civarı doğa içinde köy kahvaltısı ve alabalık konseptinin yanı sıra son dönemde ATV safari ve Zipline gibi outdoor aktiviteler ile de ön plana çıkıyor. Malum sürekli yemek yemek olmuyor, yemeden önce yakmak da gerekiyor:)  Bölgede bu etkinlikleri yapabileceğiniz pek çok tesis bulunuyor. 

Maşukiye’de Alabalık Tesislerinin bulunduğu bölgenin hemen üzerinde, Kartepe yolunda yer alan Masalköy Macera Park ise outdoor aktivitelere yeni bir soluk getirmiş. Bu tesiste enfes bir manzara eşliğinde gökyüzünde bisiklet sürülüyor.

Masalköy Macera Parkı’nda yapılacak aktiviteler ve GEZENTİ ANNE indirimli ücretleri için tıklayın.

MAŞUKİYE MASALKÖY MACERA PARKI

 

2 – MEMDUHİYE KÖYÜ, ACARLAR LONGOZU, POYRAZLAR GÖLÜ, KARASU

Yine günübirlik bir gezide pek çok  güzellikle birden buluşabileceğiniz, İstanbul’a yakın doğal yerlerden Acarlar Longozu, Karasu sahili, Poyrazlar Gölü, Kentpark, Ormanpark  keşfedilmek üzere sizleri bekliyor. Sakarya il sınırları içindeki bulunan her biri ayrı özellikte ve güzellikteki bu yerler İstanbul’dan özel aracınız ile yaklaşık 2.5 saatte ulaşılıyor.

Acarlar Longozu, Karasu sahili, Poyrazlar Gölü, Kentpark, Ormanpark gezi rehberi için tıklayın.

istanbula_yakin_yesillik_yerler_maden_deresi

MADEN DERESİ

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

3 – KIRKPINAR, SAPANCA GÖLÜ

İstanbul’a Yakın Doğada Gezilecek Yerler listemizin üçüncüsü Kırkpınar, Sapanca Gölü kıyısındaki restoranların yoğunlaştığı artık turistik olmuş bir köy. Göl kıyısında sazlıkların arasında yürüyüş yaptıktan sonra Maja Kırkpınar’ın ya da Beta Home Gölevi’nin göl kıyısındaki sevimli bahçelerinde kahvaltı ya da yemek molası verebilirsiniz.  Hafta sonu günübirlik gelip göl keyfi yapmanın yanısıra bu bölgede bulunan bungalov ya da villalarda arkadaşlarınızla konaklamanız da mümkün. 

Sapanca’da doğa içindeki bungalov evler ve konaklama ücretleri için tıklayın.

 

SAPANCA BUNGALOV EVLER


4 – ORMANYA DOĞAL YAŞAM PARKI, KOCAELİ

Doğal çevresiyle birlikte 4 bin dönümlük alana yayılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ise en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahip. Ormanya Doğal Yaşam Parkı Hayvanat Bahçesi, Vahşi Yaşam Alanı, Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları, Karavan ve Çadır Kamp Alanı, Doğa Okulu ve Yaban Hayatı Kurtarma Merkezi olmak üzere 6 ana bölgeden oluşuyor.

Kocaeli İl sınırlarında yer alan Ormanya Doğam Yaşam Parkı Nerede? Nasıl gidilir? vb. detaylar için tıklayın.

 

5 – ERİKLİ YAYLASI, ÇİFTE ŞELALE, DİPSİZ GÖL

Uzakmış gibi görünmesine rağmen Eskihisar’dan ya da Pendik’ten kalkan Yalova feribotları ile ulaşımı oldukça kolay olan Yalova Çınarcık tepelerindeki bu üç doğa harikası, Dipsiz Göl, Çifte Şelale ve Erikli Yaylası birbirleri ile iç içe ve İstanbul’dan günübirlik gidebilmek için gayet uygun bir mesafede.

Erikli Yaylası, Çifte Şelale,Dipsiz Göl gezimiz için tıklayın.

cocuklarla_haftasonu_gezilecek_yerler_dipsiz_gol

DİPSİZ GÖL

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

6 – YUVACIK BARAJI, KARAASLAN KAMPİNG

İstanbul- Ankara TEM otoyolundan İzmit’ten çıktıktan sonra Yuvacık’ın tepelerindeki baraj gölünü geçip yine bir dere ve şelale bölgesine ulaşıyorsunuz. Önünüze pek çok restoran ve alabalık tesisi çıkıyor, siz durmuyor, en sonunda karşınıza çıkan Karaaslan Kamping’de arabanızı park ediyorsunuz. İster restoranda yemek yiyor, ister masa kirasını verip kendi mangalınızı yakıyor, karınlar doyunca dere kıyısı boyunca ormanda trekkinge çıkıyor, dere üstü salıncakta sallanıyor, çocukluğunuza geri dönüyorsunuz. 🙂

Karaaslan Kamping’de kahvaltı ve konaklama fiyat detayları için tıklayın.

istanbula_yakin_ormanlik_yerler_karaaslan_kamping

KARAASLAN KAMPİNG

 

7 – BALLI KAYALAR TABİAT PARKI

İstanbul-Ankara otobanına girdikten yaklaşık yarım saat sonra Dilovası sapağından otobandan çıkılarak ulaşılan Ballı Kayalar Tabiat Parkı, Gebze Tavşanlı Köyü’nde bulunuyor. İstanbul’a yakın gezilecek yerlerden Ballı Kayalar Vadisi esasen kaya tırmanışı yapanlar için popüler bir destinasyon olmasına rağmen dere kıyısında mangal yapabilme olanağına sahip olduğundan  piknikçiler tarafından da rağbet görüyor.
 

Ballı Kayalar Tabiat Parkı gezisi için tıklayın.

 

BALLI KAYALAR TABİAT PARKI

 

8 – POLONEZKÖY

Doğa ile iç içe olmayı seven aileler için İstanbul’un arka bahçesi konumunda yeşilin, ormanın korunduğu nadir yerlerden biri Polonezköy. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki Kavacık sapağından sapılıp Acarkent’i geçtikten sonra, Polonezköy tabelalarını takip ederek ulaşılabilen bu köyde ormanda güzel bir yürüyüş sonrasında ister Polonezköy’de kahvaltı edebilir, mekandan etinizi, salatanızı, patatesinizi alıp, hazırladıkları mangalda kendiniz pişirip kendiniz yiyebilir, çimlere ya da hamaklara yayılıp güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Polonezköy Kahvaltı Mekanları ve Fiyatları için tıklayın.

POLONEZKÖY

 

9 – ŞİLE SAKLIGÖL

Şile Karamandere Köyü’nde yer alan Saklıgöl yolu üzerindeki bahçelerde köylülerin satışını yaptığı gözlemelerin tadına bakmak ve Saklıgöl’e ulaşıp göl etrafında yürüyüş yapmak oldukça keyifli bir hafta sonu alternatifi. Güzel manzaralar eşliğinde yapılan yolculuk sonrası ulaşılan, ormanın içine saklanmış bu gölün manzarası gerçekten etkileyici. Buradaki tek tesis olan Saklıgöl Kafe’de de isterseniz restoran servisinden faydalanabilir, isterseniz masa ve mangal kiralayabilirsiniz.

Şile ve Saklıgöl gezi detayları için tıklayın.

ŞİLE SAKLIGÖL

 

10 – GÖLCÜK NÜZHETİYE ŞELALESİ

İstanbul’a yakın günübirlik doğada yürüyüş rotalarından biri olan Nüzhetiye Şelalesi, Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki Nüzhetiye Köyü’nde bulunuyor. İzmit merkeze 19 km mesafede olan Nüzhetiye Şelalesi’ne İstanbul’dan yaklaşık 1.5  saatte ulaşılıyor.

Nüzhetiye Şelalesi’nin yanıbaşında kiremitte alabalık keyfi ve diğer detaylar için tıklayın…

istanbula_yakin_doga_yuruyusu_selale

NÜZHETİYE ŞELALESİ

 

11 – KERPE – KEFKEN, KOCAELİ

İstanbul’un Karadeniz kıyısında Şile’si, Ağva’sı varsa İzmit, Kocaeli’nin de Kerpe’si, Kefken’i var. Hem de Kerpe ve Kefken’e ulaşmak Ağva’ya ulaşmaktan bile kolay. İstanbul’dan TEM otoyolunu kullanarak Kocaeli’ye geliyor, 50 km sonra masmavi deniziyle sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir tatil beldesi olan Kerpe’ye ulaşıyor, muhteşem bir doğa ile karşılaşıyorsunuz.

Kerpe’deki en iyi restoranlar, Kefken Limanı, Pembe Kayalar ve Kerpe ve Kefken’e ulaşım detayları için tıklayın…

KERPE KAYALARI

 

12 – TEKİRDAĞ, ŞARKÖY, UÇMAKDERE, MÜREFTE

‘Şöyle bir Tekirdağ’a doğru uzanalım, biraz gezelim, en kötü Tekirdağ köftesi yiyip, döneriz’ diye gidilen ve beklentilerin üzerine çıkılıp öyle dönülen bir hafta sonu gezilecek doğal yerler rotası daha. Tekirdağ Gezisi, Şarköy, Mürefte, Uçmakdere doğayı sevenler için keyifli, köfte severler için lezzetli 😀 , Ramada Otel de konaklamak için hem konforlu hem fiyat olarak uygun bir alternatif.

Tekirdağ Gezisi, Şarköy, Mürefte, Uçmakdere Gezisi için tıklayın.

TEKİRDAĞ UÇMAKDERE

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

13 – DARICA HOBİT KÖYÜ 

Yüzüklerin Efendisi serisisin meşhur karakterleri hobitlerin evlerini ziyâret etmeye ne dersiniz?

Darıca’da Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Sahil Parkı içerisinde yer alan Hobbit köyünde farklı konseptlerde 15 tane hobit ev bulunuyor. Hobit evlerin dışında oyun parkları, piknik alanları, tenis, basket ve futbol alanlarınının da yer aldığı parka İstanbul Anadolu yakasından özel aracınızla yaklaşık 40 dakikada ulaşılıyor. Deniz kıyısındaki bu parkta sahil yolu ve 4 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet parkuru da mevcut.

Darıca Hobit Köyü hakkındaki detaylar ve giriş ücreti için tıklayın.

DARICA HOBİT KÖYÜ

 

14 – KIYIKÖY, KIRKLARELİ

İstanbul’a Yakın Doğada Gezilecek Yerler listemizin sekizincisi KIYIKÖY İstanbul’daki Şile, Ağva benzeri güzel bir Karadeniz sahili. Bahar ayları için çok keyifli trekking parkurlarına sahip Kıyıköy’e günübirlik gezi düzenleyen pek çok tur şirketi var. İster bunları katılıp rehber eşliğinde trekking yapabilir, ister özel aracınızla gidip bu bakir köyün doğal güzelliklerini kendiniz keşfedebilirsiniz.

istanbul_cevresindeki_yesil_alanlar_kıyıkoy_trekking

KIYIKÖY TREKKİNG

 

15 – CUMALIKIZIK, MUDANYA, TRİLYE, GÖLYAZI, BURSA

Mudanyası, Trilyesi, Otantik Cumalıkızık Köyü, Ulubat Gölü kıyısındaki huzur dolu Gölyazısı ile Bursa da doğal güzelliğine sahip pek çok rota ile dolu. Bir hafta sonu günübirlik ya da tek gece otel konaklamalı bir gezi gayet keyifli bir hafta sonu kaçamağı olabilir.

Mudanyası, Trilyesi, Otantik Cumalıkızık Köyü, Ulubat Gölü Gezisi için tıklayın…

istanbula_yakin_gezilecek_yerler_golyazı_bursa

BURSA GÖLYAZI KÖYÜ

 

16 – KENT ORMANI, MERİÇ VE TUNCA NEHRİ, EDİRNE

İstanbul’dan çıktıktan 2.5 saat sonra otobandan rahatlıkla ulaşılan Edirne hafta sonu günübirlik ya da tek gece kalmalı olarak düşünülebilecek, meşhur Edirne ciğeri ile damakları şenlendirip, Selimiye Camisi’ni, Karaağaç Tren istasyonunu ziyaret ettikten sonra Meriç Nehri kıyısındaki kent ormanında ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir rota.

Edirne Gezi Rehberi için tıklayın…

istanbul_cevresinde_gezilecek_yerler_edirne

EDİRNE’DE TARİH VE DOĞA İÇ İÇE

 

17 – ABANT GÖLÜ VE TABİAT PARKI

İstanbul yakın hafta sonu gezilecek yerler listemizin birincisi Abant Gölü ve Tabiat Parkı, kartpostalları kıskandıran manzaralar huzurunda, göl kenarının, gür ormanların, yemyeşil ağaçların huzurlu doğasında şehrin gürültüsünden, sonu gelmeyen yapılacaklar listesinden, okuldan, işten, kalabalıktan çok uzakta, çekirdek ailenizle baş başa kalıp güzel bir gün geçirmek için, ister günübirlik ister konaklama olarak değerlendirebileceğiniz harika bir hafta sonu kaçış rotası.

Abant Gölü nerede? Nasıl Gidilir? Nerede kalınır? vb. bilgiler için tıklayın.

ABANT GÖLÜ VE TABİAT PARKI

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

18 – ESKİŞEHİR

Köprüleri, heykelleri, gondolları, muhteşem parkları, tramvayı, bisiklet yolları, restoranları ve eğlence mekanları ile gördüğüm en modern Anadolu şehri olan Eskişehir, İstanbul’dan arabayla 4 saatte veya Pendik’ten hızlı trenle 2,5 saatte ulaşabileceğiniz mesafede.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler için tıklayın…

ESKİŞEHİR SAZOVA PARKI

 

İstanbul’a Yakın Doğa İçinde Tatil Otelleri

İstanbul’da Hafta Sonu Çocuklarla Doğada Gezilecek Yerler

23 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir