Çocuklarla Kapadokya Gezilecek Görülecek Yerler

Çocuklarla Kapadokya Gezilecek Görülecek Yerler listemizde Ihlara Vadisi, Panaroma Tepesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Uçhisar Kalesi, Ürgüp, Paşabağ, Çavuşin, Peri Bacaları, Asmalı Konak ve Kapadokya’da balon turu bulunuyor. 

ÇOCUKLARLA KAPADOKYA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Seyahatimize yazı tura atarak başlıyoruz. Geziye bir gün kala çocukların hala ateşli ve öksürüklü olmaları, hava tahminlerinin Nevşehir’i 3 günün 2 sinde yağışlı göstermesi, çok yakında gidilmiş ve gidilecek iki tatil arasında olmamız gibi birden fazla işaret “Kapadokya’ya gitmekten vazgeç” diyor bize. Mantığımız kabul ediyor ama içimize sinmiyor. İki mühendis insanız mantıklı olalım diyor, boynumuzu büküp vazgeçiyoruz. Eve geliyoruz, içimiz huzursuz. Baktık olmayacak yazı tura atmaya karar veriyoruz ve ne çıkarsa çıksın bir daha sorgulamamaya.  Yazı gelirse gidiyoruz, tura gelirse kalıyoruz ve YAZI:) Bu haberi bekliyormuşuz gibi neşe içinde apar topar yarım saatte hem kendimizin hem çocukların valizini hazırlayıp erkenden yatıyoruz. Sabah 4:30 da teker dönüyor.  İstanbul Ankara 3,5 saat sürüyor. Gölbaşı’nda çay molası, Tuz Gölü’nde seyir molası verdikten sonra öğle suları Nevşehir’e ulaşıyoruz. Kapadokya’ya varmadan Kapadokya Gezilecek Yerler listesinin bana göre en önemlisi olan Ihlara Vadisi’ne uğruyoruz.

IHLARA VADİSİ

Park alanında onlarca tur otobüsü var. Turdakiler ile birlikte sürü halinde vadiye iniyoruz. Çok uzun yıllar önce yaptığımız Kapadokya seyahatinden aklımda Ihlara Vadisi’nden etkilendiğim kalmış, bu sefer de çok beğeniyorum. Kuzular ile çok mesafe kat edemiyoruz. Oğlan özellikle hastalık finali modunda hiç yürümek istemiyor. Kucak da kucak, kucak da kucak.

cocuklarla_kapadokya_gezilecek_yerler-14

KAPADOKYA IHLARA VADİSİ

Oğlanı kucakta gören kız da mızırdanıyor. Vadiye indik de geri nasıl çıkacağız kara kara düşünmeye başlıyoruz. Baktım olmuyor, bir süre babalarıyla bırakıp kendim geziyorum, iyi geliyor:) Çıkışta da Allah güç veriyor, yarı kucak yarı bacak yukarı çıkmayı başarıyoruz:) Ihlaradan ayrıldıktan 1 saat sonra Göreme’deki otelimize varıyoruz. Otelimiz Dervish Cave House kayadan oyma otantik otellerden biri. Odamızda şöminemiz, banyomuzda jakuzimiz falan tüm otantik unsurlar mevcut.

cocuklarla_kapadokya_gezilecek_yerler-5

KAPADOKYA DERVISH CAVE HOUSE OTEL

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

Valizleri odaya attıktan ve Kapadokya’ nın meşhur kıymalı pidesinden! yedikten sonra Kapadokya Gezilecek Görülecek Yerler listemizdeki Göreme Açık Hava Müzesi’ne gidiyoruz. Kapadokya görsel olarak çok etkileyici gerçekten her yer fotoğraflık. Nereyi çekeceğimizi şaşırıyoruz.
KAPADOKYA GEZİ REHBERİ

KAPADOKYA GEZİ REHBERİ

Göremeden sonra Panorama Tepesi’nde manzarayı izledikten sonra Uçhisar Kalesi’ni ve Uçhisar’ı geziyor, hediyelik ıvır zıvır alıyoruz. Bence bölgenin en otantik kısmı Uçhisar. Akşam Kale Teras Restoranda yöresel çömlek kebabımızı yedikten sonra erkenden odamıza dönüyoruz.
KAPADOKYA TESTİ KEBABI

KAPADOKYA TESTİ KEBABI

Kuzularla küveti doldurup jakuzi atraksiyonu yapıyor, bunu niye evde de yapmıyoruz diye hayıflanıyoruz. Yol yorgunu olduğumuz ve ertesi sabah erkenden balon turuna katılacağım için 10 gibi yatıyoruz…

KAPADOKYA’DA BALON TURU

125 Euro’yu versem mi vermesem mi diye epey düşünüyorum. Niye bu kadar pahalı hiç anlamıyorum. Ama işyerinden kankamın da aynı anda başka bir grupla Kapadokya’da olması ve balona binecek olmaları bir işarettir diyor, ben de onların ekiple rezervasyon yaptırıyorum. Sabahın karanlığında sessizce odadan çıkıyor, saat 5:30 da beni aldıkları servisle kalkış alanına ulaşıyorum. Balonun çok atraktif bir durumu yok bence, yani keyifli ama heyecanlı değil. Uçan bir balkonda manzara seyri gibi düşünün. Ama balona binilecekse Kapadokya’da binilmesi isabetli olur. Çünkü muhteşem bir manzarada yükselen etraftaki onlarca balonu izlemek bile çok güzel:)
 
KAPADOKYA'DA BALON TURU

KAPADOKYA’DA BALON TURU

 Balona gidiyorum, biniyorum, iniyorum, şampanyamızı patlatıyoruz, sertifikamızı alıyoruz, otele bırakıyorlar falan, saat 8:30 olmuş, bizimkiler ne yaptı diye merak içinde odamıza geliyorum, kapıyı dinliyorum çıt yok!  Mışıl mışıl uyuyorlar hala. Hey maşallah:) Birlikte Cave House’umuzun güzel kahvaltı salonunda güzel bir kahvaltı ediyor, bahçesinde çayımızı yudumluyoruz.
KAPADOKYA'DA KONAKLAMA

KAPADOKYA’DA KONAKLAMA

Sonra ver elini Ürgüp ver elini Avanos. Peri bacalarının en güzeli olan Kapadokya Gezilecek Görülecek Yerler listemizdeki 3 güzellerle fotomuzu alıyoruz, Asmalı Konak’ı ziyaret ediyoruz. Konağı, avluyu, duvardaki resimleri falan görünce duygulanıp, gözlerim doluyor. Çaktırmıyorum tabi de enteresan yani… Sanki çocukluğumdan kalma bir yere gitmişim gibi oluyor. Dizi sahneleri gözümün önüne geliyor falan. Neredeyse ağlayacağım. Allah’ım dedim ne oluyorum.  Ya uykusuzluk başıma vurdu ya sabah balondan indikten sonra içtiğimiz şampanya sabah sabah çarptı bilemiyorum:)
KAPADOKYA ASMALI KONAK

KAPADOKYA ASMALI KONAK

Ürgüp’ten sonra Avanos’ta çanak çömlek yapımına katılıyoruz. Oğlan bayıldı,  ayrılmak istemiyor. “Hadi oğlum” diyorum “Bu da bitsin öyle gidelim” diyor. 3 ayrı çömlekçiye giriyor, tüm turistlerin çömlek yapamamaları izliyoruz!
KAPADOKYA ÇÖMLEK YAPIMI

KAPADOKYA ÇÖMLEK YAPIMI

Kızılırmak üzerinde asma köprüden geçip nehir kenarında turluyoruz. Yoruldum mızırtıları başlayınca nehir kenarındaki kafelerden birinde oturup Venedik’teymiş misali süzülen gondolları izliyoruz.
KAPADOKYA GEZİ NOTLARI

KAPADOKYA GEZİ NOTLARI

Avanos’tan ayrılıp Kapadokya Gezilecek Görülecek Yerler listemizdeki Paşabağ ve Çavuşin’de biraz daha sarkıt dikit gezip dönüş yoluna koyuluyoruz. Bir gezi masalı daha böyle bitiyor. Kapadokya kesinlikle herkes tarafından ziyaret edilmeyi hak ediyor.

 Kapadokya’daki tavsiye ettiğim diğer bir konaklama deneyimim Millstone Cave Suites Hotel için tıklayın…

2 Comments

  • Beyhan dedi ki:

    Harika bir yazı olmuş. Bahar aylarında Kapadokya çok güzel oluyor.

  • Mehmet-Ayşegül dedi ki:

    Yazınız için Teşekkür ederim. Kapadokya hakkında bu kadar güzel ve bilgilendirici bilgi için teşekkür ederiz, Kapadokya doğal güzelliği ve dokusuyla gezip görülecek yerler arasındadır biz balayımızı burda yaptık hayran kaldık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir