Sakarya, Adapazarı Gezilecek Doğal Yerler

1 – ACARLAR LONGOZU

Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longozu yani su basar ormanı olarak bilinen Acarlar Longozu Sakarya’da Karasu ve Kaynarca ilçelerinin arasında yer alıyor.  1. derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmış Longoz Ormanında 600 metrelik bir yürüyüş yolu bulunuyor. Bu yolda sadece ağaçların ve çeşitli kuşların sesleri duyuluyor. Longoza girişler ücretsiz.  Longoz dediğimiz olay denize doğru akan derelerin ağzının kumla kapanması sonucu oluşan göl ve ormanın iç içe girdiği özel bir eko sistem. Kısaca su içine batmış bir orman da diyebiliriz. Acarlar Longozu üzerinde boylu boyunca uzanan tahta yol boyunca güzel manzara eşliğinde huzurlu bir yürüyüş yapmak oldukça keyifli. Longozun girişinde ahşap bir restoran da  bulunuyor. Burada kendi getirdiğiniz yiyeceklerle piknik yapmanı ya da mangal kiralayarak barbekü yapmanız da mümkün.

SAKARYA GEZİLECEK YERLER, ACARLAR LONGOZU

 

2 – POYRAZLAR GÖLÜ TABİAT PARKI

Eski Adapazarı Karasu yolunun 10. kilometresinde yer alan Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı, etrafı yeşil tepeler ve ormanlarla çevrili oldukça büyük bir göl. 1. derecede doğal sit alanı olan göl doğa içinde bir gün geçirmek, bisiklet sürmek ve piknik yapmak isteyenler için ideal. çevresinde yüzlerce piknik masası bulunan, mangal yakmanın ve balık tutmanın serbest olduğu Poyrazlar Gölü’ne İstanbul’dan özel araçla 2.5 saatte ulaşılabiliyor.

ADAPAZARI GEZİLECEK YERLER, POYRAZLAR GÖLÜ

 

3 – MADEN DERESİ

Kayın, gürgen, kestane, meşe, çınar, kavak ormanları ve fındık bahçeleri ile çevrili olan Maden Deresi, Sakarya’nın Karadeniz kıyısında yer alan Kocaali ve Karasu ilçeleri arasında yer alıyor. Burada bulunan kanyon yazın aşırı sıcaklarında bile oldukça serin bir iklim yaratıyor. Oluşan nehir, gür ağaçlık alan, serin hava insanları doğa ile başbaşa bırakıyor ve bu durum yakın ve uzak çevre için ideal bir piknik ve dinlenme alanı oluşturuyor.

SAKARYA GEZİLECEK YERLER, MADEN DERESİ

 

4 – KENTPARK

Adapazarı kent merkezinde, Eski Zirai Donatım Kurumu Fabrikası arazisinin yeşil alana dönüştürülmesiyle oluşan Kentpark, Adapazarı halkının yorucu şehir yaşamından kaçıp soluk alabilecekleri bir mekân haline getirildi. Pek çok yürüyüş alanına sahip Kentpark yanında bulunan Çark Deresi sayesinde her mevsim yemyeşil. Tam orta yerinde devasa bir gölet bulunan ve bu gölet üzerindeki adacıklardaki ağaç gölgeleriyle serin ve huzurlu bir ortamın sunulduğu parkta spor yapmak için de faklı bölümler de bulunuyor. Gölet’te deniz bisikleti le gezinti yapılabiliyor. Adapazarı, Sakarya gezilecek yerler listemizin ilki olan Kentpark’taki kıl çadırın sedirlerle şekillendirilmiş ambiyansında çayı, kahvesi, enfes kumpiri, gözlemesi ve bardakta tarhanasıyla doğal güzellikler içerisinde kır keyfini yaşatılıyor. Konser organizasyonları başta olmak üzere birçok etkinliğe de ev sahipliği yapan Kentpark, Adapazarı halkının en fazla tercih ettiği dinlenme mekânlarından biri.

ADAPAZARI KENT PARK

 

5 – ORMAN PARK

“Şehrin içinde orman keyfi” sloganı ile yola çıkılarak 2006 yılında hizmete açılan Ormanpark 18 dönümlük alana sahip, dişbudak ağaçlarının bulunduğu tamamen doğal bir mekan olma özelliği taşıyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Belpaş tarafından işletilen Ormanpark modern mimarisi ve doğallığı ile huzurlu bir ortama sahip. 70 araçlık otoparkı olan Ormanpark Restoran, Dört Mevsim Kafeterya, Sade Kahve ve Köy Kahvaltısı olmak üzere misafirlerini 4 farklı alanda ağırlıyor. Hafta sonları devasa ağaçlar altında köy kahvaltısı yapmak oldukça keyifli oluyor.

ADAPAZARI ORMAN PARK

 

6 – KARASU

Sakarya Nehri’nin Karadeniz ile buluştuğu noktada bulunan Karasu’da deniz nehir bağlantısına yakın mesafede pek çok kafe restoran ve balıkçı bulunuyor. Balıkçı tekneleri bu bölgeyi liman olarak kullanmış, hem nehir kenarında hem Karadeniz sahilinde dolaşmak oldukça keyifli oluyor. Yaz aylarında Adapazarı Sakarya’da denize girilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen yer olan Karasu aynı zamanda Sakarya’nın tek mavi bayraklı plajı olma özelliğini taşıyan Karasu Sahil Park Plajı’nı da bünyesinde barındırıyor.

SAKARYA GEZİLECEK YERLER, KARASU

 

7 – KIRKPINAR, SAPANCA GÖLÜ

Kırkpınar, Sapanca Gölü kıyısında yürüyüş yollarının, kafe ve restoranların yoğunlaştığı oldukça turistik bir köy. Göl kıyısında sazlıkların arasında yürüyüş yaptıktan sonra Maja Kırkpınar’ın ya da Beta Home Gölevi’nin göl kıyısındaki sevimli bahçelerinde kahvaltı ya da yemek molası verebilirsiniz.  Hafta sonu günübirlik gelip göl keyfi yapmanın yanısıra bu bölgede bulunan bungalov ya da villalarda arkadaşlarınızla konaklamanız da mümkün.

Maşukiye, Sapanca Kahvaltı Mekanları ve fiyatları için tıklayın.

ADAPAZARI’NA YAKIN GEZİLECEK DOĞAL YERLER, BETA HOME GÖLEVİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir