Eskişehir Gezilecek Görülecek Yerler

Köprüleri, heykelleri, gondolları, muhteşem parkları, tramvayı, bisiklet yolları, restoranları ve eğlence mekanları ile gördüğüm en modern Anadolu şehri olan Eskişehir İstanbul’dan arabayla 4 saatte veya Pendik’ten hızlı trenle 2,5 saatte ulaşabileceğiniz mesafede. O zaman gelelim Eskişehir’de gezilecek görülecek yerlere…

1 – ODUNPAZARI GEZİSİ

Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşaptan oluşan rengarenk evleriyle Eskişehir Gezilecek Görülecek Yerler listemizin başına yerleşiyor. Buradaki evler mimari açıdan Safranbolu, Cumalıkızık gibi mimari yapılara benziyor. Odunpazarı’nda Tarihi Odunpazarı evlerinin yanı sıra Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Lületaşı Müzesi, Balmumu Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi ve Cumhuriyet Tarihi Müzesi, butik  oteller ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor.

2 – PORSUK ÇAYI’NDA GONDOL GEZİSİ

Eskişehir Gezilecek Görülecek Yerler listemizin ikincisi olan Porsuk Çayı şehrin içinden geçiyor. Etrafında  birçok gençlerin uğrak yeri olan kafe, restoran ve eğlence mekanı bulunan Porsuk Çayı üzerinde bot ve gondol turları yapılıyor. Bahar ve yaz aylarında yapılan Amsterdam kanallarındaki gibi bot turları ve Venedik gondollarını anımsatan gondol turları şehre son derece modern ve turistik bir hava katıyor.

eskisehir_gezilecek_yerler_gondol

3 – SAZOVA BİLİM KÜLTÜR VE SANAT PARKI

Özellikle çocuklu aileler için bulunmaz bir nimet olan Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Eskişehir’in en ünlü parkı. 400 bin metrekare alan üzerine kurulu park, sizi sağında ve solunda uzayıp giden ağaçların bulunduğu bir yolla karşılıyor. Parkın etrafını ücretsiz gezebileceğiniz  küçük tur treni, bu trenin durduğu noktalardaki sevimli istasyonlar, Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Sabancı Uzay Evi, Bilim Deney Merkezi, Sualtı Dünyası gibi hepsi birbirinden çekici etkinlik alanları çocuklu aileleri bekliyor.

4 –  ESKİŞEHİR KENTPARK

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’e kazandırdığı büyük park projelerinden, Eskişehir Gezilecek Görülecek Yerler listemizin bir diğeri olan Eskişehir Kentpark’ın en önemli özelliği, Türkiye’nin ilk yapay plajı olan Kentpark Plajı. Yaklaşık 300 bin metrekarelik bir alana yayılan Kentpark’ta plaj haricinde çok sayıda oyun alanı, yürüyüş parkurları, kafeler ve restoranlar yer alıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Kentpark, özellikle yaz aylarında hem Eskişehirliler hem de şehre gelen turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

kentpark

5 – DOKTORLAR CADDESİ

Araç trafiğine kapalı, Eskişehir’in en ünlü caddesi olan Doktorlar Caddesi, Porsuk Çayı’nın hemen paralelinde yer alıyor. Caddenin resmi adı İsmet İnönü 1 Caddesi olsa da yıllardır cadde üzerinde yer alan doktor muayenehanelerinin çokluğu nedeniyle Doktorlar Caddesi olarak anılıyor. Tramvay hattının geçmesinden sonra  İstiklal Caddesi’ne benzetilen Doktorlar Caddesi’nin batı kesiminde, Kanatlı ve Espark alışveriş merkezi ile 222 Park, Buda, Hayal Kahvesi gibi eğlence mekanları bulunuyor. Özel günlerde ışıklandırılan caddede hoş bir görüntü oluşuyor.

eskisehir_gezilecek_yerler_doktorlar

6 – ŞELALE PARK

Odunpazarı ilçesindeki Şahin tepesinde yer alan Şelale Park, Eskişehir manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Park içerisinde yapay bir şelale, yel değirmeni, oyun parkı, kafe ve restoranlar yer alıyor. Çevre düzenlemesi ve ışıklandırmasıyla ilgi çeken parkta manzaraya karşı çayınızı kahvenizi yudumlamak keyifli bir alternatif.

eskisehir_gezilecek_yerler_şelale

7 – HALLER GENÇLİK MERKEZİ

Eskişehir Gezilecek Görülecek Yerler listemizin sonuncusu, Eskişehir’deki Yaş Sebze ve Meyve Hali Binası’nın restore edilmesi ile oluşturulmuş olan Haller Gençlik Merkezi  ağırlıkla ahşap, ferforje ve doğal taşın hakim olduğu bir kültür ve sanat merkezi.. Londra’daki Covent Garden ile Hamburg’daki çiçek hali binasından esinlenilerek yapılan Haller Gençlik Merkezi hem çevresinde yaşayan üniversitelilerin hem de turistlerin ilgi odağı.

eskisehir_gezilecek_yerler_haller

Eskişehir’de Kahvaltı Nerede Yapılır?

 

 

1 Comment

  • Cenk Erdem dedi ki:

    Eskişehir’i tanıttığınız için sizlere öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bizlerde Eskişehir ile ilgili bir proje gerçekleştiriyoruz ve sizlerinde bu değerli yazınızdan gerçekten etkilendik. Güzel Eskişehir’imizin herkesin bilmesi dileğiyle teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir