İngiltere Ev Alana Vatandaşlık Veriyor mu?

İngiltere’nin de içinde bulunduğu Birleşik Krallığın herhangi bir yerinde mülk satın almak vatandaşlık hakkı doğurmamaktadır. İngiltere’ye emlak yatırımı yaptığı için hiçbir yatırımcı oturum izni, vatandaşlık ya da vize ayrıcalığı alamaz.

Fakat bu hakkı doğuran farklı yatırım imkanları bulunmaktadır. Bu imkanlar gayrimenkul almak yerine doğrudan yatırımı içeren uygulamalardır. Örneğin İngiltere bankalarına iki Milyon Sterlin ve ya üstü para bulundurursanız vatandaşlığa giden bir süreci başlatabilirsiniz. Burada kural bu paranın banka hesaplarında 2 Milyonun altına düşmeyecek şekilde durması ve ya finansal yatırım olarak değerlendirilmesidir. Başka bir alternatif ise 200.000 Sterlin sermayeli bir şirket bulup 3 adet ülke vatandaşına istihdam sağlamak içerikli uygulamadır. İngiltere’de bir mülk sahibi olmak bankacılık ve ticari işlemler açısından size avantaj sağlayacaktır. Fakat en başta da belirtiğim gibi sizi şimdilik vatandaşlığa götürecek bir sürecin parçası değildir.

PEKİ TÜRK YATIRIMCI NEDEN BİR AMERİKA, ALMANYA YA DA FRANSA DEĞİL DE İLLA İNGİLTERE’DEN VE HATTA LONDRA’DAN EV ALIYOR?

Türk yatırımcı açısından baktığımızda İngiltere lokasyon itibariyle Türkiye’ye yakın, genel olarak ekonomisi iyi. Emlak yatırım risk faktörleri çok alt seviyede ve istikrarlı. Ayrıca kiralama talepleri arzın çok üzerinde olduğu için yatırım dönüşü yüksek. Gözdesi Amerika olan yatırımcılar bile son iki yıldır rotalarını İngiltere’ye çevirmiş durumda. İngiltere’ye ilgi duyan Türk yatırımcı sayısı 6 Şubat depremlerinden sonra daha da arttı. Yatırımcılar Türkiye’de emlak fiyatlarının çok arttığı ancak kira gelirleri o oranda artmadığı için Türkiye’deki yatırımlarını satıp, İngiltere’de emlak satın almayı tercih ediyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir