Burgazada Plajları ve Giriş Ücretleri 2020

İstanbul’a sakin bir adadan bakmak isteyenlerin tercihi olan ve Sait Fait Abasıyanık ile anılan Burgazada, Heybeliada ve Kınalıada arasında bulunuyor. Kızılçam ormanıyla kaplı adadaki ağaçların bir kısmı 2003 yılında çıkan bir yangında kaybedilmiş olsa da,  sakinliği, çam ormanları, güzel sahili ve tarihini yansıtan ahşap evleri ile İstanbul’un en sevilen adalarından biri olarak yerini koruyor. Burgazada yaz aylarında İstanbullulara, diğer adalar gibi,  bir vapur mesafesinde denize girebilme imkanı sunuyor. Bu yazıda Burgazada plajları ve giriş ücretleri listeleniyor.

1 – BURGAZADA KALPAZANKAYA PLAJI

Burgazada merkezinden faytonla 10 dakikada, yürüyerek yarım saat 40 dakikada ulaşabileceğiniz Kalpazankaya Plajı adanın en güzel bölgesinde yer alıyor. Plaja giriş ücreti yok. 2019 yılı itibariyle şezlong için 20 TL, şemsiye için 15 TL, her ikisi için ise 30 TL ödemeniz gerekiyor. Açık denize bakan koy, bir kayanın himayesinde olduğundan nispeten dalga almıyor. Aynı zamanda iskeleye de sahip plajın taşlık olması denizin de temiz kalmasını sağlıyor. Kalpazankaya’nın tepesinde kır lokantası tadında muhteşem manzaralı balık restoranı Kalpazankaya bulunuyor. Adanın en popüler restoranı olan Kalpazankaya’da mükellef bir sofra kurdurmak pahalı olsa da bir kalamar, bir patates, bir bira ile de güzel bir öğle yemeği keyfi yapılabiliyor.

 2 – BURGAZADA SU SPORLARI KULÜBÜ PLAJI

Burgazada plajları ve giriş ücretleri listemizin ikincisi, Ada’da yaşayan ailelerin çocuklarının yaz tatili süresince sportif aktivitelerle uğraşmaları için kurulmuş olan Adalar Su Sporları Kulübü (ASSK) olarak bilinen Burgazada Su Sporları Kulübü Plajı sadece üyeler tarafından kullanılabiliyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 3 – BURGAZADA ALTI NUMARA HALK PLAJI

Plajının taşlık olması sebebiyle temiz bir denize sahip olan Burgazada 6 numara Plajı iskeleden 1.5 kilometre mesafede bulunuyor. 6 Numara plajına yürüyerek, bisiklet kiralayarak ya da fayton ile ulaşılabiliyor. Girişin ücretsiz olduğu plajda şezlong ve şemsiye kirası için toplam 10 TL ödemeniz gerekiyor.

Burgazada Kahvaltı Mekanları ve Fiyatları

4 – BURGAZADA ÇAMAKYA PLAJI

6 Numara gibi girişi ücretsiz diğer bir halk plaj olan Çamakya Plajı Burgazada’nın arka tarafında bulunuyor. Çamakya Plajı’na Burgaza’da İskelesi’nden yaklaşık 45 dakika yürüme ile ya da 10 dakikalık fayton yolculuğu ile buraya ulaşılabiliyor. Kısa bir plaj olan Çamakya Plajı gündüz aileler gün batımında da gençler tarafından tercih ediliyor. Girişi ücretsiz olan plaja şemsiye ve şezlong için 10 TL ödemeniz gerekiyor.

5 – BURGAZADA MADAM MARTHA KOYU

Sahilde eşi ile birlikte yaptığı evde yaz kış oturan Madam Martha, yılın on iki ayı da denize giren, denizden topladığı taşlardan yaptığı takıları küçük çocuklara hediye eden, adadaki herkesin sevdiği ve çiçek teyze diye isimlendirdiği biriymiş.  Ölünce ismi bu koya verilmiş. Madam Martha Plajı’na Burgazada İskelesi’nden indikten sonra, sağa dönüp devam ettikten 2 kilometre sonra ulaşılıyor. Madam Martha Koyu’nun özelliği burasının aynı zamanda bir kamp alanı olması. Koyun üzerindeki toprak alanda hafta sonları onlarca çadır kuruluyor. Etrafta kafe restoran olmadığı için, hem deniz için hem plaj için gelenlerin yiyecek içeceğini adanın merkezinden temin etmesi gerekiyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Adalar’da Denize Girilecek Yerler, Plajlar, Giriş Ücretleri 2020

İstanbul’da Denize Girilecek Yerler, Plaj Giriş Ücretleri 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir