MSC CRUISE ile Batı Karayipler Turu

Orta Amerika’da yer alan 35  bağımsız ülke 7000 ada ve adacıktan oluşan Karayipler Florida‘nın güneyinden başlayarak Venezuella ‘nın kuzey batısına dek uzanıyor.

7 gece 8 günlük MSC Seasore  Batı Karayipler cruise rotasında Ocho Rios – Jamaika , George Town – Great Cayman,  Cozumel- Meksika, Ocean Cay – Bahamalar ve Miami yer alıyor. Seyahatin 2 tam günü denizde geçiyor. Diğer günler ise cruise gemisi bu limanlara sabah 8-9 gibi yanaşıp akşam 5-6 gibi hareket ediyor. Dolayısıyla adaları keşfetmek için her limanda ortalama 6-7 saat net vakit oluyor.  

Gelin bu deneyimi MSC Batı Karayipler cruise turundan yeni dönmüş konuk yazarımız Yeliz Buran’dan dinleyelim…

 

CRUISE DENEYİMİM

Gezdiğimiz yerlerle ilgili detaylara girmeden önce ilk defa cruise’a katılan biri olarak deneyimimi özetlemek isterim; Yeniden gideceğim ve kesinlikle tavsiye ediyorum!

Gemi seyahatine dair “yaşlılar için”,  “pahalı” , “kabinler küçük nasıl uyuyacağız?”, “limanlarda geçirilecek zaman az” gibi pek çok yargım değişti. Öncelikle her yaş grubundan kişilerin katıldığı bir turdu. Çocuklu ailelerin oranı daha az olmakla birlikte hiç de azımsanmayacak kadar çocuklu aile de vardı. Ayrıca çok sayıda genç çift yada arkadaş grubu da katılmıştı. Okulların açık olması ve mesafeyi de düşününce Türkler olarak bizim 34 yetişkin olmamız şaşırtıcı olmadı.

Gemide günlük program içinde o kadar çok aktivite vardı ki… Bunlardan bazıları; dans dersleri,  yarışmalar,  tadım turları, stretching, fit dance,  piyano dinletisi,  her gruba özel buluşmalar, solo party, emekliler partisi, teenage,  international meetler, her akşam farklı konseptte showlar ve canlı müzik olan barlar. Şöyle ki bütün gün havuz, jakuzi güneşin tadını çıkarayım diyenler için ya da hem aktivitelere katılayım hem eğleneyim hem de yeni arkadaşlıklar kurayım diyenler için, her farklı kesime hitap ediyor gemi seyahati. 

 

KARAYİPLER CRUISE TURU ÜCRETİ

Bütçe kısmına gelirsek uçaklı paketler ile özellikle erken rezervasyon ile alınan turlar oldukça cazip rakamlı. Biz bu tur için erken rezervasyonla uçak dahil kişi başı 1100 EURO ödedik.

Daha sonra bu fiyat 1300-1400 Euro bandına yükselmiş. Gemide ekstra olarak içecekler (alkollü içecekler 7- 8 USD ve üzeri) ve günlük 14 USD vergi ödüyorsunuz. İçecek paketleri , internet paketleri gibi ekstra servisler var.  İnternet paketleri biraz yüksek ücretli , her an kullanımınızı zorunlu kılan bir durum yoksa vardığınız limanlarda Türkiye operatöründen hizmet alabilirsiniz, biz Miami ve Meksika‘da bu şekilde yaptık. Ek olarak kafe, AVM, plaj vb. pek çok alanda wifi ile de bağlanabilirsiniz.  Açık büfe 20 saat açıktı ve gerçekten geminin hemen hemen 1 katı diyebileceğim kadar geniş bir alanda sunulan yemekler çok taze ve lezzetliydi. Ayrıca size belirlenmiş alakart restoranda sabah ve akşam yemeğinizi sabit masanızda keyifli bir şekilde de yiyebilirsiniz. Yani gemiden kilo almadan ayrılmak beceri istiyor. Ek olarak rezervasyonlar yaptırarak ücretli restoranları da deneyebilirsiniz.  Özetle bu turlarda dilerseniz en iyi kabinlerde tüm lüksü deneyimleyebilir yada daha ekonomik kabinlerde ve ekstralarınızı abartmadan iyi bir bütçe ile tamamlayabilirsiniz.

Gemi turları yeni yerler keşfetmek ve belki sonradan gezmek isteyeceğiniz yerleri de belirlemek için konforlu bir alternatif.

 

LİMANLARDA KALIŞ SÜRESİ 

Limanlarda az zaman geçirme konusuna gelince; bu noktada tavsiyem beklentinizi netleştirerek cruise turuna katılmanız olacaktır. 5 farklı limanı/ülkeyi tam tadı damağınızda kalacak şekilde görüyorsunuz. Biz gitmeden önce geminin de tadını çıkartmamız tavsiyesine uyarak gideceğimiz yerleri ve alacağımız ekstra turları belirlerken hep bu fikri göz önüne aldık. Yoksa belirttiğim gibi bazı limanlar için 6-7 saat yeterli ama bazı daha zengin doğası yada tarihi olan yerlerde bu süre kısıtlı kalıyor. Örneğin biz Meksika‘da Tulum Harabelerini görmeyi tercih ettik ancak Cozumel ve Playa Del Carmen’de az vakit geçirdik. Örneğin Grand Cayman‘de ada turu, plaj ve alışveriş yaptık ancak vatoz turuna gidemedik.

Demem o ki bunu bilerek ve gittiğiniz yerin sizin için öncelikli aktivitelerini belirleyerek zamanı kullanırsanız ve geri kalan zamanda geminin tadına varırsanız gerçekten rüya gibi bir tatil sizi bekliyor. Kaldı ki cruise gemileri gerçekten çok donanımlı ve sıkılmak zor.  Beraber gittiğimiz Türk grup ile de güzel bir kaynaşma ile eğlenceli vakit geçirdik, ayrıca uluslararası buluşmalarda da farklı ülkelerden İngilizce konuşan kişiler ile tanışma imkanı bulduk. (Gemide çok fazla İspanyolca konuşan olduğundan İspanyolca tanışma grubu da var.)  Bu buluşmada gemide bulunan 40 kişilik Floridalı ileri yaş grubundan kişiler ile tanıştık, hepsi aynı dans okulunun üyeleriydi. Maria 66 yaşında sonra dansa başlamış ve gruptaki yaş aralığı 60-92. İnanabiliyor musunuz? Hepsinin yaşam enerjisini ve danslarını görmeniz için aşağıya kısa bir video bırakıyorum. Ben de bu buluşma sonrası iki akşam onlarla dans etme şansını buldum.😊 

Kabinlere gelince; gerçekten konforlu ve nadiren denizde olduğunuzu hissediyorsunuz. İskele manevra esnaları dışında otel odası keyfinde rahat rahat uyuduk. Gemi personeline dair gözlemimi de atlamak istemem; Restoran, house keeping gibi tüm personel çok iyi eğitim almış ve inanılmaz kibarlar.

Gezdiğimiz yerlere dair notlarımı kısa kısa altta bulabilirsiniz. Anlatmakla bitmez ama cruise deneyimi olmayanlar yada bu bölgeyi deneyimlememişler için fikir verebilir.😊  

 

GEMİYE BİNİŞ VE MİAMİ’DEN KALKIŞ 

12 saatlik İstanbul – Miami uçuşu ile başlayan yolculuğumuz sonunda sabah Miami ‘ye vardık. Akabinde 15 dakikalık otobüs yolculuğu ile limana ulaştık. Gemiye yolcuların alınması için güzel bir organizasyon yapılmış, her grubun giriş yapacağı saat önceden belirlenmiş oluyor.  Zira 4500 yolcu kapasiteli bu dev cruise gemilerinde biniş ve tahliye planlaması çok önemli. Saat 10:00 gibi evraklarımızın kontrolü sonrasında gemiye alınacağımız bekleme salonuna geçiş yaptık.

Gemiye alınmak için bekleme salonu öncesinde her gruba giriş kapısı dağılımı yapılıyor ve bekleme salonunda numaranızın anonsunu bekliyorsunuz. Bu bekleme 1 saat civarında ve 11.30  gibi gemiye alındık. Odaların verilmesi 14:00 den itibaren başlıyor.

 

GEMİDE YAŞAM

Gemiye alındıktan sonra açık büfe restoranları kullanmaya başlayabilir ve tabi ki gemiyi keşfedebilirsiniz. Seyahat ettiğimiz gemi en yeni gemilerden biri, iç dekorasyonu çok şık ve her yer pırıl pırıl.  Bu gemilerin her yaştan ve ilgi alanında kişiye sunduğu pek çok olanak var. Duty free shoplar, açık büfe ve alakart restoranlar, spa, havuzlar, kaydıraklar, casino, barlar, gösteriler ve günlük aktiviteler…

Cruise şirketine ait aplikasyon ve her gün odanıza bırakılan günlük program ile ertesi güne dair tüm aktiviteleri takip edebiliyor ve rezervasyon yapabiliyorsunuz.  

Gemiye girişte size verilen kart bundan sonra sizin gemideki tüm giriş çıkışlarda (kimlik gibi düşünün)  ve harcamalarda kullanacağınız kart oluyor. Gemi içi harcamalarda nakit yada kredi kartı ile işlem yerine kredi kartına bağlanmış gemi kartı ile  tüm alışverişlerinizi yapıyorsunuz. Karta 250 USD deposit yükleyerek aktive ediyorsunuz, içecek ve alışveriş dahil artık bu kart ile ödeme yapıyorsunuz. 

 

EKSTRA TURLAR

Limanlarda dilerseniz kendiniz dolaşabilir ya da ekstra tur satın alabilirsiniz. İlk defa bu limanlara gidecekler için, özellikle zamanın kısıtlı olduğu ve gidilecek yerin uzaklığını göz önünde bulundurarak tur almak vakti verimli kullanmak için daha uygun bir yöntem bence. Geldiğiniz acentelerin yolcularına eşlik eden  rehberden Türkçe rehberlik alarak turlara katılabilirsiniz. Türkçe rehberli turlarda gittiğiniz yerlere dair bilgileri (özellikle tarihi ve antik kentlerde) kendi dilinizde dinlemenizi  tavsiye ederim. 

Ek olarak gemiden de İngilizce rehberlik ile ekstra turları satın alabilirsiniz. Saatine göre yada yapılan aktiviteye göre 50 USD – 150 USD arasında ekstra turlar mevcut. 

 

CRUISE DURAKLARI

1 – JAMAICA – OCHO RIOS

Jamaika Karayipler‘deki bağımsız devletlerden biri. Yaklaşık 3 milyon nüfusu olan ülkede gemimiz Ocho Rios limanına yanaştı. Küba‘nın güneyinde yer alan Jamaika reggae müziğini dünyaya duyuran Bob Marley‘in  ülkesi. Dolayısıyla pek çok yerde Bob Marley posterleri, müzikleri, figürleri karşınıza çıkıyor.  Büyük çoğunluğu Afrika kökenli siyahilerden oluşan ülkede resmi dil İngilizce ve çok sayıda farklı dinden insanın yaşadığı bir ülke. Burada çok sık “no worries” in Jamaika “ yada “ no problem“  sözleri hem konuşmada hem de çeşitli hediyelikler vb.  karşınıza çıkacak.  Jamaikalıların hayata bakış açısı relaks. 😊  

Ayrıca bir de aklımıza kazınan “Yaman“ kelimesi var, Yes / OK anlamında kullanılıyor. Bir yerden sonra size sorulan her şeye müzikal bir şekilde “Yaman” demeye başladığınızı fark edebilirsiniz.😊 Ocho Rios’da en favori aktivite Duns River Fall şelalelerine tırmanış. Denizden başlayarak yukarı doğru yaklaşık 1 saat süren tırmanış orta güçlükte.  Ancak burada tecrübeli rehberler ile keyifli bir kaya tırmanışı ve şelalenin zaman zaman göğsünüze kadar gelen sularda  serinlemek için güzel bir parkur. Yol ve fotoğraflar ile yaklaşık 2-3  saatlik bir tur sonrasında limana yakın Ocho Rios Beach‘te 2 saat deniz keyfi ile günü tamamladık . Burada plaj girişi kişi başı 3 USD , sezlong 5 USD. 

Buradan alabileceğiniz en güzel hediyelikler Jamaika Rom, Romcake ve Kahve.  Ayrıca Jamaika‘da Jerk Chicken (buraya özgü soslu tavuk) yiyebilir, soslardan satın alabilirsiniz.

 

2 – GEORGE TOWN, CAYMAN

Cayman adalarının başkenti  George town bir sonraki liman. Cayman adaları İngiliz Birleşik Krallığı’na bağlı topraklar. 3 adadan oluşmakta, bunlardan en büyüğü Grand Cayman, İngilizler tarafında yönetiliyor ve 3 senede bir Governor (Vali) değişimi oluyor ve tahmin edersiniz ki İngiliz kolonisi olmaları nedeniyle trafik soldan akıyor. 

Pek çok haber yada filmde karşımıza çıkan bu ülke vergi cenneti ve offshore finans merkezi . Cayman ‘de lüks markalanın yer aldığı mağazalar ve limana yakın alışveriş merkezi mevcut. Cayman Turkuaz plajları ile bir çok lüks otel grubunun da tesisleri bulunan bir ada ve Seven Miles Beach de buranın en ünlü plajı.  Güzel haber şu ki Cayman’de tüm plajlar ücretsiz. 

Cayman’de Stingray denilen iri vatoz balıkları ile yüzme en favori turlardan.  Ayrıca Kristof Kolomb tarafından burada görülen pek çok iri deniz kaplumbağası nedeniyle Las Tortugas  denilen adada  Kaplumbağa merkezini de gezebilirsiniz. Hemen karşısında  yunuslar ile yüzmek isteyenler için Dolphin  Centre da yer alıyor. Ada turu akabinde alışveriş ve deniz güneş yapmak isterseniz 5-6 saat yetiyor.

 

3 – COZUMEL, MEKSİKA

Cozumel, Meksika‘nın doğusunda, Yucatán Yarımadası kıyısında Karayip Denizi‘nde bulunan bir ada. Ada, Playa del Carmen‘in karşısında  yer alıyor.  Cozumel‘de dalış yada snorkel  gibi aktiviteler yada Tulum Harabeleri turu yapılabiliyor.

Biz Tulum‘a gtmeyi tercih ettiğimiz için Cozumel‘de vakit geçiremedik.  Cozumel adasında limandan açığa demirleyen gemiden tekneler ile  Cozumel limanına geçtik.  5-10 dakikada limana geldikten sonra 45 dakikalık feribot yolculuğu ile Playa Del Carmen’e ulaştık. Burası Meksika’nın doğusunda anakarada yer alıyor. İsmini belki duyanlar vardır, çeşitli Türk simaları meşhur etti son yıllarda. 😊 

Playa Del Carmen‘den 1 saatlik otobüs yolculuğu ile Tulum‘a ulaştık. Burada durağımız Tulum Harabeleri.  Tulum harabeleri Mayaların liman şehrine ait harabeler. Tüm Maya şehirleri bir amaç üzerine kurulmuş olup, Tulum (anlamı Sur) şehri de liman olarak kurulmuş ve surlarla çevrili olduğundan en iyi korunmuş Maya şehirlerinden biri. Surları 784 metre uzunluğunda , 7 metre kalınlığında ve ortalama 3-5 metre yüksekliğinde. Burada görülecek en önemli yapılar Castillo Piramidi ve Freskler Tapınağı.  Resimlerini paylaştığım tahta merdivenlerden inerek Karayip denizine girmek de mümkün . 

 

 

4 – OCEAN CAY, BAHAMALAR

Bahamalarda yer alan özel adalardan biri Ocean Cay. Burası MSC’nin kendi adası. Bahamalarda kendi adası bulunan başka cruise şirketleri de var.

7 farklı plajı, snack barları, deniz sporu ,deniz feneri ve evlenme pavillonu ile baştan sonra yürüyerek ya da golf arabaları ile tüm gün farklı plajların tadını çıkartabileceğiniz muhteşem bir ada. Öğle yemeği için gemiye dönmek istemezseniz burada kurulan açık büfelerde de ücretsiz yiyebilirsiniz.  Ayrıca Cruise kartınız burada barlarda geçerli aynen gemideki gibi içeceklerinizi kart ile alabilirsiniz. 

Akşam 7’de sahilde parti ve sonrasında deniz fenerinde muhteşem ışık gösterisi eşliğinde günü noktalayarak Miami‘ye doğru yola çıkarken buradan ayrıldığımız için içim buruk…

 

5 – MİAMİ

Miami ABD‘nin Newyork ve Chicago sonrasında üçüncü büyük finans merkezi. 58 tanesi 150 metreden yüksek olan 300 gökdelen mevcut ve Miami’de 100 kadar banka faaliyet gösteriyor. Ayrıca malum çok önemli bir turizm merkezi.

Miami Orta Amerika’nın giriş kapılarından biri olduğundan halkın % 80’i İspanyolca konuşuyor, hatta zaman zaman alışverişte İngilizce konuşamayan çalışanlar ile karşılaşınca insan “nasıl yani” diye sormaktan kendini alamıyor.😊 

Burada Ocean Drive ve South Beach görülecek yerlerden.  Sonrasında da outlet alışveriş turu için  Sawgrass yada Dolphin Alışveriş Merkezlerini seçebilirsiniz.  Bu dev outlet köyler için 1 gün de yetmeyebilir ama eğer hedefiniz varsa 3-4 saatlik bir zaman yeterli olacaktır.  Miami‘de Ocean Drive ‘i ve buradaki Art Deco tarzı otelleri görmeden, restoran ve kafelerde bir şeyler yudumlamadan dönmek istemezseniz siz de bizim gibi Miami ‘yi 3-4 er saatlik 2 dilime (alışveriş ve Ocean Drive)  bölebilirsiniz. Vakit yeterli olmadığı için biz gidemedik ama Little Havana’yı da görülecek yerlerden biri olarak not edebilirsiniz. 

Yazıya girişte izlenimlerimde paylaştığım gibi yeniden cruise turuna gitmeyi çok istiyorum. Bu defa farklı rotaları ile Doğu Karayipler, Fiyortlar ya da Batı Akdeniz neden olmasın?😊  

 

5 Günde 6 Adayı Görmenin Tek Yolu, Celestyal Cruises ile Yunan Adaları Gemi Turu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir