Kefken, Kerpe Gezilecek, Görülecek Yerler

İstanbul’un Karadeniz kıyısında Şile’si, Ağva’sı varsa İzmit, Kocaeli’nin de Kerpe’si, Kefken’i var. Hem de Kerpe ve Kefken’e ulaşmak Ağva’ya ulaşmaktan bile kolay. İstanbul’dan TEM otoyolunu kullanarak Kocaeli’ye geliyor, 50 km sonra masmavi deniziyle sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir tatil beldesi olan Kerpe’ye ulaşıyor, muhteşem bir doğa ile karşılaşıyorsunuz.  

Kerpe kapalı bir koyda kurulduğundan dolayı Karadeniz’in en hırçın zamanlarında bile denizi Kuzey Ege gibi gayet sığ, masmavi, durgun ve berrak. Bu nedenle Karadeniz’in Bodrum’u olarak anılıyor. Bu şekilde nam salmasının diğer bir sebebi ise Kerpe’nin diğer Karadeniz sahillerinden daha modern olması. Bir dönem gençliğin ve eğlencenin nabzı burada atıyordu, halen de insan kalitesi anlamında net bir fark hissediliyor.

 

KERPE KAYALARI

Tertemiz deniz ve orman havasını içinize çekiyor, korunaklı doğal bir limana sahip Kerpe’nin dalga almayan kumsalında hırçın Karadeniz’in durgun halinin tadını çıkarıyorsunuz. Oradan yaz aylarında yüksekten atlama yarışlarına sahne olan Kerpe’de görülecek yerler listemizin başında bulunan Kerpe kayalarına uzanıyor, bu doğa harikasına hayran kalıyorsunuz.

KERPE KAYALARI

 

KERPE’DE YEME İÇME

Canınız balık çekiyorsa Kerpe’nin en iyi balıkçısı Karagöz Restoran’da denize karşı rakı balık keyfi yapıyorsunuz, daha aperatif bir şeyler yeme modunda isenin Kerpe burnuna doğru uzanıyor, Kayaların üzerindeki kartal yuvası gibi konumlandırılmış Kerpe Diem Kafe Restoran’da ister buz gibi bir bira ister sıcacık bir kahve eşliğinde uçsuz bucaksız manzaraya dalıyorsunuz.

kerpe_yeme_icme

KERPE DİEM RESTORAN

 

KERPE BUTİK OTEL TAVSİYESİ

Karadeniz’in en hırçın zamanlarında dahi koy olması sebebiyle durgun bir deniz sunan Kocaeli’nin nezih beldesi Kerpe çoğu zaman deniz rengi ve berraklığı anlamında Ege’yi aratmıyor. Deniz suyunun Ege’ye nazaran sıcacık olması da cabası. Kerpe’nin en kalabalık zamanlarında dahi sakinliğini koruyan ve daha çok bu civarda yazlığı olanların denize girdiği huzurlu bir koyda konumlandırılmış Alya Butik Otel, bu civarda kolay kolay bulunmayan bir kalitede butik otel hizmeti sunuyor.

ALYA BUTİK OTEL DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN.

ALYA BUTİK OTEL’DE KAHVALTI

 

KEFKEN PEMBE KAYALAR

Kerpe’ye 10 km mesafedeki Kefken’e geçiyor, Kefken ve Cebeci arasındaki diğer bir doğa harikası, Pembe Kayaları görmeye gidiyorsunuz. İlginç jeolojik yapısından ötürü bölgedeki görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olan PEMBE KAYALAR sıra dışı rengi ve yapısı sebebiyle oldukça ilgi çekiyor.

kefken_pembe_kayalar

KEFKEN PEMBE KAYALAR

 

KEFKEN LİMANI

Oradan Kefken Limanı’na gidiyor, limandaki rengarenk balıkçı teknelerinin önünde ağlarını tamir eden balıkçıları izliyor, taze balık alıyorsunuz. Evinize dönerken yolunuzun üzerindeki Kandıra’nın çarısına uğrayıp peynir kıvamındaki inek ve manda sütü karışık meşhur Kandıra yoğurdu almayı da unutmayın. 🙂

kefken_limani_balikcilar

KEFKEN LİMANI

 

Kerpe ve Kefken’in komşusu mavi bayraklı plajı olan Cebeci Sahili için tıklayın…

İstanbul’a yakın hafta sonu doğada gezilecek diğer yerler için tıklayın…

2 Comments

  • Kerpe Pansiyonları dedi ki:

    Merhabalar, yazınızı baştan sona okuduk ve bölgemizin tanıtımına katkıda bulunup yaşadıklarınızı paylaştığınız için teşekkür ederiz, Bölgede konaklama ihtiyaçlarınız için sitemizi de ziyaret edebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir