İstanbul Çevresinde Günübirlik Gidilecek Yerler

1 – ABANT GÖLÜ VE TABİAT PARKI

İstanbul Çevresinde Günübirlik Gidilecek Yerler listemizin birincisi Abant Gölü ve Tabiat Parkı, kartpostalları kıskandıran manzaralar huzurunda, göl kenarının, gür ormanların, yemyeşil ağaçların huzurlu doğasında şehrin gürültüsünden, sonu gelmeyen yapılacaklar listesinden, okuldan, işten, kalabalıktan çok uzakta, çekirdek ailenizle baş başa kalıp güzel bir gün geçirmek için, ister günübirlik ister konaklama olarak değerlendirebileceğiniz harika bir hafta sonu kaçış rotası.

Abant Gölü nerede? Nasıl Gidilir? Nerede kalınır? vb. bilgiler için tıklayın.

ABANT GÖLÜ VE TABİAT PARKI

2 – ESKİŞEHİR

Köprüleri, heykelleri, gondolları, muhteşem parkları, tramvayı, bisiklet yolları, restoranları ve eğlence mekanları ile gördüğüm en modern Anadolu şehri olan Eskişehir, İstanbul’dan arabayla 4 saatte veya Pendik’ten hızlı trenle 2,5 saatte günübirlik ulaşabileceğiniz mesafede.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler için tıklayın.

ESKİŞEHİR SAZOVA PARKI

3 – CUMALIKIZIK, MUDANYA, TRİLYE, GÖLYAZI, BURSA

Mudanyası, Trilyesi, Otantik Cumalıkızık Köyü, Ulubat Gölü kıyısındaki huzur dolu Gölyazısı ile Bursa da doğal güzelliğine sahip pek çok rota ile dolu. Bir hafta sonu günübirlik ya da tek gece otel konaklamalı bir gezi gayet keyifli bir hafta sonu kaçamağı olabilir.

Mudanyası, Trilyesi, Otantik Cumalıkızık Köyü, Ulubat Gölü Gezisi için tıklayın.

istanbula_yakin_gezilecek_yerler_golyazı_bursa

BURSA GÖLYAZI KÖYÜ

4 – KENT ORMANI, MERİÇ VE TUNCA NEHRİ, EDİRNE

İstanbul Çevresinde Günübirlik Gidilecek Yerler listemizin dördüncüsü, İstanbul’dan çıktıktan 2.5 saat sonra otobandan rahatlıkla ulaşılan Edirne hafta sonu günübirlik ya da tek gece kalmalı olarak düşünülebilecek, meşhur Edirne ciğeri ile damakları şenlendirip, Selimiye Camisi’ni, Karaağaç Tren istasyonunu ziyaret ettikten sonra Meriç Nehri kıyısındaki kent ormanında ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir rota.

Edirne Gezisi için tıklayın…

istanbul_cevresinde_gezilecek_yerler_edirne

EDİRNE’DE TARİH VE DOĞA İÇ İÇE

5 – TEKİRDAĞ, ŞARKÖY, UÇMAKDERE, MÜREFTE

‘Şöyle bir Tekirdağ’a doğru uzanalım, biraz gezelim, en kötü Tekirdağ köftesi yiyip, döneriz’ diye gidilen ve beklentilerin üzerine çıkılıp öyle dönülen bir hafta sonu gezilecek doğal yerler rotası daha. Tekirdağ Gezisi, Şarköy, Mürefte, Uçmakdere doğayı sevenler için keyifli, köfte severler için lezzetli 🙂 , Ramada Otel de konaklamak için hem konforlu hem fiyat olarak uygun bir alternatif.

Tekirdağ Gezisi, Şarköy, Mürefte, Uçmakdere Gezisi için tıklayın.

TEKİRDAĞ UÇMAKDERE

6 – BALLI KAYALAR TABİAT PARKI

İstanbul-Ankara otobanına  girdikten yaklaşık yarım saat sonra Dilovası sapağından otobandan çıkılarak ulaşılan Ballı Kayalar Tabiat Parkı, Gebze Tavşanlı Köyü’nde bulunuyor. İstanbul’a yakın gezilecek yerlerden Ballı Kayalar Vadisi esasen kaya tırmanışı yapanlar için popüler bir destinasyon olmasına rağmen dere kıyısında mangal yapabilme olanağına sahip olduğundan  piknikçiler tarafından da rağbet görüyor.

 Ballı Kayalar Tabiat Parkı gezisi için tıklayın.

BALL KAYALAR TABİAT PARKI

7 – ERİKLİ YAYLASI, ÇİFTE ŞELALE, DİPSİZ GÖL

Uzakmış gibi görünmesine rağmen Eskihisar’dan ya da Pendik’ten kalkan Yalova feribotları ile ulaşımı oldukça kolay olan Yalova Çınarcık tepelerindeki bu üç doğa harikası, Dipsiz Göl, Çifte Şelale ve Erikli Yaylası birbirleri ile iç içe ve İstanbul’dan günübirlik gidebilmek için gayet uygun bir mesafede.

Erikli Yaylası, Çifte Şelale,Dipsiz Göl gezimiz için tıklayın.

cocuklarla_haftasonu_gezilecek_yerler_dipsiz_gol

DİPSİZ GÖL

8 – MAŞUKİYE, İSTANBULDERE

İstanbul Çevresinde Günübirlik Gidilecek Yerler listemizdeki, Sapanca ile İzmit arasında, Kartepe’nin eteklerindeki Maşukiye tam bir alabalık tesisi cenneti. Benim buradaki favori mekanım Yeşil Vadi. Yaz aylarında dahi ağaçların gölgesinin serinliğinde hepsi güveçte servis edilen tereyağlı alabalık, köfte, kaşarlı mantar yemek keyifli.

Benzer bir konsepte sahip bir tesis olan günübirlik ziyaret edilebilecek İstanbuldere Alabalık Evi, Maşukiye’den biraz daha ileride, İstanbuldere isimli bir dağ köyünün tepesinde.  Yanı başınızda şırıl şırıl akan bir şelale eşliğinde ister kahvaltı edin, ister alabalık yiyin, ister kiremitte köfte.

Maşukiye, Sapanca Kahvaltı Mekanları ve fiyatları için tıklayın.

İstanbula_yakin_gezilecek_dogal_yerler_istanbuldere_alabalık-evi

İSTANBULDERE ALABALIK EVİ

9 – KIRKPINAR, SAPANCA

İstanbul Çevresinde Günübirlik Gidilecek Yerler listemizdeki Kırkpınar Sapanca Gölü kıyısındaki restoranların yoğunlaştığı artık turistik olmuş bir köy. Bu köyde bulunan villalarda arkadaşlarınızla konaklayabileceğiniz gibi hafta sonu günübirlik gelip göl keyfi yapmanız da mümkün. Göl kıyısında sazlıkların arasında yürüyüş yaptıktan sonra göl kıyısındaki restoranlardan birinde kahvaltı yada yemek molası verebilirsiniz.

Maşukiye, Sapanca Kahvaltı Mekanları ve fiyatları için tıklayın.

MAJA KIRKPINAR, SAPANCA

10 – MEMDUHİYE KÖYÜ, ACARLAR LONGOZU, POYRAZLAR GÖLÜ, KARASU

Yine günübirlik bir gezide pek çok  güzellikle birden buluşabileceğiniz, İstanbul’a yakın doğal yerlerden biri. Memduhiye Köyü’ndeki Alaşara Restoran’da edeceğiniz yöresel kahvaltı lafının hakkını veren bir kahvaltı sonrası Acarlar Longozu, Karasu sahili, Poyrazlar Gölü keşfedilmek üzere sizleri bekliyor.

Acarlar Longozu, Karasu sahili, Poyrazlar Gölü gezi detayları için tıklayın…

istanbula_yakin_yesillik_yerler_maden_deresi

MADEN DERESİ

11 – KERPE – KEFKEN, KOCAELİ

İstanbul’un Karadeniz kıyısında Şile’si, Ağva’sı varsa İzmit, Kocaeli’nin de Kerpe’si, Kefken’i var. Hem de Kerpe ve Kefken’e ulaşmak Ağva’ya ulaşmaktan bile kolay. İstanbul’dan TEM otoyolunu kullanarak Kocaeli’ye geliyor, 50 km sonra masmavi deniziyle sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir tatil beldesi olan Kerpe’ye ulaşıyor, muhteşem bir doğa ile karşılaşıyorsunuz.

Kerpe’deki en iyi restoranlar, Kefken Limanı, Pembe Kayalar ve Kerpe ve Kefken’e ulaşım detayları için tıklayın…

KEFKEN PEMBE KAYALAR

KEFKEN PEMBE KAYALAR

 12 – GÖLCÜK NÜZHETİYE ŞELALESİ

İstanbul’a yakın günübirlik doğada yürüyüş rotalarından biri olan Nüzhetiye Şelalesi, Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki Nüzhetiye Köyü’nde bulunuyor. İzmit merkeze 19 km mesafede olan Nüzhetiye Şelalesi’ne İstanbul’dan yaklaşık 1.5  saatte ulaşılıyor.

Nüzhetiye Şelalesi’nin yanıbaşında kiremitte alabalık keyfi ve diğer detaylar için tıklayın…

istanbula_yakin_doga_yuruyusu_selale

NÜZHETİYE ŞELALESİ

13 – YUVACIK BARAJI, KARAASLAN KAMPİNG

İstanbul-Ankara Anadolu otoyolundan İzmit’ten çıktıktan sonra Yuvacık’ın tepelerindeki baraj gölünü geçip yine bir dere ve şelale bölgesine ulaşıyorsunuz. Önünüze pek çok restoran ve alabalık tesisi çıkıyor, siz durmuyor, en sonunda karşınıza çıkan Karaaslan Kamping’de arabanızı park ediyorsunuz. İster restoranda yemek yiyor, ister masa kirasını verip kendi mangalınızı yakıyor, karınlar doyunca dere kıyısı boyunca ormanda trekkinge çıkıyor, dere üstü salıncakta sallanıyor, çocukluğunuza geri dönüyorsunuz. 🙂

istanbula_yakin_ormanlik_yerler_karaaslan_kamping

KARAASLAN KAMPİNG

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir