İngiltere Gezilecek Yerler, En Turistik Şehirler

1 – LONDRA

Dünyada bulundukları ülkeden daha fazla bilinen şehirler vardır. Paris, New York, İstanbul gibi. Londra da bunlardan biri. Başlı başına bir ülke gibi. Siyah taksileri, kırmızı otobüsleri ve telefon kulübeleri, köklü bir uyarlığın kanıtı niteliğindeki eşsiz mimarisi ile Londra elbetteki İngiltere’nin hatta neredeyse dünyanın en turistik şehri. Londra’da gezilecek yerler ile ilgili internette pek çok yazı bulabilirsiniz ama bir özet niteliğindeki Bir Günde Londra Gezisi yazıma göz atmaya ne dersiniz?

2 – OXFORD

Ünlü bir büyüğümüzün ‘Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik?’ şeklindeki ünlü sözüne konu olan Kolejler şehri Oxford dünyanın en eski üniversitesine  ev sahipliği yapıyor. Şehri tüm dünyadan kolejleri tanımaya ve yaz okullarına gelmiş lise çağlarındaki genç gruplar istila etmiş, Kolejler, müzeler, diğer binalar, kısaca her yer tarihin sayfalarından kopup gelmiş gibi.

3 – CAMBRIDGE

11. Yüzyılda dünyanın en eski 2. üniversitesi Oxford kurulduktan bir süre sonra  üniversite ve halk arasında büyük çatışmaların yaşanmış, bunun üzerine bir grup akademisyen ve üniversiteli Oxford’u terketmeye karar vermiş. Daha sakin bir yer olan Cambridge’e gelip Oxford’un kurulmasından bir yüzyıl sonra Cam Nehri üzerindeki köprü  anlamına gelen Cambridge’de dünyanın en eski 3. Üniversitesini kurmuşlar. Oxford’a nazaran daha sakin bir şehir olan Cambridge Gezilecek Yerler yazım için tıklayın…

4 – LIVERPOOL

Futbol takımı ile ve Beatles’in doğduğu şehir olması ile nam salmış Liverpool ‘Ortaçağ Ticari Liman Şehri’ adı altında Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.  The Wheel of Liverpool, Albert Dock, Beatles Müzesi, Denizcilik Müzesi, Liverpool One Alışveriş Merkezi, Cavern Club ve Liverpool Katedrali Liverpool Gezilecek Yerler listesindeki önemli noktaları oluşturuyor.

5 – MANCHESTER

Bahsi geçtiğinde şimdiye dek aklımıza sadece futbol takımı ile gelen MANCHESTER oldukça kompakt, gezmesi keyifli bir İngiltere şehri. Kuzey İngiltere’nin başkenti sayılan Manchester çok gelişmiş bir ekonomiye sahip. Ayrıca İngiltere’de Londra’dan sonra yabancılar tarafından en çok ziyaret edilen ikinci şehir durumunda.

6 – YORK

İngiltere’nin kuzeyinde Yorkshire bölgesinde bulunan York, tarihi Romalılara dayanan antik bir katedraller şehri ve Avrupa’da tarihsel yapıların en iyi korunduğu yerlerden biri. New York’un isim babası olan York oldukça sevimli, kalenin surları içerisinde korunmuş eski şehir merkezini gezmesi son derece keyifli.

 

7 – İNGİLTERE’NİN EN GÜZEL KÖYÜ, BIBURY

Londra dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olmasının yanısıra çevresinde bulunan muhteşem güzellikteki köyleri ile de ön plana çıkıyor. Londra’yı gezdikten, metro ve metropol karmaşasına doyduktan sonra kendini tabiat ananın kollarına bırakmak isteyenler için Londra’ya çok yakın mesafede, birbirinden güzel taş evlerin yemyeşil bir doğa ile sarmalandığı masal tadında köyler bulunuyor. Londra’ya yakın 3 masal köyün detayları için tıklayın…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir