İngiltere, Barmouth Gezilecek Yerler

Bir adada yaşıyor olmamıza rağmen taşındığımızdan beri henüz denizi görmemiş olmamızı kendimize yakıştıramıyor, güneşli bir pazar sabahı bize en yakın deniz olan Galler’deki Barmouth Şehri’ne doğru yola çıkıyoruz. Galler’in (Wales) sadece bir bölge değil Birleşik Krallık’a bağlı, İngiltere’den farklı bir ülke olduğunu ancak geziden bir önceki akşam planlama yaparken anlıyoruz:)

Barmouth’a giderken gezilecek yerler listemizde bulunan, yolumuzun üzerindeki Snowdonia Ulusal Park sınırları içerisindeki Pistyll Şelaleleri’ne uğruyoruz. Görsel muhteşem. Şelale etrafında kısa metrajlı bir trekking yaptıktan sonra rotamızı Bala Gölü’ne çeviriyoruz. Deniz, göl, şelale, biz doğadaki suyun her formuna bayılıyoruz:)

Galler-barmouth-gezilecek-yerler-gezenti-anne-05

SNOWDONIA ULUSAL PARKI PISTYLL ŞELALELERİ

Sırada nostaljik buharlı tren turları düzenlenen Bala Tren İstasyonu var. Galler bölgesinin en büyük gölü olan Bala Gölü etrafında 1 saat süren yolculuk boyunca istenen istasyonda inilebiliyor, geziliyor,isterseniz yüzülüyor, gölde balık tutuluyor ve bir sonraki trene tekrar binilebiliyor. Kendimizi yine film setinde hissettiğimiz bir an.

Galler-barmouth-gezilecek-yerler-gezenti-anne-02

BALA TARİHİ TREN İSTASYONU

TREN İSTASYONUNDAKİ SEVİMLİ TELEFON KULÜBESİ

GALLER BALA GÖLÜ

Galler Sınırı’na girdiğimiz andan itibaren yoldaki tabelalarda İngilizce’den önce Galce yazılar yazmaya başlıyor. İki arabanın zor geçtiği daracık yollardan sürekli karşıdan gelene bir yol verme hali sonrası nihayet Barmouth’a ulaşıyoruz. Burası dağ ve deniz arasında konumlanmış tam bir sahil kasabası. Güneşli bir hava ve cıvıl cıvıl bir ortam var.

GALLER BARMOUTH GEZİ NOTLARI

BARMOUTH SAHİLİNDEKİ KAFE VE RESTORANLAR

Varır varmaz kendimizi hemen upuzun ve oldukça geniş kumsala atıyoruz. Denizdeki gelgitlerden dolayı kumsalın büyük bir bölümü ıslak. Hava 18-20 derecelerde, henüz yüzme havası yok ama çıplak ayakla sahil boyunca özgürce yürüyoruz.

GALLER BARMOUTH SAHİLİ

Galler-barmouth-gezilecek-yerler-gezenti-anne-04

DENİZE KAVUŞUNCA SEVİNDİRİK OLAN İKİZLER

Denizi çok özlemişiz, huzur doluyoruz. Olmazsa olmaz ritüelimiz kumu kazarak su çıkarmacadan sonra ki burada bu oldukça kolay, şehrin içerisine doğru ilerliyoruz. Aslında burası lunaparkı olsun, minik kafeleri olsun şehirden ziyade sahil kasabası havasında. Ödüllü balıkçı The Mermaid’de leziz cod fish ve taze patatesleri hüpletiyor sevimli çarşı içinden birkaç instagram pozu aldıktan sonra Barmouth ile vedalaşıyoruz.

ÖDÜLLÜ BALIKÇI MERMAID

SAHİLDE MARTILARLA BİRLİKTE PİKNİK

Galler-barmouth-gezilecek-yerler-gezenti-anne-06

BARMOUTH ŞEHİR MERKEZİ

GALLER GEZİ NOTLARI

 

İngiltere Gezilecek Yerler, En Turistik Şehirler

Sırada nostaljik buharlı tren turları düzenlenen Bala Tren İstasyonu var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir