Kopenhag’da Gezilecek En Güzel 14 Yer

10. Yüzyılda kurulmuş Kopenhag, o dönemde Vikinglerin balıkçı kasabası iken sonraları işlek bir liman kenti haline gelmiş. Orijinal adı Danca’da Kobenhavn olan Kopenhag’ın anlamı ise tüccar limanı.

İrili ufaklı tam 406 adaya sahip olan ve nüfusu yaklaşık olarak 5 milyon olan Danimarka’da insanların 1/3’ü başkent Kopenhag’da yaşıyor. Tarihi binaları, müzeleri, butik tasarım mağazaları, sıcacık kafeleri, gastronomi konusunda çığır açan restoranları, çekici kanalları ve modern sahilleri ile Kopenhag ziyaretçilerine keşfedilecek pek çok şey vadediyor. Kopenhag’a diğer pek çok Avrupa şehri gibi schengen vizesi ile giriş yapılabiliyor. Ancak Euro değil kendi para birimleri olan Danimarka Kronu (Dkk) geçiyor.

Kopenhag blog yazımda Kopenhag’da gezilecek, görülecek yerleri kısaca aktarıyorum.

 

1 – KOPENHAG NYHAN KANALI

Listemizin ilk sırasında Kopenhag Nyhan Kanalı bulunuyor. Nyhavn, geçmişte tüm ülkelerin gemilerinin yanaşabildiği ticari bir limanmış. Bölge, denizciler, fahişeler, barlar ve tavernalarla doluymuş. Bugünlerde ise eski, güzel evler restore edilmiş durumda ve limana şık restoranlar hakim. Nyhavn, kanal kıyısında lezzetli yemekler eşliğinde rahat atmosferin tadını çıkaran insanlarla dolu. Nyhan Kanalı şehri bir çok noktada kesiyor ve kenarlarına yayılan sıralı evler muazzam bir manzara oluşturuyor. Bu evlerin altında bulunan kafeler ve restoranlarda oturup bir şeyler yiyip içmek keyifli oluyor. Kanalda tekne turu da yapılabiliyor. Mavi ve kırmızı olarak iki farklı etaptan oluşan kanal turunda Kopenhag’taki ilgi çekici noktaların pek çoğu genel hatlarıyla görülmüş oluyor. Ayrıca kanal turu yapan bu firmalar akşam yemeği için de alternatif sunuyor.

 

2 – KOPENHAG TİVOLİ BAHÇELERİ

Kopenhag’ın en popüler ve mutlaka gezilmesi gereken noktalarından biri olan ve 1843 de George Carstensen tarafından kurulmuş Tivoli Bahçeleri, park , kafeler, restoranlar, konser alanı, açık hava tiyatrosu, akvaryum, suni göl, çok sayıda dükkan ve muhteşem bir lunaparktan oluşuyor. Kopenhag Merkez İstasyonu’na yakın olduğu için ulaşımı oldukça kolay.

 

3 – KOPENHAG STROGET ALIŞVERİŞ SOKAĞI

Stroget Sokağı, Kopenhag’da alışverişin adresi durumunda. İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne benzettiğim Stroget Sokağı’nda çok sayıda lokal ve global markanın bir arada bulunuyor. Stroget aynı zamanda şehrin doğu ve batı kısmını birbirine bağlıyor.  Alışveriş esnasında etrafınıza da bakın, burada pek çok dans gösterisi yapanlara, sihirbazlara ve diğer sokak sanatçılarına rastlanabiliyor. Çocuklu aileler, Danimarka’nın dünyaca ünlü markası Lego’nun büyük bir mağazasını bu sokakta sizleri bekliyor. Yine çocuklu aileler için İskandinavya’nın tek Disney mağazasını bu sokakta bulunuyor. Mağaza, küçük misafirlerine interaktif bir deneyim sunuyor.

 

4 – ÇOCUKLU AİLELER İÇİN KOPENHAG ØSTERBRO BÖLGESİ

Geniş meydanlar, zarif tasarım dükkanları, Kopenhag’ın en ünlü heykeli olan Küçük Deniz Kızı heykelinin de bulunduğu Østerbro, çocuklu aileler için ideal. Kopenhag şehir merkezinin kuzeyindeki Østerbro spor tesisleri, oyun alanları, futbol sahaları, ulusal stadyumu ve köpekler için ayrılmış tasmasız bölgeleri ile Danimarka’nın en büyük halka açık parkı olan Fælledparken’a da ev sahipliği yapıyor.  Østerbro’da ayrıca Normann Copenhagen, Rambow ve Moshi Moshi gibi tasarım dükkanlarının yanı sıra pek çok kafe ile restoran da bulunuyor.

 

5 – KOPENHAG KÜÇÜK DENİZ KIZI HEYKELİ

Kopenhag’ın en önemli sembollerinden Østerbro bölgesindeki Küçük Deniz Kızı Heykeli Kopenhag Gezilecek Yerler listemizin 5. sırasında yer alıyor. Ünlü Danimarkalı yazar Andersen’in masalından ilham alınarak inşa edilen heykelin önünde fotoğraf çektirebilmek için genelde sıra beklemek gerekiyor. Küçük Deniz Kızı Heykeli tarih boyunca çeşitli saldırılara uğramış, kesilen kafası bulunamadığı için orijinaline uygun olarak yeniden yapılmış. 2004 yılında kara çarşaf giydirilerek Türkiye’nin Avrupa Birliğine adaylığı protesto edildiği heykel, bu anlamda Türkler için iç burkucu bir yöne de sahip.

 

6 – KANAL KIYISINDAKİ KOPENHAG CHRISTIANSHAVN BÖLGESİ

Dar kaldırım taşlı caddeler, Michelin yıldızlı restoranlar ve kanal boyunca sıcak ortamlı kafeleri ile Knipples Bro Köprüsünün tam karşısında Christianshavn Bölgesi yer alıyor. Kanal kenarında konumlandırılmış Christianshavn merkezi, barlarla ve restoranlarla dolu ve eşsiz bir kıyı atmosferine sahip. Bu nedenle Kopenhaglılar yaşamak için bu bölgeyi tercih ediyor. Kanal kenarında biranızın keyfini çıkarın, Rene Redzepi’nin dünyaca ünlü restoranı Noma’da yemek yiyin ya da Danimarka Kraliyet Operası’nda olağanüstü bir deneyim yaşayın. Christianshavn’da yer alan bağımsız kasaba Christiania’yı da ziyaret etmeyi unutmayın.

 

7 – SIRADIŞI KOPENHAG CHRISTIANIA BÖLGESİ

Kopenhag’daki bağımsız kasaba Christiania Kopenhag Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 7. sırasında yer alıyor. 1971’de terkedilmiş bir askeri kışlaya yerleşerek, Danimarka hükümetininkinden tamamen farklı olan kendi toplum kurallarını geliştiren bir grup hipi tarafından kurulmuş olan Christiana sakinlerinin farklı yaşam tarzları ile ünlü. Christiania atölyelerin, sanat galerilerinin, barların, ucuz ve organik yiyeceklerin ve muazzam doğanın bir karışımı durumunda. Yerlileri tarafından yürütülen rehberli turları ile ziyarete açık bir bölge olan Christiania’da Danimarka’da yasak olan esrar satışı sebebiyle özellikle Pusher Caddesi içinde ve civarında video ve fotoğraf çekimi yapması tavsiye edilmiyor.

 

8 – DANİMARKA KRALİYET OPERA EVİ

Danimarka mimarisi, dünyanın geri kalanına bıraktığı gibi Kopenhag’a da izlerini bırakan, Hennig Larsen ve Bjarke İngels gibi uluslararası bilinen yerel mimarları ile yeni altın çağına doğru ilerliyor. Su, boşluk, çevrecilik ve ışık, deniz şehri olan Kopenhag’daki mimarinin anahtar elementleri. Cesur şehir planlaması ve birinci sınıf mimarı, tarihi binalar ve saraylar boyunca hızla kendini gösteriyor. Danimarka mimarisine güzel bir örnek teşkil eden, toplamda 41 bin m2 olan Kraliyet Opera Binası’nın 14 katından 5’i yer altında yer alıyor. Danimarkalı mühendis Henning Larsen tarafından tasarlanmış Danimarka Kraliyet Opera Evi için biletler, internet üzerinden veya gösteri başlamadan 2 saat önce opera gişesinden alınabiliyor.

 

9 – KOPENHAG’IN LÜKS YANI, FREDERIKSBERG BÖLGESİ

Kopenhag Gezilecek Yerler listemizin 9. su Frederiksberg lüks alışveriş olanakları ve yeşil alanları ile Kopenhag’ın popüler bir bölgelerinden biri. Daha çok ununu elemiş, eleğini asmış yaşlı kitlenin oturduğu Frederiksberg’teki ana caddenin adı Gammel Kongevej, nam-ı diğer King’s Road. Bu cadde  giysi dükkanları, suşi restoranları, kafeleri ve şarküterileri ile ön plana çıkıyor. Bölgenin övündüğü bir de yemek caddesi var. Frederiksberg ile Vesterbro arasındaki sınır boyunca uzanan Fransız atmosferli Værnedamsvej caddesi, spesiyalist peynirleri, şarapları, balıkları, çikolata dükkanları, kafeleri ve bakkalları ile adeta bir gurme cenneti. Bu bölge ayrıca Frederiksberg Bahçeleri, Fen Bilimleri Fakültesi’nin romantik bahçesi ve Søndermarken ile yeşil bir vaha görünümü veriyor. Kopenhag Hayvanat Bahçesi de Frederiksberg bölgesinde yer alıyor.

 

10 – KOPENHAG HAYVANAT BAHÇESİ

Kopenhag Hayvanat Bahçesi, 264 renkli türü de kapsayan 3000’in üzerinde hayvana ev sahipliği yapıyor. Yani, Kopenhag Hayvanat Bahçesi, tropikal hayvanat bahçesi bölümüyle ziyaretçilerine harika bir deneyim yaşatıyor. Yılanlar, timsahlar, ipek maymunları, guguk kuşları, cüce geyik, özgürce uçan kuşlar ve kelebekler, 1500 m2 büyüklüğündeki yağmur ormanında görebileceğiniz hayvanlardan bazıları. Çocuklar için olan bölümde, Afrika cüce keçilerini sevmek ve hayvanat bahçesindeki çiftlik hayvanlarıyla tanışmak mümkün. Burada atların eğitimine şahit olabilir, beslendikten sonra onları sevebilirsiniz. 2008’de açılan fil evinin dünyadaki en iyi fil tesislerinden biri olduğu düşünülüyor. Burada filleri, kendi yaşam alanlarında yakından gözlemlenebiliyor. Örneğin filler bütünüyle suyun altına girebilecekleri havuzlarda banyo yaparken izlenebiliyor.

 

11 – KOPENHAG BAKKEN EĞLENCE PARKI

431 yıllık geçmişe sahip olan eğlence parkı, Jægersborg Dyrehave’in gür ağaçlarının ortasında, 400 yaşında ağaçların ve 2000’den fazla geyik çeşidinin bulunduğu yemyeşil bir alanda konumlandırılmış.  33 tane rollercoaster’ı, dönme dolapları ve daha birçok çeşit macera dolu ve heyecan verici oyuncaklarıyla, Bakken, İskandinavya’daki diğer parklardan çok daha fazla eğlence vadediyor. Bakken’da bir bardak kahve yahut bir kadeh şarap içebileceğiniz mekanlara sıkça rastlayabilirsiniz. Ya da bir bara dönüştürülmüş eski Londra otobüsünde buz gibi biranızı yudumlayabilirsiniz. Bakkens Hvile’deki nostaljik kabareler, kaçırmamanız gereken gece etkinlikleri arasında. Bu etkinlikte şarkı söyleyen kızları, 132 yıldır susmadan söyledikleri şarkılarını söylerken yakalayabilirsiniz. Bakken Eğlence Parkı’na giriş ücretsiz.

 

12 – KOPENHAG AMELIENBORG SARAYI

Danimarkalı Rococco mimarının en büyük işlerinden biri olarak kabul edilen Amelienborg Sarayı  1700’lerde inşa edilmiş olup  dört benzer binadan oluşur – VII. Christian’ın Sarayı (misafirhane olarak kullanılır ve Moltke’nin Sarayı olarak da bilinir), VIII. Christian’ın Sarayı (Prens Joachim ve Prenses Benedikte tarafından misafirhane olarak kullanır ve Levetzau’nun Sarayı olarak da bilinir), VII Frederik’in Sarayı (Brockdorff’un Sarayı olarak da bilinir, kraliyet ailesinin evidir) ve IX. Christian’ın Sarayı (Kraliçe ve Prens Consort’un evidir ve Schach Sarayı olarak da bilinir). Saray meydanının ortasında 1771’den Kral V. Frederik’in heykeli bulunmaktadır. Amelienborg Sarayı’nda Danimarka Kraliyet Ailesi hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz müzeyi ziyaret etme şansınız da bulunuyor. Kraliyet muhafızlarının nöbet değişim seremonisini her gün saat 12:00’da izlenebiliyor.

 

13 – DANİMARKA MİLLİ MÜZESİ

Kopenhag’da bulunan Danimarka Milli Müzesi Taş Devri, Viking Devri, Orta Çağ, Rönesans ve Modern Danimarka tarihinden oluşan sergilere ev sahipliği yapıyor. Kopenhag Gezilecek Yerler listemizin 12. si lan Milli Müze, Prens Sarayı’nda yer alıyor . Artık kraliyet ailesi tarafından kullanılmıyor fakat Büyük Salon hala prens ve prensesleri ağırlayabilecek kadar zarif görünüyor. Galeri, odaları ve seçkin eser alanlarını birbirine bağlayan geniş bir koridordan oluşuyor. Milli Müze çok geniş bir etnografik koleksiyon, klasik ve yakın doğu antikaları, bozuk para ve madalya koleksiyonuyla bir oyuncak müzesine sahip olmasıyla övünüyor. Müzede çocuklar için de bir bölüm de mevcut. Kopenhag Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 13. sü Danimarka Milli Müzesi’ne giriş ücretsiz.

 

13 – KOPENHAG AÇIK HAVA MÜZESİ

Kopenhag’ın kuzeyinde bulunan açık hava müzesi dünyanın en büyük ve en eski, müzelerinden biri. Kopenhag Gezilecek Görülecek Yerler listemizin sonuncusu müze, 1650- 1940 arasındaki 50 den fazla çiftlik, ev ve değirmene ev sahipliği yapıyor. Binalar, ziyaretçilere tarihi etkiyi ve ülke hayatının çevresel etkilerini olduğu gibi yansıtmak için manzarayla çevrelenen bahçelerle yeniden düzenlenmiş. Açık hava müzesinde neredeyse Danimarka’daki her bölge, Faroe adaları, eski Danimarka bölgeleri olan Güney İsveç ve Kuzey Almanya da sergileniyor. Böylece Danimarka’nın tümü yarım günde gezilebiliyor. 🙂

1 Comment

  • sedef dedi ki:

    dünya kadar ülke gezmişsiniz ancak hayvanat bahçesinde hayvanlara yapılan zulme göz kapatıp gidecek kadar körleşmişsiniz… umarım gözünüz açılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir