İngiltere’ye nasıl taşınılır? Göç edilir? Yerleşilir? Vize ve İngiliz Vatandaşlığı

Türkiye’den İngiltere’ye taşınmak özellikle Türkiye’deki eğitim sisteminde yaşanan sorunlardan dolayı, son dönemde pek çok Türk ailenin gündeminde olan bir konu. Eğer Türk vatandaşı iseniz Londra’da ya da İngiltere’nin diğer şehirlerinden birinde yaşamak ve göçmenlik statüsü kazanmak için gerekli olan vize çeşitlerinden birine sahip olmanız gerekir. İngiltere vize çeşitlerinden kısaca bahsetmek gerekirse ilk sırada İngiltere’de yaşayan Türklerin çok büyük bir çoğunluğunun İngiltere’ye yerleşme yöntemi olarak tercih ettiği Ankara Anlaşması Vizesi gelir.

Kırmızı listedeki Türkiye’den İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

GÜNCELLEME: 31 Aralık 2020 itibariyle İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldığı için Ankara Anlaşması (ECAA-European Community Association Agreement) İngiltere için geçerliliğini yitirdi ve Türklerin Ankara Anlaşması ile İngiltere’de çalışma ve yaşama olanağı ortadan kalktı.  İngiltere’de çalışmak isteyenler için puana dayalı yeni bir göç sistemi oluşturuldu. Artık T.C. Vatandaşları da, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşları da, diğer ülke vatandaşları da, kısaca İngiliz pasaportuna sahip olmayan herkes bu sistem ile vize başvurusunda bulunarak İngiltere’de çalışma imkanına sahip olabilecek. Puana dayalı yeni göç sisteminin detaylarını öğrenmek için tıklayın.

 

 İngiltere’de Yaşamaya Alışmak Kolay mı? | Gezenti Anne

 

İNGİLTERE ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ 

Ankara Antlaşması Vizesi (ECAA), Türk vatandaşlarının İngiltere’de kendi işlerini kurarak aileleri ile birlikte İngiltere’de yaşamalarına ve çalışmalarına olanak sağlayan, İngiltere ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmış özel bir anlaşmaya dayanan bir İngiltere çalışma vizesi türüdür.

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

İngiltere’de kendi işini yapabileceğine inanan 18 yaşını aşmış her Türk vatandaşı, bu işi yapabileceğini gösteren eğitim, tecrübe ve işi kurmasına yeterli sermayeye sahipse İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvurarak İngiltere’de göçmenlik statüsü elde edebilir.

 

ANKARA ANLAŞMA VİZESİ ALANLARIN İŞ YERİ AÇMASI ZORUNLU MU?

Ankara Anlaşması vizesi başvurusunda bulunan kişilerin İngitere’de iş yeri açma ve işçi çalıştırma zorunluluğu yok. Kişi eğitimini aldığı yada meslek edindiği iş ile ilgili alanda çalışabilmektedir. Örneğin Ankara Anlaşması vizesine başvuran kişi berber dükkanı ya da mağaza açabileceği gibi ikamet ettiği adresi göstererek şoförlük, pazarlama veya bebek bakıcılığı gibi işler de yapabilir.

 

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİNE NASIL BAŞVURULUR?

Ankara Anlaşması Vizesi başvuru prosedürü oldukça kapsamlı. Başvuruda iş tecrübesi ve eğitim  gibi kriterler dikkate alınır. Başvuru dosyası bu kurgu üzerine hazırlanır. Amaç “Ben İngiltere’ye gelip kendimi işimi yapmak istiyorum.” demek ve bu işi yapabileceğinizi Home Office’e ispatlamak. Bir plan (Business Plan) hazırlanıyor ve bu plânda İngiltere’de ne iş yapacağınız, bunun için ne kadar para kullanacağınız, ne kadar gelir, ne kadar gider, ne kadar kar hedeflediğiniz ve  pazar araştırması gibi detaylar belirtilir. Bu plan ilgili evraklar ile desteklenerek vize başvurusu yapılır.

 

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ BAŞVURU ÜCRETİ NEDİR?

Ankara Anlaşması vize başvurusu başvuruyu doğrudan kendiniz yaptığınız takdirde ücretsizdir. Yalnız başvuruyu kendiniz yapabilmeniz için bu vizede aranılan kriterleri ve istenilen evrakları çok iyi bilmek ve güncel bilgilere sahip olmanız, hazırlayacağınız iş planının istenilen bütün bilgileri içermesi, detaylı olması, kişiye özel yapılması ve İngiliz iş mantığına göre hazırlanmış olması gerekir.

Eğer bir avukat veya danışman ile başvurmaya karar verirseniz danışmanlık ücreti olarak, İngiltere’den yapılan başvurularda bu 750 £  ile 1500 £ arası, Türkiye’den yapılan başvurularda 1500 £ – 3000 £ arası ödemeniz gerekir. Başvuru için gerekli olan iş planı da genellikle bu ücrete dahildir. Danışmanlık hizmeti almak vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasını garantilemez ama vize alma şansınızı arttırır.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ İLE İNGİLİZ VATANDAŞLIĞINA NE KADAR SÜREDE GEÇİLİR?

Ankara Anlaşması Vizesi ile 5 yıla kadar siz ve aileniz için geçici oturum izni elde edilir. 5 yılın sonunda ise sürekli oturum izni başvuru hakkı doğar. Sürekli oturum iznini aldıktan 1 yıl sonra, yani İngiltere’de yaşamaya başladıktan 6 yıl sonra İngiliz vatandaşlığına başvurulabilir.

Ankara Anlaşması vizesinde son durum nedir? konulu yazım için tıklayın.

 

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ ALAN KİŞİLERİN EŞLERİNİN HAKLARI NELERDİR?

Ankara Anlaşması vizesi ile edinilen oturum izni ve vatandaşlığa başvurma gibi haklar vizeye başvuran kişi için olduğu gibi, o kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları için de geçerlidir. Eşler bir yandan bu haktan faydalanırken bir yandan da başka herhangi bir işte çalışabilir.

Ancak Ankara Anlaşmalı kişilerin eşlerinin de süresiz oturum izni başvurusu yapabilmesi için bizzat kendilerinin de 5 yılı doldurmuş olması gerekir.  Eğer eşler sponsor olan kişi ile aynı zamanda 5 yılı doldurmamışsa  ilk önce uzatma başvurusu yapıp 5 yıl dolunca da süresiz oturum izni başvurusu yapabilir. Çocuklar ise sponsor olan ebeveyn ile birlikte süresiz oturuma başvurabilir.

 

ANKARA ANLAŞMALILAR İÇİN İNGİLTERE’DE SÜRESİZ OTURUM İZNİ BAŞVURU ÜCRETİ NEDİR?

Ankara Anlaşmalılar için sınırsız oturum izni başvurusuna hak kazanmış kişilerin hem kendileri hem eşleri hem de 18 yaşından büyük çocukları için kişi başı 2,389 £ başvuru ücreti ödemesi gerekir. 1 yıllık ve 3 yıllık vize başvuruları ise ücretsizdir.

 

ANKARA ANLAŞMALILAR İÇİN İNGİLTERE’DE SÜRESİZ OTURUM İZNİ BAŞVURUSU İÇİN DİĞER KOŞULLAR NEDİR?

Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de yaşayan anlaşma sahibinin, eşinin ve 18 yaşından büyük çocuklarının süresiz oturum izni başvuru yapabilmesi vatandaşlık sınavı olarak bilinen İngiltere’de Yaşam (Life in UK) testini ve  B1 seviyesinde İngilizce dil sınavını geçmesi gerekir.

Ayrıca Ankara Anlaşması vizesi başladığı an itibariyle hem başvuru sahibinin hem eşlerinin hem de çocuklarının 5 yıllık süre içerisinde her yıl için en az 180 gün Birleşik Krallık’ta bulunmuş olması gerekir.

 

İNGİLTERE GENEL ÇALIŞMA VİZESİ

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma Vizesi belirli bir işyerinde çalışmak üzere İngiltere’ye yerleşecek kişilere verilir. Türkiye’de kurumsal bir firmada çalışıp İngiltere’de de kurumsal bir firmada çalışmaya devam edecek olan kişiler bu vize türü ile İngiltere’ye yerleşmektedir. Bu vize türünde kişinin İngiltere’de çalışacağı işyerinin sponsor olması gerekmektedir.

İngiltere Genel Çalışma Vizesi belirli bir iş için gerekli nitelikte olan bir çalışanın İngiltere ve Avrupa Birliği sınırları içerisinde bulunamaması sebebiyle İngiltere’deki işverenlerin bu nitelikleri taşıyan diğer ülke vatandaşlarını İngiltere’ye kendileri için çalışabilmelerini sağlamak üzere getirtmeleri için tasarlanmıştır. Bu nedenle Türk vatandaşı olan birini işe alacak işyerinin gerekli olan sponsorluk kaydını yaptırmış olmasının yanısıra İngiltere ve Avrupa Birliği sınırları içerisinde bu iş için uygun kişiyi bulamadığını da ispatlaması gerekmektedir.Çalışacak kişinin ise en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösteren bir belge ile dil yeterliliğini karşıladığını gösterebilmesi gerekir.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

Aynı Ankara Anlaşması vizesinde olduğu gibi İngiltere genel çalışma vizesi ile edinilen oturum izni ve vatandaşlığa başvurma gibi haklar vizeye başvuran kişi için olduğu gibi, o kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları için de geçerlidir. Eşler bir yandan bu haktan faydalanırken bir yandan da başka herhangi bir işte çalışabilir.

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma Vizesi işyerinin sponsorluğuna dayalı bir vize türü olduğundan işyeri değişikliği yapıldığı takdirde vize süresi dolmamış dahi olsa yeni vize başvurusu yapmak gerekir.

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma Vizesi ile 5 yıla kadar siz ve aileniz için geçici oturum izni elde edilir. 5 yılın sonunda ise sürekli oturum izni başvuru hakkı doğar. Sürekli oturum iznini aldıktan 1 yıl sonra, yani İngiltere’de yaşamaya başladıktan 6 yıl sonra İngiliz vatandaşlığına başvurulabilir.

 

İNGİLTERE GENEL ÇALIŞMA VİZESİ ÜCRETİ NEDİR?

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma Vizesi ücreti 3 yıllık başvurduğunuz takdirde başvuran için 532 £, ailenin diğer bireylerinden her biri için 587 £, 5 yıllık başvurduğunuz takdirde başvuran için 1119 £, ailenin diğer bireylerinden her biri için 1174 £ ödemeniz gerekir. Genelde size sponsor olan şirket vize ücretinin tamamını ya da bir kısmını karşılar.

 

İNGİLTERE’YE TAŞINMA VE YERLEŞME

Vize alma süreci tamamlandıktan, yaşayacağınız yerde oturacağınız evi kiraladıktan sonra sıra geldi taşınmaya. Eğer İngiltere’de eşyalı ev kiraladıysanız ya Türkiye’deki ev eşyalarınızı bir depo kiralayarak saklayabilir ya da dönüş ihtimalini göz ardı edip eşe dosta dağıtabilir ya da satabilirsiniz. Türkiye’deki ev size ait ise evinizi eşyalı olarak kiraya vermek ise daha az tercih edilen diğer yöntem.

İngiltere’de eşyasız ev kiraladıysanız Türkiye’deki eşyalarınızı yurtdışı nakliyat şirketlerinden biri ile şirketin seçtiği yönyeme göre direkt karayoluyla ya da karayolu+deniz yoluyla İngiltere’ye getirtebilirsiniz. Taşınma için nakliyat şirketine yaklaşık 5000 Euro ödersiniz.

Ya da 5000 Euro çokmuş ben o parayla Ikea’dan evi donatırım derseniz o da sizin tercihiniz:)

Siz geldiniz, eşyalarınız da geldi. Artık İngiltere’de yaşama adım attınız. Peki çocuklar hangi okula başlayacak? Okula nasıl kayıt olunacak?

Bu konu ile ilgili detayları İngiltere’deki eğitim sistemi yazımda bulabilirsiniz.

 

İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

Yurtdışında Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

İngilizler Soğuk İnsanlar mı? Irkçılar mı? İngiliz Davranış Biçimleri

İngilizlerin Yeme İçme Alışkanlıkları ve Geleneksel İngiliz Mutfağı

58 Comments

 • Fatih dedi ki:

  Sade ve anlaşılır, teşekkürler, 3 kez Londra ziyaretim oldu, niyetleniyorum, Tier 2 için güvenilir ve net bilgi ve evrak listesi olan bir site var mı?

 • Hasibe dedi ki:

  Merhaba İngiltere ile ilgili yazınızı okudum :)) tam da şu sıralar Ankara anlaşmasıyla İngiltere’ye yerleşmeyi düşünüyoruz .. size sorum şu olacak ben matematik öğretmeniyim iyi derece de İngilizcem var bu anlaşmayı benim üzerimden yapmak için bı avantaj sağlar mı ?? Yoksa evden gıda ürünleri satmak üzerine bı iş kurmakla daha mı kolay kabul edilebilir başvurumuz ?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Evden gıda ürünleri satmak üzerine iş kurmanız daha mantıklı duruyor. Çünkü İngiltere’de direkt öğretmenlik yapamazsınız.Bunun için eğitim, sertifika vb. almanız gerekir. Ayrıca Ankara anlaşması için fatura kesebileceğiniz bir işiniz olması gerekli. Ancak iş planınızın akla yatkın olması gerekir. Bu konuda danışman şirketlerden destek alabilirsiniz.

   • Mehmet dedi ki:

    Merhaba ben İngilterede yaşıyorum eşim ingiliz 3 sene oldu geleli şuan bi takeway açmayı düşünüyorum iki tane aşçı abim var onları nasıl getirebilirim bir tane abimin vergi borcu olduğundan bankada para veya bi hesab gösteremiyoruz benim de var vergi borcum aynı ama ben evlilik vizesi olduğu için paraya gerek Yoktu benim vizede eğer bu konuda yardımcı olacak kimse varsa iletişime geçebilirler benimle tel Numaram 07776162759 teşekkür ederim şimdiden

  • Umut dedi ki:

   Merhaba ben İngiltereye gitmeyi düşünüyorum. Londraya bir yabancı tandığım var. Kendi mesleğimi yapmayı düşünüyorum. Dövme sanatçısıyım İngilterede sıfırdan başlayabilir miyim ve aşılabilir miyim diye tedirginim biraz. Birde dil problemleri İngilizce az seviye geliştirmeye çalışıyorum. Birde Ankara anlaşması çalışma ve yaşama vizesi almak zor mu? Olmadı ordan kağıt üstünde birisi ile evlenmeyi düşünüyorum da ve ne kadar para ile başlamalıyım.

 • Tugay dedi ki:

  Ben oto tamircisiyim İngilizce seviyem az İngiltere ye gitmek istiyorum nasıl yapabilirim

 • Çağatay dedi ki:

  Sponsor derken buradaki iş markasıyla aynı mı olacak yani atıyorum burda mercedesse ingilterede de mercedes olmak zorundami?

 • Güler dedi ki:

  Merhaba, tesadüfen sayfanıza rastladım, yazdıklarınızın hepsini okudum, kafamda birşeyler oluştu sayenizde:) Mart’ta kızımı doğurdum şu an 5 aylık 🙂 Türkiye’deki malum sebeplerden dolayı İngiltere’ye gitmeye karar verdik. Burada devlet memuru ebeyim, aynı zamanda ben, eşim ve kızım Bulgaristan vatandaşı. ancak kızımın daha güzel bir yerde yaşamasını istiyorum tabii ki. Geldiğimde mesleğimi yapabilir miyim İngiltere’de ? Diğer Avrupa ülkelerinde başvuru dahilinde dil kursuna gidip staj yapıyorsun ve mesleğini yapabiliyorsun ancak İngiltere ile ilgili bir Bilgi bulamadım. Sadece NMC pin numarası almam gerekiyormuş, onu da nasıl alırım bilemiyorum. En korktuğum mesele dil bilmemek, ülkemizdeki dil eğitimi bilindiği üzere çok kötü, İngilizcem turistik seviyede diyebilirim, özellikle de meslek olarak daha detaylı bilmem gerekir tabii. Orada yaşayan biri olarak sizce buna değer mi?

 • Bayram uygun dedi ki:

  Merhaba ben erkek berberiyim burda kendime ait isyerim var.fakat cocuklarimin (2 ve 7 yaşlarında)
  iyi bir geleceği olmasi icin ingiltereye Ankara anlasmasiyla yerlesmeyi planliyorum.kendi meslegimi yaparak.londra da turk mahalleleri varmis..o bolgede bulunmamin mantikli oldugu soylendi ..fakat ingilizcemiz. hic yok..sizce bu cok sorun olurmu..Ve meslegimi orada da icra edebilirmiyim beni cok sarsarmi..tesekkurler

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Berberlik İngiltere’de yaşayan Türklerin en çok icra ettiği meslekler arasında. İngilizceniz olmadığı için danışman şirketler aracılığı ile Ankara Anlaşması başvurusu yapmanız gerekir. Onlar sizi zaten konu hakkında yönlendireceklerdir. Bu sırada internet üzerinden ya da normal şekilde İngilizce kursuna başlamanızı ve derdinizi anlatacak kadar İngilizce öğrenmenizi tavsiye ederim.

 • camel06 dedi ki:

  Ben ingiltereye gelmek için vize başvurusu yapacağım. Kamu görevlisiyim.Yeşil pasaport sahibiyim. İlk Etap da 6 Ay süreli vize ile aile ziyareti için gelip sonradan bu süre zarfında Ankara Antlaşmasına başvurmak istiyorum Tavsiyeniz nedir?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Planınız mantıklı görünüyor. Ne tür bir tavsiyeye ihtiyacınız var?

  • Yunus aldemir dedi ki:

   Merabalar size sorum şu ben lise mezunuyum yaşım şuan 20 bitti mesleğim pide ve lahmacun çok iyi yapıyorum bu meslekte çok iyi ustayım ingiltereye gitme planlarım var sizce nasıl gidebilirim yaşım genç iyi bir gelecek için gitmek istiyorum türkiye şartları zor sizce ingiltereye girebilirmiyim ingilizcem derdimi anlatacak kadar yeter hani B1 iyi seviyesinde bana dönüş yaparsanız çok sevinirim.

 • Azad dedi ki:

  Merhaba ben elektrik ve elektronik mühendisliği okuyorum şu an okulum bittikten sonra ingiltere de yaşayan kız arkadaşımın yanına gitmek istiyorum B2 seviyesinde ingilizce de biliyorum orada mezun olduğum bölümü yani mühendislik alanında iş bulabilir miyim siz ce ve bunun için sizce ne gibi bir yol izlemeliyim beni aydınlatırsanız çok sevinirim

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Mühendislik yapmayo düşünüyorsanız TIER 2 vize sahibi olmanız gerekir. Bunun için de Türkiye’deyken işi bulup işyerinin bu vize için sponsor olmasını sağlamanız gerekir. Brexitten sonra Tier 2 sponsorship bulmak zorlaştı. Diğer bir seçenek Ankara anlaşması ile gelmek ki bu daha olası duruyor.

 • Gürkan dedi ki:

  10 yıldır kamuda çalışıyorum. Yeşil pasaport sahibiyim. Aynı zamanda Yaşlı sağlığı ve bakımı doktora öğrencisiyim. Vize alıp İngiltere’ye geldikten sonra Ankara Anlaşmasına başvuru yapabilir miyim? Hemşire olarak görev yapabilir miyim?

 • Rabia dedi ki:

  Merhaba
  Ankara anlaşması ile İngiltereye gitmeyi düşünüyoruz hangi danışmanlık firmasını önerirsiniz?
  İşletme ve çocuk gelişimi mezunuyum şirketi çocuk bakımı üzerine açıp evde çocuk bakabilir miyim ? İş potansiyeli olarak siz ne önerirsiniz ? Başvuru İngiltere’ye gidip ev kiralamak gibi masraflar için minimum kaç bin pound olmalı

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Ankara anlaşması danışmanlık şirketi öneremiyorum çünkü biz başka bir vize türü ile buradayız.Çocuk bakımı için buradan sertifika almanız gerekebilir. Ne kadar pound gerektiği tamamen kuracağınız işe bağlı. Danışmanlık şirketi iş kurma konuları için Facebooktaki London Turkish Meet Up Group’a danışın derim.

 • mehmet ali dedi ki:

  merhaba sıkı bir takıpcınızım 🙂 karı koca turkıyede saglık personelıyız ileri duzeyde ingilizcemiz var acaba orda saglık sıstemı nasıl calısılabılı durumda mı gelirleri falan nasıl ? şimdiden cok tesekkur ederim 🙂

 • Mehmet Nuri Helvacı dedi ki:

  Selam ben satış temsilcisiyim market yöneticiliği de yaptım eşimde hemşire oraya yerleşmeyi düşünüyorum çocuğumuzun geleceği için ankara anlaşmasıyla iş kurup gidersek ne tavsiye edersiniz

 • Burak dedi ki:

  Bayan kuaförüyüm ingilterede çalışmak istiyorum ne şartlarda orada çalışabilirim kenarda birikmiş bir param yok

 • Mustafa dedi ki:

  İyi günler benim arkadaşım Bristol de bir gece klubünde çalışmaya başladı 4 aydır orada ve çalıştığı yer tanıdıklarının benide aldırmak istiyor ve benimde orda çalışma planım var biz ne tür bir yol izlemeliyiz ingilizce seviyem a2 ve önlisans mezunuyum ?

 • Azmi dedi ki:

  Merhaba, cevabınızın benim pek hayrıma olmayacağı yüksek ihtimal… Buna rağmen yaziyim en azından ufak bir tebessüm ettirmiş olmanın mutluluğunu yaşamış olurum.Konuya gelirsek , yıllardır bir baltaya sap olamamışlığın verdiği engin cesaretle soruyorum “zerre vasfım yok , burdan da inanılmaz derecede sıkıldım hayat şartları vs. Oralarda sabah çalışmalık, akşam yemelik , 2 metrekare yatmalık yer bulamazmıyım ? En son konsolosluğa gidip ‘başkan valla sıkıldım çok bilmiş insanların arasında ezilmekten insanlığımı aramaya bari gönderin”demeyi düşünmüyor değilim.Sanırım beni herhangi bir anlaşma kabul etmez , insan kaçakçılarına verecek parayı da muhtemel 2 3 yılda anca toparlarım (döviz yerinde durursa) böyle çıkmazlar içerisindeyim buna rağmen mutlu gibiyim beni korkutan duygu da bu … Şimdiden teşekkür eder gülücüklerle dolu günler dilerim?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Tebessümü bırakın kahkaha attırdınız bana. Çok yaşayın:) Ankara Anlaşması için sermaye gerekmiyor. Hiçbir baltaya sap olamamış ne çok insanın burada yaşadığını görseniz şaşarsınız.

 • Elif dedi ki:

  Merhaba
  Bende İngiltereye göç ve çalışma amaçlı gitmek istiyorum .
  45 yaşındayım mağazacılık yaptım
  Yurt dışına çıkmadım , bireysel olarak nereye ve nasıl başvuruda bulunabilirim yardımınızı rica ederim

 • Ivy dedi ki:

  Merhaba öncelikle yazınız ve verdiğiniz cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bende birkaç zamandır Malum sebeplerden bu ülkeden gitmek istiyorum. Ve Ankara anlaşması çok cazip geliyor ancak uzun süren eğitim hayatım (öğretmenim) hatta daha hala öğrenciyim :))
  Ve iş tecrübemin olmayışı sebepibiyle bu ingiltere beni neden alsın ben ne iş yaparım gibi sorular kafamda dolanıp duruyot burda 1 2 yıl kadar düğün organizatörlüğü yaptım. Başka da bi vasfım yok. Tamam diyelim ben kralıçeye düğün organizatörü olcam ülkende dedim. Bunun kabul alma olasılığı sizce nedir çok teşekkr ederim 🙂

 • Abdullah akyol dedi ki:

  Mrb 2012 yılında 33 ay ceza evine girmek zorunda kaldım 11 senelik evliliğim ve iki çoçugum var biri on biri bir yaşında çifte vatandaş eşim ingiliz vatandaşı.11 yıldır türkiyede yaşıyoruz ama çoçuklarımın geleceği için ingilterede yaşamayı planladık ve iki kere red aldım.iki red nedeni farklı dört sene ve üzeri ceza yatan kişilere v3 3 göçmenlik yasası nı göstererek red verildi.ben aile ziyaret vizesi için başvuru yaptım çünkü önce eşim ve cocuklarım gitmesi gerekiyordu benim türkiyeden ilişkimi kesebilmem için bir seneye ihtiyacım var işleri bir anda bırakma sansım yoktu o yızden aile ziyaret vizesine basvurdum gidip geldikten sonra yerleşim vşzesine basvurmayı düsündük.ama olması.şimdi eşim ve cocuklarımı ingiltereye gönderdim.yeterli paraları mevcut.nen bu saatten sonra nasıl bir yol izlemeliyim danasmanım her seferinde insan haklarına aykırı bir karar deyip tekrar başvuruda bulunmamı tercih ediyor ama ben 10 yıllık bir basvuru redfı almaktan korkuyorum.burda sigortalı calışmaktayım ek işim var.kazanc normal.ceza evine girmeden önce 3 sene turizm de üzerime kayıtlı dükkanım vardı.şu an hersey normal banka çalısmalır sigorta hersey tamam ama her sedwrinde farklı bir neden le karsılasıyorum.sizce nasıl bir yol almalıyım yardımcı olabilirmisiniz.veya bana yardımcı olabilecek tecrubeli bir danışman tavsiye edebilirmisiniz…

 • Ergün YILMAZ dedi ki:

  Merhaba!
  Ben çifte vatandaşım.Bulgaristan vatandaşlığım var.Avrupa vatandaşlığım olduğu için bu konuda sorum çalışma izni almak daha kolay olabiliyormu.
  Birde orada internet üzerinden daire kiralamak için şirket kurmak için yine Ankara vizesi ilemi ilerlemek gerekiyor acaba.Türkiyede halihazırda villa/apart kiralama yaptığımız aktif sitemiz ve kurulu şirketimiz mevcut bulunuyor. Türkiyeden veya civar ülkelerden gelen öğrenci veya kişilere yönelik daire ve ev kiralamak için ordan da emlak tarzı bir şirket mi kurmamız gerekiyor. Yani soru biraz teknik bilgi içeriyor olabilir asıl öğrenmek istediğim orda şirket kurmak zor prosedürler ve maliyetler içeriyor mu . Burada 1500 tl şirket kurulumu ve home office ile bize benzer iş yapanlar biliyoruz. Orada home office açmak nasıl bir durumdur yaygınmıdır. Bununla ilgili sağlıklı bilgi alabileceğim bir makale tarzı yer varsa onuda önerebilirseniz çok sevinirim.

 • Arif Saygı dedi ki:

  Merhabalar. Eşim üzerinden Ankara Antlaşması kapsamında Mart ayı sonunda müracaatımızı yaptık. Size sorum şu olacak; diyelim ki başvurumuz olumlu sonuçlandı ve 1 ay içinde UK giriş yapmamız icap edecek. Yanımızda maksimum GDP olarak ne kadar nakit para getirebiliriz. Ülkeye giriş yaparken bu miktarı gümrük birimine beyan ediyor muyuz. Ayrıca başvuru esnasında beyan ettiğimiz döviz veya altın cinsinden paralarımızı oraya en optimal şekilde nasıl transfer edebiliriz?

 • Defne dedi ki:

  Merhaba 23 yasındayım. Okudugumu ve duydugumu anlayabılecek derecede İngilizcem iyi fakat herhangi bir belgem yok.
  Şuan özel bir şirkette beyaz yakalı olarak çalışıyorum.
  Mevcut durumda İngiltere yerleşebilmek ve orada yaşabilmek için ne yapmam gerekir ve önerebileceğiniz en iyi danışman firma hangisidir?
  Teşekkür ederim şimdiden.

 • Ahmet dedi ki:

  Selam bende ingiltereye yerleşmek istiyorum lise terkim evliyim bir çocuğum var ilk etapta kendim gitmek istiyorum 1-2 yıl kadar toparlandıktan sonra almayı düşündüm ama inanın bende bi arkadaş var yazısını okudum meslek gibi bişeyim yok okumadık keşke okusaydık veya meslek dalında bi iş yapsaydık son pişmanlık fayda etmiyor benim hayalim ingiltere bu yüzden çok istiyorum ingilizce seviyem yok gibi çat pat bir iki kelime ama insanların hayalleri vardır peşlerinden gider nasıl giderim nasıl bi iş yaparım bilemiyorum garsonluk yapıyorum 8-9 yıldır büyük firmalarda yaptım 6-7 senesini,yaş 38 ve 40-50 gibi birikmişim var,hayalim yani en büyük hayalim ingiltere türkiye artık yaşanacak bi ülkeden çıktı bari çocuğumuz iyi bir yaşam sürer diyede düşüncem var ingiltere için burda okutmaya çalışamayız bile belkide oralarda büyür okurda iyi bir işi olur düşüncem herşey onun için ne yapmam gerek abla çok araştırıyorum bakıyorum ediyorum ama bişeyler bulamadım anlara antlaşmasını dicen oraya gitmeden evi nerden bulacaz dil için orda kursa gidemezmiyiz yokmu yani oralarda burda bişey öğrettikleri yok varsa yoksa para alınsın yeter kurslar için,ne yapabilirim abla bi cvp yazsan,inşallah çocuğum için iyi bir gelecek sağlarım biz okumadık bari o okusun iyi bir işi olsun,mesajınızı beklicem rahatsız ettimse özür dilerim.

 • Fatma Erdoğan dedi ki:

  Merhaba. İngiltere ile ilgili tüm yazdıklarınızı okudum ve gerçekten büyük bir bilgi açlığını gidermeniz açısından çok teşekkür ederim. Biz de geç kalınmış bir karar olsa da aynı sizin verdiğiniz karardaki motivasyonunuzun aynısını taşıyoruz. 3 yaşında bir kızımız var. Eşim yazılım uzmanı. Bense öğretmenim. Ama öğretmenlik yapmak daha zor sanırım orada prosedür açısından. Benim size şöyle bir sorum olacak. Biz aile olarak izmirde çok uzun yıllardır züccaciye ev tekstili perde gibi konularda ticaret yapıyoruz. Ankara anlaşması kapsamında bu işimizi ingiltereye taşıyabilir miyiz. Yani orada züccaciye ev tekstili konularında perakende mağazası açsak iş yapar mı. ingilizlerin bu konulara ilgisi nasıldır merak ediyorum.

  • Gezenti Anne dedi ki:

   O detayda gerçekten bilgim yok ama Türkler o kadar pratik zekalı ki İngilizlere kıyasla, buraya gelip de iş kuran ve başarısız olan çok az Türk var.

 • İlknur yıldız dedi ki:

  Merhabalar çok güzel bilgiler vermişsiniz.teşekkürler.Eşim ve ben mimarız şuan ingilizcemizi geliştiriyoruz.eşim 10 yıldır kendi işini yapıyor ve ben devlet memuruyum.kendimiz için ve özelliklede çocuklarımız için ingiltereye yerleşmek istiyoruz.bizimde ikizlerimiz var bu arada 🙂 Sorum şu ki ingilterede mimarlık mesleği ne durumda çalışmak için gelmek istersek ne önerirsiniz bir de orada tanıdığınız türk mimar var mı ve ne şartlarda çalışıyorlar?

 • Berçem dedi ki:

  Merhabalar, sizinle aslında yıllar önce farklı bir konuda görüşmüştük ve şimdi aynı motivasyon ile hayatlarımızı benzer şekilde değiştirmeye çalışıyor olmamız bence tatlı bir tesadüf. Eşim sizin yazılarınızı okumuş ve kafamızdaki pekçok soruya cevap bulmuş 🙂 Bu ay içerisinde Ankara Anlaşmasına başvuracağız ve 5 yaşında bir kızımız var. Yaşamak için uygun lokasyon önerilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim. Londra mümkün değil fiyatlardan dolayı diğer hiçbir yer ile ilgili ise fikrimiz yok ne yazık ki.

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Colchester’ı tavsiye ederim. Biz orada yaşıyoruz. Gayet de memnunuz. Hem Londra’nın kaosundan uzak, hem kiralar 3 te biri hem de trenle Londra’ya 50 dakika mesafede.

   • Merve dedi ki:

    Merhaba. Soruma yanıt verebilirseniz çok mutlu olurum. Ben örgün öğretimden iktisat, açık öğretimden adalet mezunuyum. Muhasebe, hasta kayıt ve kabul, autocad sertifikalarım var. 1 seneden az satış elemanı ve kasiyerlik yaptım. Aslında 4 seneden fazla ama SGK’ya kayıtlı olan kısım 1 yıldan az. İngilizcem akıcı değil fakat anlıyorum ve biraz konuşabiliyorum. Eşim de iktisat mezunu ve 11 yıllık kamu personeli ingilizcesi benden çok daha iyi. Süper lise mezunu. Bir kızımız var 1 buçuk yaşında. İngiltere’de oturum izni almak için bu mezuniyet ve sertifikalarla bir iş kurabilir miyiz ya da kurabiliyorsak ne tür bir iş olur? Eğer iş kuramazsak bu mezuniyetlerle bir yerde çalışabilir miyiz? İlginize şimdiden teşekkürler.

    • Gezenti Anne dedi ki:

     İngiltere’ye Ankara Anlaşması için başvurduğunuzda eğitim seviyenizin değil yapmayı planladığınız işin bir anlam ifade etmesi gerekiyor. İş planınızı düzgün kurarsanız ilkokul mezunu da olsanız kabul edilirsiniz.

 • Tulay Sahin dedi ki:

  Cok faydali oldu, tesekkurler

 • Nazan Diler dedi ki:

  Merhabalar,
  emekli bir bayanım…6 yaşında kızım var anaokuluna gidiyor ilkokulu ingilterede başlayıp egitimine orada devam etmesini istiyorum…
  Sizden ricam nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
  ev satın almak istiyorum…yatirim amaclı değil sadece rahat bir şekilde vize almak orada uzun süreli kalmak için.. (eğitimi suresince)
  Cevap yazarsanız çok mutlu olurum…

 • Nazan Diler dedi ki:

  Cevap için teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir