Bir Günde Londra Gezisi

İngiltere’nin başkenti Londra dünyada en çok turist çeken şehirlerden biri. Londra Gezisi yapabilmek için en az üç dört güne ihtiyacınız olsa da önemli yerlerini bir günde, hem de metro, otobüs ya da taksi kullanmadan, yaya olarak gezmek mümkün. Çünkü Londra’da görülmesi gereken yerlerin pek çoğu Londra’nın merkezi olan Westminster bölgesinde toplanmış durumda. Bir günde Londra blog yazımda kısaca bu rotayı anlatıyorum.

İŞTE SİZE BİR GÜNLÜK LONDRA GEZİ ROTASI;

1 – HYDE PARK

Gezinize başlamak için en uygun durak Hyde Park. Nereden bindiğinizi bilemiyorum ama Hyde Park gezisi yapabilmek için inmeniz gereken metro durağının ismi Hyde Park Corner. Bu durakta indikten sonra Hyde Park’a giriş yapabilir, 5 dakika içinde parkın tam ortasındaki ince uzun göletin (The Serpentine) doğu ucuna ulaşabilirsiniz. Burada ördeklere yem verebilir, göl kenarındaki kafede çay kahve içebilirsiniz. Aslında Hyde Park oldukça büyük bir park ve her köşesinde görülecek farklı bir güzellik var ancak Londra’yı 1 günde gezme niyetinde iseniz bu kadarı da park hakkında genel bir bilgi vermeye yeter.

2 – WELLINGTON ARCH, GREEN PARK VE BUCKINGHAM PALACE

Hyde Park’a ulaşmak için inmiş olduğunuz Hyde Park Corner istasyonu istikametine geri dönerseniz istasyonun parka göre tam zıt istikametinde Buckingham Sarayı’nın orijinal girişi olan Wellington Arch’ı (Wellington Kemeri) göreceksiniz. Bu kemerin önünde fotoğrafınızı çektirip bu kez Green Park’ın içine doğru süzüleceksiniz. Green Park’ı boylu boyunca geçip yeşile doyduktan sonra Victoria Memorial’ın önünden Kraliçe’nin evi olan Buckingham Palace’e doğru pozunu verebilirsiniz. Zaten bu noktada yapabileceğiniz daha fazla bir şey yok çünkü saray ve bahçesi ziyarete açık değil.

3 – ST. JAMES’S PARK

Zaten zamanımız kısıtlı tüm günü parklarda mı geçireceğiz? diye endişelenmeye başladınız biliyorum ama yazının başında da belirttiğim gibi Londra’da ilgi çekici noktaların pek çoğu bu bölgede. Birinden diğerine ulaşırken yemyeşil bahçeler içinden yürüyor olmaktan şikayetçi olmamak lazım bana kalırsa:) İçinde pek çok vak vak çeşidini de barındıran bir gölete de sahip olan St James’s Park oldukça sevimli.

4 – WESTMINSTER SARAYI, KİLİSESİ VE BIG BEN

St. James’s Park’ın güney doğu ucundan çıkıp ilerledikten kısa bir süre sonra Westminster Kilisesi, Westminster Sarayı ve ünlü saat kulesi Big Ben üçlüsünün bulunduğu bölgeye ulaşmanız an meselesi. Gerekli fotoları aldıysanız, Thames nehrine bu kadar yaklaşmışken Westminster Köprüsü üzerinden bir Thames fotosu almanın tam sırası. Hatta Thames’in karşı kıyısında dönen London Eye’ı bile kadrajınıza sığdırmanız mümkün.

5 – TRAFALGAR MEYDANI VE NATIONAL GALLERY

Westminster Sarayı bölgesinden ayrılma zamanı. Thames Nehri kıyısının bir üst paralelinden kuzeye doğru ilerleyerek Trafalgar Meydanı’na doğru uzanıyoruz. Bu yürüyüş yaklaşık 15 dakika sürüyor. Biliyorum yoruldunuz ama Trafalgar Meydanı’nda bulunan National Gallery’ye kadar sabrederseniz 2300’den fazla parçanın olduğu koleksiyona sahip bu müzedeki tabloları koltuklara oturarak da inceleyebilirsiniz. Giriş ücretsiz.

6 – LEICESTER MEYDANI

Parkları ve tarihi eserlerinin en önemlilerini hallettik gibi duruyor, şimdi biraz restoran ve alışveriş caddelerine doğru ilerleme zamanı. National Gallery’nin hemen arkasındaki yaya yolundan ilerlediğinizde şehrin hareketli meydanlarından Leicester Meydanı’na ulaşabilirsiniz. Odeon Sineması’nın hemen önünde toplanmış bir kalabalık görürseniz bilin ki bir sokak sanatçısı ya da sanatçıları bir gösteri yapıyor ve herkes toplanmış onu izliyor. Siz de biraz bakın bence. Pek çoğu oldukça eğlenceli.

7 – CHINA TOWN

Leicester Meydanı’nın hemen arkasında Shaftesbury Caddesi üzerinde Londra’nın Çin mahallesi bulunuyor. Burada vitrinlerinde nar gibi kızarmış ördekleri görebileceğiniz pek çok Çin restoranı, Çin marketi, hediyelik eşya dükkanlarına rastlayabilir, muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Asya dışındaki en görkemli Çin Yeni Yılı kutlamalarının Londra’daki Çin Mahallesi’nde gerçekleştiğini de ayrıca olduğunu da belirtmek isterim.

8 – SOHO

Çin Mahallesi’nden batıya doğru ilerlediğinizde Londra’daki yeme içme ve eğlence hayatının kalbi olan Soho bölgesine adım atmış oluyorsunuz. Dört bir yanınızdaki sarmış olan cafe bar ve restoranlardan ve de insan kalabalığından Soho’da olduğunuzu anlamanız hiç zor olmayacaktır. Çin mahallesinde yemediyseniz burada mutlaka yemek ya da kahve molası vermelisiniz.

9 – REGENT STREET

Londra’da alışverişin kalbi olan Regent Street ve Oxford Street Soho bölgesinin etrafını sarmış durumda. Soho’dan kuzeye doğru ilerlediğinizde Oxford Street ile, batıya doğru ilerlediğinizde Regent Street ile kesişiyorsunuz. Regent Street’teki interaktif çok katlı oyuncak mağazası Hamley’s çocuklu aileler için tam bir cennet. Aman dikkat. İçeride o kadar çok aktivite var ki bir kez girdikten sonra çocukları çıkmak için ikna etmek oldukça zor.

10 – OXFORD STREET

Oxford üzerinde de bizdeki LC Waikiki’nin İngiliz versiyonu olan, uygun fiyatları kalbimizde taht kuran Primark, Marks&Spencer, Foot Locker, Niketown London gibi zincir mağazalar bulunuyor. Oxford Street boyunca batıya doğru devam edip sonuna kadar ulaşma gücünü kendinizde bulabilirseniz bizdeki Londra’nın bizdeki YKM mağazalarına benzetebileceğim  yeme içme de dahil pek çok konsepti bünyesinde barından çok katlı dev mağaza SELFRIDGES i de mutlaka ziyaret ediniz.

E artık başladığınız noktaya vardınız sayılır. Yine Hyde Park’a, bu kez kuzey doğu köşesinden ulaştınız. Burada bulunan Marble Arch metro istasyonundan nerede konaklıyorsanız oraya dönebilirsiniz.

 

Londra’da Yapılacak En İyi 35 Aktivite için tıklayın.

 

Londra Restoran Tavsiyelerim için tıklayın…

İngiltere’de Gezilecek Yerler, En Turistik Şehirler için tıklayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir