İngiltere, Manchester Gezilecek Yerler

Bahsi geçtiğinde şimdiye dek aklımıza sadece futbol takımı ile gelen Manchester’ı çok kompakt ve beklediğimizden çok daha keyifli buluyoruz. Kuzey İngiltere’nin başkenti sayılan bu güzel şehri sabahtan akşama kadar boylu boyunca geziyoruz.

Turumuza Machester’da Gezilecek Yerler dendiğinde ilk akla gelen caddesinin başlangıç noktasındaki ana tren istasyonu Manchester Piccadilly’den başlıyoruz. Manchester Piccadilly’nin hemen yakınında şehrin en canlı bölgelerinde Gay Village, yani eşcinseller bölgesi var. Bu bölgede bir kanal kıyısına dizilmiş pek çok kafe, pub, bar ve kulüpler var.

MANCHESTER GAY VILLAGE

Gay Village’de bir kahve molası verdikten sonra yönümüzü şehrin merkezine doğru çeviriyoruz. Şehrin en işlek parkı Piccadilly Gardens’da çocuklar parkta oynarken biz de çimenlere seriliyoruz.

MANCHESTER PICCADILLY GARDENS

Piccadily Gardens’ın hemen yanında Manchester’ın İstiklal Caddesi diyebileceğimiz, en işlek caddesi Market Street başlıyor. Market Street’te sağlı sollu pek çok mağaza, sokak çalgıcıları ve mahşer yeri gibi bir kalabalıkla karşılaşıyoruz.

MANCHESTER’IN EN İŞLEK CADDESİ MARKET STREET

Şehrin en büyük alış veriş merkezi Arndale de Market Street üzerinde yer alıyor. Biraz ilerleyip sağ koldan içeri giriyor daha bohem bir yapıdaki Northern Quarter’daki sevimli kafelerin olduğu bölgeyi dolaşıyoruz. Minik bir dondurma molası sonrası Manhester Katedrali’ne doğru ilerliyoruz. Katedrale varmak üzereyken karşımıza çıkan meydandaki (Exchange Square) tarihin sayfalarından kopup gelmiş pubların bahçe ambiyansına bayılıyoruz.

MANCHESTER EXCHANGE SQUARE

Katedrale giriş ücretsiz. Katedralin içini geziyor, dingin atmosferinde huzur doluyoruz. Bu bölgede pek çok restoran ve futbolla ilgili çeşitli koleksiyonları barındıran ve dünyanın en büyük futbol müzesi olan Ulusal Futbol Müzesi (National Football Museum) de var. Müze girişi ücretsiz. Biz de pas geçmiyoruz.

MANCHESTER ULUSAL FUTBOL MÜZESİ

Sonraki destinasyon Katedralin Market Street’e göre tam simetriğinde kalan St. Annes Kilisesi’nin bulunduğu St. Annes Meydanı. Burası da restoran ve kafelerin toplandığı şirin bir avlu. Havuzun yanı başında gitarıyla hoş parçalar amcanın ezgileri ile keyifleniyoruz. Kilisenin arkasından Belediye binasına doğru ilerlerken kendimizi bir karnaval tadında bir ortam içerisinde buluyoruz. Meğer 2-19 Temmuz tarihleri arasında Manchester International Festival varmış ve biz de ona denk geliyoruz. Bando ekibine ve İskoç etekli amcaların gaydaları ile yaptıkları müziğe eşlik ediyoruz.

Manchester’ın havası tüm diğer Birleşik Krallık şehirleri gibi değişken. Hava tahminleri öğleden sonra 15:00’e kadar güneşli sonra yağmur diyor. Hava o kadar güzel ki yağacağına inanmak zor. Ama tam da dedikleri gibi tam 15:00’te yağmur indiriyor.

Yağmura Çin mahallesinde yakalanıyoruz. Burası İngiltere’deki ikinci büyük Çin mahallesi. Çin mahallesinde sağlı sollu pek çok Çin restoranı var. Birine gözümüze kestirip içeri giriyoruz. Restoran çekik kaynıyor. Bu iyiye işaret. Fish and chips ve hamburgere doymuş  damakları noodle dumpling, spring roll ve noodlelarla şenlendiriyoruz.

MANCHESTER ÇİN MAHALLESİ

Gezimizin başlangıcına çok yakın bir noktadayız. Mola veren yağmuru fırsat bilip arabamıza doğru ilerliyor, Manchester ile tekrar görüşmek üzere vedalaşıyoruz. Bir başka gezi rehberinde buluşmak üzere.

 

İngiltere Gezilecek Yerler, En Turistik Şehirler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir