İngiltere’deki En Güzel 10 Plaj

Pandemi sebebiyle başlayan seyahat kısıtlamaları bir türlü bitmek bilmeyince, yaz tatilinde masmavi ve tertemiz denizlerinde yüzmek üzere ülkemize gidemeyince gözler İngiltere’de nefsimizi köreltecek kadar da olsa deniz ve plaj keyfi yaşayabileceğimiz İngiltere sahillerine çevrildi.

Gelin hep birlikte birçoğu Londra’ya yakın, günübirlik ulaşılabilecek mesafede bulunan İngiltere’nin en güzel kumsallarına batıdan doğuya doğru bir göz atalım…

 

1 – WOOLECOMBE BEACH / DEVON

İngiltere’nin en berrak, en mavi ve ülkemizdeki Ege kumsallarını andıran kumsalları ülkenin güney batısında yer alıyor. 3 mil uzunluğunda bir kumsala sahip Woolecombe Plajı Devon şehrinin kuzeyinde bulunuyor. Çakılsız kumdan oluşan uçsuz bucaksız kumsalı, dibi görünen masmavi denizi insana ‘Wow burası gerçekten İngiltere mi?’ dedirtiyor. Sörf ve kitesörfçülerin de çok tercih ettiği ödüllü kumsalda dalgalarla oynamak çocuklar için de çok keyifli oluyor. 

WOOLECOMBE BEACH

 

2 – CROYDE BAY BEACH / DEVON

Woolecombe Beach’in hemen yanı başında yer alan Croyde Bay beach, daha korunaklı ve kompakt yapısı ile ön plana çıkıyor. Woolecombe gibi tertemiz ve masmavi bir denize sahip Croyde Bay Beach doğa yürüyüş rotaları, deniz kıyısındaki otel ve restoranları sebebiyle özellikle çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Devon kumsalları Londra’ya yaklaşık 5 saatlik araba mesafesinde yer alıyor.

CROYDE BAY BEACH

 

 3 -ST. IVES / CORNWALL

Devon gibi ülkenin en güzel deniz ve kumsallarına sahip Cornwall bölgesi deyince ilk akla gelen St. Ives her biri farklı yönlere bakan incecik altın kumlu kumsalları ile İngilizlerin gözdesi konumunda. St. Ives’e tren ya da otobüsle geldiğinizde karşınıza ilk çıkan kumsal olan Portminster şık villalar ve yemyeşil bir ambiyansla çevrilmiş korunaklı yapısı ile bu bölgede en çok tercih edilen kumsal konumunda.  Portminster Beach deniz çekildiğinde Harbour Beach ile birleşiyor ve iki kumsal birlikte devasa bir plaj oluşturuyor. 

ST. IVES

 

4 – FISTRAL BEACH / CORNWALL

Cornwall’ın Newquay bölgesinde yer alan Fistral Beach deyince akla ilk sörf gelse de altın renkli kumsalı ve kafe, restoran ve mağazalardan oluşan kompleksi, yaz boyunca düzenlenen etkinler ile deniz tatili için gelenleri de çok memnun ediyor. Cornwall kumsalları Londra’ya yaklaşık 5 saatlik araba mesafesinde yer alıyor.

FISTRAL BEACH

 

5 – BOURNEMOUTH BEACH / DORSET

İngiltere’nin güneybatısındaki kumsalları girintili çıkıntılı yapısı ve tertemiz deniziyle Ege kıyılarını hatırlatırken güneyindeki kumsallar aynı Türkiye’nin güneyi gibi dümdüz ve uçsuz bucaksız kumsalları ile Akdeniz’i anımsatıyor. Londra’ya yaklaşık 2 saat mesafede yer alan Bournemouth mavi bayraklı 7 mil uzunluğundaki kumluk plajı ile güney İngiltere’de önemli bir tatil beldesi konumunda yer alıyor. Bournemouth Beach’in tam ortasında pek çok İngiltere sahil şehrinde olduğu gibi denizin içine doğru uzanmış kafe restoran, oyun salonu ve hediyelik eşya dükkanlarından oluşan bir de Pier (Dev İskele) bulunuyor. 

BOURNEMOUTH BEACH

 

6 – BRIGHTON BEACH / SUSSEX

Gelelim hem Londra’ya yakınlığı, hem çakıllı olması sebebiyle denizin her daim tertemiz oluşu, hem de kumsalda bulunan pek çok kafe ve restoranı ile tam bir tatil yeri hissi verişi ile bizim en çok sevdiğimiz, yaşamak için de tercih edilebilecek Brighton şehrine ve Brighton Beach’e. 4 mil uzunluğundaki kumsalında bulunan dev iskele Brighton Pier’de kafe restoran, oyun salonu, hediyelik eşya dükkan ve lunapark bulunuyor. Brigton’da kumsalda bulunan kafe ve restoranların yanı sıra ara sokaklarındaki butik mekanlar da Akdeniz ruhunu yaşatıyor. 

BRIGHTON BEACH

 

7 – WEST MERSEA BEACH / ESSEX

İngiltere’nin güneyinden doğusuna doğru uzanınca deniz gelgitlerden ötürü zaman zaman oldukça bulanık oluyor. Essex’te Colchester şehrinin güney doğusunda yer alan Mersea Adası deniz güzelliğinden ziyade muhteşem İnstagram fotoları veren rengarenk kulübeleri ile çok ziyaretçi çekiyor. Adaya gidiş geliş yolu deniz çok yükselirse kapandığı için Mersea gezisi planlamadan önce gelgit zamanlarını kontrol etmek şart.

MERSEA ISLAND

 

8 – CLACTON ON SEA / ESSEX

İskele üzerindeki yenilenen dev lunaparkı ile plaj keyfi ve eğlenceyi birleştirmek isteyen çocuklu aileler için ideal bir destinasyon olan Clacton on Sea Londra’ya yaklaşık 1.5 saat mesafede yer alıyor. Essex sahil şeridinin en büyük şehri olan Clacton On Sea’ye alternatif olarak hemen yakınında yer alan Holland on Sea sakinlik severler tarafında daha çok tercih ediliyor. Clacton On Sea’ye Londra Liverpool Street Station’dan binilecek tren ile de ulaşılabiliyor.

CLACTON ON SEA

 

9 – WELLS NEXT THE SEA BEACH / NORTH NOLFOLK

İngiltere’nin güneydoğusundan biraz daha kuzeye doğru ilerlediğimizde karşımıza pek çok otel ve kamp alanının bulunduğu Norfolk sahilleri çıkıyor. Cromer Beach ve Hunstanton’ın yanısıra yine rengarenk kulübeleri ile ön plana çıkan Wells Next the Sea Beach çam ağaçları arasındaki bakir kumsalı ile çok seviliyor.

WELLS NEXT THE SEA

 

10 – BLACKPOOL BEACH / LANCASHIRE

Ülkenin kuzey batısında yer alan ve İngiltere’nin kuzeyinde oturanların en kısa sürede ulaşabileceği kumsal olan Blackpool Beach şehir olarak komple bir tatil beldesi olan Blackpool’da yer alıyor. Liverpool’un hemen üzerinde konumlandırılmış, tam 3 tane devasa iskelesi bulunan Blackpool’da konaklamak için pek çok otel, oyun salonları, kafe, restoran ve eğlence parkları bulunuyor. 7 mil uzunluğundaki kumsal tamamen kumluk, çocuklu aileler için uygun bir ambiyans sunuyor.

BLACKPOOL BEACH

 

İngiltere’de Yaşanacak En Güzel Şehirler | Gezenti Anne

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir