Londra Çevresinde Gezilecek En Güzel 5 Köy

Londra dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olmasının yanı sıra çevresinde bulunan muhteşem güzellikteki köyleri ile de ön plana çıkıyor. Londra’yı gezdikten, metro ve metropol karmaşasına doyduktan sonra kendini tabiat ananın kollarına bırakmak isteyenler için Londra’ya çok yakın mesafede, birbirinden güzel taş evlerin yemyeşil bir doğa ile sarmalandığı masal tadında köyler bulunuyor.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

1 – BIBURY KÖYÜ

İngiltere’nin en güzel köyü olarak anılan Bibury, Londra çevresindeki güzel köyler arasında en çok sevilen ve en çok turist çeken köy. Londra’nın kuzeybatısında, Oxford yakınlarındaki Gloucestershire kontluğu sınırlarındaki Bibury yemyeşil doğası ve 17. yy’da bal rengi taşlarla inşa edilmiş masal tadındaki taş evleri ile kitleleri kendine çekiyor. Thames Nehri’nin kolu olan Coln Nehri’nin iki kıyısında kurulmuş olan bu köyün her köşesinden ayrı güzellikte, kartpostal güzelliğinde fotoğraflar çekilebiliyor. Bridget Jones’un Günlüğü ve Stardust gibi filmlerin de yapıldığı Bibury’de bulunan alabalık çiftliğinde balık tutmak da mümkün.

 

 

 

2 – BURFORD

Forbes dergisi tarafından Avrupa’da yaşanacak 6. güzel yer seçilen Burford Cotswolds’un kapısı olarak biliniyor. Ortaçağdan kalma bu köyde ana caddenin iki tarafına dizilmiş rustik taş evler ziyaretçilerine masalsı bir görsel sunuyor. Ana caddesinde antikacı ve hediyelik eşya dükkanları sıralanırken, daracık arka sokaklarında bahçeleri çiçeklerle dolup taşan kulübeler gizleniyor.

 

 

3 – BURTON ON THE WATER

Ortadan geçen Windrush Nehri ve üzerinde, kenarlarında kuğuları ve kazları, etrafında bolca yeşillik ile tam bir hafta sonu rotası olan Burton On The Water “Sakinliğin ve huzurun resmini çizebilir misin?” sorusuna yanıt oluyor.  Bourton-on-the-Water’da yapılacak en güzel aktiviteler seyyar dondurmacıdan dondurma alıp nehir boyunca yürümek, ayaklarını nehre sokan,  piknik yapan kalabalığa karışmak, çimlere uzanmak, klasik arabaların sergilendiği Motoring Museum’u gezmek, önündeki sarmaşıklarla dolu araba ile fotoğraf çektirmek.

 

 

4 – STOW ON THE WOLD

Londra’ya yakın köylerden Stow on the Wold da yine Gloucestershire’a bağlı, yaklaşık 2000 kişi nüfuslu, masal tadında bir Cotswold kasabası. Diğer Cotswold kasabaları gibi muhteşem görsellikte taş evlere, pek çok butik antika dükkanına, sanat galerisine, şık kafelere ve  hediyelik eşya dükkanlarına sahip Stow On The Wold’un en önemli noktası merkezindeki Pazar Meydanı.
 
 

 

 

5 – HENLEY ON THAMES

The Times dergisi tarafından İngiltere’de yaşanacak en iyi yerlerden biri olarak seçilen Henley on Thames Londra’ya sadece bir saat mesafede bulunuyor. Dünyanın en güzel ve ünlü nehirlerinden birinde pastoral bir atmosfere sahip olan kasaba merkezindeki birbirinden tatlı butikleri, nehir kıyısında dizilmiş gezi botları, Thames üzerindeki minik adası ve sıra dışı bir yürüyüş rotası yaratan upuzun tahta köprüsü kadar oldukça kaliteli insan kitlesi ile de dikkat çekiyor.

 

 

Gezenti Anne’yi İnstagram’da takip etmek için tıklayın.

 

Londra’da 2023 Yılında Yapılacak En Güzel 35 Aktivite

İngiltere Gezilecek Yerler, En Turistik 12 Şehir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir