İngilizlerin Yeme İçme Alışkanlıkları ve Geleneksel İngiliz Mutfağı

İngiliz mutfağı bir İtalyan mutfağı, bir İspanyol mutfağı ya da bir Fransız mutfağı kadar iddialı görünmese de bünyesinde pek çok sıra dışı lezzeti barındırdığını söylemek yanlış olmaz. O zaman gelin hep birlikte İngilizlerin yeme içme alışkanlıkları, geleneksel İngiliz mutfağı, ‘İngilizler ne yer ne içer?’ konularına kısaca bir göz atalım…

1 – FISH & CHIPS (KIZARMIŞ BALIK VE PATATES) 

İngiliz yemekleri dendiğinde elbette ilk akla gelen, diğer ülkelerdeki restoranların menülerinde de tek başına İngiliz mutfağını başarıyla temsil eden yiyecek FISH & CHIPS oluyor. Genelde morina balığından yapılan fish & chips dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık olarak pişirilip servis ediliyor, kızarmış patates ve İngiliz birası Ale ile muhteşem bir uyum sergiliyor. Londra’ya geldiğinizde pub ya da restoranlardan birinde bu çıtır çıtır lezzeti denemeniz farz oluyor:)

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-11

İNGİLİZLERİN YEME İÇME ALIŞKANLIKLARI

Patates konusu İngilizler için mühim bir konu. Kızarmış patates, minik bebek patatesler, patates püresi gibi patatesin pek çok formu İngiliz mutfağının olmazsa olmazı. Balık da, tavuk da, kırmızı et de hep patates ile birlikte servis ediliyor. Fish & Chips yanında kızarmış patates ve bezelye de oluyor. Bezelye genelde tane bezelye olmakla beraber isteğe bağlı olarak püre olarak da (mashed peas) sunuluyor

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

2 – JACKET POTATOES (KUMPİR)

Türkiye’de patatesin en sevilen formlarından biri olan tereyağ ve kaşar ile harmanlanarak lezzetin doruklarına ulaşmış fırınlanmış patates KUMPİR İngiltere’de de pek çok kafe, restoran ve pub menüsüne Jacket Potatoes olarak girmiş durumda. Ancak burada patatesin üzerine bizdeki gibi envai çeşit salata ve meze karışımları koymak yerine fırınlanmış tereyağlı patatesi fasulye/cheddar, ton balığı/cheddar, ya da kıyma/cheddar gibi ikililer ile tamamlıyorlar.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-09

İNGİLTERE’DE YEME İÇME – JACKED POTATOES

3 – SUNDAY ROAST (GELENEKSEL PAZAR YEMEĞİ)

İngiliz mutfağındaki geleneksel diğer bir kavram da ROAST kavramı. İstanbul’da bile bazı beş yıldızlı otellerde yaygınlaşmaya başlayan Sunday Roast büfelerinin kökeni geleneksel İngiliz mutfağına dayanıyor. Sunday Roast geleneksel İngiliz kültüründe önemli bir yere sahip. Pazar öğle yemeği için restoranlarda ya da publarda buluşuluyor, fiks bir ücret karşılığında roast büfesinden faydalanılıyor. Büyük bir parça halinde fırınlanmış ve ağır ateşte pişirilmiş dana eti, domuz eti ya da hindi eti ince dilimler halinde kesilerek servis ediliyor. Gravy denilen sosla sunulan dilim etlere yine fırınlanmış bebek patatesler ve buharda pişmiş sebzeler eşlik ediyor.

GELENEKSEL PAZAR YEMEĞİ – SUNDAY ROAST

Patates gibi diğer bir vazgeçilmezleri de işte bu baked beans dedikleri ve hafif şekerli bir domates sosu ile pişirdikleri minik bir çeşit kuru fasulye. Bu fasulyeyi o kadar çok seviyorlar ki kahvaltı da bile tüketiyorlar. Evde uğraşmak falan da yok, direkt pişmiş ve soslanmış halini konserve olarak satın alıyorlar.

4 – ENGLISH BREAKFAST (İNGİLİZ KAHVALTISI)

Kahvaltıdan bahsetmişken Klasik bir İngiliz kahvaltısında göz yumurta olarak adlandırdıkları sahanda yumurta, sosis, bacon (pastırma), hash browns (patates mücveri), soslu fasulye, ızgara edilmiş domates, tereyağ ve kızarmış ekmekten oluşuyor. Bu kombinasyona ızgara mantar da eklenebiliyor. Kahve de bir opsiyon olmakla birlikte kahvaltılarına genelde Türk mutfağında olduğu gibi çay eşlik ediyor. Bir Fransızın ya da bir İtalyanın kahvaltıyı kruvasan ve kahve ile geçiştirdiği düşünüldüğünde İngiliz kahvaltısının soslu fasulye hariç kısmı, besin değeri ve damak tadı olarak Türk kahvaltısı ile daha iyi bir uyum sergiliyor.

İNGİLİZ KAHVALTISI

5 – GELENEKSEL İNGİLİZ 5 ÇAYI (AFTERNOON TEA)

İngiltere’nin sınırlarını aşmış, tüm dünyaya yayılmış 5 çayı konsepti İngiltere’de hala önemini koruyor. Pek çok otel ve restoranda 5 çayı seremonileri gerçekleşmeye devam ediyor. 5 çayına İngilizler 5 O’clock Tea’den ziyade Afternoon Tea olarak adlandırıyorlar ve özellikle İngiliz bayanlar 5 çayı konseptini restoranlarda birbirleriyle buluşmak, sosyalleşmek amacıyla kullanıyorlar. 5 çayında katlı tepsilerde somonlu, peynirli mini tuzlu sandviçlerin yanı sıra pek çok kurabiye ve tatlı çeşidi servis ediliyor. Lüks restoranlarda 5 çayına birer kadeh şampanya da eşlik ediyor.

GELENEKSEL BEŞ ÇAYI

 

6 – KIZARMIŞ PATATES EŞLİĞİNDE KABUKLU MİDYE

Genelde krema ya da beyaz şarap eşliğinde siyah bir tencere içerisinde pişirilen kabuklu midye ve kızarmış patates ikilisi ünlü bir Belçika yemeği olmasına rağmen İngiliz mutfağını da oldukça etkilemiş durumda. İngiliz yemekleri sunan pek çok restoranın menüsünde bulunuyor. Öyle lezzetli bir yemek ki yerken eller biraz bulaşsa da insan tencerenin dibini görene kadar yemekten kendini alamıyor. Ellerin temizlenmesi için genelde yanında limon ve su ile servis ediliyor.

KABUKLU MİDYE (MOULES MARINIERES)

7 – STEAK PIE, GAMMON STEAK, KIDNEY PUDDING

Geleneksel İngiliz yemeklerine dönecek olursak restoran ve pub menülerinde karşımıza Fish & Chips’ten sonra en çok Gammon Steak, Steak Pie ve Kidney Pudding çıkıyor. Gammon Steak, domuz etinin tütsülenmiş but tarafından hazırlanmış biftek anlamına geliyor ve genelde pişmiş ananas dilimi ve göz yumurta ile servis ediliyor. Steak Pie ise isminden anlaşılacağı gibi biftekli tart anlamına geliyor. Soslanmış kuşbaşı formundaki dana eti, tart hamuru içinde fırınlanarak pişiriliyor, yanında yine klasik bezelye ve patates çeşitlerinden biri ile servis ediliyor. Kidney Pudding de Steak Pie’ya benzer bir yemek çeşidi. Ufak ufak doğranmış dana ya da kuzu böbreği bu kez çıtır olmayan, tarttan ziyade krep hamuru kıvamında bir hamur ile pişirilerek servis ediliyor, eşlikçiler değişmiyor.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-06

GELENEKSEL İNGİLİZ YEMEKLERİ – STEAK PIE

 

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-07

İNGİLTERE’DEKİ YEMEKLER – KIDNEY PIE

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

8 – GELENEKSEL İNGİLİZ TATLISI, STICKY TOFFEE PUDDING

Bu kadar yemeğin üzerine artık tatlılara geçsek hiç fena olmaz. İngiliz mutfağı ve tatlı dediğimizde ilk akla gelen, damak çatlatan Sticky Toffee Pudding oluyor. Bol tereyağlı çikolatalı ve hurmalı ıslak kek olarak tanımlayabileceğim Sticky Toffee Pudding, üzerine karamel sosu döküldükten sonra genellikle vanilyalı dondurma ile servis ediliyor.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-01

MEŞHUR İNGİLİZ TATLILARI – STICKY TOFFEE PUDDING

9 – SOSİSLİ SANDVİÇ VE HAŞLANMIŞ MISIR

İngilizler sandviç yemeğe meraklı bir millet. Öğlen yemeklerini genelde üçgen sandviçler ve bizim cips dediğimiz onların crisps dedikleri basit yiyeceklerle geçiştiriyorlar. Sosisi sandviç de restoran ve pub menülerine girmiş durumda. Sosisliye genelde soğan halkası, kızarmış patates ve haşlanmış mısır eşlik ediyor. İngiliz mısırları bizdeki mısırlara göre biraz daha şekerli. İngilizlerdeki şekeli yiyecek merakı her yerde karşımıza çıkıyor.

SOSİSLİ SANDVİÇ VE MISIR

10 – İNGİLİZ PUBLARI VE BURGERLER

Tüm bu yemekler tatlılar kafe ve restoranlar menülerinde olduğu gibi pub, gastro pub menülerinde de karşımıza çıkıyor. İngilizler PUB kültürünü seviyor. Hafta sonu geldiğinde hem aileler hem çocuksuz gruplar publara doluşuyor, bira kadehlerini tokuşturuyorlar. Geniş iç mekanları, rahat koltukları, ortama sıcaklık katan ahşap dekorasyonları, kimsenin kimseye karışmadığı ama aynı zamanda bir samimiyet de hissedilen ambiyansları ve göreceli olarak uygun fiyatları ile publar İngiliz halkının hem dışarda yeme hem de sosyalleşme ihtiyacını büyük ölçüde karşılıyor. Pek çok İngiliz Pub’ında çocuk oyun alanı bile bulunuyor.  İngilizlerin bir diğer vazgeçilmezi ise burgerler. Hem restoran hem pub menülerinde envai çeşit burger mutlaka bulunuyor. Final mutlaka İngilizlerin pudding dedikleri tatlılardan biri ile, genelde de aile boyu olanları ile yapılıyor:)

İNGİLİZ YEMEKLERİ, BURGERLER

 

İNGİLİZLERİN VAZGEÇİLMEZ TATLILARI

Geleneksel İngiliz mutfağındaki çeşitlilik bir yana İngiltere’de, özellikle de Londra’da Hint mutfağı, Uzak Doğu mutfağı, Amerikan mutfağı, İtalyan mutfağı başta olmak üzere dünyadaki pek çok mutfağın da en başarılı örnekleri deneyimlemek mümkün. Bu anlamda İngiltere’nin bir gastronomik anlamda çok tatmin edici bir ülke olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

Londra’da Yeme İçme, Ne, Nerede Yenir?

İngilizler Soğuk İnsanlar mı? Irkçılar mı? İngiliz Davranış Biçimleri

Yurtdışında Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

7 Comments

 • ecem dedi ki:

  Çok teşekkürler dersimde hep burayı kullanıcam artık

 • Medine dilek kızmaz dedi ki:

  Merhaba. Ankara anlaşmasına başvurmaya planlıyorum. Uluslararası ticaret lisans bölümü mezunuyum. Aynı zamanda fotoğrafçılık yapıyorum. Yemek sektöründe her hangi bir sertifika yok ancak bu konuya da meraklıyım ve başarılıyım. Sizce ithalat ihracat hizmetleri mi, fotoğrafçılık mı yoksa yiyecek standı tarzı bir iş üzerinden mi başvurmalıyım? Bir de gıda satışında izin almak zorlayıcı mıdır? Araştırdım ancak bir bilgi edinme edim. Bu nedenle size sormak istedim. Brightona yerleşmeyi planlıyorum. Konu ile ilgili ufak bir bilgi verebilirseniz sevinirim. Sevgiler saygılar.

 • Hakan B dedi ki:

  Merhabalar.
  Öncelikli olarak verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  İngilterede tost işi yapmayı düşünüyorum. Sizce başaralı olur mu? Tost derken klasik kaşarlı karışık aklınıza gelmesin sadece. Bunların dışında 20 te yakın farklı tost çeşitleri yapıyorum TÜRKİYE’DE.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir