Londra’da 2024 Yılında Yapılacak En Güzel 35 Aktivite

1 – GURME LEZZETLER DOLU BİR OTOBÜSLE LONDRA’YI GEZMEK

Londra’da görülmesi gereken yerlerin pek çoğunu bir arada görebileceğiniz, Hem gezmeyi hem yemeyi sevenler için muhteşem bir konsept. Üstü camla kaplı bir otobüsle Londra’nın tarihi ve turistik yerlerini gezerken Fransız şef tarafından hazırlanan öğle menüsünün keyfini sürebileceğiniz Bustronome London turları bana kalırsa Londra’da yapılacaklar listesinde en önde yer alıyor. 5 çayı ve akşam yemeği versiyonları da bulunan bu gurme gezinin detayları için tıklayın.

BUSTRONOME LONDON

 

2 – LONDON EYE’A BİNMEK

Londra’nın en önemli simgelerinden biri olan London Eye, Thames Nehri’nin pek çok noktasından görülebilen 120 metre çapında dev bir dönme dolap. London Eye’ın camekan kabinleri de kendi gibi devasa, yaklaşık 20 kişi binebiliyor. Kişi başı 25 £ olan London Eye tam iki tur dönüyor ve toplamda yarım saat sürüyor. Tur sonrası 4D salonda yayınlanan Londra hakkındaki kısa filmi izlemek de ödediğiniz ücrete dahil. London Eye’a Waterloo metro istasyonunda indikten sonra 7 dakika yürüyerek ulaşılıyor.

LONDON EYE

 

3 – GÖKYÜZÜNDE BİR BAHÇE, SKY GARDEN’A ÇIKMAK

Londra ayaklarımın altında!⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Bulutların arasında, şehrin en yüksek bahçesinde, Londra’yı 360 derecelik bir açıyla izlemeye ne dersiniz? Sky Garden’a ücretsiz giriş için tek yapmanız gereken birkaç hafta önceden online rezervasyon yapmak. Londra Köprüsü’ne çok yakın bir konumda bulunan bir gökdelenin tepesindeki SKY GARDEN’a metro ile Central Line’dan Bank durağında inilerek ulaşılıyor.

SKY GARDEN

 

4 – TOWER BRIDGE’DEN GEÇMEK (KULE KÖPRÜSÜ)

Thames Nehri üzerindeki en güzel köprü olan, Londra’nın ikonik sembollerinden Tower Bridge genellikle London Bridge ile karıştırılıyor. 1800’lü yılların sonlarında inşa edilmiş köprü açılıp kapanan bir yapıya sahip. Köprü Londra merkezinin doğusunda kalıyor ve Tower Hill metro istasyonunda inip, Tower of London’ın önünden yürüyerek ulaşılabiliyor. Köprü hem araç hem de yaya trafiğine açık ve geçiş ücretsiz. Tower of London tarafından başlayıp köprüyü geçtikten sonra solunuzda kalan şehir parkında Tower Bridge manzarasına nazır dinlenip dondurma yemek oldukça keyifli oluyor.
Ayrıca köprünün ortasındaki kulelere çıkıp Thames’i cam zeminden izlemek isterseniz büyükler için 8,6 £, çocuklar için ise 3,7 £ ödemeniz gerekiyor.

TOWER BRIDGE

 

5 – HYDE PARK VE SPEAKER’S CORNERI GÖRMEK (KONUŞMACI KÖŞESİ)

Londra demek uçsuz bucaksız parklar demek. Londra parkları demek sincaplar, tilkiler, geyikler, göletler, ördekler, yemyeşil çimenler, birbirinden renkli ağaçlar, kafeler, piknik alanları, koşu ve yürüyüş parkurları demek.

Londra parkları arasında en çok bilineni ise hiç kuşkusuz ki Hyde Park. Hyde Park öyle büyük bir park ki 5 farklı metro istasyonundan, 5 farklı kapıdan girilerek ulaşılabiliyor. Hyde Park’ta elinizle sincapları ve ördekleri besleyebilir, Hyde Park’ın kalbindeki dev gölette pedalla çevrilen botlardan kiralayarak bir nevi sandal sefası yapabilirsiniz. Yine bu göl etrafında bulunan kafelerin tahta banklarında oturup birşeyler yiyip içmek de oldukça keyifli. Hyde Park’ın kuzeydoğusunda bulunan ve 100 ü aşkın yıldır ülkedeki ifade özgürlüğün simgesi olan Speaker’s Corner’a uğramayı unutmayın.

HYDE PARK

 

6 – KENSINGTON GARDENS (KENSINGTON BAHÇELERİ)

Bir dönem Kensington Sarayı’nın özel bahçesi konumunda bulunan Kensington Gardens, günümüzde Hyde Park gibi Birleşik Krallık Monarşisi’ne ait olup da halka açık olan parklar arasında yer alıyor. Kensington Gardens, Hyde Park’ın hemen batısında bulunuyor. Metro ile ulaşmak istediğinizde Central Line’a binip Lanchaster Gate durağında inmeniz gerekiyor.

KENSINGTON GARDENS

 

7 – GÖKYÜZÜNDE ÖĞLE YEMEĞİ DENEYİMİ, LONDON IN THE SKY

Öğle yemeğinizi gökyüzünde almaya ne dersiniz?

İnsanoğlunun hayal gücü yaratıcılıkta sınır tanımıyor. London In The Sky yeryüzünde yemek yemeği sıradan bulanları gökyüzünde ağırlıyor. Londra’yı yaz aylarında ziyaret ederseniz, bu sıradışı deneyimi de mutlaka denemelisiniz. London In The Sky O2 Arena’da yer alıyor, Jubilee Line’ı kullanıp North Greenwich durağında indikten sonra 2 dakika yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

GÖKYÜZÜNDE ÖĞLE YEMEĞİ – LONDON IN THE SKY

 

8 – NATURAL HISTORY MUSEUM (DOĞA TARİHİ MÜZESİ)

Londra’da girişi ücretsiz olan pek çok müze bulunuyor. Bunlardan üçü (Doğa Tarihi Müzesi, Bilim Müzesi, Victoria Albert Müzesi) Müzeler bölgesi diye tabir edilen, güney Kensington bölgesinde yer alıyor. Bu üç müzeye de Metro’da District Line’a binip South Kensington durağında inilerek ulaşılabiliyor.

 

DOĞA TARİHİ MÜZESİ

Roma mimarisinin İngiltere’deki çarpıcı örneklerinden biri olarak kabul edilen binası ile bile başlı başına bir sanat eseri olarak kabul edilen Doğa Tarihi Müzesi botanik, paleontoloji ve zooloji ile ilgili milyonlarca örneği bünyesinde barındırıyor. Müzede nesli tükenmiş ya da doğada yaşayan hayvanların maket ve fosilleri sergileniyor. Müzenin girişindeki dev dinazor iskeleti ve dinazorlar bölümündeki diğer detaylar epey ilgi çekiyor.

Kış aylarında Doğa Tarihi Müzesi’nin önünde kurulan buz pateni pisti de hem çocuklar hem büyükler için oldukça popüler.

NATURAL HISTORY MUSEUM BUZ PİSTİ

 

 

9 – SCIENCE MUSEUM (BİLİM MÜZESİ)

Bilimin gelişimini ve tarihteki örneklerinin sergilendiği müzede, sergilenenler hakkında bilgi alabileceğiniz birçok interaktif ekran bulunuyor. Müze klasik arabalar, en eski buharlı lokomotif, dünyanın ilk jet motoru, 10 bin yıl çalışacak saat prototipi, Apollo 10 uzay kapsülü gibi bilim tarihine dair 300 binden fazla öğeyi bünyesinde barındırıyor. Müzede ayrıca çeşitli sinema gösterileri, bilim geceleri gibi etkinlikler de düzenleniyor.

SCIENCE MUSEUM

 

10 – NOTHING HILL VE PORTOBELLO PAZARI

Julia Roberts ve Hugh Grant’in baş rollerini oynadığı aynı isimli 1999 yapımı film ile ününe ün katan Londra’nın bohem bölgesi Nothing Hill şehrin batısında, Kensington Bahçeleri’nin hemen üzerinde yer alıyor. Arnavut kaldırımları, dar sokakları, Victoria tarzındaki renkli evleri ve Portobello pazarı ile sevilen bölge Ağustos ayında düzenlenen Nothing Hill festivali ile renkli gösterilere ev sahipliği yapıyor.

Nothing Hill’de bulunan Portobello Sokağı her cumartesi günü Londra’nın en büyük ve en turistik pazar yerlerinden biri haline geliyor. Portobello Pazarı’nda (Portobello Road Market) yiyecek ve içecekler, ikinci el kıyafetler ve eşyalar, ev aksesuarları, antikalar, plaklar, kasetler, kitaplar başta olmak üzere binlerce farklı ürün satışa sunuluyor.

PORTOBELLO MARKET

 

11 – TRAFALGAR SQUARE (TRAFALGAR MEYDANI)

Londra’nın en büyük meydanı olan Trafalgar Square Londra’da görülmesi gereken önemli yerlerden biri. Adını İngiltere’nin Fransa ve İspanya’ya karşı kazandığı bir zaferden alan meydan günümüzde Ulusal demokrasi ve protestoların merkezi olarak biliniyor. Meydan’da 50 metre yüksekliğindeki Nelson sütunu, süs havuzu ve su fıskiyeleri de bulunan Trafalgar yıl boyunca pek çok konsere, kutlamalara ve festivallere sahipliği yapıyor. Trafalgar Meydanı’nda ayrıca Londra’nın en önemli müzelerinden National Gallery de (Ulusal Galeri) bulunuyor. Trafalgar Meydanı’na metro ile ulaşmak isterseniz Northern ya da Bakerloo Line’a binip Charing.Cross durağında inmeniz gerekiyor.

TRAFALGAR SQUARE

 

12 – AÇIK HAVADA OTOBÜS TURU (HOP ON HOP OFF TOUR)

Dünyanın pek çok şehrinde bulunan ve sevilen şehri alt katı kapalı, üst katı açık olan otobüslerle keşfetme aktivitesi Londra’da da oldukça rağbet görüyor. Trafalgar Meydanı etrafında bu turlar için bilet satan çok sayıda bayi görebilirsiniz. Bu biletler 24 saat içinde kullanmak üzere geçerli oluyor ve tüm gün istediğiniz durakta inip gezdikten sonra tekrar aynı biletle başka bir otobüse binip turunuza devam edebiliyorsunuz. Hop on hop off tour günlük bilet ücreti online alırsanız 30 £, bayiden alırsanız 40 £ civarı değişiyor.

HOP ON HOP OFF TURU

 

13 – NATIONAL GALLERY (ULUSAL GALERİ)

Trafalgar Meydanı’nda yer alan Ulusal Galeri, kraliyet sanat koleksiyonlarının halka açılması akımının etkisiyle 1824 yılında kurulmuş. Burada dünyanın en bilinen tablolarının orijinalleri sergileniyor. Galeri’nin 2.300 parça koleksiyonu, 13. yüzyıl ile 20. yüzyıl aralığında üretilen tablolardan oluşuyor. Koleksiyon içerisinde İngiliz sanatçılarına ek olarak Botticelli, Leonardo da Vinci, Rembrandt, Gainsborough, Turner, Renoir ve Van Gogh gibi çok sayıda sanatçının eşsiz eserlerini görmek mümkün. National Gallery’ye giriş ücretsiz.

ULUSAL GALERİ

 

14 – PEGGY PORSCHEN CAKES

Son dönemde Londra’ya gelip de ödüllü cupcake kafesi Peggy Porschen Cakes’in önünde Instagram için fotoğraf çektirmeyen çok az turist vardır sanırım. Chelsea’de yer alan, şirinlik muskası bu pempiş mekan o kadar popüler ki önünde neredeyse her daim kuyruk oluyor. Zaten kuyrukta beklemek İngiltere’nin olmazsa olmazı, sonunda hem göze hem damaklara hitap eden cupcakelere ulaşmak için beklemeye değiyor mu? Değiyor.

PEGGY PORSCHEN CAKES

 

 

15 – YEMEK SHOW VE EĞLENCE, PROUD EMBANKMENT

Sevgili İzzet Çapa’nın Cahide’sinin Londra versiyonunu yaşamak isteyenler için çok başarılı bir alternatif olan Proud Embankment Londra’nın gece hayatını keşfetmek isteyenler için lezzetli yemeklerin sahne şovları ile buluştuğu muhteşem bir ambiyans sunuyor. Thames Nehri kıyısındaki  Proud Embankment’a metro ile District Line ya da Circle Line’a binip Temple durağında inilerek ulaşılabiliyor.

PROUD EMBANKMENT

16 – PICCADILLY CIRCUS

Neon ışıklı dev reklam panolarıyla New York’taki Times Square’i anımsatan tam ortasında bulunan Eros heykelinin altındaki kat kat basamaklarında turistlerin soluklandıp sokak Çalgıcılarını ve dans gösterileri izlediği her daim cıvıl cıvıl olan bir meydan. Piccadilly Circus Trafalgar Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

Aynı adlı metro istasyonunda inerek de kendinizi tam ortasında bulabileceğiniz Piccadilly Circus’a geldiğinizde siz de bu gösterileri izleyebilir, etraftaki dükkânlarından Londra temalı envai çeşit hediyelik eşya satın alabilir, meydanda bulunan Body Worlds Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

PICCADILLY CIRCUS

 

17 – BODY WORLDS İNSAN VÜCUDU MÜZESİ

Piccadilly Circus’ta Daha önce Ripley’s Believe It Or Not (İster İnan, İster İnanma) Müzesi’nin bulunduğu yerde açılan 5 katlı Body Worlds Sergisi’nde insan vücudunun gizemine ait pek çok sır perdesi aralanıyor. Her yaşa hitap eden bu serginin en can alıcı yanı sergilenen her anatomik parçanın gerçek olması. Kasları, sinir ve damar ağlarını bu netlikte görmek gerçekten oldukça sıradışı ve büyüleyici bir deneyim. Müze girişinde verilen kulaklıkla gördüğünüz her bölüme ait açıklamayı dinlemek de bu deneyimi güçlendiriyor.

BODY WORLDS

 

18 – RITZ HOTEL LONDON’DA 5 ÇAYI

İngilizler için geleneksel 5 çayı ritüeli oldukça önemli. Piccadilly Circus’a 8 dakika yürüme mesafesindeki Ritz Hotel London’da son derece şık bir ortamda sunulan versiyonu da özellikle turistler için en popülerlerinden biri. İngiliz aristokrasisini yaşamak isteyenler için çok keyifli bir deneyim. Ritz London’da gün boyu devam eden Afternoon Tea’nin kişi başı ücreti çocuklar için 35£, büyükler için 58 £. Erkekler için ceket ve kravat giyme zorunluluğu var.

RITZ CARLTON’DA GELENEKSEL BEŞ ÇAYI

 

19 – LEICHESTER SQUARE (LEICHESTER MEYDANI)

Piccadilly Circus gibi hem turistler hem de Londralılar için popüler bir buluşma noktası olan Leichester Square sadece yayalara açık bir meydan. Londra’da film galaları genellikle bu meydanda yer alan sinemalarda gerçekleşiyor.

Bu nedenle sıradan bir akşam üstü sokakta yürürken birden kırmızı halılar, patlayan flaşlar ve normalden daha fazla insan kalabalığıyla karşılaşmak mümkün. Meydanın ortasında bulunan parkta Noel zamanı çok tatlı bir Noel pazarı kuruluyor. Ayrıca Çin yeni yılı kutlamaları da bu meydanda gerçekleşiyor. Yine Leicester Square’de bulunan 3 katlı dev çikolata mağazası m&m’s günün her saati her yaştan ziyaretçi akınına uğruyor. Leichester Square Piccadily Circus’a 4 dakika yürüme mesafesinde. Ayrıca Leichester Square metro durağında inilerek de ulaşılıyor.

LEICHESTER SQUARE

 

20CHINA TOWN (ÇİN MAHALLESİ)

Geçmişte Çin’den gelen tüccaların yaşadıkları semt olan China Town günümüzde ise Londra’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Londra’nın merkezinde, Soho bölgesinde konumlanmış, bünyesinde onlarca Çin lokantası ve Çin marketi barındıran China Town’da kendinizi Çin’e ışınlanmış hissetmeniz mümkün. Özellikle Çin takvimine göre yeni yıl kutlamalarına denk gelirseniz ortam oldukça şenlikli oluyor. Uygun fiyatlı, lokal bir Çin yemeği yemek isteyenler için Four Seasons benim favorim. China Town’a metro ile ulaşmak isterseniz Central Line’a binerek Tottenham Court Road durağında inmeniz gerekiyor.

CHINA TOWN

 

21 – NEAL’S YARD

Londra’nın en Instagramlık köşelerinden biri olan Neal’s Yard Covent Garden’a da Leicester Square’e de yedi sekiz dakika yürüme mesafesinde olan, rengârenk boyalı binaların ve ve kafelerin sarıp sarmaladığını mini minnacık bir avlu. Burada çektirdiğiniz fotoğrafı Instagram’da paylaşmanız Londra gezisinin olmazsa olmazı:)

NEIL’S YARD

 

22 – CARNABY STREET

Oxford Circus ve Piccadilly Circus’s 3 er dakika yürüme mesafesindeki Carnaby Street rengârenk binaları, konsept butikleri, masaları dışarı atmış tatlış kafe ve restoranları ile Londra’nın en sevimli caddelerinden biri. Buraya geldiğinizde en azından bir kahve mutlaka içmelisiniz. Ayrıca Carnaby Street’ten girişi olan 21 restoranın 3 katlı bir avluda toplandığı Kingly Court da ziyaret edebilir, burada yemek yiyebilirsiniz. Dirty Bones benim favorim.

CARNABY STREET

 

23 – ALIŞVERİŞ CADDESİ OXFORD STREET VE SELFRIDGES

Sadece Londra’nın değil Avrupa’nın da en uzun alışveriş caddesi olan Oxford Street’te en lüksünden en hesaplısına yaklaşık 300 tane mağaza bulunuyor. Özellikle indirim günlerinde iğne atsanız yere düşmüyor. Yaklaşık 2 km uzunluğundaki cadde üzerinde Tottenham Court Road, Bond Street, Oxford Circus ve Marble Arch olmak üzere tam 4 adet metro İstasyonu var. Yine Londra’nın ünlü meydanlarından Oxford Circus bu cadde üzerinde bulunuyor. Oxford Caddesi’ne geldiyseniz bu cadde üzerindeki İngiltere’nin ikonik mağazası 9 katlı Selfridges’i ziyaret etmelisiniz. Farklı lezzet deneyimleri ile ilgiliyseniz restoran katında bulunan The Brass Rail’de meşhur salt beefi denemelisiniz.

OXFORD STREET

 

24 – LIBERTY LONDON

Bayan giyiminden, erkek giyimine, çocuk giyiminden ev tekstiline, aksesuarlardan mücevherlere pek çok çeşit ürünün satışının yapıldığı çok katlı alışveriş merkezlerinden biri olan Liberty London mimarisi ile de Londra’nın ikonik binalarından biri olarak biliniyor. 

LIBERTY LONDON

25 – COVENT GARDEN MARKET

Londra’nın West End bölgesinde bulunan Covent Garden semti tiyatro ve eğlence anlamında Londra’nın merkezi sayılıyor. Araç trafiğine kapalı olan Covent Garden Meydanı aynı zamanda Kraliyet Opera Evi’ne Londra Ulaşım Müzesi’ne, butiklere, restoranlara, sokak çalgıcılarına ve dans gösterilerine ev sahipliği yapıyor.

Covent Garden semtinin en dikkat çekici noktası ise meydanın tam ortasındaki üstü kapalı pazar alanı. Bir dönem meyve sebze pazarı olarak kullanılan bu markette antika, el işleri, ev eşyaları, mücevher ve aksesuarlar satılıyor. Covent Garden Market’in tam ortasında, minik kafelerin dışarıdaki masalarında servis verdiği çok tatlı bir avlu da bulunuyor. Covent Garden Leichester Square’e 5 dakika yürüme mesafesinde. Ayrıca aynı adlı metro istasyonunda inilerek de ulaşılıyor.

COVENT GARDEN

 

26 – BRITISH MUSEUM

İnsanlık tarihi ve kültür alanında sergilenen 8 milyon obje ve eser ile dünyanın en önemli müzelerinden biri olan British Museum yine şehrin merkezinde Tottenham Court Road metro istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Dünya’nın her yanından getirilen seçkin antik çağ yapıtları ve etnoğrafya koleksiyonlarını kapsayan müzede 140 mumyanın sergilendiği Mısır, klasik Yunan heykellerinin bulunduğu Roma ile Mezopotamya geçmişinin sunulduğu Orta Doğu’ya özel ayrılmış bölümler mutlaka görülmeli. Müze’ye giriş ücretsiz.

BRITISH MUSEUM

 

27 – CAMDEN TOWN

Londra’nın kuzeyinde yer alan Camden Town, hareketli yapısı ve zengin alışveriş, eğlence olanaklarıyla geniş kitleleri kendisine çekebilen bir başka popüler yerleşim bölgesi. Hippy merkezi olarak adlandırılan ve yaratıcılığın merkezi kabul edilen bölgede Cumartesi ve Pazar kurulan 6 farklı pazar yerinde kitaptan takıya, çiftlik ürünlerinden giyime kadar birçok farklı kategoriden ürünü cazip fiyatlarla satın alma imkanı bulunuyor. Ayrıca hafta sonları sokak lezzetlerini tadabileceğiniz pek çok dünya mutfağının sunulduğu standlar da ortama canlılık katıyor. Camden Town’a Northern line’a binip aynı adlı durakta inilerek ulaşılıyor.

CAMDEN TOWN

 

28 – BATTERSEA PARK

Londra’nın diğer güzide parklarından Hyde Park, Green Park, Kensington Gardens’ın aksine Thames Nehri’nin güney tarafında yer alan Battersea Park aynı zamanda Thames Nehri’nin tam kıyısında bulunuyor. Battersea Park’ta hem büyük hem küçük çocuklar için oyun alanları, kum havuzu ve yine çocuklara özel küçük bir hayvanat bahçesi var. Ağaçların üzerine kurulan macera alanlarından oluşan GO APE de bu parkın bir parçası. Battersea Park’ta ayrıca yürüyüş ve piknik alanları, gölette bot kiralama imkanı ve yine gölet kıyısında tahta masalı kocaman bir kafe restoran da yer alıyor.

BATTERSEA PARK

 

29 – WARNER BROS STÜDYOLARI – HARRY POTTER TURU

Warner Bros Stüdyolarında son dönemin gözde filmlerinden Harry Potter’ın sahne arkası turuna çıkmak da Londra’da yapılabilecek en etkileyici aktivitelerden biri. Filmin çekildiği setleri ve kullanılan kostümleri görebileceğiniz bu tura katılmak isterseniz büyükler için 80 £, çocuklar için 75 £ ödemeniz gerekiyor. Warner Bros stüdyoları Londra’nın kuzeybatısındaki Leavesden mevkiinde yer alıyor.

WARNER BROS STÜDYOLARI

 

30 – B BAKERY OTOBÜSLERİ İLE 5 ÇAYI TURU

İngilizlerin meşhur ritüeli 5 çayı keyfini Londra’nın nostaljik otobüsleri ile şehri gezerken yaşamak, B Bakery’nin efsane cupcakelerini tadıp çayınızı yudumlarken şoförünüzün anlatımı eşliğinde Londra’nın simge yapıları arasında otobüs turu yapmak, çocuklar için de büyükler için de hem lezzetli hem de eğlenceli bir aktivite. Victoria Hall’da başlayan B Bakery 5 çayı turu 1.5 saat sürüyor ve tura katılmak için kişi başı 45 £ ödemeniz gerekiyor.

B BAKERY OTOBÜSLERİ İLE 5 ÇAYI

 

 

31 – VICTOR AND ALBERT MUSEUM OF CHILDHOOD  (ÇOCUKLUK ÇAĞI MÜZESİ)

Doğa Tarihi Müzesi ve Bilim Müzesi ile birlikte South Kensington’daki müzeler bölgesindeki üç müzeden biri olan Victor & Albert Müzesi ile karıştırılan Victor Çocukluk Çağı Müzesi Bethnal Green semtinde yer alıyor. Pek çok etkinliğin düzenlendiği bu interaktif müzenin koleksiyonunda oyuncak ayılar, porselen bebekler, kuklalar, model trenler, kurşun askerler, karton oyunlar, kostümler ve bir kısmı kraliyet tarafından bağışlanmış olan 40’ın üzerinde bebek evi bulunuyor. Giriş ücretsiz.

VICTOR AND ALBERT MUSEUM OF CHILDHOOD

 

32 – WINTER WONDERLAND

Noel ve Yılbaşı döneminde Londra’daysanız, dev bir lunapark olan Winter Wonderland’ı kaçırmamalısınız. Her sene Hyde Park’ta kasım ortasında kurulan Winter Wonderland Ocak ortasına kadar açık kalıyor. Türkiye’deki lunaparktakilerle aynı mantıkla Winter Wonderland’a giriş ücretsiz, binilen her üniteye ayrı ücret ödeniyor. Minik kulübelerde pek çok çeşit yiyecek içecek satışı da mevcut Winter Wonderland’de tam bir Noel coşkusu yaşanıyor.

WINTER WONDERLAND

 

 

33 – ROYAL OBSERVATORY VE GREENWICH PARK

Londra’nın güney doğusunda yer alan Greenwich, başlangıç meridyenin geçtiği yer olarak kabul ediliyor. Greenwich’e geldiğinizde Royal Observatory’yi ziyaret edebilir, meridyenin başlangıç noktasında fotoğraf çektirebilirsiniz. Daha sonra Royal Observatory’nin de sınırları içinde bulunduğu Thames Nehri manzaralı, devasa Greenwich Park’ın çimlerine yayılabilirsiniz. Royal Observatory giriş ücreti çocuklar için 6.5 £, büyükler için 15 £.

ROYAL OBSERVATORY

GREENWICH PARK

 

34 – CUTTY SARK

Bir dönemin en hızlı yelkenlisi, şu anda ödüllü bir Londra müzesi. Yine Greenwich Bölgesi’ndeki Cutty Sark’ı ziyaret ettiğinizde hem böyle bir gemideki yaşama tanıklık edebilir, hem de müze etrafındaki panayır havasındaki ambiyansta eğlenebilirsiniz. Cutty Sark Müzesi giriş ücreti büyükler için 13.5 £, çocuklar için 7 £.

CUTTY SARK

 

35 – TELEFERİK İLE THAMES NEHRİ TURU

Emirates Air Line adı verilen teleferikler ile Thames Nehri’ni gökyüzünden izlemeye ne dersiniz?

Greenwich’ten kalkan bu teleferik 1 km boyunca 90 metre yükseklikte ilerlerken Thames Nehri’ni, Canary Wharf’taki gökdelenleri ve Olympic Park’ı izlemenize olanak sağlıyor. Emirates Air Line’ı oysterınız ile sadece 3.5 £ harcayarak tek yön kullanabileceğiniz gibi, kişi başı büyükler için 10.70 £, çocuklar için 6.20 £ vererek hem gidiş dönüş teleferik turu hem de Emirates Havacılık Müzesi’ne giriş ve uçuş simülasyonuna katılma hakkı elde edebiliyorsunuz.

EMIRATES İLE TELEFERİK TURU

 

Gezenti Anne’yi İnstagram’da takip etmek için tıklayın.

 

 

Londra’da Kebap Nerede Yenir? En İyi 10 Türk Restoranı ve Fiyatları | Gezenti Anne

 

8 Comments

 • Efe dedi ki:

  Merhaba internetten gördüm sizi yazılarınızı okudum da rahatsiz ediyorum sizi kusura bakmayın bir sorum olucak size.Benim ingiltere turist vizem var amcam da ingiliz vatandaşı ama orada kalmak için hiçbir yol bulamıyoruz eşim ve 7 aylık bir bebegimde var ne yapsak ta orada kalabiliriz ? Ankara anlaşmasını çok okudum bu arada ekonomik durumlardan dolayı onuda yapamıyoruz açık konuşmak gerekirse amcam dan borç olarak istedim ama işin içine para girince kimse kimseyi tanımıyor bana sadece ne yapacağımı söyleyebilirseniz ya da bir yol gösterebilirseniz çok sevinirim.Bu arada vizemin bitmesine daha 3,5 ay var Sizi rahatsız ettim tekrardan kusura bakmayın sadece bir yol arıyoruz

 • FATMAGÜL dedi ki:

  Iyi günler ingiltere bristola taşınacağız temelli olarak ,büyük oğlum nisan doğumlu 6 yasinda anaokulunu bitirdi. Sizin yazınızda ingilterede okul yaşı 5 olduğunu okudum okuma yazma bilmiyor ingilterede sanirim 2. Sinifa baslayacak biz istesek 1
  Sınıfa baslatamazmiyiz orada böyle bir hakkimiz yokmu ona alistirma icin ne tur kurslara yollamaliyiz turkiyede

 • Fatmagül dedi ki:

  Evet24 nisan 2013 doğumlu oğlum 1.sınıfa başlama isteğimiz olabilirmi

 • Kaan dedi ki:

  merhaba,
  ankara anlaşması ile 5 ağustostan sonra ingiltere te geleceğim
  2004 doğumlu oğlum ortaokulu bitirdi fakat yaş olarak orda lise 2 den başlayabilir diye bir duyum aldım.
  2010 doğumlu kızım da ilkokul 3 ü bitirdi, aynen o da yaş itibariyle 4 yerine 5.sınıftan başlatırlar dediler.
  bu konu hakkında bir bilginiz varmı acaba
  ayrıca Londra ya yerleşmeyi düşünüyorum, çocukların eğitimi için iyi okulların olduğu bölge tavsiyesi alabilirmiyim.
  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
  iyi günler

  • Gezenti Anne dedi ki:

   2004 doğumlu oğlunuz burada year 11’e (secondary school), 2010 doğumlu kızınız year 5’e (primary school) gider. Outstanding okulların çok olduğu bir bölgeye taşınmanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir