İngiltere, Oxford Gezilecek Yerler

Ünlü bir büyüğümüzün ‘Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik?’ şeklindeki ünlü sözüne konu olan kolejler şehri Oxford’dayız. Şehri tüm dünyadan kolejleri tanımaya ve yaz okullarına gelmiş lise çağlarındaki genç gruplar istila etmiş durumda ve bundan ötürü etrafımızda İngilizce hariç her dil konuşuluyor. Kolejler, müzeler ve diğer her yer tarihin sayfalarından kopup gelmiş gibi. Tahminimizden çok daha büyük, tarihi ve turistik bir şehirle karşı karşıyayız.

OXFORD GEZİ NOTLARI

İNGİLTERE’NİN EN TURİSTİK ŞEHİRLERİNDEN OXFORD

1 – CORNMARKET CADDESİ

Gezimize Oxford’da gezilecek yerler listesinin başında bulunan, şehrin kalbi diyebileceğimiz Cornmarket Caddesi’nden başlıyoruz. Burası şehrin en popüler caddesi dolayısıyla da insan kalabalığının en yoğun olduğu cadde. Çocukları ıslak kumdan köpek heykeli yapan çocuğu seyretmekten vazgeçmeye ikna etmekte zorlanıyoruz. Gerçekten gerçek gibi.

OXFORD CORNMARKET CADDESİ VE KUMDAN KÖPEK HEYKELİ

2 – CARFAX KULESİ

Cornmarket Caddesi boyunca pek çok mağaza ve fast food restoranları yanyana sıralanmış. Jamie’s İtalian, Gourmet Burger tarzı kaliteli restoranlar ise Cornmarket’a girmeden sağa dönülerek ulaşılabilen George Caddesi üzerinde sıralanmış. Cornmarket’ın sonunda bizi Carfax Kulesi karşılıyor. Bu kule 12. yüzyıldan kalma St. Martin’s Kilisesi’nin bugünü kadar kalmış tek kısmı. Çıkış ücreti 2.5 pound. Kuleden Oxford’u kuşbakışı izlemek mümkün.

Oxford-gezentianne-01

CARFAX TOWER (CARFAX KULESİ)

3 – OXFORD KALESİ

Bu noktada sağımızda Queens street,  solumuzda High Street var. Bunlar Oxford’un diğer önemli iki caddesi. Queens Caddesi’ne doğru ilerlediğimizde karşımıza Westgate Shopping Mall çıkıyor. Türkiye gibi bir alışveriş merkezi cennetinde sonra İngiltere’dekiler oldukça sönük kalıyor. Westgate’in sağında Oxford Kalesi var. Burası 1000 yıllık bir tarihe sahip bir kale. Giriş ücreti 10.95 £. Kaleye girmeseniz bile bahçesindeki panayırvari bölümü görmenizi tavsiye ederim.

Oxford-gezentianne

OXFORD CASTLE (OXFORD KALESİ)

4 – TARİHİ KAPALI PAZAR, COVERED MARKET

Queens Street’e değil de tam tersi istikametteki High Street’e doğru ilerlediğimizde ise Oxford’da gezilecek yerlerin başlarında gelen, tarihi kapalı pazar Covered Market’e ulaşıyoruz. Burada kasabından balıkçısına, pastacısından restoranına butik pek çok dükkan var. Şu an tüm İngiltere’de ünlü bir zincir olan Ben’s Cookies’in doğduğu yerdeki çikolatalı kurabiyelerinin tadına bakmadan tabi ki geçmiyoruz.(Adedi 1.5 pound)

OXFORD’UN TARİHİ KAPALI PAZARI COVERED MARKET

Oxford-gezentianne-02

BEN AMCA’NIN MEŞHUR KURABİYELERİ

5 – ÜNİVERSİTE KİLİSESİ VE VAULTS GARDEN

Covered Market’ten ayrıldıktan kısa bir süre sonra Radcliff Meydanı ile buluşuyoruz. Bu meydanda bulunan Üniversite Kilisesi’nin (University Church of St. Mary the Virgin) kulesinden de Oxford’u tepeden seyretmek mümkün. Kiliseye giriş ücretsiz, kulesine çıkış ücreti 4 pound.  Biz onun yerine kilisenin harika bir ambiyansa sahip kafesi Vaults Garden’da soluklanıp birşeyler içmeyi tercih ediyoruz.

Oxford-gezentianne

UNIVERSİTE KİLİSESİ’NİN BAHÇESİ

OXFORD GEZİ REHBERİ

6 – OXFORD TRINITY KOLEJİ

Radcliffe Square’de bulunan Radcliffe Bilim Kütüphanesi yerin altında bulunduğu için Oxford’da ilgi çeken noktalardan biri ancak biz gittiğimizde kapalı olduğu için maalesef göremiyoruz. Kaderimize küsüp yönümüzü Oxford Bilim Tarihi Müzesi’ne çeviriyoruz. Giriş ücretsiz ancak içeride bizi pek de etkileyen bir şey olmuyor.  Müzenin hemen karşısında Oxford’daki otuza yakın kolejde en önemlilerinden Trinity College var. Giriş 2 £. Koleji ve bahçesini geziyor, tarihin tozlu sayfalarına ışınlanıyoruz.

Oxford-gezentianne-06

OXFORD TRINITY COLLEGE BAHÇESİ

OXFORD TRINITY COLLEGE YEMEKHANE

7 – OXFORD THAMES NEHRİ

Yakınımızdaki Doğa Tarihi Müzesi’ni görüp turu bitirmek var ama Thames Nehri tarafını hiç görmedik, orayı da görelim istiyoruz. İyi ki de üşenmiyoruz. Kanal gezimizin başlangıç noktasındaki Head of the River isimli mekana bayılıyoruz.

Oxford-gezentianne-04

OXFORD THAMES NEHRİ KIYISI

Sonrasında kanal boyunca ilerliyor kimi kanoyla kimi salla kanalda gezinen turist gruplarını seyrediyoruz. Şehirdeki  turist hengamesinden sonra doğa içinde huzur buluyoruz. Daha önce Cambridge’de bir benzerini yapmış olduğumuzdan bu kez kanal turlarına katılmıyoruz.

8 – OXFORD CHRIST CHURCH KOLEJİ

Artık dönüş vakti. Yolumuzun üzerindeki Harry Potter’dan sonra popülaritesi çok artan, Oxford Üniversitesi kolejlerinden Christ Church Koleji’ne girmek için bekleşen güruhu görünce şaşkınlık geçiriyor, burayı pas geçiyoruz. Giriş ücreti 9 £.

OXFORD CHRIS CHURCH KOLEJİ

9 – OXFORD DOĞA TARİHİ MÜZESİ

Sırada Oxford Doğa Tarihi Müzesi var. Giriş ücretsiz. Doğa Tarihi Müzesi 1860 yılında bilimsel çalışma merkezi olarak kurulmuş.  Ancak, günümüzde uluslararası öneme sahip jeoloji ve zooloji örneklerinin saklandığı, aynı zamanda da eğitim amaçlı sergilendiği bir müze konumuna gelmiş. Doğa aşığı bir aile olarak müzenin her köşesine ayrı bayılıyoruz.

Artık dönüyoruz. İngiltere’nin bir başka köşesinin keşfinde, bir başka gezi rehberinde tekrar görüşene dek sağlıcakla kalın diyoruz.:)

OXFORD DOĞA TARİHİ MÜZESİ

 

İNGİLTERE GEZİLECEK YERLER – EN TURİSTİK 12 ŞEHİR

İngiltere Gezilecek Yerler, En Turistik 12 Şehir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir