Küba, Havana Gezilecek Görülecek Yerler

Bir yanda görkemli saraylar bir yanda inanılmaz sevimlilikte, rengârenk panjurlu, avlulu evler, bir yandan da harabeye dönmüş, yıkılmak üzere olan ama hala içinde yaşanılan konutlar ve yüzü hep gülen insanlar. Masal gibi bir şehir Küba’nın başkenti Havana, orijinal adıyla ‘La Habana’. Şehri ilk gezdiğinizde ‘Bu kadar yolu bu yıkık dökük evleri mi görmeye geldim hissi oluşsa da, Havana’nın neşesi ve huzuru daha ilk günün sonunda sizi sarıyor, otelinizde uyandığınız her yeni gün ‘Ne güzel Havana sokaklarında kaybolacağım, mojitomu yudumlarken sokak çalgıcıların müzikleri ile keyfe dalacağım bir günüm daha var’ umudu ile içiniz içinize sığmıyor. Havana hakkında kısa bilgiler verdiğim yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Küba, Havana gezi (blog) yazımda Havana’da Gezilecek Görülecek Yerleri tek tek açıklıyorum.

1 – PLAZA VIEJA

Küba, Havana Gezilecek Görülecek Yerler listemizin ilki Plaza Vieja İspanyolcada ‘Eski Meydan’ anlamına geliyor. Rengarenk binaları, nefis pozlar veren avluları ve kafelerin meydana taşan masalarında mojitosunu yudumlayan insanlarla dolu cıvıl cıvıl ortamı ile Plaza Vieja sevimlilikten ölüyor.

2 – PLAZA DE LA CATEDRAL

Havana’daki en önemli 5 meydandan biri olan Plaza de la Catedral ismini bu meydanda bulunan Havana Katedrali’nden alıyor. Tarihi ambiyansı, kafe restoranları ve at arabaları ile bu meydan da turistler için harika pozlar veriyor.

3 – MUSEO DE LA REVOLUCION

Küba ile özdeşleşmiş olan Fidel Castro ve Che Guevara efsanelerinin ruhunu hissedebileceğiniz, devrim ile ilgili tüm detayları bulabileceğiniz Devrim Müzesi Museo de la Revolucion, Havana’da gezilecek ve görülecek yerlerin başında bulunuyor. Giriş ücreti 8 Cuc, yaklaşık 8 €’ya denk geliyor.

4 – PASEO DE MARTI

Barselona’nın La Rambla’sı varsa Havana’nın Paseo de Martı’sı var. Pablo adıyla da bilinen Avrupai tarzdaki bu bulvarın her iki tarafı trafiğe açık yolun ortasında sadece yayalara açık olan ağaçlar altında keyifli bir yürüyüş rotası sunuyor. Paseo de Martı boyunca dizilmiş farklı mimarideki binalardan hangi birinin fotoğrafını çekeceğini insan şaşırıyor.

5 – EL CAPITOLIO

Amerikan Kongre Binası’na benzetilmesine rağmen aslında Paris’teki Pantheon’dan modellenmiş, Küba, Havana Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 5.’si El Capitolio Havana’daki en görkemli yapı. Devrime kadar Küba Kongre Merkezi olarak daha sonra da Küba Bilimler Akademisi Ve Ulusal Bilim Ve Teknoloji Kütüphanesi olarak hizmet vermiş olan El Capitolio, 2018 itibariyle yeniden Milli Kongre Merkezi’ne dönüştürülmüş olacak.

6 – LA RAMPA, AVENIDA 23, VEDADO

Şehrin Old Havana’ya göre göreceli olarak modern yüzü olan Vedado bölgesindeki La Rampa Caddesi boyunca ofisler, parklar, turizm şirketleri, kafe, restoran ve gece klüpleri bulunuyor. Hotel Nacional de Cuba’ nın da bulunduğu La Rampa Caddesi Havana’nın sahil şeridi olan olan Malecon’a kadar uzanıyor.

7 – HOTEL NACIONAL DE CUBA

Havana hakkında neredeyse tüm filmlerin çekildiği, şehrin en lüks, en tarihi ve en görkemli oteli Hotel Nacional de Cuba Küba, Havana gezilecek görülecek yerler listemizin 7. sırasında yer alıyor. Hotel Nacional de Cuba’da konaklamasanız bile muhteşem bahçesinde birer daiquiri ya da mohito içmek Havana’da yapılması gereken şeylerin başında geliyor.

8 – MALECON SAHİL ŞERİDİ 

Havana sahilinde,Vedado bölgesinden Havana’nın merkezine kadar, 8 km boyunca uzanmış sahil şeridine verilen isim olan Malecon, Havana Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 8. sırasında yer alıyor ve özellikle akşam saatlerinde Kübalı gençlerin uğrak noktası oluyor.

9 – ATATÜRK’ÜN BÜSTÜ

1997’de İstanbul’da gerçekleşen Habitat toplantısında ‘Bu kadar büyük bir devrim yaptım ama onun yaptıklarını ben başaramazdım. Asıl devrimci Atatürk’tür.’ diyen Fidel Castro’nun ülkesinde yabancı bir devlet adamına ait tek büst. Malecon sahilinin Eski Havana ile buluştuğu noktadaki Puerto Caddesi’nin üzerinde, gerçekleştirdiği devrimlerin binlerce kilometre ötesinde Atamızın büstünü görüp de gözlerinizin dolmamasına imkan yok.

10 – MUSEO DEL RON HAVANA (ROM MÜZESİ

Küba’nın milli rom markası Havana Club’un yapılış hikayesini dinleyip tadım yapabileceğiniz ve market bölümünden satın alabileceğiniz Museo Del Ron Havana, Küba, Havana Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 10. sırasında yer alıyor.

11 – EL FLORIDITA BAR

Açılış tarihi 1800’lü yıllara uzanan, sadece kokteyl bar değil, aynı zamanda balık restoranı da olan El Floridita Ernest Hemingway’ın müdavimi olması ve burada sık sık Daiquiri içmesi sebebiyle bugünkü şöhretine kavuşmuş. Artık Havana’ya gelip de burada Daiquiri içmeyeni, Hemingway’ın barın köşesindeki heykelinin çektirmeyeni Havana’yı görmüş saymıyorlar:)

12 – LA BODEGUITA DEL MEDIO

Küba, Havana Gezilecek Görülecek Yerler listesinin 12. sırasında yine bir müdavim barı bulunuyor. Bu kez müdavimler Salvador Allende, Pablo Neruda ve Josignacio. Ayrıca bu barın mojitonun da doğduğu yer olduğu iddia edilse de bu konu çok net değil.

12 – CALLE OBISPO

Sanat galerileri, mağazalar, kafe ve barlar ile dolu dar ve uzun bir sokak olan Calle Obispo Havana’da görülecek yerlerin başında bulunuyor. Çoğu oldukça salaş olan kafelerde yapılan canlı müzik eşliğinde dans edenler sokaklara taşıyor.

HAVANA’DA GECE HAYATI

1 – 1830

Vedado bölgesinde, deniz kıyısında ve açık havada canlı performansların gerçekleştiği salsa klübü. Masalar, sandalyeler çay bahçesi kıvamında olsa da ortam oldukça keyifli.

2 – F.A.C. FABRICA DE ARTE CUBANO

Yine Vedado Bölgesinde eski bir zeytinyağı fabrikasından dönüştürülmüş F.A.C’ın Havana’nın gece hayatı anlamında en popüler mekanı olduğunu söyleyebilirim. Hafta içi akşamlarında dahi önünden kuyruk eksilmeyen bu sıradışı yerde hem fotoğraf sergisi hem tiyatro hem açık hava sineması hem restoran bulunuyor, mekanda ayrıca canlı performanslar ve dj performansları da gerçekleşiyor.

Küba ve Havana hakkında kısa bilgiler

Tags

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir