İngiltere Gezilecek Yerler, En Turistik 12 Şehir

1 – LONDRA

Dünyada bulundukları ülkeden daha fazla bilinen şehirler vardır. Paris, New York, İstanbul gibi. Londra da bunlardan biri. Başlı başına bir ülke gibi. Siyah taksileri, kırmızı otobüsleri ve telefon kulübeleri, köklü bir uyarlığın kanıtı niteliğindeki eşsiz mimarisi ile Londra elbetteki İngiltere’nin hatta neredeyse dünyanın en turistik şehri. Londra’da gezilecek yerler ile ilgili internette pek çok yazı bulabilirsiniz ama yaşayan birinin deneyimlerini de içeren blog yazım Londra’da görülecek yerler, yapılacak şeyler e göz atmaya ne dersiniz?

LONDRA GEZİSİ

 

2 – OXFORD

Ünlü bir büyüğümüzün ‘Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik?’ şeklindeki ünlü sözüne konu olan Kolejler şehri Oxford dünyanın en eski üniversitesine ev sahipliği yapıyor. İngiltere Gezi yazımın ikinci şehri olan Oxford’u tüm dünyadan kolejleri tanımaya ve yaz okullarına gelmiş lise çağlarındaki genç gruplar istila etmiş, Kolejler, müzeler, diğer binalar, kısaca her yer tarihin sayfalarından kopup gelmiş gibi.

Oxford Gezilecek Yerler için tıklayın.

İNGİLTERE OXFORD GEZİLECEK YERLER

 

3 – CAMBRIDGE

11. Yüzyılda dünyanın en eski 2. üniversitesi Oxford kurulduktan bir süre sonra üniversite ve halk arasında büyük çatışmaların yaşanmış, bunun üzerine bir grup akademisyen ve üniversiteli Oxford’u terketmeye karar vermiş. Daha sakin bir yer olan Cambridge’e gelip Oxford’un kurulmasından bir yüzyıl sonra Cam Nehri üzerindeki köprü  anlamına gelen Cambridge’de dünyanın en eski 3. Üniversitesini kurmuşlar.

Oxford’a nazaran daha sakin bir şehir olan Cambridge Gezilecek Yerler yazım için tıklayın.

İNGİLTERE CAMBRIDGE GEZİLECEK YERLER

 

4 – LIVERPOOL

Futbol takımı ile ve Beatles’in doğduğu şehir olması ile nam salmış Liverpool ‘Ortaçağ Ticari Liman Şehri’ adı altında Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.  The Wheel of Liverpool, Albert Dock, Beatles Müzesi, Denizcilik Müzesi, Liverpool One Alışveriş Merkezi, Cavern Club ve Liverpool Katedrali Liverpool Gezilecek Yerler listesindeki önemli noktaları oluşturuyor.

Liverpool Gezilecek Yerler için tıklayın.

İNGİLTERE LIVERPOOL GEZİLECEK YERLER

 

İngiltere’deki En Güzel 10 Plaj

 

 

5 – MANCHESTER

Bahsi geçtiğinde şimdiye dek aklımıza sadece futbol takımı ile gelen MANCHESTER oldukça kompakt, gezmesi keyifli bir İngiltere şehri. Kuzey İngiltere’nin başkenti sayılan Manchester çok gelişmiş bir ekonomiye sahip. Ayrıca İngiltere’de Londra’dan sonra yabancılar tarafından en çok ziyaret edilen ikinci şehir durumunda.

Manchester Gezilecek Yerler için tıklayın.

İNGİLTERE MANCHESTER GEZİLECEK YERLER

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

6 – YORK

İngiltere’nin kuzeyinde Yorkshire bölgesinde bulunan York, tarihi Romalılara dayanan antik bir katedraller şehri ve Avrupa’da tarihsel yapıların en iyi korunduğu yerlerden biri. New York’un isim babası olan York oldukça sevimli, kalenin surları içerisinde korunmuş eski şehir merkezini gezmesi son derece keyifli.

York Gezilecek Yerler için tıklayın.

YORK GEZİSİ

 

7 – İNGİLTERE’NİN EN GÜZEL KÖYÜ, BIBURY

Londra dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olmasının yanısıra çevresinde bulunan muhteşem güzellikteki köyleri ile de ön plana çıkıyor. Londra’yı gezdikten, metro ve metropol karmaşasına doyduktan sonra kendini tabiat ananın kollarına bırakmak isteyenler için Londra’ya çok yakın mesafede, birbirinden güzel taş evlerin yemyeşil bir doğa ile sarmalandığı masal tadında köyler bulunuyor.

Londra’ya yakın 4 masal köyün detayları için tıklayın…

İNGİLTERE’NİN EN GÜZEL KÖYÜ BIBURY

 

8 – GALLER BÖLGESİ, BARMOUTH

Galler (Wales) Britanya’da Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biri. Snowdonia Ulusal ParkPistyll Şelaleleri, Bala Gölü ve deniz kıyısında bir sahil şehri olan Barmouth bu bölgede görmeniz gereken,doğa severler için çok keyifli rotalar.

Barmouth gezi notlarımız için tıklayın.

GALLER, BARMOUTH GEZİSİ

 

9 – GÖLLER BÖLGESİ (LAKE DISTRICT)

İngiltere’nin kuzeybatısında Liverpool ve Manchester’ın kuzeyinde bulunan Lake District yani Göller Bölgesi İngiltere’nin en büyük ikinci Ulusal Parkı. Oldukça dağlık olan bölge de aynı zamanda İngiltere’nin en yüksek dağı olan Scafell Pike da yer alıyor.  Muhteşem güzellikte göllere ve vadilere sahip Göller Bölgesi ziyaretçilerine nefes kesici manzaralar sunuyor. Göller Bölgesi bana göre İngiltere’nin doğal güzellikler anlamındaki en etkileyici bölgesi.

Göller Bölgesi’nde görülmesi gereken göller hangileri? Göller Bölgesi nerede? Nasıl Gidilir? için tıklayın.

İNGİLTERE GÖLLER BÖLGESİ / LAKE DISTRICT

 

10 – SAHİL KENTİ BRIGHTON

İngiltere’nin güney doğu bölgesinde Manş Denizi kıyısında yer alan sahil kenti Brighton Londra’ya trenle 50 dakika mesafede bulunuyor.  Brighton önceleri balıkçı kasabası statüsündeyken sonraları İngiltere’nin deniz tatili için tercih edilen yerlerinden biri haline gelmiş. Bünyesinde iki üniversite ve çok sayıda dil okulu bulunduğu için öğrenci şehri olarak da adlandırılıyor. Gece hayatı bir hayli hareketli olsa da, yerel halk oldukça sakin ve düzenli bir yaşam sürüyor.

İNGİLTERE’DE SAHİL KENTİ BRIGHTON

 

11 – KAPLICALAR ŞEHRİ, BATH

İngiltere’nin güney batısında bulunan Bath ismini şehirde bulunan kaplıcalardan alıyor. Kaplıcaların keşfi Roma İmparatorluğu dönemine uzanıyor. Şehrin ortasından geçen sakin nehri, inci gibi dizilmiş, yaşanmışlıklarını gözler önüne seren tarihi binaları, yemyeşil doğası, tertemiz ve düzenli sokakları, her köşe başında müzik yapan mutlu insanları ile Bath İngiltere’nin en güzel şehirlerinden biri.

KAPLICALAR ŞEHRİ BATH

 

12 – İNGİLTERE’NİN EN ESKİ ŞEHRİ COLCHESTER

İngiltere’nin en eski şehri olarak bilinen Colchester,  tarihi kalesi, kale etrafındaki devasa parkı, karakteristik evleri ve sokakları ile İngiltere’deki turistik şehirlerden biri konumunda. Londra’nın yaklaşık 100 km kuzey doğusunda yer alan Colchester Essex kontluğuna bağlı ve bünyesinde yer alan Essex Üniversitesi sebebiyle üniversite şehri olarak da biliniyor. Londra’ya otoyol ve tren bağlantısı bulunan Colchester’da Londra’da çalışan pek çok kişi de yaşıyor.

İNGİLTERE’NİN EN ESKİ ŞEHRİ COLCHESTER

 

13 – WILTSHIRE (STONEHENGE)

Tüm Britanya’daki en önemli tarih öncesi anıtı Stonehenge İngiltere’nin Wiltshire kenti Salisbury Düzlüğü’nde yer alıyor. Milattan önce 3000 ile 2000 yılları arasında inşa edildiği düşünülen Stonehenge her biri yaklaşık 4.1 m yüksekliğinde, 2.1 m genişliğinde ve yaklaşık 25 ton ağırlığında büyük dikilitaşlar ve bunları birbirine bağlayan yatay taşlardan oluşuyor.  Stonehenge’in orijinal amacı ve yapıldığı dönemdeki tam anlamı hala tam olarak bilinmemekle birlikte, güneşin ve ayın hareketleriyle ilişkilendirilen astronomik bir gözlemevi, dini ritüeller veya toplumsal öneme sahip bir alan olarak kullanılmış olduğu düşünülüyor.  Stonehenge, gizemli geçmişi ve büyüleyici yapısıyla dünya çapında bir turistik ve arkeolojik ilgi odağı durumunda.

Stonehenge’ e girebilmek için 2024 itibariyle kişi başı 23.60 £ ödemeniz gerekiyor.

STONEHENGE WILTSHIRE

 

 

İNGİLTERE TURLARI

Güneş batmayan ülke İngiltere; herkesin merak ettiği farklı kültürü, gelişmiş sanat anlayışı, dünyaya yön veren gastronomisi, başyapıt niteliğindeki mimari eserleri ve kartpostalları aratmayan doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Yılda 5 milyonu aşkın turisti ağırlayan başkent Londra başta olmak üzere sayısız güzelliğe sahip şehirleri görebileceğiniz İngiltere turları ile rüya gibi bir tatile çıkabilirsiniz. 

Birleşik Krallık’ın merkezi İngiltere’yi baştan sona keşfedebileceğiniz tur paketlerini sizler için derledik;

Tüm İstanbul Çıkışlı İngiltere Turları için tıklayınız.

 

 

Gezenti Anne’yi İnstagram’da takip etmek için tıklayın.

 

İngiltere’ye nasıl taşınılır? Göç edilir? Yerleşilir? Vize ve İngiliz Vatandaşlığı

İngilizlerin Yeme İçme Alışkanlıkları ve Geleneksel İngiliz Mutfağı

İngilizler Soğuk İnsanlar mı? Irkçılar mı? İngiliz Davranış Biçimleri

1 Comment

  • Geri bildirim: İngiltere'de Gezip Görülecek Yerler 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir