İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek En Güzel 15 Yer

1 – SULTANAHMET MEYDANI, SULTANAHMET CAMİİ VE YEREBATAN SARNICI

İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler listemizin ilki Tarihi Yarımadadaki Sultanahmet Meydanı, Sultanahmet Camii ve Yerebatan Sarayı. Anadolu yakasında iseniz Kadiköy’den vapurla Eminönü’ne geçebilir, buradan Bağcılar yönüne giden tramvaya binerek, Sultanahmet Durağı’nda inebilirsiniz. Sultanahmet Meydanı’ndaki Alman Çeşmesi, Mısır Dikilitaş, Örme Dikilitaş ve Yılanlı Sütunu inceledikten sonra Bizans döneminden kalma ünlü Yerebatan Sarayı adı verilen büyük su sarnıcını ziyaret edip burada Osmanlı kıyafetleri ile sultan ve padişah tahtına oturarak fotoğraf çektirebilirsiniz. Fotoğraflar çekilirken eğlenmek garantili:)

Yerebatan Sarnıcı ulaşım ve giriş ücreti detayları için tıklayın.

YEREBATAN SARNICI

YEREBATAN SARNICI KOSTÜMLÜ ÇEKİMLER

 

2 – TARİHİ SULTAN AHMET KÖFTECİSİ, SULTANAHMET PARKI VE EROL TAŞ KAHVESİ

Yerebatan Sarnıcı ziyareti sonrası altı minareli, ünlü Sultanahmet Camii’ni (Blue Mosque)dıştan ve de içten incelemek büyüleyici. Karınlar açıktıysa Tarihi Sultanahmet Köftecisi, orijinal haliyle sizi bekliyor. Buranın köftesini ve piyazını yemeden Sultanahmet’ten ayrılmak, geziyi eksik tamamlamak olur. Yalnız Sultanahmet’te yanyana dizili birbirine benzer, Tarihi Sultanahmet Köftecisi ibareli pek çok köfteci var. Orijinalinde yemek istiyorsanız Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta’da yemelisiniz.

SULTANAHMET CAMİİ

TARİHİ SULTANAHMET KÖFTECİSİ

Karınlar doyduktan sonra Sultanahmet Arkeolojik Park’ın içindeki havuz başında oturup Ayasofya ve Sultanahmet Camii manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Buradan geçerek 10 dakika yürüyüş mesafesindeki Cankurtaran’a gidebilir, rahmetli karakter oyuncusu Erol Taş’ın eski yıllardaki film kareleriyle donatılmış kahvesini ziyaret edebilirsiniz. Erol Taş sağlığında film setlerinden arta kalan zamanlarda bu kahveyi işletiyor ve personele bizzat yardım ediyordu. Kahve şu anda yarı müze havasında işlevini sürdürüyor.

İstanbul’da ve çevresinde gezilecek yerleri tüm detaylarıyla öğrenmek için size İstanbul’da Özel Turist Rehberi ile gezmenizi tavsiye ederim. Fener-Balat, Karaköy-Galata ve Tarihi Yarımada gibi şehrin tarihi ve turistik bölgelerini lisanslı bir rehber eşliğinde keşfetmek size çok şey katacaktır.

 

3 – AYASOFYA MÜZESİ

Havada asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi, oyma mermer sütunları ve eşsiz mozaikleriyle sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen anıtlardan biri olan Ayasofya Müzesi İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerlerin başlarında bulunuyor. En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan Ayasofya, dünyanın 8. harikası olarak gösteriliyor.

Sultanahmet’e gelmişken mutlaka uğranması gereken Ayasofya Müzesi’nde neler var? Giriş ücreti ve ziyaret saatleri nedir? vb. detaylar için tıklayın.

AYASOFYA MÜZESİ

 

4 – TOPKAPI SARAYI VE GÜLHANE PARKI

Ayasofya’dan sonraki durağımız, İstanbul’un tarihi sembolü sayılan Topkapı Sarayı. Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilmiş ve Cumhuriyet döneminde müze haline getirilerek kapıları halka açılmış olan Topkapı Sarayı İstanbul’da gezilecek tarihi ve turistik yerlerin başında geliyor. 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunun 400 yıllık bölümü Topkapı Sarayı’ndan yönetilmiş olduğu için Saray tarihi anlamda büyük önem taşıyor. 

Topkapı Sarayı ziyareti sonrası Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayı’nın güllerle dolu dış bahçesi olarak kullanılmış olan, aynı zamanda Nazım Hikmet’in ceviz ağacı olduğu Gülhane Parkı’nın çiçekli bankalarından birinde oturup dinlenebilirsiniz.

Topkapı Sarayı Müzesi hakkında detay bilgiler için tıklayın.

TOPKAPI SARAYI

GÜLHANE PARKI

 

5 –  PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ

Kabataş-Bağcılar metrosu ile Topkapı Durağı’na geldikten sonra yaklaşık 150-200 metre mesafedeki, Topkapı Kültür Parkı sınırları içerisinde bulunan, Türkiye’nin ilk panoramik müzesi Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Bu müzede top sesleri, mehter müziği ve Osmanlı atlarının kişnemelerinin efekt olarak kullanıldığı muhteşem görseller sunan bir fetih şöleni sizleri bekliyor. Büyük bir odanın içinde, kilometrelerce uzaklıktaki İstanbul surlarında İstanbul’un fethini izliyorsunuz. Dünyada 360 derece panoramik resimlerin dairesel biçimde sergilendiği yerler çok. Ancak gökyüzünün de resme dahil edilerek yarım kürenin tamamının bu boyutlarda sergilendiği tek yer Panorama 1453 müzesi. Bence İstanbul’da gezilecek yerlerin olmazsa olmazı.

Panorama 1453 Tarih Müzesi nerede? Nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? öğrenmek için tıklayın.

 

PANORAMA 1453 MÜZESİ

 

6 – BEYAZIT MEYDANI, SAAFLAR ÇARŞISI, KAPALI ÇARŞI VE MISIR ÇARŞISI

Kabataş-Bağcılar metrosunu kullanıp Beyazıt durağında indiğinizde Beyazıt Meydanı’na rahatlıkla ulaşırsınız. Beyazıt Meydanı’nı ve ünlü İstanbul Üniversitesi girişini izledikten sonra, kitaplarla ilgili iseniz yakındaki ünlü Sahaflar Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Esnaftan kime sorsanız sizi yönlendirirler. Bu bölge aynı zamanda ünlü Kapalı Çarşı’nın da güneybatı girişi. Buradan Kapalı Çarşı’ya girerek Mısır Çarşısı ve Eminönü yönüne, geze geze, sindire sindire yürüyor ve tarihi İstanbul’u keşfediyor, hissediyorsunuz. Cıvıl cıvıl Mısır Çarşısı’ndaki envai çeşit baharat satan baharatçılardan, kuruyemişçilerden alışverişinizi yapıp Eminönü’ne ulaşırsınız.

 

 

7 – EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK VE GALATA KÖPRÜSÜ

Bir dönem İstanbul’un en önemli ticari merkezi konumunda bulunan İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerlerden Eminönü belirli bir kitle tarafından hala elektronik eşya, saat, ev eşyası ve giysi alışverişi için sıkça ziyaret edilmekte. Siz de ister bu dükkanları gezebilir ister sahildeki süslü püslü teknelerden balık ekmek alabilirsiniz. Karşınızda kalan Galata Kulesi’ne nazır balık ekmeğinizi yedikten sonra Galata Köprüsü’nden geçerken ister balık tutanları izleyebilir ister köprü altındaki kafelerde bir şeyler içebilirsiniz.

Daha kallavi bir yemek keyfi için İstanbul’un en köklü kebapçılarından Hamdi Restoran’da, Galata Kulesi’nden Boğaz Köprüsü’ne uzanan eşsiz manzaraya nazır kebap keyfi yapabilirsiniz.

Eminönü’ndeki Diğer Lezzet Durakları için tıklayın…

EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK

İSTANBUL’UN EN KÖKLÜ KEBAPÇILARINDAN HAMDİ RESTORAN

 

8 – RAHMİ KOÇ MÜZESİ, HALİÇ

Eminönü’nden Haliç’e doğru uzandığımızda İstanbul’un en güzel müzelerinden Rahmi Koç Müzesi ile buluşuyoruz. 1994 yılında işadamı Rahmi Koç’un desteği ile açılan Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müze olan Rahmi Koç Müzesi’nde çocuklarınız ile birlikte nostaljik Fenerbahçe vapurunu gezebilir, tarihi tramvay ve trenlere binebilir, klasik arabaları inceleyebilir, Renkli Matematik Dünyası bölümündeki interaktif deney setleri ile eğlenebilirsiniz.

Rahmi Koç müzesi nerede, nasıl gidilir, giriş ücretleri nedir vb. detaylara ve bizim Rahmi Koç Müzesi deneyimimiz için tıklayın…

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

 

9 – EYÜP SULTAN CAMİİ VE PIERRE LOTI

Haliç’e kadar gelmişten eski İstanbul ruhunu yaşatan semtlerden Eyüp’ü ve Osmanlı’nın İstanbul’a bıraktığı en büyük miraslardan biri olan Eyüp Sultan Camii’ni ziyaret etmemek olmaz. Tarihi Eyüp Sultan Güveççisi’nde bir çeşit kıymalı pide olan Eyüp güveçlerini yiyip buradan Pierre Loti Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Tarihi Pierre Loti Kahvesi’nde Haliç manzarasına karşı salebinizi ya da Türk kahvenizi yudumlamak da İstanbul’un keyfini sürmek için güzel bir alternatif.

EYÜP SULTAN CAMİİ

PİERRE LOTİ TEPESİ

 

10 – MİNİATÜRK

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından 128 maket eserin sergilendiği Minyatür Eserler Parkı Miniatürk’te Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümela Manastırı’na, Amasya Yalıboyu Evleri’nden Nemrut Dağı Kalıntıları’na dek gezmek,  Boğaz Köprüsü’nden yaya olarak geçerken Beylerbeyi Yalısı’na el sallamak mümkün.

Miniatürk nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti nedir vb. detaylar ve bizim Miniatürk maceramız için tıklayın…

MİNİATÜRK

 

11 – BOĞAZ, BEŞİKTAŞ, ORTAKÖY HATTI

Beşiktaş’ta, kısa bir Beşiktaş çarşısı turu ardından belediye otobüsleri ile Ortaköy’e geçebilir, Ortaköy Camii etrafında dolaştıktan sonra ister sahildeki kafelerin birinde çay, kahve içebilir, ister sıra sıra dizilmiş kumpircilerden kumpirinizi alıp sahildeki banklarda oturabilirsiniz. Her iki seçenekte de İstanbul dediğinizde ilk akla gelen Boğaz ve Ortaköy Camii manzarası emrinize amade, kuş yemi alıp güvercinleri beslemek de şahane:)

ORTAKÖY CAMİİ

ORTAKÖY’DE KUŞ BESLEME

Ortaköy’de Ne, Nerede Yenir? için tıklayın.

Ortaköy’de Gezilecek Yerler için tıklayın.

 

12 – KURUÇEŞME, ARNAVUTKÖY, BEBEK VE RUMELİ HİSARI

İstanbul Boğazı kenarındaki en keyifli yürüyüş rotasına sahip Ortaköy-Kuruçeşme-Arnavutköy-Bebek-Rumeli Hisarı hattını yaklaşık 1 saatte yürüyebilir, İstanbul Boğazı’nın keyfini maksimum şekilde çıkarabilirsiniz. Yürüyüş boyunca yine Boğaz’a sıfır olarak konumlandırılmış İstanbul’un en güzel parklarından Kuruçeşme Parkı ve Bebek Parkı’nda mola verebilirsiniz. Bebek Parkı molası öncesi minicik bir dükkanda hizmet veren Bebek’in meşhur mini dondurmacısından dondurma almayı unutmayın. Yine Bebek merkezde ünlü görme garantili Bebek Kahve’de bir çay, kahve içmek de diğer bir alternatif.

 

13 – EMİRGAN KORUSU

Emirgan’a bu kadar yaklaşmışken Emirgan Korusu ziyareti de İstanbul’un doğal yerlerini keşfetmek isteyenleri bekliyor. Emirgan Korusu hafta sonu İstanbul’un kargaşasından kaçıp kendini doğanın kollarını bırakmak isteyen İstanbulluların tercih ettiği yeşillik ve ormanlık yerlerin başında geliyor. Emirgan Korusu ve Parkı’nda hem rengârenk çiçeklerle, özel motifler işlenmiş ağaçlarla ve Boğaz manzarasıyla harika fotoğraflar çektirebilir, hem piknik yapabilir, hem de 3 adet köşkten birinde kahvaltı keyfi ya da diğer öğünlerde yeme içme keyfi yapabilirsiniz.

Emirgan Korusu’na nasıl gidilir? Kahvaltı ücretleri nedir? vb. detaylar için tıklayın.

EMİRGAN KORUSU VE SARI KÖŞK

 

14 – DOLMABAHÇE SARAYI

Dolmabahçe Sarayı Beşiktaş ile Kabataş arasında, Boğaz kıyısında,250 bin metrekarelik bir alanda yer alıyor. Osmanlı döneminde yaptırılmış olan sarayın en önemli özelliği Cumhuriyet döneminde, Atatürk’ün İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullanması ve Ulu Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de bu sarayda vefat etmesi. Bu anlamda Dolmabahçe Sarayı hem Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemindeki saray yaşamını gözler önüne sermesi, hem de Atatürk’ün son zamanlarını geçirdiği evi olması nedeniyle İstanbul’da gezilecek tarihi yerlerin başlarında bulunuyor. Hazır bu bölgedeyken Dolmabahçe Sarayı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti, ziyaret saatleri vb. bilgiler için tıklayınız.

DOLMABAHÇE SARAYI

 

15 – BEYOĞLU, TAKSİM, GALATA KULESİ

Ortaköy gezisi sonrası Kuruçeşme yönü yerine, İstanbul’da gezilecek turistik yerlerden Taksim’e de geçebilirsiniz. İş çıkış saatinde değilseniz, Ortaköy’den otobüsle Taksim’e gitmek en fazla yarım saatinizi alır. Taksim’e geldiğinizde Taksim Meydanı’ndanİstiklal Caddesi boyunca Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyüş yapabilir, sağlı sollu konumlanırılmış kafeleri butikleri görebilirsiniz. Beyoğlu Çikolatacısından fındıklı Beyoğlu çikolatası almayı ihmal etmeyin derim. Galatasaray Lisesi’nin karşısındaki Balık Pazarı’nı gezebilir, Balık Pazarı’nın girişindeki İstanbul’un en ünlü kokoreççilerinden Mercan’da ayaküstü ekmek arası kokoreç yada midye tava atıştırabilirsiniz. Hemen devamındaki Nevizade Sokak’ta ya da Tarihi Çiçek Pasajı’nda yemek yiyip bir şeyler içmek de oldukça keyifli. Karınlar doyduysa İstiklal Caddesi boyunca Tünel’e kadar devam edebilir, eski hareketli havası kalmamış olsa bile, Asmalımescit’ten geçerek Tünel’e ulaşabilirsiniz.

İSTİKLAL CADDESİ

Burada önünüzde iki seçenek var. Tünel tramvayı ile direkt Karaköy’e inmek ya da yürümeye devam edip son dönemde oldukça güzelleşmiş ve turistlerin odak noktası haline gelmiş olan Galata Kulesi ve çevresini gezmek. Bu bölgedeki gelişime ve değişime şaşırabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken İstanbul’un önemli sembollerinden Galata Kulesi’ni keşfetmemek olmaz. Dünyanın en eski kulelerinden olan Galata Kulesi’ne çıkıp Haliç’i ve İstanbul Boğazı’nı panoramik olarak seyredebilirsiniz. 

GALATA KULESİ

 

16 – MADAME TUSSAUDS BALMUMU HEYKEL MÜZESİ

Taksim’e kadar gelmişken yeni açılan Madame Tussauds’nun İstiklal Caddesi’ndeki merkezini ziyaret etmek de keyifli bir alternatif. Madame Tussauds’da Arda Turan’dan Hidayet Türkoğlu’na, Einstein’dan Leonardo de Vinci’ye, Zeki Müren’den Madonna’ya, Justin Bieber’dan Lady Gaga’ya, MFÖ’den Rihanna’ya, Adile Naşit’ten Barış Manço’ya, Shek’ten Hollywood yıldızlarına pek çok ünlü ismi bir arada ve yakından görme imkanı bulup yıldızlara dokunmanın heyecanını yaşayabilirsiniz.

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi Nerede?, Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir? vb. detaylar için tıklayın.

MADAME TUSSAUDS BALMUMU HEYKEL MÜZESİ

 

Gezenti Anne’yi İnstagram’da takip etmek için tıklayın.

 

 

Avrupa Yakası En İyi 30 Kahvaltı Mekanı ve 2023 Fiyatları

İstanbul’da Hafta Sonu Çocuklarla Doğada Gezilecek En Güzel 25 Yer

zel 25

4 Comments

 • sevda dedi ki:

  dünyanın merkezi olan istanbulu çok güzel anlatmışsınız teşekkürler paylaşım için

 • derya dedi ki:

  sözde istanbul da yaşıyoruz şu güzellikleri görmeden sadece taş binaların arasından ömrümüz geçiyor be

 • zlyh dedi ki:

  Gayet bilgi dolu, yalın, anlaşılır ve sade anlatmışsınız. Okunabilir ve akıcı anlatım için teşekkürler

 • Türkiye Yapa Zeka dedi ki:

  Türkiye Yapay Zeka Platformu olarak makalenizden ötürü teşekkür ederiz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir