Topkapı Sarayı Nerede? Nasıl Gidilir? 2024 Giriş Ücreti Nedir?

Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilmiş ve Cumhuriyet döneminde müze haline getirilerek kapıları halka açılmış olan Topkapı Sarayı İstanbul’da gezilecek tarihi ve turistik yerlerin başında geliyor. 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunun 400 yıllık bölümü Topkapı Sarayı’ndan yönetilmiş olduğu için Saray tarihi anlamda büyük önem taşıyor.

Cumhuriyet tarihinin ilk müzesi olan Topkapı Sarayı Müzesi, günümüzde yaklaşık 300 bin metrekarelik bir alan kaplıyor. Kara tarafından Fatih’in yaptırdığı Sur-i Sultani, deniz tarafından ise Doğu Roma surları ile şehirden ayrılan Topkapı Sarayı, mimari yapıları, koleksiyonları ve yaklaşık 300.000 arşiv belgesi ile dünyanın en büyük saray müzelerinden biri konumunda bulunuyor.

GÜNCEL BİLET FİYATLARI YAZININ DEVAMINDA 👇

Saray gezisi gruplar halinde ya da bireysel olabiliyor. Grupları, tur rehberleri yönlendirip bilgilendiriyor. Bireysel geziler için, girişte, plan, harita broşür gibi dokümanlar tedarik ederek yararlanacağınız gibi duvarlardaki yönlendirme işaretleri de size yardımcı olabiliyor. Topkapı Sarayı ziyareti sonrası Osmanlı Devleti döneminde Topkapı Sarayı’nın güllerle dolu dış bahçesi olarak kullanılmış olan, aynı zamanda Nazım Hikmet’in ceviz ağacı olduğu Gülhane Parkı’nın çiçekli bankalarından birinde oturup dinlenmek de oldukça keyifli.

TOPKAPI SARAYI GİRİŞ

TOPKAPI MÜZESİ NEREDE? NASIL GİDİLİR? 

Topkapı Sarayı Müzesi İstanbul’un Fatih ilçesinde, Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında kalan tarihsel İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nda yer alıyor. Topkapı Sarayı Müzesi’ne gitmenin en hızlı yolu Kabataş – Bağcılar tramvay hattını kullanmaktır. Tramvaydan Sultanahmet durağında indikten sonra Aya Sofya Müzesi ve Hürrem Sultan Hamamı önünden geçerek Topkapı Sarayı Müzesi’ne ulaşılır.

METRO, MARMARAY VE TRAMVAY İLE TOPKAPI SARAYI’NA ULAŞIM

Atatürk Havalimanı yönünden gelenler Atatürk Havalimanı – Aksaray metro hattı ile son istasyon olan Aksaray’a kadar gelip, burada Yusufpaşa istasyonundan Kabataş – Bağcılar tramvay hattına katılabilir.

Anadolu yakasından gelenler Kadıköy ya da Üsküdar’dan vapur ya da motor ile Eminönü ya da Kabataş’a geçebilir, buradan Kabataş – Bağcılar tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağında inip Topkapı Sarayı Müzesi’ne ulaşabilirler.

Yenikapı yönünden ya da Anadolu yakasından Topkapı Sarayı’na gelmek için kullanabilecek diğer bir yöntem ise Marmaray hattı ile Avrupa yakasına geçip Sirkeci durağında inmektir. Cağaloğlu – Vilayet çıkışını takip ederek İstanbul Valiliği önüne gelmeli, buradan sola doğru kıvrılan yolu takip ederek Gülhane Parkı girişinden tabelaları takip ederek Topkapı Sarayı’na ulaşabilirsiniz.  Marmaray Çıkışından Topkapı Sarayı 10 dakika yürüyüş mesafesindedir.

TOPKAPI SARAYI MÜZESİ GÜNCEL GİRİŞ ÜCRETLERİ

EYLÜL 2023 İTİBARİYLE;

Topkapı Sarayı Kombine Bilet I (Topkapı Sarayı + Aya İrini)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 150 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 750  TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 50 TL

Topkapı Sarayı Kombine Bilet II (Topkapı Sarayı + Aya İrini + Harem)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 200 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 950 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 60 TL

Harem

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 80 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 350 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 30 TL

Aya İrini

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 60 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 300 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 25 TL

Aya İrini ve Harem bölümlerinde müze kart geçerli değildir.

18 yaş altı ve 65 yaş üstü Türk vatandaşları, gaziler, şehit ve gazi eşleri ile bu kişilerin çocukları, engelliler, askerler, basına ait kimlik kartına sahip olanlar için giriş ücretsizdir. 

TOPKASI SARAYI MÜZESİ AÇILIŞ KAPANIŞ (ZİYARET) SAATLERİ

Topkapı Sarayı müzesi Salı günleri hariç her gün açıktır.

30 Ekim -15 Nisan arasını kapsayan kış sezonunda 09:00 – 17:00 arası ziyaret edilebilir. Son giriş 16:00’dır.

15 Nisan – 30 Ekim arasını kapsayan yaz sezonunda 09:00 – 19:00 arası ziyaret edilebilir. Son giriş 18:00’dir.

TOPKAPI SARAYI’NDAN FOTOĞRAFLAR

GÜLHANE PARKI

TOPKAPI SARAYI BAHÇESİ

TOPKAPI SARAYI MÜZESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü

Adres: Sultanahmet, Fatih / İSTANBUL

Telefon: (0212) 512 04 8

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

İstanbul’da Gezilecek Tarihi ve Turistik En Güzel 15 Yer

1 Comment

  • 0542 426 29 41 dedi ki:

    Mili saraylardan emekli oldum yaş 55 ahşap oymacı ustasıyım tarihi eserlerde 10 sene restirasyon tamir işleri yaptım ihtiyactan dolayı çalışmak ıstiyorum yardımcı olursanız sevinirm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir