Eminönü, Sirkeci Lezzet Durakları

1 – FİLİBE KÖFTECİSİ 

Sirkeci’de köfte denince ilk akla gelen Filibe Köftecisi’nin kuruluşu 100 yıl öncesine dayanıyor. Mekan Can Oba’nın da bulunduğu Hoca Paşa Sokağı’nın ana cadde ile birleştiği noktada yer alıyor. 

Filibe Köftecisi için tıklayın…

eminonu-sirkeci-kofte

EMİNÖNÜ SİRKECİ’DE EN İYİ KÖFTECİ

2 – KRAL KOKOREÇ

Sirkeci’deki ikinci lezzet durağımız Kral Kokoreç. Büyük Postane’nin yakınında üniversite yıllarından beri bildiğim 20 yıllık bir Kokoreççi. Kokoreçin raconuna uygun hareket ediyor, ateşte hafif çıtırdatılmış ekmeğin arasında yemeyi tercih ediyoruz. Siparişler geldiğinde kokorecimin içinde domatesi görünce üzülüyorum. Ben kokoreçi domatesli sevmiyorum, domates sulandırıyor, etin çıtırlığını alıyor. 
eminonu-sirkeci-kokoreç

EMİNÖNÜ SİRKECİ EN İYİ KOKOREÇ

Ben söylemeyi unutuyorum onlar da sormuyor. Ustanın yanına gidip meramımı anlatıyorum. Usta ekmeği de kıtırdatıp en çıtır yerinden bana muhteşem bir kokoreç hazırlıyor. Kokorecimi keyifle yiyor, bir sonraki lezzet durağımıza doğru harekete geçiyoruz.
eminonu-sirkeci-kokoreç-01

SİRKECİ’DE KOKOREÇ NEREDE YENİR?

3 – ŞEHZADE CAĞ KEBABI

Sirkeci turumuzun bir sonraki lezzet durağı olarak yine Hoca Paşa Sokağı’nda çoğu kişi tarafından İstanbul’un en iyi cağ kebapçısı addedilen Şehzade Cağ Kebap’ı seçiyoruz. Şehzade Cağ Kebap için tıklayın…

istanbul-cag-kebap-gezenti-anne-01

ÇAĞ KEBABI NEREDE YENİR?

4 – GÜVENÇ KONYALI

Sirkeci’de 1988 yılından beri hiK Bzmet veren Güvenç Konyalı da Konya mutfağının başarılı bir temsilcisi. Restoranda kullanılan tüm malzemeler Konya Ereğli’den geliyor. Kaburgadan Fırın Kebabı’nın etleri sallayınca dökülüyor, Bıçak Arası’nın hem iç malzemesinin lezzeti hem de pidesinin çıtırlığı özel bir alkışı hak ediyor. Güvenç Konyalı için tıklayın.

KONYA YEMEKLERİ – SAC ARASI

KONYA YEMEKLERİ NEREDE YENİR?

5 – HAMDİ RESTORAN

Galata Kulesi’nden Boğaz Köprüsü’ne uzanan eşsiz manzaraya nazır kebap keyfi yapabileceğiniz İstanbul’un en köklü kebapçılarından Hamdi Restoran da Eminönü ve Sirkeci bölgesindeki lezzet duraklarından biri. Hamdi restoranda turistlerle birlikle kendi şehrinde turist olmak çok keyifli.

EMİNÖNÜ HAMDİ RESTORAN

Sultanahmet Çevresinde Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.