Kendi Şehrinizde Turist Olmak İçin Yapacağınız 10 Aktivite

İstanbul’a turist olarak gelenlerin yaptığı aktiviteleri yapmak bizzat İstanbul’da yaşayanların çoğu zaman aklına gelmiyor. Oysa kendi şehrinizde turist olmak oldukça keyifli oluyor. İşbu yazıda İstanbul’da hafta içi, hafta sonu farketmeksizin yapabileceğiniz 10 keyifli aktivite yer alıyor:)

 

1 – İSTANBUL BOĞAZI’NA NAZIR EVLADİYELİK FOTOLAR ÇEKTİRİN

Avrupa yakasında, Kabataş sırtlarında yer alan bir fotoğraf stüdyosu olan Selfie İstabul’da, isterseniz kendi kıyafetinizle isterseniz de kostümlü olarak fotoğraf ya da video çektirebilir, Ortaköy Camisi ve İstanbul Boğazı ile iç içe evladiyelik bir anı yaratabilirsiniz.

SELFIE ISTANBUL
Adres: Hacı İzzet Paşa Yokuşu, No: 7/A Beyoğlu / İstanbul
Telefon: 0 (536) 7956530

 

2 – İSTANBUL AYAKLARINIZIN ALTINDA, ADRENALİN DOLU ANLAR YAŞAYIN

Deniz seviyesinden 200 metre yüksekte, İstanbul’u 360 derecelik bir açıyla kuşbakışı izleyebileceğiniz ve 30 metrelik cam yolda adrenalin dolu anlar yaşayacağınız yepyeni bir deneyim SKYVIEW ve SKYWALK. Biri açık hava diğeri camekanla kaplı iki kattan oluşan SKY VIEW, Galata Köprüsü’nden Haliç’e, Adalar’dan Boğaz’a doğru 360 derecelik kesintisiz bir manzara sunuyor. Açık havadaki katta bulunan ve zemini tamamen cam olan 30 metrelik balkonda yürüyerek SKYWALK yapmak ve İstanbul’u kelimenin tam anlamıyla ayaklarınızın altında hissetmek hem sizin hem de çocuklarınız için sıra dışı bir deneyim oluyor.

Skyview ve Skywalk Nerede? Giriş Ücreti Nedir? tıklayın.

İSTANBUL AYAKLARINIZIN ALTINDA

 

3 – ORTAKÖY CAMİSİ’NE NAZIR KUMPİR YİYİN

İstanbul dediğinizde ilk akla gelen manzara, Ortaköy Camisi’ni ve Boğaz Köprüsü’nü de içine alan aşağıdaki fotoğraftaki manzara. Ortaköy girişinde sıra sıra dizilmiş kumpircilerden sevdiğiniz malzemelerle hazırlanmış kumpirinizi alıp bu manzaraya nazır banklarda oturmak ve kumpirinizi kaşıklamak İstanbul’da yapılacak aktivitelerin olmazsa olmazlarından biri. Bu bölgedeki kafelerde tavla oynarken çayınızı yudumlamak, ya da yemci amcadan yem alıp meydandaki güvercinleri beslemek de oldukça keyifli.

ORTAKÖY CAMİSİ VE KUMPİR

 

4 – GALATA KULESİ’NE ÇIKIN

İstanbul’a ister dışardan turist olarak geldiğinizde, isterseniz de kendi şehrinizde turist olmak istediğinizde yapılacak en güzel aktivitelerden biri Galata Kulesi ve çevresinin keşfi. Son dönemde oldukça güzelleşmiş ve turistlerin odak noktası haline gelmiş olan bu bölgedeki gelişime ve değişime şaşırabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken İstanbul’un önemli sembollerinden Galata Kulesi’ne çıkmamak olmaz. Dünyanın en eski kulelerinden olan Galata Kulesi’ne çıkıp Haliç’i ve İstanbul Boğazı’nı panoramik olarak seyredebilirsiniz. Galata Kulesi 2023 güncel giriş ücreti 650 TL. Müzekart geçerli değil.

GALATA KULESİ


 

5 – MISIR ÇARŞISINI GEZİN VE EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK YİYİN

Bir dönem İstanbul’un en önemli ticari merkezi konumunda bulunan Eminönü belirli bir kitle tarafından hala elektronik eşya, saat, ev eşyası ve giysi alışverişi için sıkça ziyaret edilmekte. Eminönü’ye geldiğinizde cıvıl cıvıl Mısır Çarşısı’ndaki envai çeşit baharat satan baharatçılardan, kuruyemişçilerden alışverişinizi yaptıktan sonra sahildeki süslü püslü teknelerden balık ekmek alabilirsiniz. Karşınızda kalan Galata Kulesi’ne nazır balık ekmeğinizi yedikten sonra Galata Köprüsü’nden geçerken ister balık tutanları izleyebilir ister köprü altındaki kafelerde bir şeyler içebilirsiniz.

EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK

 

6 – DÜNYANIN 8. HARİKASI AYASOFYA CAMİSİ’NİN MİMARİSİ İLE BÜYÜLENİN

Havada asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi, oyma mermer sütunları ve eşsiz mozaikleriyle sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen anıtlardan biri olan Ayasofya Cami gezisi İstanbul’da yapılacak en güzel aktivitelerin başlarında bulunuyor. En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan Ayasofya, dünyanın 8. harikası olarak gösteriliyor.

Ayasofya Camisi Nerede? Nasıl gidilir? vb. detaylar için tıklayın.

AYASOFYA CAMİİ

 

7 – TARİHİ SULTAN AHMET KÖFTECİSİ’NDE KÖFTE YİYİN

Yerebatan Sarnıcı ziyareti sonrası altı minareli, ünlü Sultanahmet Camii’ni (Blue Mosque) dıştan ve de içten incelemek büyüleyici. Karınlar açıktıysa Tarihi Sultanahmet Köftecisi, orijinal haliyle sizi bekliyor. Buranın köftesini ve piyazını yemeden Sultanahmet’ten ayrılmak, geziyi eksik tamamlamak olur. Yalnız Sultanahmet’te yanyana dizili birbirine benzer, Tarihi Sultanahmet Köftecisi ibareli pek çok köfteci var. Orjinalinde yemek istiyorsanız Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta’da yemelisiniz.

SULTAN AHMET KÖFTECİSİ

 

8 – KIZ KULESİ’NE NAZIR SALACAK’TA ÇAYINIZI YUDUMLAYIN.

Avrupa yakası ile Anadolu yakasını birbirine bağlayan İstanbul Boğazı’nın orta yerindeki konumuyla Kız Kulesi İstanbul’un en önemli simgelerinden biri. Hem restoran hem de müze olarak işletilen Kız Kulesi’ne dilerseniz Salacak’tan 15 dakikada bir kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz. Diğer keyifli bir seçenek ise Salacak’ta merdivenlere konumlandırılmış kafelerde Kız Kulesi manzarasına nazır simit çay keyfi yapmak.

KIZ KULESİ’NE NAZIR SİMİT ÇAY KEYFİ

 

9 – İSTANBUL’UN EN YÜKSEK NOKTASINDAN ŞEHRİ SEYREDİN

Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul’un en yüksek yapısı olan Çamlıca Kulesi 370 metre yüksekliğinde ve toplam 49 kattan oluşuyor. Diğer adıyla Çamlıca Radyo ve Televizyon Kulesi olan bu görkemli yapı yayıncılık faaliyetlerinin yanı sıra yerli yabancı pek çok turisti ağırladığı eşsiz bir İstanbul manzarasına hakim seyir terası, kafesi ve restoranı ile de ön plana çıkıyor. 

Çamlıca Kulesi Ulaşım, Giriş ve Kahvaltı Ücreti detayları için tıklayın.

ÇAMLICA KULESİ

 

10 – KANLICA’DA YOĞURT YİYİN

Anadolu Yakası’nın Boğaz kıyısındaki tarihi semtlerinden Kanlıca’da yoğurt yemek de İstanbul’da yapılacak en geleneksel aktivitelerden biri. Kanlıca İskelesi’nin hemen yanındaki çay bahçesinde sipariş verebileceğiniz Kanlıca yoğurdu orijinal haliyle yanında pudra şekeri ile servis ediliyor. Kanlıca yoğurdunun ayrıca ballı, reçelli ve pekmezli çeşitleri de bulunuyor.

KANLICA SAHİLDE KANLICA YOĞURDU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir