Dolmabahçe Sarayı Nerede? Nasıl Gidilir? 2023 Giriş Ücreti Nedir?

Beşiktaş’tan Kabataş’a doğru, İstanbul Boğazı kıyısında konumlandırılmış Dolmabahçe Sarayı 250 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Osmanlı döneminde yaptırılmış olan sarayın en önemli özelliği Cumhuriyet döneminde, Atatürk’ün İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullanması ve Ulu Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de bu sarayda vefat etmesidir. Bu anlamda Dolmabahçe Sarayı hem Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemindeki saray yaşamını gözler önüne sermesi, hem de Atatürk’ün son zamanlarını geçirdiği evi olması nedeniyle İstanbul’da gezilecek tarihi yerlerin başlarında gelmektedir.

GÜNCEL BİLET FİYATLARI YAZININ DEVAMINDA 👇

DOLMABAHÇE SARAYI GİRİŞ KAPISI

Dolmabahçe Sarayı’nın mimarisinde geleneksel Osmanlı mimarisinin yanısıra Fransız Baroku, Alman Rokokosu, İngiliz Neo Klasizmi ve İtalyan Rönesansı da etkilidir. Mimarisi dışında Dolmabahçe Sarayı’nı ihtişamlı kılan bir diğer noktaysa iç dekorasyonunda kullanılan eşyalardır. Dünyanın en büyük saray içi balo salonuna sahip yapının odalarını rehberli turlar aracılığıyla gezerken bu ihtişamı sağlayan mobilyaları, perdeleri, halıları ve tabloları yakından incelenebilir.

ULU ÖNDER ATATÜRK’ÜN VEFAT ETTİĞİ ODA

DOLMABAHÇE SARAYI NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Dolmabahçe Sarayı İstanbul İli Beşiktaş İlçesinde, Beşiktaş ve Kabataş arasında ve İstanbul Boğazı kıyısında yer alır. Hem Beşiktaş hem de Kabataş İskelesine 10 dakika yürüyüş mesafesindedir. Taksim Meydanı’na ise 20 dakika yürüme mesafesindedir. Ayrıca 25T Sarıyer -Taksim, 559C Rumelihisarüstü – Taksim,110 Kadıköy – Taksim, 112 Bostancı – Taksim, DT2 Ortaköy – Taksim vb otobüslere binip, İnönü Stadı otobüs durağında inilerek de Dolmabahçe Sarayı’na ulaşılabilir. Anadolu Yakasından gelenlerin motor ya da vapurla Beşiktaş ya da Kabataş’a gelip oradan yürümeleri daha hızlı bir seçenektir.

GÖSTERİŞLİ SARAY MİMARİSİ

DOLMABAHÇE SARAYI 2023 YILI GÜNCEL GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR?

EYLÜL 2023 İTİBARİYLE;

Selamlık, Harem ve Resim Müzesi Birlikte 

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 140 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 650 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 50 TL
 

Selamlık 

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 90 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 25 TL
Okul Öğrenci Grupları: 25 TL
 
 

DOLMABAHÇE SARAYI’NIN BAHÇESİ

DOLMABAHÇE SARAYI’NDA MÜZE KARTI GEÇER Mİ?

Müze Kart Dolmabahçe Sarayı’nın sadece Harem bölümünde geçerli.

 

DOLMABAHÇE SARAYI AÇILIŞ KAPANIŞ (ZİYARET) SAATLERİ

Diğer köşk ve kasırlarda olduğu gibi Dolmabahçe Sarayı da Pazartesi ve Perşembe günleri kapalıdır. Diğer günler  09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

DOLMABAHÇE SARAYI FOTOĞRAFLARI (RESİMLERİ)

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

İstanbul’da Gezilecek Tarihi ve Turistik En Güzel 15 Yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir