1453 Panorama Tarih Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Bilet Ücreti Nedir?

Top sesleri, mehter müziği ve Osmanlı atlarının kişnemelerinin efekt olarak kullanıldığı muhteşem bir görsel fetih şöleni İstanbul’da Topkapı Kültür Parkı’nda bulunan 1453 Panorama Tarih Müzesi’nde sizleri bekliyor. 1453 Panorama Tarih Müzesi’nde büyük bir odanın içinde, kilometrelerce uzaklıktaki İstanbul surlarında İstanbul’un fethi izleniyor.1453 Panorama Tarih Müzesi Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olma özelliğine sahip. Müzenin panoramik resim çalışmalarına 8 sanatçı tarafından 2005 yılında başlanmış ve 2008 yılında bitirilmiş. Panoramik olan bu resimde 10.000 figür çizimi yer alıyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde panoramik resme ilk defa baktığınızda eserin gerçek boyutlarını kavrayamıyorsunuz. Bu durum, resmin boyutlarını kavramayı sağlayacak referanslar, başlangıç ve bitiş gibi dayanak noktalarının bulunmamasından kaynaklanıyor, Kapalı bir mekânda bulunduğunuz halede, tekrar 3 boyutlu bir dış mekâna çıkılmış hissi uyandırıyor. Dünyada 360 derece panoramik resimlerin dairesel biçimde sergilendiği yerler çok. Ancak gökyüzünün de resme dahil edilerek yarım kürenin tamamının bu boyutlarda sergilendiği tek yer Panorama 1453 müzesi.

Müze sergilenen masal tadındaki görsel şölen sebebiyle yetişkinler kadar çocuklar için de oldukça ilgi çekici. Topkapı Kültür Parkı sınırları içerisinde yer aldığı için müze gezisi sonunda parktaki oyun alanlarında çocuklara keyifli vakit geçirmek de mümkün.

PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Panorama 1453 Tarih Müzesi resmedilen sahneye yakın bir noktaya inşa edilmiş. Müze Topkapı’da, Topkapı Kültür Parkı sınırlarında yer alıyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi‘ne hem Metrobüs ile hem de tramvay ile ulaşılabiliyor.

Metrobüsle;

Metrobüsle Topkapı durağına kadar geldikten sonra, tarihi surlar yönüne doğru üst geçidi geçerek Topkapı Kültür Parkı’na gelir, parkın içerisinden kısa bir yürüyüşle Panorama 1453 Tarih Müzesi‘ne ulaşabilirsiniz.

Tramvayla;

Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanıp Topkapı Durağı’nda indikten sonra Topkapı Kültür Parkı’na gelir, parkın içerisinden kısa bir yürüyüşle Panorama 1453 Tarih Müzesi‘ne ulaşabilirsiniz.

PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ GİRİŞ BİLET ÜCRETİ NEDİR?

Panorama 1453 Tarih Müzesi için bilet fiyatları indirimli, tam ve yabancı uyruklular olmak üzere üçe ayrılıyor. Müze kart geçerli değil.

İndirimli Bilet: (Öğrenci, öğretmen ve askeri personeller) 3 TL
Tam Bilet: 7,5 TL
Yabancı Uyruklular: 15 TL

PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ AÇILIŞ KAPANIŞ (ZİYARET) SAATLERİ

Panorama 1453 Tarih Müzesi haftanın her günü 08:00 ile17:00 arasında ziyarete açık.

PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

ADRES: Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Parkı, 34015 Zeytinburnu/İstanbul, Türkiye

TELEFON: 0 (212) 415 14 53

 

İstanbul’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir