Yerebatan Sarnıcı Nerede? Nasıl Gidilir? 2023 Giriş Ücreti Nedir?

İstanbul’un görkemli tarihsel yapılarından biri olan Yerebatan Sarnıcı Bizans döneminde halkın su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmış ve suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında Yerebatan Sarayı olarak isimlendirilmiş. Yerebatan Sarnıcı’nın bulunduğu yerde daha önce bir Bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da anılıyor. 

52 basamaklı taş bir merdivenle inilen Yerebatan Sarnıcı’nın içerisinde her biri 9 metre yüksekliğinde 336 sütun ile görkemli Medusa başı bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı, müze olmanın yanı sıra, ulusal ve uluslar arası birçok etkinliğe ev sahipliği ediyor. Gelelim Yerebatan Sarnıcı nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti ve ziyaret saatleri nedir vb. bilgilere…

YEREBATAN SARNICI

YEREBATAN SARNICI NEREDE? 

Yerebatan Sarnıcı Eski İstanbul’un kalbi olan Sultanahmet bölgesinde, Ayasofya’nın güneybatısında yer alıyor.

YEREBATAN SARNICI’NA NASIL GİDİLİR?

Yerebatan Sarnıcı’na gitmek için en mantıklı yol Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağına kadar geldiğinizde inmektir. Sultanahmet durağına yürüyerek 3 dakika yürüyüş mesafesindedir. Anadolu yakasından gelenler Kadıköy’den vapur ile Kabataş, Karaköy ya da Eminönü’ne geçerek Kabataş – Zeytinburnu tramvayına binebilir. Yenikapı tarafından ya da Anadolu yakasından gelenler için Marmaray hattını kullanmak da diğer bir yöntemdir. Marmaray Sirkeci durağında Cağaloğlu – Vilayet çıkışını takip ederek İstanbul Valiliği önüne gelmelisiniz. Buradan Yerebatan Sarnıcı 7 dakika yürüyüş mesafesindedir.

GÜNCEL BİLET FİYATLARI YAZININ DEVAMINDA 👇

YEREBATAN SARNICI’NDA NELER YAPILIR?

Yerebatan Sarnıcı’nda yer altına saklanmış bu sütunlar ormanının büyüleyici atmosferinde dolaşabilir, sularda dolaşan rengarenk balıkları izleyebilir, dilek dileyip para atabilirsiniz. Ayrıca sarnıcın bir köşesinde padişah ve sultan kostümlerini giyip tahta oturarak fotoğraf çektirebilirsiniz. Çok eğleneceğinizin garantisini verebilirim:)

OSMANLI KOSTÜMLERİ İLE FOTOĞRAF ÇEKİMİ

YEREBATAN SARNICI 2023 YILI GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR?

Yetişkin: 50 TL

Öğretmen ve Öğrenci : 20 TL

Yabancı ziyaretçi: 300 TL

YEREBATAN SARNICI AÇILIŞ KAPANIŞ (ZİYARET) SAATLERİ NEDİR?

Yerebatan Sarnıcı haftanın 7 günü  09.00-19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. İstisnai olarak dini bayramların birinci günü saat 13.00’da açılmaktadır.

YEREBATAN SARNICI İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Alemdar Mh., Yerebatan Cd. 1/3, 34410 Fatih/İstanbul

Telefon: +90 212 522 12 59

Sultanahmet Çevresinde Gezilecek Yerler

Sultanahmet’te Şık Bir Kahvaltı Mekanı, House of Medusa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir