Ayasofya Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Bilet Ücreti Nedir?

AYASOFYA MÜZESİ 2020 YILI İTİBARİYLE CAMİYE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR.

Havada asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi, oyma mermer sütunları ve eşsiz mozaikleriyle sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen yapılarından biri olan Ayasofya Müzesi İstanbul’da gezilecek tarihi ve turistik yerlerin başlarında bulunuyor. En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan ve Ayasofya, dünyanın 8. harikası olarak gösteriliyor.

Ayasofya İstanbul’da yapılmış en büyük Bizans kilisesi olup, aynı yerde üç kez inşaa edilmiş. İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında fethi ile birlikte yapı, cami olarak yeniden düzenlenmiş ve varlığına Osmanlı mimari unsurları ile yapılan eklerle kutsal bir mekân ve ibadet yeri olarak devam etmiş. Ayasofya iki büyük semavi dine ev sahipliği yaptıktan sonra Cumhuriyet döneminde müze olarak hizmet vermeye başlamış. Gelelim Ayasofya Müzesi’nde neler görülebilir? Ayasofya nerede? Nasıl gidilir? vb. detaylara.

AYASFOYA MÜZESİ DIŞ GÖRÜNÜM

AYASOFYA MÜZESİ’NDE NELER GÖRÜLMELİ?

Ayasofya’da, VI. yüzyılda yapılan orijinal tavan mozaiklerinin bitkisel ve geometrik motifleri ve VIII. yüzyıldaki tasvir yasağının bitiminden sonra eklenen tasvirli mozaikler dikkat çekiyor. Ayrıca içeride, Osmanlı döneminde eklenen minber, mihrap, vaaz kürsüleri, ahşap korkuluklar, kütüphaneyi görebilirsiniz. Binanın dışında bulunan padişah türbelerini de ziyaret etmek mümkün.

AYASOFYA MÜZESİ GİRİŞ BİLET ÜCRETİ NEDİR?

Ayasofya Müzesi artık cami statütüsünde olduğu için hem yerli hem yabancı turistler tarafından ücretsiz olarak gezilebilir.

AYASOFYA MÜZESİ NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Ayasofya Müzesi eski İstanbul’un kalbi olan Sultanahmet bölgesinde yer alıyor. Ayasofya Müzesi’ne gitmek için en mantıklı yol Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağına kadar geldiğinizde inmektir. Sultanahmet durağına yürüyerek 3 dakika yürüyüş mesafesindedir. Anadolu yakasından gelenler Kadıköy’den vapur ile Kabataş, Karaköy ya da Eminönü’ne geçerek Kabataş – Zeytinburnu tramvayına binebilir. Yenikapı tarafından ya da Anadolu yakasından gelenler için Marmaray hattını kullanmak da diğer bir yöntemdir. Marmaray Sirkeci durağında Cağaloğlu – Vilayet çıkışını takip ederek İstanbul Valiliği önüne gelmelisiniz. Buradan Ayasofya Müzesi 7 dakika yürüyüş mesafesindedir.

AYASOFYA MÜZESİ DIŞ GÖRÜNÜM

AYASOFYA MÜZESİ AÇILIK KAPANIŞ (ZİYARET) SAATLERİ NEDİR?

Ayasofya Müzesi, haftasının tüm günlerinde kış tarifesine göre, müzeye son giriş 16:00 olmak üzere 09:00-17:00 saatleri arasında; yaz tarifesine göre ise, müzeye son giriş 18:00 olmak üzere 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

AYASOFYA MÜZESİ SANAL OLARAK DA GEZİLEBİLİR Mİ?

Ayasofya Müzesi’ni giriş ücreti ödemeden evinizin konforunda da gezmeniz mümkün. Müzeyi 3 boyutlu olarak gezebilmek için tıklayın.

İstanbul’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir