İstanbul’a Yakın Denize Girilecek Yerler, Plajlar

İstanbul’da yaşayanların denize girebilmek, kumsalda güneşlenip yazın keyfini sürebilmek için mutlaka izne çıkıp Ege ve Akdeniz sahillerine gitmeleri gerekmiyor. İstanbul’a yakın denize girilecek yerler ve plajlar, işe gidiyormuşsunuz gibi bir iki saatte ulaşabileceğiniz mesafelerde sizleri bekliyor. Pek çoğu Karadeniz sahilinde olan İstanbul’la yakın denize girilecek bu plajlar ile ilgili yazımda Kilyos plajları, Şile plajları, Büyükada plajları, Kınalıada Plajları, Heybeliada plajları, Burgazada Plajları, Cebeci, Kerpe ve Kefken bulunuyor.

 

1 – KİLYOS PLAJLARI

İstanbul Avrupa yakasının Karadeniz’e açıldığı yerde bulunan Kilyos, İstanbul’a olan mesafesi sebebiyle, hafta sonu denize girmek isteyen İstanbullular, özellikle Avrupa yakasındakiler için ilk akla gelen destinasyonlardan.İstanbul’a yakın denize girilecek yerler listemizin ilki olan Kilyos plajları dendiğinde ilk akla gelenler Tırmata Beach, Babylon Kilyos, Uzunya Beach, Suma Beach, Baykuş plajı ve Burç Beach oluyor.

Kilyos plajları ve giriş ücretleri için tıklayın.

kilyos_plajlari_babylon

 

2 – ŞİLE PLAJLARI

İstanbul Avrupa yakasında oturanların ulaşım rahatlığı açısından Kilyos’u tercih ettiği gibi, Anadolu yakasında oturanlar da aynı sebepten ötürü Şile plajlarını tercih ediyor. Kilyos gibi İstanbul’a yakın denize girilecek yerler ve plajlar listemizin 2.si Şile de kimi zaman berrak ve çarşaf gibi olan, kimi zaman da dalgalarla eğlenme imkanı sunan denizi ile İstanbulluları hafta sonları günübirlik de olsa deniz keyfi için kendine çekiyor. Şile’deki plajlar dendiğinde ilk olarak Uzunkum Plajı, Ayazma Plajı, Ağlayankaya Plajı ve Kumbaba Plajı akla geliyor.

Şile plajları ve giriş ücretleri için tıklayın.

sile_plajlari-4

 

3 – BÜYÜKADA PLAJLARI

İstanbul’a yakın denize girilecek yerler ve plajlar listemizin üçüncüsü İstanbul’a bir vapur mesafesindeki Büyükada’ya Avrupa Yakası’nda oturanlar Beşiktaş ve Kabataş’tan, Anadolu Yakası’nda oturanlar ise Bostancı ya da Kadıköy’den kalkan vapurlar ile ulaşabiliyor. Her mevsim şehirden kaçış için en popüler destinasyonlardan biri olan Büyükada yaz aylarında da plajları ile İstanbullulara hizmet veriyor. Yörükali Plajı, Nakibey Plajı, Prenses Koyu Plajı ve Yada Beach Club Büyükada’daki en çok sevilen plajlar.

Büyükada plajları ve giriş ücretleri için tıklayın.

 

4 – KINALIADA PLAJLARI

Prens Adaları’nın en küçüğü olan Kınalıada da İstanbullulara bir vapur mesafesinde plaj ve deniz keyfi sunuyor. Kumluk Plajı, Teos Boncuk Plajı, Ülker Plajı, Ayazma Kamos Plajı ve merkezdeki İskele Plajı Kınalıada Plajları’nın başında geliyor.

Kınalıada’da denize girilecek plajlar ve giriş ücretleri için tıklayın.

 

5 – BURGAZADA PLAJLARI

İstanbul’a sakin bir adadan bakmak isteyenlerin tercihi olan ve Sait Fait Abasıyanık ile anılan Burgazada, Heybeliada ve Kınalıada arasında bulunuyor. Kızılçam ormanıyla kaplı adadaki ağaçların bir kısmı 2003 yılında çıkan bir yangında kaybedilmiş olsa da, sakinliği, çam ormanları, güzel sahili ve tarihini yansıtan ahşap evleri ile İstanbul’un en sevilen adalarından biri olarak yerini koruyor. Burgazada yaz aylarında İstanbullulara, diğer adalar gibi,  bir vapur mesafesinde denize girebilme imkanı sunuyor.

Burgazada’da denize girilecek  plajlar ve giriş ücretleri için tıklayın.

 

6 – HEYBELİADA PLAJLARI

Büyükada gibi İstanbul’a bir vapur mesafesindeki İstanbul’a yakın denize girilecek yerler ve plajlar listemizin 4.sü Heybeliada’ya da Avrupa Yakası’nda oturanlar Beşiktaş ve Kabataş’tan, Anadolu Yakası’nda oturanlar ise Bostancı ya da Kadıköy’den kalkan vapurlar ile ulaşabiliyor. Ada Beach Club, Aqua Green Beach Club, Alman Koyu ve Akvaryum Plajı Heybeliada’nın popüler plajları.

Heybeliada plajları ve giriş ücretleri için tıklayın.

 

 7 – RİVA PLAJLARI

İstanbul’da Anadolu yakasında oturanlar ve Avrupa yakasında 2. Köprü civarındaki semtlerde oturanlar için en kısa sürede ulaşılabilecek plaj olan Riva Plajı,  Beykoz ilçesinin Karadeniz’e bakan Riva semtinde yer alıyor. Tüm Karadeniz sahilleri gibi deniz dalgalı günlerde bulanık olsa da durgun günlerde güzellik olarak Ege Akdeniz’i aratmıyor.

Riva Plajları Hangileri? Nerede? Nasıl Gidilir? ve Giriş Ücreti Nedir? tıklayın.

 

8 – SARIYER ALTINKUM KADINLAR PLAJI

İstanbul’un Sarıyer ilçesinin Rumeli Kavağı’nda bulunan Altınkum Kadınlar Plajı tamamen bayanlara ayrılmış, erkek sinek dahi giremiyor:) Plaj bünyesinde çalışan herkes, büfe çalışanları, cankurtaranlar dahil hepsi bayan. Plajın etrafı branda ile çevrili olduğu için dışarıdan da görünmüyor. Sarıyer Altınkum Plajı’nda hem plaj hem de denizin içi tamamen kum. Zaten plaj ismini altın renkli bu kumdan alıyor. Plaja yiyecek ve içecekle giriş serbest. Bayanlar sarmaları börekleri getirip ortamı adeta altın gününe çeviriyor:)

Sarıyer Altınkum Plajı Giriş ücretleri ve diğer detaylar için tıklayın.

 

9 – FLORYA PLAJLARI

İstanbul’un en eski plajlarından biri olan ve Atatürk’ün denize girerken fotoğraflarının da çekilmiş olduğu Florya Güneş Plajı ve hemen yakınındaki Florya Menekşe Plajı Avrupa yakasında, Bakırköy Florya bölgesinde yaşayan İstanbulluların tercihi oluyor. Her iki plaj da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor.

Florya Menekşe ve Güneş Plajları hakkındaki detaylar ve güncel giriş ücretleri için tıklayın.

 

10 – CEBECİ SAHİLİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmiş uçsuz bucaksız kumsalında şezlong, şemsiye, kabin ve duşların bulunduğu Cebeci sahili yaz aylarında İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan günübirlik ya da hafta sonu yapılacak deniz tatili için ideal. Kerpe ve Kefken’in komşusu Cebeci’nin denizi oldukça temiz, kıyıları kumluk ve sığ, çocuklar için oldukça uygun. Mavi bayraklı plajı oldukça geniş ve uzun olduğu için, bayram dönemlerinde dahi herkes için  yüzebileceği ve güneşlenebileceği bir alan bulmak mümkün.

Cebeci ulaşım ve konaklama detayları için tıklayın.

mavi_bayrakli_cebeci_kumsali

 

11 – KERPE VE KEFKEN SAHİLİ

İstanbul’un Karadeniz kıyısında Şile’si, Ağva’sı varsa İzmit, Kocaeli’nin de Kerpe’si, Kefken’i var. İstanbul’a yakın denize girilecek yerler ve plajlar listemizin sonuncusu Kerpe ve Kefken’e ulaşmak Ağva’ya ulaşmaktan bile kolay. İstanbul’dan TEM otoyolunu kullanarak Kocaeli’ye geliyor, 50 km sonra masmavi deniziyle sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir tatil beldesi olan Kerpe’ye  ulaşıyor, muhteşem bir doğa ile karşılaşıyorsunuz.

Kerpe’deki en iyi restoranlar, Kefken Limanı, Pembe Kayalar ve Kerpe ve Kefken’e ulaşım detayları için tıklayın.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gezilecek Doğal Yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir