İstanbul’daki En Güzel 15 Park ve Koru

1 – GÖZTEPE 60. YIL PARKI 

İstanbul’daki en güzel parklar listemizin ilki Göztepe 60. Yıl Parkı 2013 yılında tematik bir park haline getirildikten sonra rengarenk balıkların yaşadığı özel tasarım akvaryumları, lale ve gül bahçeleri, tik ağacından oyun teknesi, doğal göleti, fıskiyeleri ve her yaş grubundaki çocuklar için ayrı ayrı tasarlanmış oyun alanı ve ekipmanlarıyla Anadolu yakasının en gözde parklarından biri haline geldi. Göztepe’de, Bağdat Caddesi ve Sahil yolu arasında konumlandırılmış 60. Yıl Parkı’nda vakit geçirmek sadece çocuklar için değil, büyükler için de son derece keyifli.

GÖZTEPE 60. YIL PARKI

2 – YILDIZ PARKI

Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan, İstanbul merkezindeki en büyük koru olan Yıldız Parkı ziyaretçilerine şehir merkezinde, muhteşem bir doğa ve renk cümbüşü sunuyor. Çadır Köşkü, Malta Köşkü ve Kır Kahvesi’nde yeme içme molası verebileceğiniz gibi, Yıldız Parkı boyunca sıralanmış piknik masalarında ya da ağaçlar altındaki çim alanda piknik imkanı da bulunuyor. Yıldız Parkı’na hem Beşiktaş Ortaköy yolu üzerindeki Çırağan Sarayı’nın karşısından, hem de Balmumcu’dan Ortaköy’e doğru uzanan Palanga Caddesi üzerinden giriş yapılabilir. Yıldız Parkı’na yaya girişi ücretsiz, araç girişi için ücret alınıyor.

Yıldız Parkı ulaşım ve kahvaltı detayları için tıklayın.

YILDIZ PARKI

Gezenti Anne’yi İnstagram’da takip etmek için tıklayın.

3 – SELAMİÇEŞME ÖZGÜRLÜK PARKI

1.5 km’lik bisiklet ve koşu pistine, 4 ayrı çocuk parkına, tenis, futbol ve basketbol sahalarına, peyzaj değil gerçek yeşil alan sunan kocaman ağaçlara , çeşitli etkinliklerin düzenlendiği amfi tiyatroya, hayvan heykelleri ile dolu güzel bir gölete ve bu gölete nazır bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir kafeye (Fua Cafe & Restaurant) sahip Özgürlük Parkı Selamiçeşme’de bulunuyor. Parka Kadıköy-Fenerbahçe seferlerini yapan FB1 sefer numaralı belediye otobüsleri ile ulaşılabiliyor.

SELAMİÇEŞME ÖZGÜRLÜK PARKI

4 – BEBEK PARKI

Gazete ekleri ve magazin haberlerinde ünlülerin de çocuklarıyla boy boy pozlarına sıkça rastladığımız, İstanbul’daki en güzel parklar listemizin 4.sü olan Bebek Parkı her kesimden insanlar için İstanbul’un en gözde parklarından biri. Özelikle Avrupa yakasında oturanlar için kolay ulaşılabilir olması ve boğaz kıyısında oluşu Bebek Parkı’nın öne çıkan özellikleri. Bebek’teki mini dondurmacıdan ev yapımı dondurmanızı alıp parkta soluklanmak çok keyifli.

BEBEK PARKI

5 – KURUÇEŞME CEMİL TOPUZLU PARKI

İstanbul Boğazı’nın kenarındaki parklardan, Muallim Naci Caddesi üzerindeki Cemil Topuzlu Parkı, halk arasında daha çok Kuruçeşme Parkı olarak biliniyor. İstanbul’un en köklü balıkçılarından Park Fora’nın da yer aldığı park özellikle hafta sonları piknikçilere ev sahipliği yapıyor. Ortaköy sahiline 15 dakika yürüyüş mesafesindeki Cemil Topuzlu Parkı’nda küçük bir çocuk parkı da mevcut.

KURUÇEŞME CEMİL TOPUZLU PARKI

6 – FENERBAHÇE PARKI

Şehir merkezinde denizi ve yeşil alanı içiçe bulabileceğiniz ender yerlerden biri olan Fenerbahçe Parkı hem Anadolu yakasında, hem de Avrupa yakasında oturanların toplu taşıma ile dahi kolayca ulaşabileceği bir lokasyonda bulunuyor. Üç tarafı denizle çevrili ormanlık bir alan içindeki Fenerbahçe Parkı’nda denize nazır çimenlere yayılabilir, yine deniz manzaralı tahta masalarda piknik yapabilir ya da park bünyesindeki kafelerden faydalanabilirsiniz. Hafta sonu açık büfe kahvaltı severler için Cafe Romantika oldukça keyifli bir seçenek.

FENERBAHÇE PARKI’NDA PİKNİK

 7 – NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK PARKI

Ataşehir bölgesindeki beton ormanının ortasında çölde vaha misali süzülen Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı botanik bahçeleri, göletleri, çocuk parkı ve piknik alanları ile İstanbullular için konutlarla içiçe olduğu için, kolay ulaşılabilir bir mesafede doğaya kaçış olanağı sunuyor.

Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı nerede? Nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? vb. detaylar için tıklayın.

ATAŞEHİR NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK PARKI

8 – EMİRGAN KORUSU VE PARKI

Her yıl nisan ayında düzenlenen Lale festivalinini en muhteşem halini gözlemleyebileceğiniz Emirgan Korusu hafta sonu İstanbul’un kargaşasından kaçıp kendini doğanın kollarını bırakmak isteyen İstanbulluların tercih ettiği yeşillik ve ormanlık yerlerin başında geliyor. Emirgan Korusu ve Parkı’nda hem rengârenk çiçeklerle, özel motifeler işlenmiş ağaçlarla ve Boğaz manzarasıyla harika fotoğraflar çektirebilir, hem piknik, hem de 3 adet köşkten birinde kahvaltı keyfi yapabilirsiniz.

Emirgan Korusu’na nasıl gidilir? Kahvaltı fiyatları nedir? öğrenmek için tıklayın.

EMİRGAN KORUSU VE PARKI

Gezenti Anne’yi İnstagram’da takip etmek için tıklayın.

9 – GÜLHANE PARKI

İstanbul’un en eski parklarından olan ve Sarayburnu ile Sultanahmet arasında uzanan, İstanbul’daki en güzel parklar listemizin 5.si Gülhane Parkı Osmanlı Devleti döneminde Topkapı Sarayı’nın güllerle dolu dış bahçesi olarak kullanılmış ve adını buradan almış. Aynı zamanda Nazım Hikmet’in ceviz ağacı olduğu Gülhane Parkı’ndaki ulu çınar gölgelerinde yazın ortasında bile üşümek mümkün. Bağcılar – Kabataş tramvay hattını kullanıp Sultanahmet’ten bir önceki durak olan Gülhane durağında inebilir, parka girdikten sonra Sarayburnu’nun muhteşem manzarasına doğru uzanan sonbaharda sapsarı yapraklarla döşeli yolda ilerleyebilirsiniz.

GÜLHANE PARKI

10 – MAÇKA DEMOKRASİ PARKI

Ihlamur, kestane, gürgen, kavak, çınar, şimşir, akasya, meşe, ceviz ve kızılağaç gibi envai çeşit ağaçları ile Avrupa yakasının kalbinde temiz hava alabileceğiniz eşsiz bir ortam sunan Maçka Demokrasi Parkı adeta İstanbul’un Central Park’ı 🙂 Maçka Parkı’nda koşu ya da yürüyüş yapabilir,süs havuzlarının keyfini sürebilir, köpeğinizi gezdirebilir, çimlere uzanıp piknik yapabilir, çocuğunuzla çocuk parklarından faydalanabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bu park bünyesindeki Küçükçiftlik Parkı’nda sıkça düzenlenen konserlerden birine katılmak da parkın havasını soluyabilmek için farklı bir alternatif. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin iki kampüsünü birbirine bağlayarak Maçka -Taşkışla Teleferik hattına binerek, Maçka Demokrasi Parkı’nı kuşbakışı olarak izlemek de mümkün.

MAÇKA DEMOKRASİ PARKI

11- BAKIRKÖY BOTANİK PARKI

Anadolu Yakasındaki Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı’nın Avrupa yakasındaki bir benzeri olan Bakırköy Botanik Parkı’nda farklı bitki gruplarından oluşan 11 adet tematik bahçe,yüzlerce çeşit ağaç, çocuk oyun alanları, heykeller, doğal gölet, süs havuzları, göçmen kuşlar için yapılmış bekleme alanları, piknik alanları ve sosyal tesisler bulunuyor. Bakırköy Botanik Parkı Türkiye’nin en yüksek oyun kulelerine de ev sahipliği yapıyor. Su parkı ve oyun ekipmanları, tematik bahçeler, şifalı bitkiler, mutfak ve bahçe bitkilerinin gruplanmış olduğu kısımlar çocuklar ve büyükler için hem eğlenmeyi hem de bilgi edinmeyi amaçlıyor.

Bakırköy Botanik Parkı nerede? Nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? vb. detaylar için tıklayın.

BAKIRKÖY BOTANİK PARKI

12 – ATATÜRK ARBORETUMU

Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda bulunan Atatürk Arboretumu aslında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, araştırma kurumlarının ve yerli, yabancı bilim adamlarının yapacakları incelemelere, bilimsel araştırmalara hizmet veriyor. Bunun yanı sıra doğaseverlerin de ziyaretine açık olan Arboretum, hafta sonları doğanın kollarına bırakmak isteyen İstanbullular için göl kenarında, çocuklarınızla yeşilin binbir tonunu bir arada görebileceğiniz, muhteşem instagram fotoları çekebileceğiniz, cennetten köşeler sunuyor.

Atatürk Arboretumu nerede? Nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? vb. detaylar için tıklayın.

ATATÜRK ARBORETUMU

13 – ÇUBUKLU KORUSU VE HİDİV KASRI

Üsküdar-Beykoz sahil yolu üzerinde, Kanlıca yakınlarındaki Çubuklu Korusu’nun içerisinde bulunan Hidiv Kasrı, her biri künyeli ve soy kütüğüne sahip ağaçlarla kaplı geniş bir koruluğa ve koru içinde güzel bir koşu ve yürüyüş yoluna sahip. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında muhteşem görseller sunan bu korulukta güzel bir doğa yürüyüşü yapabilir, Hidiv Kasrı’nın Beltur tarafından işletilen kafesinde hafta sonu sunulan açık büfe kahvaltı ile kasrın tarihi dokusunun, bahçesindeki sincapların, cıvıl cıvıl kuş seslerinin ve köşkün mevsimine göre lalelerle ve güllerle dolu bahçesinin tadını çıkarabilirsiniz.

Hidiv Kasrı ulaşım ve kahvaltı detayları için tıklayın.

HİDİV KASRI

14 – FETHİ PAŞA KORUSU, ÜSKÜDAR

Sarayburnu’ndan başlayarak Ortaköy’e kadar uzanan muhteşem bir İstanbul manzarasına sahip olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fethipaşa Sosyal Tesisleri, aynı adla anılan tarihi korunun huzur dolu atmosferinde misafirlerini ağırlıyor. Yüzlerce bitki ve ağaç türlerini barındıran bu yemyeşil koruda bir zamanlar Türk edebiyatçı ve düşünürlerinden Cemil Meriç’i de ağırlayan konak, günümüzde Fethipaşa Sosyal Tesisleri adıyla Boğaz manzarası eşliğinde restoran ve kahvaltı hizmeti sunuyor.Oldukça merkezi olan Fethipaşa Korusu İstanbul’da doğa içinde ailece ya da arkadaşlarla vakit geçirmek istediğinizde kolaylıkla ulaşılabilecek bir lokasyona sahip. Koru özellikle lale ve erguvan zamanı muhteşem görseller sunuyor.

Fethi Paşa Korusu ulaşım ve kahvaltı detayları için tıklayın.

FETHİ PAŞA KORUSU

 15 – MİHRABAT KORUSU, KANLICA

İstanbul Anadolu Yakası’nın en güzel korularından biri olan Kanlıca sırtlarındaki Mihrabat Korusu hem ormanın içinde 3 kilometrelik bir yürüyüş parkuruna hem de karşı kıyıda Ortaköy sahili, Rumeli Hisarı, İstinye Koyu’na kadar uzanan muhteşem bir boğaz manzarasına sahip. Çam ağaçlarının sizi hayat dolu kokusuyla karşıladığı Mihrabat Korusu’nda kafe, restoran, özel davet ve organizasyon alanları, geniş bir otopark ve çocuk parkları bulunuyor.

Mihrabat Korusu Nerede? Nasıl Gidilir? Kahvaltı Detayları Nedir? tıklayın.

MİHRABAT KORUSU

Gezenti Anne’yi İnstagram’da takip etmek için tıklayın.

İstanbul’da Çocuklarla Hafta Sonu Gidilecek 40 Yer ve 2023 Giriş Ücretleri

2 Comments

  • mehmet ali dedi ki:

    Arboretum hakkında bazı eklemeler yapayım. Arboretum: Çok çeşitli ağaç ve ağaççıkların bulunduğu, bu amaçla özel olarak hazırlanmış botanik bahçesidir. Yani kısaca Ağaç parkı ya da canlı ağaç müzesidir diyebilir. Bu park nerede diye bir soru yönelteceksiniz yukarıda belirttiğim gibi Sarıyer ilçemizdedir. Tam olarak yeri ise Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerindedir. Bu parkın tarihine bir göz atalım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir