Atatürk Arboretumu Nerede? Nasıl Gidilir? 2024 Giriş Ücreti Nedir?

Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuş olan Atatürk Arboretumu aslında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, araştırma kurumlarının ve yerli yabancı bilim adamlarının yapacakları incelemelere, bilimsel araştırmalara hizmet veriyor. Bunun yanı sıra doğaseverlerin de ziyaretine açık olan Arboretum, hafta sonları doğanın kollarına bırakmak isteyen İstanbullular için göl kenarında, yeşilin binbir tonunu bir arada görebileceğiniz ve muhteşem instagram fotoları çekebileceğiniz, cennetten köşeler sunuyor. Atatürk Arboretumu özellikle sonbahar aylarında olağan üstü oluyor.

ATATÜRK ARBORETUMU

 

 

ARBORETUM NEDİR?

Bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş,  çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitkilerin, uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarına ARBORETUM deniyor. Kısaca arboretumlara eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş canlı bitki müzeleri de diyebiliriz.

ATATÜRK ARBORETUMU’NDA SONBAHAR

 

ATATÜRK ARBORETUMU NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Atatürk Arboretumu Sarıyer, Bahçeköy’de Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda konumlandırılmıştır.

 

ÖZEL ARAÇ İLE;

Levent Sarıyer yolu üzerinde, Büyükdere Caddesi’ndeki Bahçeköy sapağına sapıp Bahçeköy’e gelin. İstanbul Üniversitesi.Spor salonunun tam karşısındaki Kemerburgaz Yolu’nun sol tarafından dönüp ilerlediğinizde yarım kilometre kadar sonra Atatürk Arboretumu’na ulaşacaksınız.

 

METRO VE OTOBÜSLE;

Toplu taşıma ile Atatürk Arboretumu’ya gitmek için en hızlı yol Hacıosman – Yenikapı metrosu ile son durak olan Hacıosman’a geldikten sonra 42HM nolu belediye otobüsü ile Bahçeköy’e kadar gidebilir, 5-10 dakikalık bir yürüyüş sonunda da Atatürk Arboretumu’na ulaşabilirsiniz.

 

ATATÜRK ARBORETUMU FOTOĞRAFLAR (RESİMLER)

 

ATATÜRK ARBORETUMU GÜNCEL GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR?

OCAK 2024 İTİBARİYLE;

Atatürk Arboretumu’na giriş ücreti yetişkinler için hafta içi 17 TL, hafta sonu ise 45 TL. Öğrenciler için giriş ücreti hafta içi 6 TL, hafta sonu 17 TL.

 

ATATÜRK ARBORETUMU ZİYARET SAATLERİ NEDİR?

 

 

ATATÜRK ARBORETUMU ZİYARET KURALLARI NEDİR?

Atatürk Arboretumu’nda artan ziyaretçi sayısı sebebiyle bazı kurallar uygulanmaya başlandı. Su ve çocuk maması hariç içeriye hiçbir yiyecek veya içecek alınmıyor. Çantalar kontrole tabi tutuluyor. Yani Atatürk Arboretumu’nda bırakın mangal yapmayı, sandviçlerle piknik dahi yapılamıyor. Konsepti dolayısı ile kendi bünyesinde de kahvaltı ya da diğer yeme içme hizmetlerini veren bir tesis bulunmuyor. Ayrıca evcil hayvan, tripot, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti ve diğer açık alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncakların içeriye alınması da yasak.

 

 

ATATÜRK ARBORETUMU

Adres: Kemer Mahallesi, 34450 Bahçeköy / Sarıyer/ İstanbul

Telefon:+90 212 226 19 29

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

İstanbul’da Hafta Sonu Çocuklarla Doğada Gezilecek En Güzel 25 Yer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir