Avrupa Yakası’nda Yapılacak En Güzel 15 Aktivite

1 – ORTAKÖY CAMİSİ’NE NAZIR KUMPİR YİYİN

İstanbul dediğinizde ilk akla gelen manzara, Ortaköy Camisi’ni ve Boğaz Köprüsü’nü de içine alan aşağıdaki fotoğraftaki manzara. Ortaköy girişinde sıra sıra dizilmiş kumpircilerden sevdiğiniz malzemelerle hazırlanmış kumpirinizi alıp bu manzaraya nazır banklarda oturmak ve kumpirinizi kaşıklamak İstanbul’da yapılacak aktivitelerin olmazsa olmazlarından biri. Bu bölgedeki kafelerde tavla oynarken çayınızı yudumlamak, ya da yemci amcadan 1 TL’ye yem alıp meydandaki güvercinleri beslemek de oldukça keyifli.

ORTAKÖY CAMİSİ VE KUMPİR

 

2 – İSTİKLAL CADDESİ’Nİ KEŞFEDİN. BALIK PAZARINDA MİDYE VE KOKOREÇ YİYİN

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken iki yer söyleyin deseniz birinci olarak Ortaköy ikinci olarak İstiklal Caddesi derim. Ortaköy’de kumpir yiyip çay içtiğimize göre o zaman şehrin en önemli simgelerinden İstiklal Caddesi’ne geçelim. Taksim’e geldiğinizde Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi boyunca Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyüş yapabilir, sağlı sollu konumlanırılmış kafeleri butikleri görebilirsiniz. Beyoğlu Çikolatacısı’ndan bütün fındıklı Beyoğlu çikolatası almayı ihmal etmeyin derim. Galatasaray Lisesi’nin karşısındaki Balık Pazarı’nı gezebilir, Balık Pazarı’nın girişindeki İstanbul’un en ünlü kokoreççilerinden Mercan’da ayaküstü ekmek arası kokoreç yada midye tava atıştırabilirsiniz. Hemen devamındaki Nevizade Sokak’ta ya da Çiçek Pasajı’nda yemek yiyip bir şeyler içmek de oldukça keyifli.

İSTİKLAL CADDESİ

 

3 – MADAME TUSSAUDS MÜZESİ’NDE ÜNLÜLERİN BALMUMU HEYKELLERİYLE FOTOĞRAF ÇEKTİRİN

Taksim’e kadar gelmişken Avrupa Yakası’nda Yapılacak Şeyler listemizin ikincisi, ünlü balmumu heykel müzesi Madame Tussauds’yu ziyaret etmeli. İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Madame Tussauds’da Arda Turan’dan Hidayet Türkoğlu’na, Einstein’dan Leonardo de Vinci’ye, Zeki Müren’den Madonna’ya, Justin Bieber’dan Lady Gaga’ya, MFÖ’den Rihanna’ya, Adile Naşit’ten Barış Manço’ya, Shek’ten Hollywood yıldızlarına yerli yabancı pek çok ünlü ismi bir arada ve yakından görme imkanı bulup instagramlık muhteşem fotolar çektirebilirsiniz.

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi Nerede?, Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir? vb. detaylar için tıklayın.

MADAME TUSSAUDS BALMUMU HEYKEL MÜZESİ

 

4 – GALATA KULESİ’NE ÇIKIN

İstanbul’a ister dışardan turist olarak geldiğinizde, isterseniz de kendi şehrinizde turist olmak istediğinizde yapılacak en güzel aktivitelerden biri Galata Kulesi ve çevresinin keşfi. Son dönemde oldukça güzelleşmiş ve turistlerin odak noktası haline gelmiş olan bu bölgedeki gelişime ve değişime şaşırabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken İstanbul’un önemli sembollerinden Galata Kulesi’ne çıkmamak olmaz. Dünyanın en eski kulelerinden olan Galata Kulesi’ne çıkıp Haliç’i ve İstanbul Boğazı’nı panoramik olarak seyredebilirsiniz. Galata Kulesi güncel giriş ücreti 100 TL. Müzekart geçerli değil.

GALATA KULESİ

 

5 – MISIR ÇARŞISINI GEZİN VE EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK YİYİN

Bir dönem İstanbul’un en önemli ticari merkezi konumunda bulunan Eminönü belirli bir kitle tarafından hala elektronik eşya, saat, ev eşyası ve giysi alışverişi için sıkça ziyaret edilmekte. Eminönü’ye geldiğinizde cıvıl cıvıl Mısır Çarşısı’ndaki envai çeşit baharat satan baharatçılardan, kuruyemişçilerden alışverişinizi yaptıktan sonra sahildeki süslü püslü teknelerden balık ekmek alabilirsiniz. Karşınızda kalan Galata Kulesi’ne nazır balık ekmeğinizi yedikten sonra Galata Köprüsü’nden geçerken ister balık tutanları izleyebilir ister köprü altındaki kafelerde bir şeyler içebilirsiniz.

EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK

 

6 – KADIKÖY’DEN VAPURLA BEŞİKTAŞ’A GEÇİN

Boğaz hattında çalışan vapurlardan birine binmek İstanbul’da yapılacak en güzel, en ucuz ve en keyifli aktivitelerden biri. Eğer Anadolu yakasında iseniz Kadıköy-Beşiktaş vapuruna binip Beşiktaş’a varıncaya kadar, İstanbul’da görülmesi gereken yerlerden Haydarpaşa Garı’nı, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayları’nı, Galata Kulesi’ni ve kıyılardaki önemli sarayları İstanbul Boğazı’nın ortasından izleyebilirsiniz. Eğer Avrupa yakasında iseniz bu kez Beşiktaş’tan binerek aynı hattın keyfini sürebilirsiniz. Vapura binmeden simit alıp martılara atmayı unutmayın.

KADIKÖY BEŞİKTAŞ VAPURU

 

7 – KURUÇEŞME BEBEK ARASI YÜRÜYÜŞ SONRASI BEBEK MİNİ DONDURMACI’SINA UĞRAYIN

İstanbul Boğazı kenarındaki en keyifli yürüyüş rotasına sahip Kuruçeşme-Arnavutköy-Bebek-Rumeli Hisarı hattını yaklaşık 1 saatte yürüyebilir, İstanbul Boğazı’nın keyfini maksimum şekilde çıkarabilirsiniz. Yürüyüş boyunca yine Boğaz’a sıfır olarak konumlandırılmış İstanbul’un en güzel parklarından Kuruçeşme Parkı ve Bebek Parkı’nda mola verebilirsiniz. Bebek Parkı molası öncesi minicik bir dükkanda hizmet veren Bebek’in meşhur mini dondurmacısından dondurma almayı unutmayın. Yine Bebek merkezde ünlü görme garantili Bebek Kahve’de bir çay, kahve içmek de diğer bir alternatif.

BEBEK SAHİLİ’NDE YÜRÜYÜŞ

 

8 – LALE ZAMANI EMİRGAN KORUSU’NU GEZİN

Özellikle Lale zamanı olan Nisan ve Mayıs döneminde Emirgan Korusu’nu gezmek İstanbul’da yapılacak görsel anlamda en büyüleyici aktivitelerden biri. Emirgan korusu hafta sonu İstanbul’un kargaşasından kaçıp kendini doğanın kollarını bırakmak isteyen İstanbulluların tercih ettiği yeşillik ve ormanlık yerlerin başında geliyor. Emirgan Korusu ve Parkı’nda hem rengârenk çiçeklerle, mevsiminde lalelerle, özel motifler işlenmiş ağaçlarla ve Boğaz manzarasıyla harika fotoğraflar çektirebilir, hem piknik yapabilir, hem de 3 adet köşkten birinde kahvaltı keyfi ya da diğer öğünlerde yeme içme keyfi yapabilirsiniz.

Emirgan Korusu’na nasıl gidilir? Kahvaltı ücretleri nedir? vb. detaylar için tıklayın.

EMİRGAN PARKI VE LALELER

 

9 – RAHMİ KOÇ MÜZESİ’NDE NOSTALJİK TRAMVAY VE TRENLERE BİNİN

Eminönü’nden Haliç’e doğru uzandığınızda İstanbul’un en güzel müzelerinden Rahmi Koç Müzesi ile buluşabilirsiniz. 1994 yılında işadamı Rahmi Koç’un desteği ile açılan Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müze olan Rahmi Koç Müzesi’nde nostaljik Fenerbahçe vapurunu gezebilir, tarihi tramvay ve trenlere binebilir, klasik arabaları inceleyebilirsiniz.

Rahmi Koç müzesi nerede, nasıl gidilir, giriş ücretleri nedir vb. detaylar ve bizim Rahmi Koç Müzesi deneyimimiz için tıklayın…

RAHMİ KOÇ MÜZESİ TARİHİ TRAMVAY

 

10 – PİERRE LOTI TEPESİ’NDE SAHLEP İÇİN

Haliç’e kadar gelmişten eski İstanbul ruhunu yaşatan semtlerden Eyüp’ü ve Osmanlı’nın İstanbul’a bıraktığı en büyük miraslardan biri olan Eyüp Sultan Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Tarihi Eyüp Sultan Güveççisi’nde bir çeşit kıymalı pide olan Eyüp güveçlerini yiyip buradan Pierre Loti Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Tarihi Pierre Loti Kahvesi’nde Haliç manzarasına karşı salebinizi ya da Türk kahvenizi yudumlamak da İstanbul’da yapılacak en güzel aktivitelerden biri.

PİERRE LOTİ

 

11 – MİNİATÜRK’TE MİNYATÜR ESERLER ARASINDA GEZİN

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından 128 maket eserin sergilendiği Minyatür Eserler Parkı Miniatürk’te Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümela Manastırı’na, Amasya Yalıboyu Evleri’nden Nemrut Dağı Kalıntıları’na dek gezmek,  Boğaz Köprüsü’nden yaya olarak geçerken Beylerbeyi Yalısı’na el sallamak mümkün.

Miniatürk nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti nedir vb. detaylar ve bizim Miniatürk maceramız için tıklayın…

 MİNYATÜR TÜRKİYE MİNİATÜRK

 

12 – YEREBATAN SARNICI’NDA PADİŞAH KOSTÜMLÜ FOTOĞRAF ÇEKTİRİN

Tarihi Yarımada ziyareti İstanbul’da yapılacak aktivitelerin olmazsa olmazlarından biri. Sultanahmet Meydanı’ndaki Alman Çeşmesi, Mısır Dikilitaş, Örme Dikilitaş ve Yılanlı Sütunu inceledikten sonra Bizans döneminden kalma ünlü Yerebatan Sarayı adı verilen büyük su sarnıcını ziyaret edip burada Osmanlı kıyafetleri ile sultan ve padişah tahtına oturarak fotoğraf çektirebilirsiniz. Fotoğraflar çekilirken eğlenmek garantili:)

Yerebatan Sarnıcı ulaşım ve giriş ücreti detayları için tıklayın.

YEREBATAN SARNICI VE KOSTÜMLÜ FOTOLAR

 

13 – TARİHİ SULTAN AHMET KÖFTECİSİ’NDE KÖFTE YİYİN

Yerebatan Sarnıcı ziyareti sonrası altı minareli, ünlü Sultanahmet Camii’ni (Blue Mosque) dıştan ve de içten incelemek büyüleyici. Karınlar açıktıysa Tarihi Sultanahmet Köftecisi, orijinal haliyle sizi bekliyor. Buranın köftesini ve piyazını yemeden Sultanahmet’ten ayrılmak, geziyi eksik tamamlamak olur. Yalnız Sultanahmet’te yanyana dizili birbirine benzer, Tarihi Sultanahmet Köftecisi ibareli pek çok köfteci var. Orijinalinde yemek istiyorsanız Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta’da yemelisiniz.

SULTANAHMET CAMİİ

 

14 – DÜNYANIN 8. HARİKASI AYASOFYA MÜZESİ’NIN MİMARİSİ İLE BÜYÜLENİN

Havada asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi, oyma mermer sütunları ve eşsiz mozaikleriyle sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen anıtlardan biri olan Ayasofya Müzesi gezisi İstanbul’da yapılacak en güzel aktivitelerin başlarında bulunuyor. En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan Ayasofya, dünyanın 8. harikası olarak gösteriliyor.

Ayasofya Müzesi’nde nerede? Nasıl gidilir? vb. detaylar için tıklayın.

AYASOFYA MÜZESİ DIŞ GÖRÜNÜM

 

15 – VIALAND EĞLENCE PARKI’NDA NEFES KESEN EĞLENCE ÜNİTELERİNE BİNİN

Yerli Disneyland olarak da bilinen Türkiye’nin ilk tema park konseptine sahip VIALAND, aslında sadece bir eğlence parkı değil, içerisinde alışveriş merkezi, restoranlar, sinema ve bowling salonu da bulunan çok büyük bir yaşam ve eğlence kompleksi. Vialand içerisinde her yaş grubuna özel yirmiden fazla eğlence ünitesi mevcut.  Bunlardan en iddialısı 110 km hızla raylarda ilerleyen roller coaster Nefeskesen. Çocuklar için ise Sünger Bob, Minik Kaşifler, Küçük Madenciler, Saray Salıncağı, Dora ve Diego’nun Maceraları, Çılgın Nehir ve Viking üniteleri en çok tercih edilen eğlence noktaları.

VIALAND’de Neler Var? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir? Tıklayın…

istanbulda_cocuklarla_hafta_sonu_gidilecek_yerler_vialand

VIALAND EĞLENCE MERKEZİ

Anadolu Yakası’nda Yapılacak En Güzel Şeyler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir