Miniatürk Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Çocuklarla hafta sonu gezileri kapsamında sonbaharda bir pazar kahvaltısı ardından Haliç kıyısındaki Minyatür Eserler Parkı MİNİATÜRK’te alıyoruz soluğu. 500 araçlık devasa otoparkına arabamızı park ediyor, İstanbul’da çocukla gezilecek müzelerden biri olan Miniatürk turumuza başlıyoruz. Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından 128 maket eserin sergilendiği  dev bir açık hava müzesi olan Miniatürk’te Ayasofya’dan Selimiye Camii’ne, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümela Manastırı’na, Amasya Yalıboyu Evleri’nden Nemrut Dağı Kalıntıları’na dek geziyor, Boğaz Köprüsü’nden yaya olarak geçerken Beylerbeyi Yalısı’na el sallıyoruz.

AMASRA YALIBOYU EVLERİ

MİNİATÜRK ERZURUM ÇİFTE MİNARE

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

MİNİATÜRK  GÜNCEL GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR?

Miniatürk giriş ücreti öğrenci, öğretmen ve askeri personel için 5 TL, siviller için 10 TL, yabancı uyruklular için 20 TL’dir.

MİNİATÜRK’E NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Miniatürk Beyoğlu Belediyesine bağlı Sütlüce semtindedir. Müzeye metrobüs ile Halıcıoğlu durağında indikten sonra 41 ST belediye otobüsü yada dolmuşla ulaşılabilir. Eminönü’nden kalkan 47, 47E,47Ç ve 47N hatları da Miniatürk’e ulaşım için diğer bir yöntemdir.

MİNİATÜRK KAÇTA KAPANIYOR?

Miniatürk ziyaret saatleri  hafta içi 10.00 – 18.00, hafta sonu 11.00 – 18.00 saatleri arasıdır.

MİNİATÜRK BAYRAMDA AÇIK MI?

Miniatürk resmi ve dini bayramlarda da açıktır.

miniaturk_nerede_nasil_gidilir-9

MİNİATÜRK NEMRUT DAĞI

miniaturk_nerede_nasil_gidilir-7

MİNİATÜRK ANITKABİR

miniaturk_nerede_nasil_gidilir-2

MİNİATÜRK BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ

Görmediğimiz minyatür eser kalmayınca Miniatürk ile vedalaşıyor, hazır Sütlüce’ye gelmişken, üstüne üstlük de uykuluk mevsiminden ‘uykuluk yesek ya’ diyor, rotayı Çınaraltı Et ve Uykuluk Lokantası’na çeviriyoruz. Birer porsiyon gerdan uykuluk ve fındık uykuluk yiyip Miniatürk gezisinde acıkmış karınlarımızı doyuruyoruz.

miniaturk_nerede_nasil_gidilir-4

SÜTLÜCE’DE UYKULUK

Hazır buraya kâdar gelmişken diye diye bu kez de kendimizi Eyüp Çarşısı’nda buluyoruz. Eyüp Camii’ni birer turist edasıyla gezip Tarihi Eyüp Güveçcisi’nden güveçleri löpletiyoruz. Alt yazı olarak geçmek isterim ki Eyüp güvecinin bizim bildiğimiz güveçle pek bir alakası yok. Bu güveci daha ziyade kır pidesinin normal hamurdan daha yağlı ve daha tatlımsı olan  açma hamurundan yapılmış versiyonu olarak tanımlamak mümkün.

miniaturk_nerede_nasil_gidilir-8

TARİHİ EYÜP CAMİİ

EYÜP GÜVECİ

EYÜP GÜVECİ

Ayran ile muhteşem bir ikili olan Eyüp güvecinin tadı damağınızda bu kez Pierre Loti’ye çıkıyoruz. Tarihi Pierre Loti Kahvesi’nde muhteşem Haliç Manzarası eşliğinde köpüklü Türk kahvelerimizi yudumlayıp Miniatürk, Uykuluk, Eyüp ve Pierre Loti’den oluşturduğumuz günübirlik turumuzu tamamlıyoruz.

PIERRE LOTI MANZARA

PIERRE LOTI MANZARA

PİERRE LOTİ KAHVESİ

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

İstanbul’da Çocuklarla Hafta Sonu Gidilecek Yerler

İstanbul’da Çocukla Gezilecek, Çocuklara Uygun Müzeler

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir