İstanbul’da Piknik Ve Mangal Yapılacak En Güzel 12 Yer

İstanbul’da çayınızı termosunuza koyup, piknik örtünüzü serip, kahvaltı edebileceğiniz ya da diğer öğünlerde bir şeyler atıştırabileceğiniz piknik alanları, parklar, bahçeler ve ormanlık alanlar nerede var biliyor musunuz?  Bildiklerinize yenilerini eklemek istiyor musunuz?

O zaman İstanbul’da piknik yapılacak yerler, piknik mekanları listeme göz atınız…

 

1- NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ

İstanbul’daki piknik alanlarından ilki, Ataşehir’deki bina ormanının ortasında, otoyolların kesişim noktasında, çölde bir vaha misali konumlandırılmış çok büyük bir botanik bahçe Nezahat Gökyiğit. Doğu Ataşehir ile Batı Ataşehir’i birleştiren köprünün Doğu Ataşehir tarafından giriş yapıldığında ulaşılan, minik bir gölet etrafındaki dört bir yanı tahta masalarla kaplı kısmında her mevsim piknik yapmak mümkün. Ali Nihat Gökyiğit’in eşi Nezahat Gökyiğit adına kurduğu bu bahçeye giriş ücretsiz. Yaz döneminde 9:30-18:00, kış döneminde ise 9:30-16:00 arasında Nezahat Gökyiğit Parkı’nın yemyeşil ortamında piknik yapabilirsiniz. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde alanında mangal yapılmıyor.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi hakkındaki detaylar için tıklayın…

 
istanbulda_piknik-yapilacak__yerler

İSTANBUL’DA PİKNİK YERLERİ – NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ

 

2 – CADDEBOSTAN SAHİLİ

Deniz manzaralı piknik alanlarından biri olan ve çok nezih bir ortama sahip olan Caddebostan sahilinde çimenlere ister piknik örtünüzü yayabilir ister katlanır sandalye ve masalarınız ile çimlere kurulabilirsiniz. Kahvaltı saatlerinde çocuklu ailelerle dolup taşan Caddebostan sahilinde günün ilerleyen saatlerinde hakimiyeti kimi gitar çalan, kimi köpeği ile top oynayan gençler ele geçiriyor. Çocuk parkı da olan sahil, hem piknik yapalım hem de çocuklar eğlensin diyenler için birebir. Piknik sonrası kumsala inip denize ayak sokmaca, kumdan kale yapmaca gibi aktiviteler de keyifli birer alternatif. Caddebostan sahilinde mangal yapılmıyor.
istanbul_piknik_caddebostan

İSTANBUL’DA PİKNİK YAPILACAK YEŞİL ALANLAR – CADDEBOSTAN SAHİLİ

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

3 – BELGRAD ORMANLARI

 İçerisinde 6 km’lik yürüyüş ve koşu parkuru bulunan Avrupa Yakası’nın en çok bilinen ormanlık alanı Belgrad Ormanı’nda piknik yaptıktan sonra, rota dışına çıkıldığında çok güzel dere ve göletlere de rastlamak mümkün. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görsel olarak oldukça etkileyici. Tüm kamuya açık alanlarda olduğu gibi kalabalıktan kaçınmak için mümkün mertebe erken saatlerde gidilmeli. Toprak ananın kollarındaki güzel bir yürüyüş sonrası tahta masalardan birine yayılabilir, kahvaltı pikniği yapabilirsiniz.

BELGRAD ORMANLARI

 

4 – AYVAT BENDİ TABİAT PARKI, KEMERBURGAZ

Belgrad Ormanı’ndaki 9 tabiat parkından biri olan Ayvat Bendi Tabiat Parkı İstanbul Eyüp İlçesi sınırlarındaki Kemerburgaz’da yer alıyor. Adını Ayvat Deresi üzerinde kurulmuş olan tarihi bentten almış olan park, özellikle bu bent etrafında muhteşem görseller, instagramlık fotolar sunuyor.  Ayvat Bendi Tabiat Parkı’nda mangal yapmak yasak ama piknik masaları bulunuyor.

Ayvat Bendi Tabiat Parkı hakkında bilgiler ve giriş ücreti için tıklayın.

AYVAT BENDİ TABİAT PARKI

 
 

 

5 – GÖKTÜRK GÖLETİ TABİAT PARKI

İstanbul’da şehrin kaosundan doğaya kaçış  noktalarından biri olan Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Eyüp ilçesi’nde yer alıyor ve ismini tabiat parkının içerisinde yer alan Göktürk Göleti’nden alıyor. Meşe ve gürgen ağaçlarından oluşan ormanlık alanla çevrelenmiş gölet doğada huzur bulmayı sevenler için piknik, mangal, yürüyüş ve bisikletle gezi imkanı sunuyor. 

Göktürk Göleti Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir ? Giriş Ücreti Nedir? tıklayın.

GÖKTÜRK GÖLETİ TABİAT PARKI

 

6 – BEYKOZ KAYMAKDONDURAN ORMANI

Beykoz sahilinden 5 km mesafedeki Akbaba Köyü yolu üzerindek yer alan Beykoz Kaymakdonduran Ormanı’nda ahşap masalarla donatılmış birden fazla piknik alanı mevcut. Sonbahar ve kış aylarında oldukça da sakin. İster doğanın kollarında güzel bir kahvaltı, ister orman yürüyüşü isterseniz de özel mangal alanlarında izin verilen mangal keyfi yapabilirsiniz. Sonbaharda kestane toplamak ve bolca sincaba rastlamak da mümkün. Beykoz sahilinde boğaz yürüyüşü sonrası piknik yapmak şeklindeki bir ikileme için de lokasyonu gayet uygun…
 
istanbul_mangal_kaymakdonduran

İSTANBUL’DA MANGAL YAPILACAK YERLER – BEYKOZ KAYMAKDONDURAN ORMANI

 

7 – TAŞDELEN MESİRE ALANI

Çekmeköy Taşdelen mevkiinde, şehirden çok da uzaklaşmadan orman havası alabileceğiniz, tahta masalarda ister kahvaltı pikniği yapabileceğiniz, isterseniz de kendi mangalınızı yakabileceğiniz sayfiye yeri. Adını Taşdelen kaynak sularından alan Meşe, Kayın ve Göknar ağaçlarıyla kaplı piknik alanı,  2000 dönüm kadar geniş bir alana yayıldığı ve piknik masaları birbirine uzak yerleştirildiği için insanlarla iç içe olma sorunu yaşanmıyor.
 

İSTANBUL’DA MANGAL YAPILACAK ALANLAR – TAŞDELEN MESİRE ALANI

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

8 – BÜYÜKADA DİLBURNU MESİRE ALANI

Büyükada Tabiat Parkı olarak da bilinen Dilburnu, hem piknik alanı hem de denize girilebilen küçük koyları ile meşhur. Giriş ücreti 2023 yılı itibariyle kişi başı 21 TL olan Dilburnu Piknik Alanı, denizin adeta içine kurulmuş olmasıyla eşsiz bir güzellikte olan ve bu sebeple adadaki günübirlik ziyaretçilerin uğrak mekânı haline gelmiş bu piknik alanı, mangal yakmanın yasak olmadığı nadir bölgelerden biri. Tamamı çam ormanıyla kaplı olan Dilburnu Mesire Alanı’nda  piknik masalarının yanı sıra çocuk parkı da mevcut.

Burada ayrıca kahvaltı keyfi yapabileceğiniz, mangal ve semaver kiralayabileceğiniz  Büyükada Dilburnu Restaurant da bulunuyor.

istanbul_piknik_buyukada

İSTANBUL’DA PİKNİK YAPILACAK ALANLAR – BÜYÜKADA DİLBURNU

 

9 – FENERBAHÇE PARKI

Her mevsimde, o mevsime özgü çiçeklerle dolu, bakımlı, kocaman bir parkta piknik yapmaktan daha güzeli ne olabilir? Bu özelliklere sahip parkın üstüne üstlük bir de deniz kıyısında olması? Güneşli bir hafta sonu biraz erken saatlerde gelir, girişteki simitçiden simitlerinizi alır,  denize nazır tahta masalarından birine piknik örtünüzü serer, kahvaltılık malzemelerinizi yayarsanız, pırıl pırıl parıldayan deniz manzarası eşliğinde kahvaltı ederek güne harika bir başlangıç yapmış olursunuz. Kahvaltıdan sonra kayalardan denize giren fenerbahçeli yaşlı amcaları izlemeyi unutmayın. Kimbilir berrak suların cazibesine kapılıp siz de belki ayaklarınızı sokarsınız…

istanbul_piknik_fenerbahce_parki

İSTANBUL’DA PİKNİK YAPILACAK PARKLAR – FENERBAHÇE PARKI

 

10 – GEBZE BALLI KAYALAR

İstanbul-Ankara otobanına  girdikten yaklaşık yarım saat sonra Dilovası sapağından otobandan çıkılarak ulaşılan Ballı Kayalar Tabiat Parkı, Gebze Tavşanlı Köyü’nde bulunuyor. Ballı Kayalar Vadisi esasen kaya tırmanışı yapanlar için popüler bir destinasyon olmasına rağmen dere kıyısında piknik ve mangal yapabilme olanağına sahip olduğundan  piknikçiler tarafından da rağbet görüyor.
 

Ballı Kayalar hakkındaki detaylar için tıklayınız…

 

İSTANBUL’DA PİKNİK YAPILACAK YERLER – GEBZE BALLI KAYALAR

 

11- EMİRGAN KORUSU

İstanbul’un en güzel korularından laleleri ve köşkleri ile ünlü Emirgan Korusu Reşit Paşa tarafından giriş yapıldığında ulaşılan ormanlık kısmında, ağaçlar altındaki tahta masaları ile piknik severlere ev sahipliği yapıyor. Korunun tepesinde konumlandırılmış bu piknik alanında ağaçların arasından boğazı izlemek de mümkün oluyor. Emirgan Korusu piknik alanında mangal yapılmıyor.
 

İSTANBUL’DA PİKNİK YAPILACAK KORULAR – EMİRGAN KORUSU

 

12 – YILDIZ PARKI PİKNİK ALANI

İstanbul’un göbeğinde, boğaz ile dip dibe konumlandırılmış Yıldız Korusu, Emirgan Korusu gibi lale bahçelerine ve günümüzde restoran olarak hizmet veren güzel köşklere sahip. Dilerseniz köşklere sadece şöyle bir göz gezdirip Yıldız Parkı’ndaki uçsuz bucaksız ormanlık alan içerisindeki tahta masalardan birine ya da direkt çimenlerin üzerine piknik örtünüzü serebilirsiniz. Bir termos çayınız ile birlikte ister kahvaltı keyfi isterseniz de çay saati pikniği yapabilir, ağaçlar arasında mekik dokuyan sincaplara fıstık atabilirsiniz. Yıldız Parkı piknik alanında mangal yapılmıyor.

Yıldız Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti Nedir? vb. detaylar için tıklayın.

YILDIZ PARKI

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

İstanbul’da hafta sonu doğada gezilecek yerleriçin tıklayın…

İstanbul’da doğa içindeki kahvaltı mekanları ve ücretleri için tıklayın…

1 Comment

  • ugur guzel dedi ki:

    Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir