İngiltere’de İş Bulmak

Son yıllarda Türkiye’den İngiltere’ye pek çok Türk’ün göç etmesi kalanlar için de böyle bir adım atabilmek için cesaret veriyor. İngiltere’ye bireysel ya da ailece taşınmak isteyen herkesin aklına ilk gelen ‘İngiltere’de nasıl iş bulurum?’ sorusu oluyor. İngiltere’de Türkleri yoğunlukla hizmet sektörü olmak üzere pek çok alanda çalıştığını görmek mümkün. Berberlik, taksi şoförlüğü, restoran ve kafe işletmeciliği, garsonluk vb. işler Türkler arasında oldukça yaygın. Bunların yanısıra İngiltere’de finans ve bilgi işlem(IT) sektörlerinde çalışan pek çok beyaz yakalı da bulunuyor. Peki bu işler İngiltere’de nasıl bulunuyor?

 

1 – TÜRKİYE’DE YAŞARKEN KURUMSAL ŞİRKETLERDE ÇALIŞMAK ÜZERE İNTERNET’TEN İŞ BULMA

Finans, bilgi işlem , enerji gibi sektörlerde beyaz yakalı olarak çalışabilmek için internet üzerinden, Linkedin gibi platformlarda iş aramak ve bulmak mümkün. Ancak kabul edilme durumunuzda işveren firmanın TIER 2 adı verilen genel çalışma vizenize sponsor olması gerekiyor. Bunun için de firmanın sponsor olabilme yetkisine sahip olabilmesi gerekiyor. Firma bu yetkiye sahip olsa bile bu yetkiyi sadece sınırlı sayıda kişi için kullanabiliyor. (Sponsorlukla kastedilen vize parası değil, firmanın vizeyi alabilmeniz için size kefil olması. Firma size sponsor olduktan sonra vizeye ödenecek ücretin sizin tarafınızdan mı firma tarafından mı ödeneceği konusu tamamen sizin aranızdaki anlaşmaya bağlı bir durum.)

Ayrıca işverenin İngiltere ve Avrupa Birliği sınırları içerisinde bu iş için uygun kişiyi bulamadığını da ispatlaması gerekiyor. Çalışacak kişinin, yani sizin ise en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösteren bir belge ile dil yeterliliğini ispatlamanız bekleniyor.

Aslında tüm bu formalitelerin altında yatan neden İngiliz hükümetinin beyaz yakalı çalışanları öncelikle İngiliz vatandaşlarından tercih edilmesini istemesi. Kısaca İngiliz hükümeti işveren firmaya ‘Avrupa Birliği dışındaki bir ülkeden birini işe alırsan seni uğraştırırım.’ diyor. Kaldı ki Brexit’ten sonra AB vatandaşları için dahi çeşitli sınırlamalar getirilecek gibi duruyor. Kısaca gün geçtikçe ve talep arttıkça İngiltere’den firma sponsorluğunda TIER 2 genel çalışma vizesi almak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Peki genel çalışma vizesi almak bu kadar zorsa bu kadar Türk İngiltere’ye nasıl göç ediyor?

Bu noktada devreye Ankara Anlaşması giriyor.

 

2 – ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ İLE İŞ KURARAK İNGİLTERE’YE YERLEŞME

Ankara Antlaşması Vizesi (ECAA), Türk vatandaşlarının İngiltere’de kendi işlerini kurarak aileleri ile birlikte İngiltere’de yaşamalarına ve çalışmalarına olanak sağlayan, İngiltere ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmış özel bir anlaşmaya dayanan bir İngiltere çalışma vizesi türü. İngiltere’de kendi işini yapabileceğine inanan her Türk vatandaşı, bu işi yapabileceğini gösteren eğitim, tecrübe ve işi kurmasına yeterli sermayeye sahipse İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvurarak İngiltere’de göçmenlik statüsü elde edebiliyor. Bu vize türünde hiçbir firmanın sponsorluğu gerekmiyor. İster temizlik şirketi açın, ister kuaför salonu, sadece yapacağınız iş planının mantıklı bir plan olması yetiyor.

Ankara Anlaşması vizesine Türkiye’den başvuru yapılabileceği gibi, İngiltere’ye turist vizesi ile gelip İngiltere’den başvuru da yapılabiliyor. İkinci yöntemin en büyük handikabı Türkiye’deki düzeni bozup İngiltere’ye taşındıktan sonraki yaklaşık 6 ay süren bekleme süreci. Sonucun olumlu olup olmayacağını bilmeden geçen bu süreç, kabul edilmez ise dönmek zorunda kalma ihtimali sıkıntı yaratıyor.

 

Ankara Anlaşması ve Tier 2 vize ücretleri neler? Bu vize türleri ailenin diğer bireyleri için de İngiltere’de oturma izni sağlıyor mu?  Vize ücretleri ve danışmanlık ücretleri nedir? öğrenmek için tıklayın.

 

İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

 

 

5 Comments

  • emre çelik dedi ki:

    ben türkiyede yaşayan kaynak ustasıyım hayatımın geri kalanını ingilterede geçirmek istiyorum oraya nasil gidebilirim

  • Batu dedi ki:

    İyi günler. Profesyonel olarak uzak doğu sporu yapıyorum. İngiltere’ye sadece antrenman amaçlı gidip orada idmanlarımı bir süre yapıp tekrar ülkeme dönme şansım var mı?

  • özge dedi ki:

    merhaba , ingiltereden br iş teklifi aldım . Ancak dil yeterliliğim yok , ankara anlaşması ile turist vizesi alıp gelip daha sonra oturma izni ile orada çalışamam ve yaşamam mümkün olur mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir