İngiltere Çalışmak için Gereken Nitelikli Çalışan (Skilled Worker) Vizesi Nedir?

 İngiltere’de maaşlı bir işte çalışarak yaşamak isteyenlerin başvurabileceği Skilled Worker Visa puan sistemine dayalı bir vizedir. Brexit sürecinden önce geçerli olan Tier 2 (Genel) çalışma vizesinin yerini  Brexitten sonra bu vize türü almıştır. Yapacağınız işin nitelikleri, sizin nitelikleriniz, alacağınız maaş ve kalış süreniz, vizenize başvururken belirlenir, başvuru sürecinde değerlendirme için sunulur. 

Skilled Worker vizesiyle İngiltere’de beş yıl çalıştığınız takdirde kalıcı oturuma, kalıcı oturumdan 1 yıl sonra da vatandaşlığa başvuru imkanı bulunur.

 

SKILLED WORKER VİZESİNE BAŞVURMAK İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR NELERDİR?

  • Home Office tarafından onaylanmış bir işveren ile çalışmak.
  • Size teklif edilen işin detaylarının olduğu işvereninizden bir “sponsorluk sertifikası” almak (Bu sponsorluk sertifikası işverene ait bir sertifikadır ve işverenlerin bu sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Sertifikası olmayan işverenler Home Office’e başvuru yaptıkları takdirde bu sertifikayı alabileceklerdir. Sertifika alma şartları eskiye göre daha da kolaylaştırılmıştır).
  • Uygun meslekler listesindeki bir işi yapmak. (Uygun meslekler listesini aşağıda bulabilirsiniz.)

Skilled Worker visa: eligible occupations and codes – GOV.UK (www.gov.uk)

  • Vize başvurusu yapmadan önce onaylanmış bir iş teklifine sahip olmak.
  • Size teklif edilen maaş hem o iş türü için belirlenen asgari ücretten yüksek olması, hem yıllık 25,600£’dan yüksek olması hem de saatlik 10.10£’dan yüksek olması.
  • B1 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmak
  • Banka hesabınızda en az 1270 £ bulunması

 

SKILLED WORKER VİZESİNE BAŞVURU ÜCRETİ NEDİR?

Scale-Up vizesi başvuru ücreti 625 £ ile 1423 £ arasında değişmektedir. Ayrıca her yıl için 624 £ sağlık sigortası ücreti ödemeniz gerekmektedir.

 

SKILLED WORKER VİZESİ BAŞVURULARI NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIYOR?

Başvuruların sonuçlanması ortalama 4 hafta sürüyor.

 

SKILLED WORKER VİZESİ İLE AİLEM DE İNGİLTERE’YE YERLEŞEBİLİR Mİ?

Eş ve çocuklarınızı da bu vize kapsamında İngiltere’ye getirebilirsiniz. Diğer çalışma vizelerinde olduğu gibi Skilled Worker vizesi ile İngiltere’de çalışmaya başladığınızda eşiniz İngiltere’de çalışma iznine, çocuklarınız ise devlet okullarında ücretsiz okuma hakkına sahip olacaktır.

 

SKILLED WORKER VİZESİ İLE İNGİLTERE VATANDAŞI OLUNUR MU?

Diğer çalışma vizelerinde olduğu gibi Skilled Worker vizesi ile İngiltere’de çalışmaya başladıktan 5 yıl sonra ailenizle birlikte süresiz oturum izni (Indefinite Leave to Remain) elde ediyorsunuz. Süresiz oturum iznine sahip olduktan 1 yıl sonra ise İngiliz vatandaşlığına başvurabiliyor, başvurudan sonra yine ailenizle birlikte ortalama 6 ay sonra İngiliz vatandaşı olabiliyorsunuz.

 

İngiltere’de Çalışmak için En Kolay Alınan Yeni Vize, Scale Up Vizesi

 

1 Comment

  • Nuray varlı dedi ki:

    Merhaba detaylar güzel olmuş . Skilled worker vizesi ile giden ailenin çocukları üniversite devlet kredisinden faydalanabilir mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir