İngiltere’de Çalışmak için En Kolay Alınan Yeni Vize, Scale Up Vizesi

İngiltere’nin Brexitle beraber Avrupa Birliği’nden çıkması sebebiyle karşılaştığı engeller kalifiye personel sorunu yaşamasına neden oldu. Olaya Türkiye tarafından baktığımızda da yine Brexit nedeniyle İngiltere ve Türkiye arasında bulunan Ankara Anlaşması’nın da sona ermesi ile Türkiye’den İngiltere’ye yaşanan yoğun göç de oldukça azaldı.

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Skilled Worker Visa ile sorun bir nebze olsa giderilse de bu vize türünün sponsorluk kısmı hayli vakit almakta ve işlem süreçlerini uzatmaktaydı. Bu nedenle İngiltere’de hükümet yaşanan kalifiye personel sorununa istinaden göçmenlik yollarında daha pratik ve daha uygulanabilir çözümlere yöneldi. Bu noktada Ağustos 2022 itibariyle uygulanmaya başlanan Scale-Up vizesi devreye girdi.

 

SCALE-UP VİZESİ’NİN AVANTAJLARI NELER?

Sponsorluğa dayalı diğer çalışma vizelerinde sınırsız oturum izni alana kadar, yani minimum 5 yıl boyunca işverenin sponsorluğuna ihtiyaç duyulurken, Scale-Up vizesinde sponsor olan firmada 6 ay çalıştıktan sonra hem çalışanın firmaya, hem de firmanın çalışana karşı sorumluluğu ortadan kalkıyor. Bu 6 ayın sonunda ister çalıştığınız firmada iş hayatınıza devam edebilir, ister başka bir firmada işe başlayabilir, isterseniz de kendi işinizi kurabilirsiniz. Yani vizeye başvuru esnasında sponsor olacak firmaya ihtiyacınız varken, 6 ayın sonunda bu zorunluluk tamamen ortadan kalkıyor. Bu noktada Scale-Up vizesi İngiltere’deki diğer çalışma vizelerine göre büyük avantaj sağlıyor.

Scale-Up vizesiyle İngiltere’de 5 yıl çalıştığınız takdirde kalıcı oturuma, kalıcı oturumdan 1 yıl sonra da vatandaşlığa başvuru imkanı bulunuyor.

 

FİRMALARIN SCALE-UP KRİTERLERİNE SAHİP OLMASI İÇİN GEREKENLER NELER?

Scale-Up kriterlerine kabul edilmek için firmanızın son 3 yılda %20 büyüme göstermiş olması gerekir. Bu büyümeyi işçi istihdam ederek ya da cironuzdaki artışla gösterebilirsiniz. Bir diğer koşulsa şirket kurduğunuz anda minimum 10 işçi ile faaliyete başlamış olmalısınız ve bu sayıda 3 yıl boyunca azalma olmamalı.

 

SCALE-UP VİZESİNE BAŞVURACAKLARIN SAHİP OLMASI GEREKENLER NELER?

 • Başvuru yapmak için öncelikle Scale-Up kriterlerine sahip bir işyerinden bir iş teklifi almalısınız.
 • Alınan iş teklifi de mesleğiniz ve şu ana kadar iştigal ettiğiniz işinizle alakalı olmalı.
 • Maaş teklifiniz yıllık minimum 33.000 £ olmalı.
 • Minimum B1 seviyesinde dil yeterliliğiniz olmalı.
 • Banka hesabınızda en az 1270 £ bulundurmalısınız.

 

SCALE-UP VİZESİNE BAŞVURU ÜCRETİ NEDİR?

Scale-Up vizesi başvuru ücreti 715 £. Ayrıca her yıl için 624 £ sağlık sigortası ücreti ödemelisiniz.

 

SCALE-UP VİZESİ BAŞVURULARI NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIYOR?

İngiltere’den yapılan başvuruların sonuçlanması ortalama 8 haftayı bulurken Türkiye’den başvurduğunuzda bu süre 3 haftaya düşüyor.

 

SCALE-UP VİZESİ İLE AİLEM DE İNGİLTERE’YE YERLEŞEBİLİR Mİ?

Eş ve çocuklarınızı da bu vize kapsamında İngiltere’ye getirebilirsiniz. Diğer çalışma vizelerinde olduğu gibi Scale-Up vizesi ile İngiltere’de çalışmaya başladığınızda eşiniz İngiltere’de çalışma iznine, çocuklarınız ise devlet okullarında ücretsiz okuma hakkına sahip olacaktır.

 

SCALE-UP VİZESİ İLE İNGİLTERE VATANDAŞI OLUNUR MU?

Diğer çalışma vizelerinde olduğu gibi Scale-Up vizesi ile İngiltere’de çalışmaya başladıktan 5 yıl sonra ailenizle birlikte süresiz oturum izni (Indefinite Leave to Remain) elde ediyorsunuz. Süresiz oturum iznine sahip olduktan 1 yıl sonra ise İngiliz vatandaşlığına başvurabiliyor, başvurudan sonra yine ailenizle birlikte ortalama 6 ay sonra İngiliz vatandaşı olabiliyorsunuz.

 

İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

2 Comments

 • Ali dedi ki:

  Merhabalar
  Öncelikle paylaşımlarınız için size teşekkür ederim, paylaşımlarınız ufkumu açıyor, düşüncelerim ve fikirlerim konusunda çok faydalı oldu. 🙏

 • Shem dedi ki:

  Merabalar, Turkiyede Scale up vizasini almaya yardimci olucak agency tavsiye edebilirmisiniz?
  Tesekkurler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir