İngiltere’ye Taşınmadan Önce İngilizce Öğrenme

Son yıllarda Türkiye’de, özellikle de büyük şehirlerdeki zor yaşam şartları, uzun çalışma saatleri, trafikte harcanan zaman, Türk eğitim sistemindeki sorunlar, hayat şartlarının zorluğundan dolayı gitgide daha mutsuz, daha toleranssız bir toplum haline gelmiş olmamız pek çok kişinin daha medeni yaşamlar sürebileceği, çocuklarına daha iyi eğitim olanakları sunabileceği ülkelere göç etmesine neden oluyor.  

Diğer Avrupa ülkelerine nazaran ırkçılığın minimum seviyede olduğu ülkelerden İngiltere de Türkiye’den yüksek oranda göç alan ülkelerin başında geliyor. Kaliteli ve ücretsiz eğitim, altı yılda İngiliz vatandaşlığını alarak çifte vatandaşlık sahibi olabilme imkanı sebebiyle İngiltere, çocuklu aileler tarafından özellikle tercih ediliyor.

Başta Ankara Anlaşması olmak üzere farklı vize türlerine başvurarak İngiltere’ye gelme hazırlıkları yapan ailelerin en çok kaygı duydukları konuların başında İngiltere’ye taşındıklarında çocuklarının yeni okullarına alışma süreci geliyor. İngiltere’ye ailesiyle birlikte 4 yıl önce yerleşmiş ve konu hakkında pek çok yazısı olan bir blogger anne olarak bana da bu konuda mail yağıyor. Elimden geldiğince maillere cevap vermeye çalışsam da cevaplardan herkesin faydalanabilmesi için bu soruların cevaplarının bulunduğu yeni bir blog yazısı yazmak en mantıklısı.

İngiltere’ye taşınmadan önceki süreçte ve taşındıktan sonra okula alışma sürecinde İngilizce dil gelişimi için çocuklarımıza nasıl destek olabiliriz?

İngiltere’ye taşındıktan sonra çocuklarının mevcut İngilizce konuşma ve anlama becerilerinin okuldaki dersleri anlamaya yetmeyeceğinden endişelenen çoğu aile özellikle konuşma ve anlama becerilerini geliştirebilmeleri için İngilizce özel dersin faydalı olacağını düşünse de genellikle buna zaman ayırma konusunda zorlanıyor ve dahası anadili İngilizce olan öğretmenlerden özel ders almak bütçesel olarak zorlanmalarına neden oluyor. 

İşte bu noktada imdadımıza, çocukların anadili İngilizce olan öğretmenlerle özel ders yapabildikleri İngilizce öğrenme programı Cambly Kids yetişiyor.

 • Cambly Kids çocukların anadili İngilizce olan eğitmenlerden online İngilizce dersi alabildikleri bir web sitesi. 
 • Tüm dersler çocukların İngilizce seviyelerine göre oluşturulmuş bir ders planı çerçevesinde gerçekleşiyor. Tabii ki bu ders planları çocuklar için özel müfredat ile renkli, eğlenceli, çocukların ilgisini canlı tutabilecek ders içerikleri ve ders ekranı ile zenginleştirilmiş bir şekilde takip ediliyor.
 • Programdaki tüm eğitmenlerin çocuklara öğretme tecrübesi bulunuyor ve çocuklar ile gayet başarılı bir şekilde iletişim kuruyorlar.
 • Eğitmenlerin profillerine girip tecrübeleri incelenebiliyor ve seçilen eğitmenle ders gerçekleştirilebiliyor. Hep aynı eğitmen ile ders yapılabiliyor ve anne-babalar dilerlerse eğitmen ile haftada 1 kere görüşebiliyor.
 • Anne-babalar çocukların eğitmenlerini ve ders günü-saatlerini seçebiliyor.
 • Tüm dersler kayıt altına alınıyor ve anne-babalar bu dersleri izleyebiliyor. 
 • Cambly Kids’in en büyük avantajlarından bir tanesi; çocuklar evlerinin güvenliğinde, anne-baba gözetiminde ders alabiliyor.
 • Sağladığı bir diğer avantaj ise, dersler online olarak gerçekleştiği için kurslara kıyasla daha uygun fiyatlı. Dahası ilk 14 gün içinde memnun kalmama durumunda %100 para iadesi de var.
 • Aboneliklerde haftada 2, 5 ya da 7 gün ve günde 30 dakikalık ders tercihi yapılabiliyor. 

 

 

Cambly Kids çocuklar için İngilizce konusunda yararlı olduğunu düşündüğüm bir program, İngiltere’ye ya da çocukların İngilizce eğitim alacakları diğer ülkelere taşınmak üzere olan tüm ailelerin arayışlarına yanıt oluyor. Çocukların İngilizce öğrenmelerini ve İngilizce konuşmalarının daha akıcı hale gelmesini isteyen aileler bu opsiyonu değerlendirmeli. 

İngilizce programı tavsiyesi arayan yetişkinler ise Cambly Kids’in yetişkinler için olan versiyonu Cambly uygulamasına göz atabilir. 

 

İngiltere’de İlkokullardaki Eğitim Sistemi, Türk Çocukların İngilizce ile İmtihanı

 

5 Comments

 • Hatice dedi ki:

  Mrb bu aralar ingiltereye yerleşmek gibi deli sorular var kafamızda ama ne dil var ne bi tanıdık neler yaparız zorlanirmiyiz iş bulurmuyuz bunların hiç birini bilmiyoruz bize yol gösterecek kimsede yok ankara vizesiyle nasıl yaparız onuda bilmiyoruz sürekli araştırıyorum bazıları bin pişman gittiğine bazılarida iyiki gelmişim diyor en fazla Türk göçmen ingilteredeymis iş imkanı varmı neler yapmalıyız deneyimlerinizle bize yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Nnnn dedi ki:

  Merhaba ben google da İngiltere ilgili yazılarınızı okuyarak size ulaştım öğretim elemanıyım ve doktora sürecimdeyim 2020 yılında 1 yıllığına ingiltereye araştırmacı öğrenci olarak gideceğim. İngiltereye giderken hamile kalsam ve orada doğum yapsam bu durum çocuğuma olumlu olarak yansır mı? Vatandaşlık alamıyor hemen doğumla ama ileride eğitim çalışma yaşama gibi hakları olur mu? Şimdiden teşekkürler

 • Ramazan dedi ki:

  Gezenti Anne selam,

  Önerebileceğiniz ingilizce öğrenme programı olarak sadece Cambly mi var? Örneğin ingilizceogrenmeprogrami web sitesinde birçok güzel ingilizce öğrenme uygulaması var. Bu uygulamalar hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerizi paylaşabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 • Bella dedi ki:

  Merhaba okul öncesi. Öğretmeniyim v etr nin malum koşullarından dolayı ingitereye gitmeyi düşünüyorum. Fakat İngilizce olayı sıkıntı. Orda mesleğimi yapma şansım var mı? Ayrıca Bulgaristan çifte vatandaşlığım var bu bir avantaj mı dezavantaj mı olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir