Londra’da Çocuklarla Gidilecek Yerler, Parklar, Müzeler, Kafeler

İngilizler genel anlamda çocuklara çok değer veren bir millet olduğu için başkent Londra’da da çocuklarla yapılacak, çoğu ücretsiz olan pek çok aktivite mevcut. Şimdi kısaca Londra’da çocuğunuzla gidebileceğiniz parklara, müzelere, restoranlara vb. yerlere, buralarda neler yapabileceğinize kısaca bir göz atalım.

1 – HYDE PARK VE DIANA MEMORIAL FOUNTAIN

Londra demek uçsuz bucaksız parklar demek. Londra parkları demek sincaplar, tilkiler, geyikler, göletler, ördekler, yemyeşil çimenler, birbirinden renkli ağaçlar, kafeler, piknik alanları, koşu ve yürüyüş parkurları demek.

Londra parkları arasında en çok bilineni ise hiç kuşkusuz ki Hyde Park. Hyde Park öyle büyük bir park ki 5 farklı metro istasyonundan, 5 farklı kapıdan girilerek ulaşılabiliyor. Hyde Park’ta çocuğunuzun bisiklet veya scooterı ile gezebilir, elinizle sincapları ve ördekleri besleyebilir, piknik yapabilirsiniz. Hyde Park’ın kalbindeki dev gölette pedalla çevrilen botlardan kiralayarak bir nevi sandal sefası yapmak da çocukların sevdiği aktivitelerden biri.

Hyde Park’ın kuzeybatı köşesinde bulunan Diana Memorial Fountain özellikle yaz aylarında çocuklu aileler ile dolup taşıyor. Çocuklar buradaki sığ havuzlarda sularla oynamaya bayılıyor.


 

2 – KENSINGTON GARDENS VE DIANA MEMORIAL PLAYGROUND

Bir dönem Kensington Sarayı’nın özel bahçesi konumunda bulunan Kensington Gardens, günümüzde Hyde Park gibi Birleşik Krallık Monarşisi’ne ait olup da halka açık olan parklar arasında yer alıyor. Kensington Gardens, Hyde Park’ın hemen batısında bulunuyor.

Parkın kuzeybatısında yer alan Diana Memorial Playground’daki dev korsan gemisi etrafındaki kum parkına çocuklar bayılıyor. Çocuklar çıplak ayakla geminin tepesinde, etrafında coşup oynarken anne babalar da parkın kafesinden aldıkları çayın kahvenin keyfini sürebiliyor.


 

3 – NATURAL HISTORY MUSEUM – DOĞA TARİHİ MÜZESİ

Londra’da girişi ücretsiz olan pek çok müze bulunuyor. Bunlardan çocuklara en uygun olan üçü (Doğa Tarihi Müzesi, Bilim Müzesi, V & A Çocukluk Müzesi) Müzeler bölgesi diye tabir edilen, güney Kensington bölgesinde yer alıyor.

Roma mimarisinin İngiltere’deki çarpıcı örneklerinden biri olarak kabul edilen binası ile bile başlı başına bir sanat eseri olarak kabul edilen Doğa Tarihi Müzesi botanik, paleontoloji ve zooloji ile ilgili milyonlarca örneği bünyesinde barındırıyor. Müzede nesli tükenmiş ya da doğada yaşayan hayvanların maket ve fosilleri sergileniyor. Müzenin girişindeki dev dinazor iskeleti ve dinazorlar bölümündeki diğer detaylar epey ilgi çekiyor.

Kış aylarında Doğa Tarihi Müzesi’nin önünde kurulan buz pateni pisti de hem çocuklar hem büyükler için oldukça popüler.


 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.


 

4 – SCIENCE MUSEUM – BİLİM MÜZESİ

Bilimin gelişimini ve tarihteki örneklerinin sergilendiği müzede, sergilenenler hakkında bilgi alabileceğiniz birçok interaktif ekran bulunuyor. Müze klasik arabalar, en eski buharlı lokomotif, dünyanın ilk jet motoru, 10 bin yıl çalışacak saat prototipi, Apollo 10 uzay kapsülü gibi bilim tarihine dair 300 binden fazla öğeyi bünyesinde barındırıyor. Müzede ayrıca çeşitli sinema gösterileri, çocuklar için bilim geceleri gibi etkinlikler de düzenleniyor.


 

5 – LONDON EYE

Londra’nın en önemli simgelerinden biri olan London Eye, Thames Nehri’nin pek çok noktasından görülebilen 120 metre çapında dev bir dönme dolap. London Eye’ın camekan kabinleri de kendi gibi devasa, yaklaşık 20 kişi binebiliyor. Kişi başı 25 £ olan London Eye tam iki tur dönüyor ve toplamda yarım saat sürüyor. Tur sonrası 4D salonda yayınlanan Londra hakkındaki kısa filmi izlemek de ödediğiniz ücrete dahil. Çocuklar bu bölümü London Eye gezisinden bile daha çok seviyor.


 

6 – CHESSINGTON WORLD OF ADVENTURES

Londra’nın güney batısındaki Chessington bölgesinde yer alan Chessington World of Adventures çocuklara tema park, hayvanat bahçesi ve akvaryum keyfini bir arada yaşatıyor. Chessington World of Adventures’da aynı gün içerisinde hem hayvanların doğal ortamlarında safari yapılabiliyor hem de tema park kısmındaki birbirinden eğlenceli ünitelerde adrenalin dolu anlar yaşanabiliyor.


 

7 – HAMLEYS OYUNCAK MAĞAZASI

Bir oyuncak mağazasından çok daha ötesi diye tabir edebileceğim, Londra’nın ünlü alışveriş caddesi Regent Street üzerindeki Hamley’s tam 7 kattan oluşuyor. Satılan pek çok oyuncağın uygulamalı olarak sergilendiği ve çocuklar tarafından da denenebildiği mağazada, havada uçuşan bumeranglar, sihirli kumlar ve pek çok sıradışı elişi etkinliği çocukların büyülenmesine sebep oluyor.


 

8 – PLANET HOLYWOOD

Londra’da çocuk dostu pek çok restoran var ama özellikle bazıları “Çocuklu aileler için biçilmez kaftanım!” diye bas bas bağırıyor. Piccadily Circus’ın yakınlarında bulunan Hollywood temalı ünlü restoran Planet Hollwood da bunlardan biri. Planet Holywood’tan içeri adımınızı attığınız anda kendinizi 90’lı yıllarda çekilmiş bir Amerikan filmine ışınlanmış gibi hissediyorsunuz. Dev burgerler, milkshakeler, kostümlü garsonlar, sürekli yapılan eğlenceli anonslar, ekranlarda yer alan doğum günü kutlama mesajları çocuklarla güzel saatler geçirmenizi sağlıyor.


 

9 – RAINFOREST CAFE

Çocuklarınızla Amazon yağmur ormanları ambiyansında güzel bir yemeğe ne dersiniz?

Tropik yağmurlar, şelaleler, şimşekler Londra’nın kalbinde, Piccadilly Circus’ta bulunan Rainforest Cafe’de sizleri bekliyor. Doğum günü partilerinin de düzenlendiği Rainforest’ta her daim bir parti atmosferi oluyor ve çocuklar buna bayılıyor.


 

10 – WARNER BROS STÜDYOLARI – HARRY POTTER TURU

Warner Bros Stüdyolarında çocukların gözde filmlerinden Harry Potter’ın sahne arkası turuna çıkmak da Londra’da çocuklarla yapılabilecek en etkileyici aktivitelerden biri. Filmin çekildiği setleri ve kullanılan kostümleri görebileceğiniz bu tura katılmak isterseniz büyükler için 80 £, çocuklar için 75 £ ödemeniz gerekiyor. Warner Bros stüdyoları Londra’nın kuzeybatısındaki Leavesden mevkiinde yer alıyor.


 

11 – B BAKERY OTOBÜSLERİ İLE 5 ÇAYI TURU

İngilizlerin meşhur ritüeli 5 çayı keyfini Londra’nın nostaljik otobüsleri ile şehri gezerken yaşamak, B Bakery’nin efsane cupcakelerini tadıp çayınızı yudumlarken şoförünüzün anlatımı eşliğinde Londra’nın simge yapıları arasında otobüs turu yapmak, çocuklar için de büyükler için de hem lezzetli hem de eğlenceli bir aktivite. Victoria Hall’da başlayan B Bakery 5 çayı turu 1.5 saat sürüyor ve tura katılmak için kişi başı 45 £ ödemeniz gerekiyor.


 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.


 


 

12 – VICTOR AND ALBERT MUSEUM OF CHILDHOOD (ÇOCUKLUK ÇAĞI MÜZESİ)

Doğa Tarihi Müzesi ve Bilim Müzesi ile birlikte South Kensington’daki müzeler bölgesindeki üç müzeden biri olan Victor & Albert Müzesi ile karıştırılan Victor Çocukluk Çağı Müzesi Bethnal Green semtinde yer alıyor. Çocuklarla ilgili pek çok etkinliğin düzenlendiği bu interaktif müzenin koleksiyonunda oyuncak ayılar, porselen bebekler, kuklalar, model trenler, kurşun askerler, karton oyunlar, kostümler ve bir kısmı kraliyet tarafından bağışlanmış olan 40’ın üzerinde bebek evi bulunuyor. Giriş ücretsiz.


 

13 – LONDON POSTAL MUSEUM – LONDRA POSTA MÜZESİ

Dünyanın ilk sosyal networkü olan İngiltere posta ağının tarihini interaktif bir şekilde yansıtan İngiltere Posta Müzesi çocuklarla Londra keşfi için keyifli bir seçenek. Londra Posta Müzesine geldiğinizde gizli tünellerde tren yolculuğuna katılabilir, kendi posta pulunuzu tasarlayabilir, interaktif oyunlar oynayabilir, geçmişe keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.


 

14 – LONDON TRANSPORT MUSEUM – LONDRA ULAŞIM MÜZESİ

Londra’nın meşhur çift katlı kırmızı otobüsleri, trenleri, Londradaki ulaşım ve tarihine dair herşeyi bulabileceğiniz müze Covent Garden’da yer alıyor. Çocukların ücretsiz girebildiği müzede büyüklerden 16 pound alınıyor.


 

15- LONDON ZOO

1828 yılında kurulan ve dünyanın en eski hayvanat bahçesi olan London Zoo hayvanların doğal ortamlarına uygun şartlarda yaşatılması ile takdir topluyor. Goriller, aslanlar, kaplanlar, lemurlar, örümcekler, kuşlar ve balıklar gibi 16 binin üzerindeki hayvan sayısı ile London Zoo aynı zamanda İngiltere’nin de en büyük hayvanat bahçesi. London Zoo’da en çok penguenlerin kumsal temalı dev bir havuzda hem suyun altından hem de üstünden izlenebildiği penguen kumsalı ile kelebek çadırı ilgi çekiyor. Londra Hayvanat Bahçesi giriş ücreti çocuklar için 15 £, büyükler için 20 £.


 

16 – WINTER WONDERLAND

Noel ve Yılbaşı döneminde Londra’daysanız, çocukların çok eğlenebilecekleri dev bir lunapark olan Winter Wonderland’ı kaçırmamalısınız. Her sene Hyde Park’ta kasım ortasında kurulan Winter Wonderland Ocak ortasına kadar açık kalıyor. Türkiye’deki lunaparktakilerle aynı mantıkla Winter Wonderland’a giriş ücretsiz, çocukların bindiği ünitelere ücret ödeniyor. Minik kulübelerde pek çok çeşit yiyecek içecek satışı da mevcut Winter Wonderland’de tam bir Noel coşkusu yaşanıyor.


 

17 – RITZ HOTEL LONDON’DA 5 ÇAYI

İngilizler için geleneksel 5 çayı ritüeli oldukça önemli. Ritz Hotel London’da son derece şık bir ortamda sunulan versiyonu da özellikle turistler için en popülerlerinden biri. Çocukların İngiliz aristokrasisini yaşaması için müthiş bir fırsat. Ritz London’da gün boyu devam eden Afternoon Tea’nin kişi başı ücreti çocuklar için 35£, büyükler için 58 £.


 

18 – RIPLEY BELIEVE IT OR NOT MUSEUM (İSTER İNAN İSTER İNANMA!)

MEKAN KALICI OLARAK KAPATILMIŞTIR.

Londra Piccadilly Circus’ta bulunan Ripley’s Believe It or Not Müzesi iki başlı buzağıdan, dünyanın en uzun  adamına, kelebeklerle yapılmış tablodan, dünyanın sürüş izni olan en küçük arabasına, 700’den fazla tuhaf ve sıradışı sergiye ev sahipliği yapıyor. Maceraperest Robert Ripley’in ayak izlerini takip edin ve tuhaflıklarla dolu 5 katı keşfedin. Sonsuz sayıdaki koridorun içinde kaybolma hissi veren LABİRENT AYNALARI ve dengede durmakta zorlanacağınız KARA DELİĞİ sakın kaçırmayın.


 

19 – PEGGY PORSCHEN CAKES

Son dönemde Londra’ya gelip de ödüllü cupcake kafesi Peggy Porschen Cakes’in önünde Instagram için fotoğraf çektirmeyen çok az turist vardır sanırım. Bu pempiş kafeye kız çocukları da bayılıyor. Mekan o kadar popüler ki önünde neredeyse her daim kuyruk oluyor. Zaten kuyrukta beklemek İngiltere’nin olmazsa olmazı, sonunda o pempiş cupcakelere ulaşmak için beklemeye değiyor mu? Değiyor.


 

20 – ROYAL OBSERVATORY VE GREENWICH PARK

Londra’nın güney doğusunda yer alan Greenwich, başlangıç meridyenin geçtiği yer olarak kabul ediliyor. Greenwich’e geldiğinizde çocuklarınızla birlikte Royal Observatory’yi ziyaret edebilir, meridyenin başlangıç noktasında fotoğraf çektirebilirsiniz. Daha sonra Royal Observatory’nin de sınırları içinde bulunduğu Thames Nehri manzaralı, devasa Greenwich Park’ın çimlerine yayılabilirsiniz. Oldukça eğimli olan bu parkta çocuklar çimde aşağı doğru yuvarlanmaya bayılıyor. Royal Observatory giriş ücreti çocuklar için 6.5 £, büyükler için 15 £. 

21 – CUTTY SARK

Bir dönemin en hızlı yelkenlisi, şu anda ödüllü bir Londra müzesi. Yine Greenwich Bölgesi’ndeki Cutty Sark’ı ziyaret ettiğinizde çocuklarınız hem böyle bir gemideki yaşama tanıklık edebilir, hem de müze etrafındaki panayır havasındaki ambiyansta eğlenebilir. Cutty Sark Müzesi giriş ücreti büyükler için 13.5 £, çocuklar için 7 £.
 


 

22 – TELEFERİK İLE THAMES NEHRİ TURU

Emirates Air Line adı verilen teleferikler ile çocuklarınızla Thames Nehri’ni gökyüzünden izlemeye ne dersiniz?

Greenwich’ten kalkan bu teleferik 1 km boyunca 90 metre yükseklikte ilerlerken Thames Nehri’ni, Canary Wharf’taki gökdelenleri ve Olympic Park’ı izlemenize olanak sağlıyor. Emirates Air Line’ı oysterınız ile sadece 3.5 £ harcayarak tek yön kullanabileceğiniz gibi, kişi başı büyükler için 10.70 £, çocuklar için 6.20 £ vererek hem gidiş dönüş teleferik turu hem de Emirates Havacılık Müzesi’ne giriş ve uçuş simülasyonuna katılma hakkı elde edebiliyorsunuz.


 

23 – THE MAGIC GARDEN,HAMPTON COURT PALACE

Hampton Court Sarayı bünyesindeki oyun alanı olan The Magic Garden Londra’nın güneybatısındaki Bushy Park yakınlarında yer alıyor. Giriş ücretinin büyükler için 8 £, çocuklar için 6 £ olduğu park eğlencesini 8. Henry’nin hayatından kesitler bulacağınız Hampton Court Sarayı gezisi ile de birleştirmek mümkün.


 

24 – LONDRA LEGOLAND

Londra’nın batısındaki Windsor semtinde, Windsor Kalesi’ne yakınlarında yer alan Legoland’e şehir merkezinden toplu taşımayla yaklaşık 2 saatte ulaşılıyor. İstanbul’dakinden farklı olarak açık havada çok daha büyük bir alana yayılmış olan Legoland Paris’teki Disneyland ya da bizdeki Vialand tarzındaki pek çok eğlence ünitesine sahip tema parklardan biri. Eğlence ünitelerinin yanı sıra Miniland adı verilen alanda tüm dünyadaki simge yapıların legodan yapılmış minyatür halleri sergileniyor. Legoland giriş bilet ücreti internetten alındığı taktirde kişi başı 29 £. Giriş ücretine tüm eğlence ünitelerinin fiyatı dahil. Legoland Windsor olarak da bilinen tema parka metro ile Heathrow havaalanına gittikten sonra, 703 no’lu otobüsler ile ulaşılıyor.


 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.


 

Londra Restoran Tavsiyeleri

Londra Çevresinde Gezilecek Güzel Köyler

2 Comments

  • Hayati dedi ki:

    Benim tek hayalim ingiltere de ailemle yaşamak kuralcı ve haksızlıkların olmadığı refah bir ülke ingilizcem çok iyi orda yaşayıp ingilizceyi ana dili gibi konuşmak istiyorum.yardimlariniz için bekliyorum

  • Özlem dedi ki:

    Kaleminize sağlık, çok detaylı paylaşmışşsınız..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir