İngiltere’de İş Bulmak

Son yıllarda Türkiye’den İngiltere’ye pek çok Türk’ün göç etmesi kalanlar için de böyle bir adım atabilmek için cesaret veriyor. İngiltere’ye bireysel ya da ailece taşınmak isteyen herkesin aklına ilk gelen ‘İngiltere’de, özelllikle de Londra’da nasıl iş bulurum?’ sorusu oluyor. İngiltere’de Türkleri yoğunlukla hizmet sektörü olmak üzere pek çok alanda çalıştığını görmek mümkün. Berberlik, taksi şoförlüğü, restoran ve kafe işletmeciliği, garsonluk vb. işler Türkler arasında oldukça yaygın. Bunların yanısıra İngiltere’de finans ve bilgi işlem(IT) sektörlerinde çalışan pek çok beyaz yakalı da bulunuyor. Peki bu işler İngiltere’de nasıl bulunuyor?

 

1 – TÜRKİYE’DE YAŞARKEN KURUMSAL ŞİRKETLERDE ÇALIŞMAK ÜZERE İNTERNET’TEN İŞ BULMA

Finans, bilgi işlem , enerji gibi sektörlerde beyaz yakalı olarak çalışabilmek için internet üzerinden, Linkedin gibi platformlarda iş aramak ve bulmak mümkün. Ancak kabul edilme durumunuzda işveren firmanın TIER 2 adı verilen genel çalışma vizenize sponsor olması gerekiyor. Bunun için de firmanın sponsor olabilme yetkisine sahip olabilmesi gerekiyor. Firma bu yetkiye sahip olsa bile bu yetkiyi sadece sınırlı sayıda kişi için kullanabiliyor. (Sponsorlukla kastedilen vize parası değil, firmanın vizeyi alabilmeniz için size kefil olması. Firma size sponsor olduktan sonra vizeye ödenecek ücretin sizin tarafınızdan mı firma tarafından mı ödeneceği konusu tamamen sizin aranızdaki anlaşmaya bağlı bir durum.)

Ayrıca işverenin İngiltere ve Avrupa Birliği sınırları içerisinde bu iş için uygun kişiyi bulamadığını da ispatlaması gerekiyor. Çalışacak kişinin, yani sizin ise en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösteren bir belge ile dil yeterliliğini ispatlamanız bekleniyor.

Aslında tüm bu formalitelerin altında yatan neden İngiliz hükümetinin beyaz yakalı çalışanları öncelikle İngiliz vatandaşlarından tercih edilmesini istemesi. Kısaca İngiliz hükümeti işveren firmaya ‘Avrupa Birliği dışındaki bir ülkeden birini işe alırsan seni uğraştırırım.’ diyor. Kaldı ki Brexit’ten sonra AB vatandaşları için dahi çeşitli sınırlamalar getirilecek gibi duruyor. Kısaca gün geçtikçe ve talep arttıkça İngiltere’den firma sponsorluğunda TIER 2 genel çalışma vizesi almak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Tier 2 vize ve danışmanlık ücreti nedir? öğrenmek için tıklayın.

Peki genel çalışma vizesi almak bu kadar zorsa bu kadar Türk İngiltere’ye nasıl göç ediyor?

Bu noktada devreye Ankara Anlaşması giriyor.

2 – ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ İLE İŞ KURARAK İNGİLTERE’YE YERLEŞME

Ankara Antlaşması Vizesi (ECAA), Türk vatandaşlarının İngiltere’de kendi işlerini kurarak aileleri ile birlikte İngiltere’de yaşamalarına ve çalışmalarına olanak sağlayan, İngiltere ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmış özel bir anlaşmaya dayanan bir İngiltere çalışma vizesi türü. İngiltere’de kendi işini yapabileceğine inanan her Türk vatandaşı, bu işi yapabileceğini gösteren eğitim, tecrübe ve işi kurmasına yeterli sermayeye sahipse İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvurarak İngiltere’de göçmenlik statüsü elde edebiliyor. Bu vize türünde hiçbir firmanın sponsorluğu gerekmiyor. İster temizlik şirketi açın, ister kuaför salonu, sadece yapacağınız iş planının mantıklı bir plan olması yetiyor.

Ankara Anlaşması vizesine Türkiye’den başvuru yapılabileceği gibi, İngiltere’ye turist vizesi ile gelip İngiltere’den başvuru da yapılabiliyor. İkinci yöntemin en büyük handikabı Türkiye’deki düzeni bozup İngiltere’ye taşındıktan sonraki yaklaşık 6 ay süren bekleme süreci. Sonucun olumlu olup olmayacağını bilmeden geçen bu süreç, kabul edilmez ise dönmek zorunda kalma ihtimali sıkıntı yaratıyor.

GÜNCELLEME: 31 Aralık 2020 itibariyle İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldığı için Ankara Anlaşması (ECAA-European Community Association Agreement) İngiltere için geçerliliğini yitirdi ve Türklerin Ankara Anlaşması ile İngiltere’de çalışma ve yaşama olanağı ortadan kalktı.  İngiltere’de çalışmak isteyenler için puana dayalı yeni bir göç sistemi oluşturuldu. Artık T.C. Vatandaşları da, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşları da, diğer ülke vatandaşları da, kısaca İngiliz pasaportuna sahip olmayan herkes bu sistem ile vize başvurusunda bulunarak İngiltere’de çalışma imkanına sahip olabilecek.

Puana dayalı yeni göç sisteminin detaylarını öğrenmek için tıklayın.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

32 Comments

 • emre çelik dedi ki:

  ben türkiyede yaşayan kaynak ustasıyım hayatımın geri kalanını ingilterede geçirmek istiyorum oraya nasil gidebilirim

 • Batu dedi ki:

  İyi günler. Profesyonel olarak uzak doğu sporu yapıyorum. İngiltere’ye sadece antrenman amaçlı gidip orada idmanlarımı bir süre yapıp tekrar ülkeme dönme şansım var mı?

 • özge dedi ki:

  merhaba , ingiltereden br iş teklifi aldım . Ancak dil yeterliliğim yok , ankara anlaşması ile turist vizesi alıp gelip daha sonra oturma izni ile orada çalışamam ve yaşamam mümkün olur mu ?

 • Melike Cemal dedi ki:

  Merhaba benim ismim melike istanbulda yaşıyorum ingiltereye gidip çalışmak istiyorum çocuk bakımı temizlik yemek ütü herşey gelir elimden aceba ingilterede türkiye den nanny yada temizlik personeli götüren firma varmı nasil müracaat edebilirim

 • Oğuz dedi ki:

  Merhaba, yazınızı keyifle okudum. Yeterli seviyede İngilizce biliyorum. Türkiye’den almış olduğum diploma ile İngiltere’de öğretmenlik yapma imkânım var mı? Veya uluslararası ehliyetimle taksicilik vs. bir iş yapmak için nasıl vize alabilirim.

 • Banu dedi ki:

  ** Merhaba, İngilterey’ ye Ankara Antlaşması ile gelmek istesem uluslararası pilates eğitmeni sertifikamla bir iş yeri açmam mümkün müdür?

  1- Yapmayı düşündüğüm iş mantıklı mıdır? İngiliz halkı Türk bir pilatesçi ile çalışmayı tercih eder mi?
  2- Bu iş için kiralayacağım evin bir odasını kullanabilir miyim? Yada bir stüdyo mu kiralamalıyım?
  3- Maliyeti düşürmek açısından internetten özel ders verilir şeklinde bir sayfa açıp, kişiye özel evlerinde ders verme olanağım olur mu? Bunu tercih ediyorlar mı?
  4- Diyelim ki geldim ve başladım. Bu işi yaparken orada ki başka bir pilates stüdyosu ile de (ek gelir amaçlı) saatlik ücret karşılığı çalışabilir miyim?
  5- Zamanla orada almam gereken bir eğitim yada sertifikayı alırsam İngiltere Hastenelerinde yada fizik tedavi merkezlerinde çalışma imkanım olur mu? (pilates üzerine çalışılacak birimlerini kastediyorum)
  6- Bir kafe açmak istesem aşçılık sertifikası sahibi olmam gerekir mi?
  7- Son olarak yapacağım işi bir kasaba da mı yoksa merkezi bir şehir de mi açmalıyım? Hangisi daha avantajlı olur bilginiz var mı?

  ** Daha önce bir blok yazınızda Ankara Antlaşması ile ilgili bir danışmanlık şirketi bilmediğinizi yazmıştınız. Ancak yakın zamanda duyduğunuz, bildiğiniz, güvenilir bir danışmanlık şirketi varsa (İzmir için) onu da benimle paylaşırsanız sevinirim.
  ** Cevaplayacağınız yada cevaplayamayacağınız herşey için şimdiden çok teşekkür ederim. Sevgiler..

  • seda dedi ki:

   merhaba, bu sorulara cvp bulabildiniz mi? bulduysanız benimle de paylaşır mısınız acaba?
   teşekkürler 🙂

   • Gezenti Anne dedi ki:

    Hangi sorulara?

    • Ahmet dedi ki:

     Mrb turkiyede mebte ingilizce öğretmeniyim. Evliyim ve 1 çocuğum var. Bundan sonra ingilterede ya da başka bir ülkede yaşamak istiyorum. Mümkün müdür illa öğretmen olacağım demiyorum başka işler de olur? Bilgi verebilir misiniz

 • Banu dedi ki:

  ** Ankara Antlaşmasına başvurarak uluslararası pilates eğitmeni sertifikamla bir iş yeri açmam mümkün müdür?
  1- Yapmayı düşündüğüm iş mantıklı mıdır? İngiliz halkı Türk bir pilatesçi ile çalışmayı tercih eder mi?
  2- Bu iş için kiralayacağım evin bir odasını kullanabilir miyim? Yada bir stüdyo mu kiralamalıyım?
  3- Maliyeti düşürmek açısından internetten özel ders verilir şeklinde bir sayfa açıp, kişiye özel evlerinde ders verme olanağım olur mu? Bunu tercih ediyorlar mı?
  4- Diyelim ki geldim ve başladım. Bu işi yaparken eayrıca ek gelir olarak orada ki başka bir pilates stüdyosu ile saatlikte çalışabilir miyim?
  5- Zamanla orada almam gereken bir eğitim yada sertifikayı alırsam İngiltere Hastenelerinde ve yada fizik tedavi merkezlerinde çalışma imkanım olur mu? (pilates üzerine çalışılacak birimlerini kastediyorum)
  6- İngiltere’ de kafe açmak için bir aşçılık sertifikası almam gerekir mi?
  7- Son olarak yapacağım işi bir kasaba da mı yoksa merkezi bir şehir de mi açmalıyım? Hangisi daha avantajlı olur bilginiz var mı?

  ** Daha önce bir blok yazınızda Ankara Antlaşması ile ilgili bir danışmanlık şirketi bilmediğinizi yazmıştınız. Ancak yakın zamanda duyduğunuz, bildiğiniz, güvenilir bir danışmanlık şirketi varsa (İzmir için) onu da benimle paylaşırsanız sevinirim.
  ** Cevaplayacağınız yada cevaplayamayacağınız herşey için şimdiden çok teşekkür ederim. Sevgiler..

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Konu özelinde spesifik bir bilgim yok ancak iş planını mantıklı bir şekilde yaparsanız kabul görmemeniz için hiç bir sebep yok. İngiltere’de eğitim almamız ve iş olanaklarınızı arttırmanız da mümkün. Güvenilir firma Londra’da biliyorum yanlızca.

 • Şükrü dedi ki:

  Merhabalar, Bende ingiltereden iş teklifi aldım ve vize için tier 2 ya başvurmam gerekiyor ama bunun içinde belirli şartlar var. Mesela Belirttiğiniz B1 seviyesi ingilizceyi kanıtlamak için ülkemizde olan sınavlardan sadece IELTS mevcut ve bununda visa ile ilgili olduğu için IELTS for UKVI – General IELTS başvurmak ve herbirinden B1 yani 4.0 almak gerekiyor diye biliyorum. Benim sorum bu verdiğim bilgiler doğrumudur siz aynı şekildemi yaptınız. her 2 günde bir IELTS sınavı yapılmakta ama UKVI yani vize için olanı ayda 1 yapılmakta. bununla ilgili bir bilginiz varmıdır ?

  2. sorum diploma denkliği ile ilgili NARIC e herhangi bir kayıtta bulundunuzmu.

  Teşekkürler.

  Teşekkürler

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Biz 4 yıl önce geldiğimizde eşim başka bir sınava girmiş. O dönem farklı opsiyonlar varmış. O nedenle sorunuza net bir cevabım yok maalesef. NARIC bizim için gerekli olmadı. Eğer şirketiniz talep ediyorsa başvurursunuz.

 • Feray dedi ki:

  Merhaba umarım iyisinizdir ☺ Kısaca hikayemi özetleyip size birkaç soru sormak istiyorum ilgilenip okursanız çok minnettar kalırım.
  Ilk eşim ingiliz vatandaşıydı ortak 2 oğlumuz var 11 ve 8 yaşlarında. Çifte vatandaşlar, babaları hayatlarında yok maalesef. Ben Turkiyede öğretmenlik yapıyorum. 13 yıldır devlet kadrosundayim. 2. Evliliğimi yaptim ve eşimle ıngiltereye yerleşmeyi istiyoruz. Neden ingiltere derseniz çocukların orada daha avantajlı olacağını düşünüyorum ve dolayısıyla ben de daha rahat oturum alabilirim. Eşim jeoloji mühendisi ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı (asbest söküm uzmanı aynı zamanda). Benim oturum almam çocuklardan dolayı kolay ancak eşimle ilgili nasıl bir süreç izleyebiliriz? Ankara anlaşması vizesi kapsamı haricinde bu mümkün müdür? Orada ne iş yapabiliriz? Ben öğretmenliğe devam edebilir miyim? Cocuklar ingiliz vatandasi olduklari icin orada devlet yardimi alabilir miyim? Yaşamak için guvenli ve Londraya yakın ama çok aşırı bütçe gerektirmeyen neresi vardır? Aklımda deli sorular ?

 • Rıza Cihan KARA dedi ki:

  Selam, ben İngiltere’de bir firmadan sponsorluk teklifi aldım yalnız şunu merak ediyorum… Bu sponsorluk aldığım şirket sayesinde vizem çıktı ve orda çalışmaya gittim diyelim, eğer ben bu işten memnun kalmazsam kendime farklı bir iş arayışı sağlayabilir veya farklı bir iş olarak ikinci bir iş yapabilir miyim? Ya da Ankara anlaşmasında olduğu gibi kendim iş kurabilir miyim? Eğer bilginiz varsa ve yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Biz de işverenin sponsor olduğu Tier 2 vize ile buradayız o nedenle bu konuya oldukça hakimim. Eğer memnun kalmazsanız başka bir şirkete başvurabilirsiniz ama sponsor değişeceği için yeni bir vize başvurusu anlamına geliyor. Onun dışında kendiniz iş kuramazsınız.

 • Aaa dedi ki:

  Merhaba! Benim eşim İngiliz vatandaşı beni buraya getirdi oturum iznim var 2.5 yıllık o dolmak üzere… Çocuğum burda doğdu o da İngiliz vatandaşı Allah nasip ederse bı bebek daha bekliyorum… Ama eşimden bosanirsam haklarımı bilmiyorum çocuklardan dolayı vatandaşlık alabilir miyim? Ne kadar sürer ve ne yapmam gerek? Türkiye’ye dönmem gerek mi? Yardımcı olursanız sevinirim…

 • Saadet dedi ki:

  Merhaba ankara anlaşması ile İngiltereye geleceğim. Eğitimim çocuk gelişimi 6 yıldır tr de öğretmenlik yapıyorum. Nanny olarak geleceğim ama İngilizcemi geliştirinceye kadar Türk aile bulmam gerekiyor. Nerelerden iş aramalıyım? Önereceğiniz site grup aile vs var mı?

 • xxxxxm dedi ki:

  TFFL/TESOL belgesiyile yurtdışında çalışmak istiyorum .Çalışabilirmiyim?neyapmam lazım?Eşimden de ayrldım burda kalmak istemiyorum ?yardımcı olursanız çok memnun olurum

 • Volkan dedi ki:

  Merhabalar
  Yakın zamanda ankara anlaşması ile londra’da bir iş kurup eşim ve çocuğumla beraber londra’ya taşınmak istiyoruz. Blog yorumlarınızda londra’da güvenilir bir danışmanlık şirketinden bahsediyorsunuz. Rica etsem bu danışmanlık şirketini benimle paylaşır mısınız? Dolandırılmak ya da iş bilmezlik yüzünden red almak istemiyoruz.
  Teşekkürler şimdiden
  Volkan

 • Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben ayse ingilterede çalışmak istiyorum otelde nasıl gite bilirim bana yardımcı olurmusun ondokuz yıldır bu işi yapıyorum otelde

 • keyfiyazilarim dedi ki:

  Emeğinize sağlık. Güzel bir yazı olmuş.İngiltere’de iş imkanları nelerdir?

  • Ilknur dedi ki:

   Merhaba ben ve eşim ankara antlaşması ile ingiltereye gitmeye karar verdik fakat 2 yaşında bebeğim var eşim çalışacak ama benimde çalışmam lazım evden nasıl iş yapabilirim acaba .ne gibi işler yürütebilirim.bir sorum daha olacak size ingiltere nere de daha uygun ev kiralayabilirim ve evler nasıldır esnafımı oluyo yoksa biz mi alıyoruz eşyaları orda. Çok zor bir surec bilgi verirseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.