Sömestr, Yarıyıl, Karne Tatilinde Çocuklarla Şehir Dışı Gezi Önerileri – En Güzel 15 Rota

1 – ABANT GÖLÜ VE GÖLCÜK TABİAT PARKI

Kartpostalları kıskandıran manzaralar huzurunda, göl kenarının, gür ormanların, yemyeşil ağaçların huzurlu doğasında şehrin gürültüsünden, sonu görünmeyen yapılacaklar listesinden, okuldan, işten, kalabalıktan çok uzakta çekirdek ailenizle baş başa kalıp bir güzel hasret giderin, temiz hava, bol oksijen, masmavi gökyüzü detaylarının da keyfinizi tazelemesini tabi ki bekleyin.

Bir yandan dağ yürüyüşü yapıp doğanın derinlerine dalmaya, bu sırada açık hava okulunda bitkinin de hayvanında bin bir çeşidiyle yakınlaşmaya ve dolayısıyla ardı kesilmeyen soruları yanıtlamaya hazır olun. Çocuğunuzun atlara ve biniciliğe merakı varsa, yörede bulunan çiftlikleri ziyaret ederek harika bir deneyim yaşayabilirsiniz. Göl kenarında sucuk ekmek keyfi Abant gezisinin olmazsa olmazı. Abant’a kadar gelmişken kartpostal tadında diğer gölümüz Gölcük’e de uğramayı ihmal etmeyin.

Abant Gölü Tabiat Parkı Giriş ve Otel Ücretleri için tıklayın.

2 – BURSA GEZİSİ

Mudanyası, Trilyesi, Otantik Cumalıkızık Köyü, Ulubat Gölü kıyısındaki huzur dolu Gölyazısı ile Bursa da doğal güzelliğine sahip pek çok rota ile dolu. Şömestr tatilinde çocuklarla günübirlik ya da tek gece konaklamalı olarak gezilecek harika bir rota.

Mudanyası, Trilyesi, Otantik Cumalıkızık Köyü, Ulubat Gölü gezisi için tıklayın…

3 – ULUDAĞ’DA KAYAK

Madem yarıyıl tatili her yıl olduğu gibi kışın tam ortasında çıkageldi, kara hasret kalan çocuklarla birlikte aileleri de çoktan beyaza bürünen, kayak keyfini buram buram estiren dağlara gönderme vakti geldi. Kar yağsa da tadına varamadan eriyip giden, araç trafiği, insan seli derken ezilip kirlenmeyen kara hasret kalan büyük şehirlerde yaşayanlar için 15 günlük bir tatil başladı.

Uludağ’ın beyazında ister kızakla kayın ister boardlarınızı takıp eğitmenler eşliğinde güvenli bir deneyim yaşayın. Gündüzleri yağan lapa lapa kar altında arada bir kartopu savaşı yapmayı da unutmayın. Yorulursanız dev varillerin başında biraz ısının, bu arada sucuk ekmeğinizi soğutmadan birer yudum alın. Akşam olunca otel animatörleriyle eğlencenize hız kesmeden devam ederken ailecek unutulmaz bir hafta sonu kaçamağı için bu fırsatı kaçırmayın!

4 – EDİRNE GEZİSİ

İstanbul’dan çıktıktan 2.5 saat sonra otobandan rahatlıkla ulaşılan Edirne yarıyıl, karne tatilinde günübirlik ya da tek gece kalmalı olarak düşünülebilecek, meşhur Edirne ciğeri ile damakları şenlendirip, Selimiye Camisi’ni, Karaağaç Tren istasyonunu ziyaret ettikten sonra Meriç Nehri kıyısındaki kent ormanında ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir rota.

Çocuklarla Edirne Gezisi için tıklayın…

5 – KAPADOKYA VE PERİ BACALARI

Binlerce yıllık bir medeniyeti açık hava müzesi misali farklı mimarisi eşliğinde gezmek isteyen, farklı kültürlerle tanışmak için “fırsat bu fırsat” diyen aileler; Türkiye’de böyle doğa güzeli, kültür mozaiği, maceranın en merkezi dururken uzaklara bakmaya gerek var mı?

Çiçeği burnunda, karnesi kolunda çocuğunuzu alın, mağara otellerinden birinde eşsiz bir deneyim yaşamaya hazırlanın. Peribacaları’nın doğal oluşumlar olduğunu anlattığınızda çocuklarınızın çıplak gözlerindeki şaşkınlığı seyre dalın. Eğitim öğretimi kitaplardan, çocuğunuzu dört duvardan çıkarıp tarihin satır aralarında gezmeye çıkarın. İnsanların binlerce yıl önce bu bölgede yaşamaya başladığını antik kalıntılar eşliğinde anlatın. Gün henüz ağarmadan balon sefasını yakalayıp peri bacalarını kuş bakışı görme fırsatı yakalarsanız, çocuğunuzun zihnine bu unutulmaz anıyı mühürlemiş olursunuz, unutmayın.

Çocuklarla Kapadokya’da Gezilecek Yerler için tıklayın.

6 – YEDİGÖLLER

Bir felaketin bunca güzelliğe yol açtığını, heyelanın büyüleyici gölcüklerin oluşmasını sağladığını öğrenen çocuklarınız hayata pozitif gözlerle bakmak, daha dayanıklı ve mücadeleci olmakla ilgili bir anlam çıkarmazlar mı dersiniz. Bu dönem varsın karnelerinde kırık olsun, notlarında zayıf bulunsun; “dünyanın sonu değil” demek doğru olmaz mı? Yedigöller Türkiye’nin en renkli, yeşili, sarısı, turuncusu ile en eşsiz manzaralarından birine ev sahipliği yapıyor.

Çocuklarınızı doğanın direk göbeğine sokmak, saklı güzelliklerle tanıştırmak, çeşitli kuş türlerini keşfetmesini ve kendini doğanın bir parçası hissetmesini sağlamak için çadırınızı da alıp gelin. Belki ailecek bir çılgınlık yapmak, gecenizi bu muhteşem 7 gölün kıyısında geçirmek istersiniz. Çadırınızı ailecek kurar, birlikte olmanın tadını çıkarırsınız.

7EFES

Çocuklarımıza biraz da antik kültürleri tanıtalım, kışı görece daha az sert yaşayan bir bölgeye yolculuk edip fırsattan istifade biraz ısınalım. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan, bugün Türkiye sınırları dahilinde olan ancak geçmişte bir Roma kenti olan, antik Yunan hakkında haddinden fazla bilgi veren bir bölgede sıra; Efes. UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alındığını bilmek, koruma altında olan bir yapının varlığına yetişebilmek, bugüne değin uzanan yapılardan tarihsel bilgiler edinebilmek hem sizin hem de çocuğunuzun bir hayli hoşuna gidecek.

Neolitik, Helenistik ve Roma dönemine ait izler taşıyan antik bölge içinde bulunan; Artemis Tapınağı, Halen girişinde görevli eski çağ filozoflarının heykelleriyle anlatacakları olan Celsus Kütüphanesi, Hristiyanların kutsal ziyaretlerine ev sahipliği yapan Meryem Ana Evi önemli ziyaret noktalarındandır. Dünyanın Efes dışında 33 kentinde daha kendilerinde olduğu iddia edilen Yedi Uyurlar da Efes bölgesinde bulunmaktadır. Gördüğünüz üzere Efes oldukça keyifli ve doyumlu bir seyahat planı vadetse de seçim son kertede size kalıyor.

8 – PAMUKKALE

Denizli il sınırları içerinde bulunan Pamukkale’nin ismi kireçli sıcak suların çökelmesi ile üzerinde pamuk beyazlığında tabaka oluşan kayalardan geliyor.  Pamukkale dediğimiz bölge esasen Hierapolis Antik Kent kalıntılarından, travertenlerden ve teraslardanoluşuyor. Şifalı suları ve sıra dışı görseli Pamukkale’yi oldukça ilgi çekici hale getiriyor. İlk çağda önemli bir kent olan Hierapolis’in kalıntıları da, Pamukkale’nin önemini arttıran diğer bir sebep. Doğa ile tarihin buluştuğu, UNESCO’nun Doğal ve Kültürel Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Pamukkale bu sebeple her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

Çocuklarla Pamukkale’de Gezilecek Yerler için tıklayın.

9 – ESKİŞEHİR

Köprüleri, heykelleri, gondolları, muhteşem parkları, tramvayı, bisiklet yolları, restoranları ve eğlence mekanları ile gördüğüm en modern Anadolu şehri olan Eskişehir, İstanbul’dan arabayla 4 saatte veya Pendik’ten hızlı trenle 2,5 saatte ulaşabileceğiniz mesafede. Bu anlamda çocuklarla karne tatili için harika bir alternatif.

Çocuklarla Eskişehir’de Gezilecek Yerler için tıklayın…

10 – ANKARA

Kuğulu Park, Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara Kalesi, Pirinç Han, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Çengelhan Rahmi Koç Müzesi gibi gezilecek ve keşfedilecek pek çok yeri olan Başkentimiz Ankara Yarıyıl, Sömestr tatilinde sizleri bekliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir çocuklarımızla Ankara ziyareti gitmemiz için başlı başına büyük bir sebep oluyor.

Çocuklarla Ankara’da gezilecek yerler için tıklayın.

İstanbul’da Yarıyıl, Sömestr Tatilinde Çocuklarla Gidilecek Yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir