Pamukkale, Travertenler, Hierapolis, Karahayıt Gezilecek Görülecek Yerler

Denizli il sınırları içerinde bulunan Pamukkale’nin ismi kireçli sıcak suların çökelmesi ile üzerinde pamuk beyazlığında tabaka oluşan kayalardan geliyor.  Pamukkale dediğimiz bölge esasen Hierapolis Antik Kent kalıntılarından, travertenlerden ve teraslardan oluşuyor. Şifalı suları ve sıra dışı görseli Pamukkale’yi oldukça ilgi çekici hale getiriyor. İlk çağda önemli bir kent olan Hierapolis’in kalıntıları da, Pamukkale’nin önemini arttıran diğer bir sebep. Doğa ile tarihin buluştuğu, UNESCO’nun Doğal ve Kültürel Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Pamukkale bu sebeple her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

Pamukkale Gezilecek Görülecek Yerler özetle Naturel Park, Travertenler, Hierapolis Antik Kenti, Antik Havuz, Laodikya Antik Kenti, Karahayıt ve Kırmızı Travertenler olarak sıralanıyor.

1 – NATUREL PARK

Pamukkale (Hierapolis) Ören Yeri girişinin yakınında, travertenlerin hemen altında bulunan Pamukkale Gezilecek Görülecek Yerler listemizin ilki olan Naturel Park ziyaretçilerini kocaman gölet içerisinde yüzen ördek ve kazları ile karşılıyor. Gölet etrafındaki kafelerde mevsimine göre dondurma yemek ya da salep içmek, çocuklarınız ile birlikteyseniz göldeki ördek formundaki bisikletlerle gezmek oldukça keyifli…

Türkiye’nin bilet karşılaştırma sitesi Biletbayi.com‘da Pamukkale Turizm Otobüs bileti seferlerini ucuz fiyata listeleyebilirsiniz.

PAMUKKALE TRAVERTENLER HIERAPOLIS GEZİLECEK GORULECEK YERLER

2 – TRAVERTENLER

Yeryüzüne çıkan sıcak yeraltı suları ince katmanlar halinde kayaların üzerine çökmüş ve bu birikim zamanla yastık gibi yumuşak hatları olan travertenleri oluşturmuş. Pamukkale Gezilecek Görülecek Yerler listemizin ikincisi olan travertenler kısmına girilmesi yasak ama bu kaynak sular yapay terasların üzerine yönlendirilerek benzer bir oluşum ortaya çıkarılmış, bize de bu ılık suların keyfini sürmek düşmüş.

Terasların yapısının bozulmaması için sadece yalın ayak basılmasına izin veriliyor. İsteyen ayakkabısını eline alıp paçaları sıyırıp geziyor, isteyen de bizim şebekler gibi mayolarla sulara direkt dalıyor.

PAMUKKALE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER – TRAVERTENLER

3 – HIERAPOLIS ANTİK KENTİ

Travertenlerin hemen üzerinde  kalan Hierapolis antik kentinde Frigyalılardan Roma İmparatorluğu’na kadar süregelmiş medeniyetlere ait yapıların kalıntılarını gözlemlemek mümkün. Pamukkale Gezilecek Görülecek Yerler listemizin üçüncüsü olan Hierapolis’in en dikkat çekici olan kısım 9500 kişilik antik tiyatro. Travertenler de Hierapolis’te  Turizm Bakanlığına bağlı Pamukkale (Hierapolis) Ören Yeri ücretlerine tabi. 2016 yılı itibariyle tek giriş ücreti 25 TL. Müze kartı olanlar için ücretsiz.

Pamukkale-gezenti-anne-02

4 – ANTİK HAVUZ

Hierapolis Antik Kenti içerisindeki antik havuzu bir deprem sonucu meydana gelmiş. Pamukkale Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 4.sü havuz suyun sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma gibi pek çok hastalığın tedavisi konusunda da etkiliymiş. Travertenler ve Hierapolis için ödediğiniz giriş ücreti ile antik havuz bölgesine girebilir, havuz etrafındaki kafede bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ancak havuzun içine girebilmek için ekstradan 35 TL vermeniz gerekiyor ama verin, kesinlikle buna değiyor.

Pamukkale-gezenti-anne-01

5 – LAODİKYA ANTİK KENTİ

Pamukkale Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 5. si Pamukkale’nin 5 km yakınındaki Laodikya Antik Kenti Hristiyanlığın Anadolu’daki 7 büyük kilisesinden birine sahip bir antik kentmiş ve çok büyük bir bölümünün hala toprak altındaymış. Laodikya’da Denizli Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi destekli kazı çalışmaları hala devam ediyor. Giriş ücreti 10 TL.

Pamukkale-gezenti-anne-06

6 – KARAHAYIT KÖYÜ, KIRMIZI TRAVERTENLER

Pamukkale Gezilecek Görülecek Yerler listemizin sonuncusu Karahayıt Köyü daha çok termal turizm ve kaplıca hizmeti veren büyük otellerin bulunduğu bir bölge. Pamukkale termal kaplıcası sisteminin bir kolu sayılan bu kaplıcadaki kaynak suyunda bulunan demir aktığı yerde kırmızı traverten oluşturmuş. Yılın her mevsiminde ana kaynağından 58 derecede çıkan Karahayıt’ın kendine has kırmızı renkli şifalı termal suyu ve termal çamuru, içerdiği zengin mineralleri ile eşsiz bir sağlık kaynağıymış.

Pamukkale-gezenti-anne-05

Pamukkale’deki konaklama tavsiyem RICHMOND PAMUKKALE deneyimim için tıklayın…

Denizli kebabı’nın nerede yendiğini öğrenmek istiyorsanız tıklayın…

3 Comments

 • Gulsum Birinci dedi ki:

  Selam,kısa ve öz çok güzel yazmışsınız Pamukkale ‘yi…gitmeden önce bloğunuzu okumak çok iyi yönlendirdi beni,teşekkürler
  Sevgiler

 • Banu dedi ki:

  Ailece Pamukkale gezine çıktık. Sizin blog yazınız bizim için çok faydalı oldu. Teşekkürler ?

 • sevgi kopal dedi ki:

  Pamukkale tek geçerim gerçekten yalnız otobüs biletlerini hangi firmadan almak gerekiyor oraya ulaşım için?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir