Ankara’da Çocuklarla Kışın Gezilecek En Güzel 7 Yer

1 – ANITKABİR

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir elbetteki Ankara’da Çocuklarla Gezilecek Yerler listemizin başında bulunuyor. Aslanlı yol, atamızın mozolesi ve kurtuluş savaşı müzesinden oluşan Anıtkabir Ankara’ya tek gün için dahi gidenlerin ilk durağı oluyor. Kurtuluş Savaşının canlandırıldığı sahneleri, Ulu Önder Atatürk’ün birebir ölçüdeki balmumu heykelini, Atamızdan kalan eşyaları görmek hem bizler hem çocuklarımız için eşsiz birer anı oluyor.

ANKARA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER – ANITKABİR

2 – KUĞULU PARK

Ankara’da Çocuklarla Gezilecek Yerler arasında önemli bir yeri olan Tunalı Hilmi Caddesi’nin başındaki Kuğulu Park, yeşil alanı, fıskiyeli göleti, kuğuları ve kazları ile çölde bir vaha misali kitleleri kendine çekiyor. Kuğulu Park yazın ağaçlarının gölgesi ile ayrı,  kışın muhteşem kar manzarası ile ayrı keyif veriyor. Kuğulu Park’ta gölet manzarasına nazır yemek yiyebileceğiniz ya da çay kahve keyfi yapabileceğiniz bir kafe restoran da bulunuyor.

ANKARA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER – KUĞULU PARK

3 – TUNALI HİLMİ CADDESİ

Ankara’da sosyal hayatın merkezi sayılabilecek, şehrin en popüler yeri Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara’nın Çankaya ilçesinde, Kavaklıdere semtinde bulunuyor. Araç trafiğine açık oluşu, mağazaları, kafe ve restoranları ile İstanbul’daki Bağdat Caddesi’ne benzetilebilecek Tunalı Hilmi Ankara’da Çocuklarla Gezilecek Yerler listemizin 3. sırasında yer alıyor. Tunalı Hilmi Caddesi’nin hemen başında Kuğulu Park yer alıyor.

4 – ANKARA KALESİ

Ankara’nın en eski yerleşim yeri olan Ankara Kalesi şehrin biraz varoş yüzünü görüyor olsa daracık sokaklardaki tarihi evler arasından geçip kalenin surlarına tırmanmak, başkenti tepeden izlemek yine de keyifli oluyor. Ankara’da Çocuklarla Gezilecek Yerler listemizin 4. sü olan Ankara Kalesi içinde ve etrafında yer alan tarihi konaklarda yemek yemek ya da çay kahve keyfi yapmak da kale gezisini güzelleştiriyor. Altındağ İlçesi’nde bulunan Kale her yıl çeşitli festivallere de ev sahipliği yapıyor.

ANKARA KALESİ

5 – ANKARA PİRİNÇ HAN

Ankara Kalesi’nin surları altında, Pirinç Sokak’ta bulunan Pirinç Han Ankara’nın ilk ahşap hanı. Daha çok antika eşya satan dükkanların bulunduğu 3 katlı Pirinç Han’ın oldukça nostaljik bir ambiyansı var. Gramofonlar, kırk beşlikler, çanak çömlekler arasında tarihin tozlu sayfalarına ışınlanabilir, avlusundaki kafede gözleme ya da kış aylarında sahlep keyfi yapabilirsiniz.

ANKARA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER – PİRİNÇ HAN

6 – ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara’nın Altındağ İlçesi’nde, eski Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han binalarında hizmet veriyor. Tarihi yapıları, köklü geçmişi ile bugünlere gelen Anadolu Medeniyetleri Müzesi 1997 yılında İsviçre’nin Lozan kentinde 68 Müze arasında birinci seçilerek Yılın Müzesi unvanını elde etmiş. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, Anadolu arkeolojik eserleri Paleolitik çağdan başlayarak günümüze kadar, kronolojik bir sırayla sergileniyor. Müze giriş ücreti 20 TL. Müze kart sahipleri ücret ödemiyor.

ANKARA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER – ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

7 – ANKARA ÇENGELHAN RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Çengel Han Rahmi M. Koç Müzesi de Etnoğrafya Müzesi gibi Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alıyor. Ankara’da Çocuklarla Gezilecek Yerler listemizin 7. si olan müze eskiden At Pazarı olarak bilinen mevkideki Çengel Han adlı tarihi kervansarayda bulunuyor. Hanın odaları tematik olarak ayrılmış durumda. Müzede maket oyuncaklardan, eski bilimsel araç gereçlere, traktörlerden eski bisikletlere,  balıkadam kıyafetlerinden, eski uçak motorlarına, daktilolara, bilgisayarlara, maket evlerden esnaf dükkanlarına pek çok nostaljik öğe mevcut. Ankara’nın ilk sanayi müzesi olan Rahmi Koç Müzesi İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesine nazaran oldukça küçük.

Ankara Rahmi Koç Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Bilet Ücreti Nedir? tıklayın…

ANKARA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER – RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Ankara gezilecek görülecek tüm bu yerlere taksi ile 5 dakika mesafedeki Ankara’da merkezi otel tavsiyem için tıklayın…

Tags

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir