Koronavirüs Hastalığını Kötüleştiren İlaç, İBUPROFEN

Viyana Üniversite Hastanesi’nde yapılan araştırmalar şiddetli korona vakaların hepsinin öncesinde etken maddesi ibuprofen olan ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar alındığını ve ibuprofen’in virüsü güçlendirdiğini ve çoğalmasını hızlandırdığını ortaya koydu.

Bu nedenle IBUPROFEN’DEN ve etken maddesi ibuprofen olan ilaçlardan kaçınmanız, ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanmanız gerekiyorsa Parasetamol içeren ilaçlar kullanmanız şiddetle tavsiye ediliyor.

IBUPROFEN İÇEREN İLAÇLAR HANGİLERİ ?

Koronavirüsü kötüleştiren ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılan İbuprofen içeren ilaçların başında ADVİL, IBUFEN, BRUFEN, NUROFEN, PROFEN ve SUPRAFEN geliyor. Kısaca sonu FEN ile biten ağrı kesici ve ateş düşürücülerden kaçınmak gerekiyor.

PARASETAMOL İÇEREN İLAÇLAR HANGİLERİ?

Parasetamol içeren ilaçlar zaten ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan en masum, yan etkisi en az olan ilaçlar. Hamilelikte dahi kullanılabiliyor. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan parasetamol içeren ilaçların başında TAMOL,VERMİDON, MİNOSET, CALPOL ve PAROL geliyor. Bu ilaçları minimum 5-6 saat aralıklarla kullanmanızda bir sakınca bulunmuyor.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

Ateş düşüren ilaçlar ve Ağrı kesen ilaçlar birbirinden farklı mıdır? | Gezenti Anne

 

Koronavirüs’in Tedavisinde Yeni Bir İlaç, Astım Spreyi

Çin Aşısı SINOVAC mı, Alman Aşısı BIONTECH mi Daha İyi?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir