Çin Aşısı SINOVAC mı, Alman Aşısı BIONTECH mi Daha İyi?

Koronavirüs salgınına karşı tüm dünyada aşılama yapılıyor. Dünya genelinde şu anda BionTech, AstraZeneca, Sputnik, Moderna ve Sinovac olmak üzere 5 farklı çeşit aşı uygulanıyor.  

Türkiye’de aşılama Çin merkezli Sinovac aşısı ile başladı. Daha sonra Almanya merkezli Biontech aşısı da kullanıma sunuldu. Vatandaşlar tercih ettiği aşıyı yaptırma hakkına sahip ve bu gerçekten çok değerli çünkü diğer ülkelerin pek çoğunda böyle bir seçim hakkı bulunmuyor.

BIONTECH AŞISI

BioNTech aşısı ilk olarak Almaya’da iki Türk bilim insanı tarafından bulundu. Biontech ve ABD merkezli Pfizer’in birlikte geliştirdiği aşı yüzde 95 başarı oranına sahip. Biontech Almanya merkezli bir aşı. ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Şili, Polonya, Kanada, Romanya, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Türkiye Biontech aşısını kullanan ülkeler arasında.

SINOVAC AŞISI 

Çin çıkışlı Sinovac ise yüzde 50 başarı oranına sahip. Türkiye, Ukrayna, Endonezya, Brezilya, Malezya, Tayland, Şili, Kolombiya, Laos ve Uruguay Sinovac aşısını kullanıyor.

Peki, hangi aşıyı yaptırmalı? Çin Aşısı Sinovac mı, Alman aşısı Biontech mi? 

Aslında sorunun cevabı sorunun içinde gizli. Size ücretsiz olarak biri Alman malı diğeri Çin malı iki ürün sunulsa hangisini tercih ederdiniz? 

Ben tereddütsüz Alman Aşısı derdim. Zaten her iki aşının uygulandığı ülkelerin gelişmişlik seviyelerine baktığınızda bu da size bu konuda bir fikir veriyor. Çin menşeli Sinovac aşısının koruma oranı %50 lerdeyken, Biontech aşınının koruma oranı %90 ları buluyor. Biontech aşısı henüz Türkiye’de yaygın olarak uygulanmaya başlanmadı ama uygulanan diğer ülkelerde yapılan gözlemler bu sonuca ulaştırıyor. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan Çin aşısı Sinovac’ı vurulanlardan koronavirüsten korunanlar olduğu gibi 2 doz vurulduğu halde yoğun bakıma kaldırılan, hatta vefat eden vatandaşlarımız da bulunuyor. Bu durum bu aşının kullanıldığı diğer bir ülke olan Brezilya’dan bildirilen Çin aşısının %50 oranında koruyabildiği bilgisini destekliyor.

SINOVAC VE BIONTECH ARASINDAKİ FARKLAR

Aşı dediğimiz uygulama bir virüsün zayıflatılmış ya da etkisizleştirilmiş halini vücuda enjekte etmektir. Vücut enjekte edilen bu yabancı maddeyi fark ederek hızlıca savunma hücreleri oluşturur.

Aşı olmadan virüsü gerçekten kapacak olursak savunma sistemimizin direnç oluşturamadan virüsler sayıca milyonlara ulaşabilir ve bizi hasta edebilir.

Aşı olduktan sonra virüsü gerçekten kaptığımızda ise savunma sistemimiz çoktan hazır olur, antikor denen savunma moleküllerini hızlıca çoğaltır ve virüs yeterince çoğalamadan, bizi hasta edemeden yok olur.

Sinovac aşısı işte aynen bu şekilde etkisizleştirilmiş virüsün vücudumuza enjekte edilip vücudumuzun antikor oluşturmasını sağlayan geleneksel bir aşı çeşididir.

Biontech aşısı ise daha önce aşılama tekniği olarak hiç kullanılmamış bir teknik olan mRNA ile üretilir. mRNA tekniğinde klasik aşı tekniğinde olduğu gibi etkisizleştirilmiş canlı virüs değil de laboratuvar ortamında oluşturulmuş sentetik bir molekül vücuda enjekte ediliyor.

Bu molekül vücudumuzun virüse karşı antikor oluşturan proteini üretmesini tetikliyor. mRNA çığır açan bir buluş olsa da bugüne kadar aşı olarak insanlar üzerinde ilk defa koronavirüs sayesinde deneniyor. Bu da bu yöntemin insan sağlığı üzerinde uzun vadedeki etkileri konusunda soru işaretlerine yol açıyor. Savunma sistemini kandırmaya çalıştığınızda vücutta enflamasyon gibi istenmeyen yan etkilerin oluşma ihtimali bulunuyor.

Sonuç olarak Alman Biontech’in koruyuculuk oranı Çin menşeili  Sinovac’tan daha yüksek ama geleneksel aşı tekniklerinden farklı bir teknikle üretiliyor. Seçim size kalmış. Uzmanlar “En iyi aşı biran önce olabileceğiniz aşıdır.” diyor.

İstanbul’a Yakın En Güzel Tatil Yerleri

İngiltere’de Hangi Aşı Kullanılıyor? | Gezenti Anne

Koronavirüs Tedavisinde Umut Veren Yeni Bir İlaç, Astım Spreyi | Gezenti Anne

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir