İngiltere ve Türkiye’de karantina uygulamaları

Koronavirüsün Çin’den başlayarak Avrupa, Türkiye ve şu sıralar Amerika’yı da karantinaya soktuğu şu günlerde herkes evden gerekmedikçe çıkmayarak hem ailesini koruyor hem de virüsün yayılmasına engel olmaya çalışıyor.

Sürü bağışıklığı (Herd immunity) politikası adı altında baştan hiçbir önlem almayarak, okulları dahi kapatmayarak yoğun eleştirilere maruz kalan İngiliz hükümeti beklendiği üzere şu anda maalesef günlük yeni vaka ve ölüm sayısı konusunda dünyada 2. sırada, koskoca Amerika ile bile yarışır durumda…

İngiltere’de geç de olsa 23 Mart’ta alınan karantina (lockdown) kararından sonra, 5 hafta gibi bir süredir pek çok kişi hayat şartlarına ve kendi hassasiyetlerine göre değişen bir ev hapsi süreci yaşıyor.

 

 

İNGİLTERE VE TÜRKİYE’DEKİ KARANTİNA ARASINDAKİ FARKLAR

OKULLAR VE UZAKTAN EĞİTİM

Türkiye’de okullar kapandı, uzaktan eğitime devam ediliyor. İngiltere’de ise öğrencilerin büyük çoğunluğu için okullar tatil edilse de key worker denilen halk sağlığı ve güvenliği için çalışması zorunlu olan kişilerin çocuklarının gidebilmesi için okullar açık tutuluyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Türkiye’de 20 yaş altı ve 65 yaş üzerine süresiz sokağa çıkma yasağı var. Hafta içleri 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri harici kişiler için hayat yasal olarak normal akışında devam ediyor ancak hafta sonları herkese sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. İngiltere’de ise sokağa çıkma yasağı yok ve diğer kısıtlamalar da her yaş için eşit şekilde uygulanıyor.

İNGİLTERE’DEKİ KARANTİNA KISITLAMALARI

İngiltere’de marketler, eczaneler, dışarıya servis vermek için açık tutulan take away restoranlar ve işyerleri hariç her yer kapalı. Mümkün olan herkesin evden çalışması öneriliyor. Sadece market alışverişi ve günde bir kere spor yapabilmek için evden çıkışa izin veriliyor. Ama Wales (Galler Bölgesi) hariç spor için birden fazla dışarı çıkmanın yasal bir yaptırımı da yok. Marketlerde ve parklarda herkesin birbiri ile minimum 2 metre mesafeyi koruması gerekiyor. Aile üyeleri dışındaki kişilerin evlerde de ortak alanlarda da bir araya gelmesi yasak. Parklarda piknik yapmaya çalışan gruplar polisler tarafından dağıtılıyor.

 

 

 

İngiltere Eğitim Sistemi, İngiltere’de Okullar Ücretli mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir