Koronavirüsten Korunmak İçin 10 Taktik

1 – Hasta olan, hasta görünenlerden uzak durun. Aranızda en az 1 metre mesafe olsun.

 

2 – Özellikle dışarıdan gelince ellerinizi su ve sabunla en az 20 sn süreyle yıkayın. Onun dışında gün içinde sık sık ellerinizi yıkayın. Yıkama şansınız yoksa alkol bazlı el dezenfektanı veya kolonya ile elinizin her yanını ovalayın.

3 – Eve gelince ellerimizi yıkasak da dışarıda olduğumuz sürede virüsü cep telefonumuzun yüzeyine taşımış olabiliriz.  Cep telefonlarınızı eve gelince ya alkollü ya kolonyalı bir mendille silip temizleyin. Bunlar yoksa sirkeli su ile de temizleyebilirsiniz.

4 – Hastaysanız evde kalın, odanızı ayırın ve istirahat edin. Odanızı sık sık havalandırın. 

5 – Hapşırıyor, öksürüyorsanız kağıt mendil içine hapşırın-i, öksürün ve kağıdı hemen atın. Yanınızda kağıt mendil yoksa dirseğinizin içiyle ağzınızı-burnunuzu kapatacak şekilde dirseğinizin içine hapşırın ya da öksürün.

6 – Maskeyi hastaların takması çok daha önemli. Hasta değilseniz maske takmanıza gerek yok. Hastayken evden çıkmanız gerekirse başkalarına bulaştırmamak için mutlaka maske takın.

7 – Belirtileriniz ciddi değilse evde kalın ve istirahat edin. Ama giderek artan bir solunum sıkıntınız ve düşkünlüğünüz ya da başka ciddi bulgularınız olursa, vakit geçirmeden en yakınınızdaki sağlık kuruluşuna başvurun.

8 – Ağır olmayan hastaların evde kalması sağlık sistemini yüklememek açısından da önemli. Böylece gerçekten ihtiyacı olan ağır hastalarla daha fazla ilgilenmek mümkün olacaktır.

9 – İyi beslenin, iyi uyumaya gayret edin. Mutlaka sebze-meyve tüketin. Portakal, mandalina, kivi gibi C vitamini yönünden zengin meyveler yemeye özelllikle dikkat edin. Açık havaya çıkın. Evinizi havalandırın. Bunlar bağışıklık sisteminize iyi gelecektir.

10 – Sosyal medyadaki bilgi kirliliğine maruz kalıp moralinizi bozmayın. Tedbirli olun ama karamsar olmayın. 

 

Koronavirüs Çocukları Etkiliyor mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir