Ateş düşüren ilaçlar ve Ağrı kesen ilaçlar birbirinden farklı mıdır?

Ateş düşüren ilaçlar aynı zamanda ağrı kesici olarak, ağrı kesici olanlar da ateş düşürücü olarak işlev görürler. Yani şu ilaç ateş düşürür, diğeri ise ağrı keser gibi bir durum söz konusu değildir.

Ateş düşürücü (antipiretik) ve ağrı kesici (analjezik) ilaç çeşitleri nelerdir?

Bu ilaçlar etken maddesine göre 4 grupta listelenebilir.

1 – Etken Maddesi Parasetamol Olan İlaçlar 

(Tamol, Calpol, Parol, Vermidon, Minoset vb.)

Ağrı kesicilerin en masumu olan ve dünyada en yaygın olarak kullanılan parasetamol etken maddeli ilaçlar en az yan etkiye sahip olmaları ile biliniyor. Bu nedenle küçük çocuklar ve hamilelere bu gruptaki ağrı kesiciler öneriliyor. İşleyiş mekanizması olarak ise sinir sisteminin beyne ağrıyı ileten yolları üzerine  bloke koyması olarak biliniyor. Bu yollar aynı zamanda ateşi arttırmak için iletim sağladığı için bu bloke ateşin düşmesini de sağlıyor.

2 – Etken Maddesi Asetil Salisilik Asit Olan İlaçlar

(Aspirin, Ecopirin, Dispril, Coraspin vb.)

Etken maddesi salisilik asit olan bu ilaç grubunun en yaygın olarak kullanılanı Aspirin olarak biliniyor.  Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğinin yanısıra kan sulandırıcı etkisi ile de bilinen Aspirin halâ yaygın olarak kullanılan en eski ilaçlardan biri. Bu gruptaki ilaçlar vücutta ağrı, ateş ve iltihaplanmaya neden olan belirli maddelerin üretimini baskılayarak çalışıyor. Bu ileçlar ayrıca trombositleri, yani kandaki pıhtılaşmaya dahil olan hücrelerin birbirine yapışma ve pıhtı oluşturma yeteneğini azaltarak, kalp krizi ve felç gibi arterlerde kan pıhtılarının oluştuğu durumların önlenmesini sağlıyor.

 

3 – Etken Maddesi İbuprofen Olan İlaçlar

(İbufen, Brufen, Dolorin, Algifen, Artril, Biophen, Dolgit, Pedifen, Profen vb.)

Etken maddesi İbuprofen olan bu ilaç grubunun en yaygın olarak kullanılanı İbufen olarak biliniyor. Yan etkileri Parasetamol veya aspirine göre çok daha fazla olan İbuprofen grubu ilaçlar Parasetamol veya aspirinin yeterince etkili olmadığı durumlarda daha çok fayda sağlıyor. İbuprofen, anti-inflamatuar ilaçlar gurubunun bir üyesi. Etki mekanizması parasetamolden farklı. İbuprofen ağrıyı kesiyor ve ateşi düşürüyor ama bunu inflamasyonu azaltarak yapıyor. Yan etkilerinden ötürü küçük çocuklar ve hamilelere bu gruptaki ağrı kesiciler önerilmiyor.

 

4 – Etken Maddesi Naproksen Olan İlaçlar

(Apranax, Aprol, Kapnax, Naprosyn, Naprodex, Oprax vb.)

Etken maddesi Naproksen olan bu ilaç grubunun en yaygın olarak kullanılanı Apranax olarak biliniyor. Ibuprofen gibi Naproksen de Anti-inflamatuar ilaçlar grubunun bir üyesi ve bu ilaçlar eklemlerde ve kaslarda iltihaplanma ve ağrıyı azaltıyor. İnflamasyonu azaltarak ağrıyı kesiyor ve ateşi düşürüyor. Romatizma gibi eklem hastalıklarını tedavi etmekte,  bel ağrısı, burkulma veya başka nedenlerle oluşan eklem ağrıları, kas ve kemik ağrıları ile ağrılı regl dönemi ağrılarını hafifletmekte kullanılıyor. Yan etkilerinden ötürü küçük çocuklar ve hamilelere bu gruptaki ağrı kesiciler önerilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir